Универзитетот во Дубаи

Универзитетот во Дубаи . Високото образование во Обединетите Арапски Емирати

Универзитетот во Дубаи Детали

Се запишат на Универзитетот во Дубаи

Преглед


Добредојдовте на Универзитетот во Дубаи. Овде можете да се запознаете со нашите програми на студии, Среќавајте факултет и студентите, истражуваат нашиот кампус, и да ја цениме асоцијации меѓу Универзитетот во Дубаи и во град на Дубаи – нашето пошироко кампусот.

На Универзитетот во Дубаи е дом на талентирани ученици и факултетот составен од целиот свет да учат, создаде, и студија. Имаме постигнато меѓународни разлика и акредитација во академски области што ги нудиме.

На Универзитетот во Дубаи нуди извонреден спектар на бизнис, закон и ИТ програми. На Универзитетот во Дубаи, ние сме посветени на развој и едукација на лидери кои ќе се направи разлика во светот на бизнисот. Достигнувањата на нашите дипломци во различни организации и редовите на раководството се одраз на оваа обврска. Централно место во нашиот успех е одличен факултет дека љубителите на темелно разбирање на бизнис преку вешти, ентузијастички наставниот, истражувањето и услуга. Нашиот факултет членови ги направија во училница на Универзитетот во Дубаи место каде учењето е интензивна и интерактивни ангажман. Искуството оди подалеку од само обезбедување на вештини, алатки, или знаење: тоа, исто така, дава на критичко размислување и расудување кое е основа за животот на лидерство во предизвикувачки и брзо менување на светот.

Се надеваме дека ќе се истражуваат нашиот сајт и да откриете зошто на Универзитетот во Дубаи е единствен меѓу водечките институции за учење во регионот, и да одлучи да биде дел од нашиот универзитет во Дубаи заедница.

Исполнување на нашата визија ќе бараат универзитет во Дубаи, да се рангира меѓу првите 100 универзитети во светот пред 2024 до:

  1. Да му служи на образовните потреби на различни студенти, постдипломци и професионалци.
  2. Произведуваат висок калибар
  3. Обезбедување на образование врз основа на меѓународните стандарди.
  4. Обезбеди стимулативна образовни животната средина да се подготват идните лидери.
  5. Се вклучат факултет во применети истражувања главно фокусирана на економскиот развој на Блискиот Исток & Африка (МЕА) регионот.

Мисијата се остварува преку петте стратешки цели:

  1. Рационализира UD управување на иновации и да бидат студент оддалечиме;
  2. Подобрување на ИТ инфраструктура за ефективно учење студентот;
  3. подобрување на маркетинг, & комуникација за ефективна UD брендирање;
  4. Проширете факултет и кадар ресурси, стимулирам основните & аплицира истражување и да се промовира претприемништвото; и
  5. Проширете заедница (вклучувајќи и алумни) односи.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Колеџот за бизнис администрација(СВА)

На колеџ е акредитиран на локално ниво во ОАЕ од страна на Министерството за високо образование & Научни истражувања и на меѓународно ниво од страна на Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис (AACSB).

На колеџ нуди Соединетите степен во осум специјалност: управување со, маркетинг, Финансии и банкарство, сметководство, Управување со хумани ресурси, менаџмент на бизнис системи, Бизнис, водство и синџирот на снабдување и логистика за управување со.

Колеџот за информатичка технологија (КИТ)

На колеџ нуди компјутерски и информациони системи програма која е акредитирана од локално во ОАЕ од страна на Министерството за високо образование & Научни истражувања и на меѓународно ниво од страна на акредитација на Комисијата за компјутер на Одборот за акредитација за инженерство и технологија (ABET) во Соединетите Американски Држави. акредитација на ABET се одржува и понатаму до 2020

историја


На Универзитетот во Дубаи (UD) е основана во 1997 од Дубаи комора за трговија и индустрија за решавање на јазот на вештините и квалификациите на работната сила и да ја поддржи иницијативата на Emiratization на владата преку програми за развој на човечките ресурси и во јавниот и приватниот сектор,.

годината 2001 беше пресвртница во историјата на Универзитетот – признати потоа како Дубаи Универзитетскиот колеџ – кога на Министерството за високо образование и научно истражување акредитирани диплома за бизнис администрација (BBA) и диплома за наука (БС) во програми за Компјутери и информациони системи. Во јуни 2006, H.H. Шеикот Мохамед бин Рашид Ал Мактум, Заменик-претседателот и премиерот на ОАЕ и владетел на Дубаи, одобри промената на името од Дубаи Универзитетскиот колеџ на Универзитетот во Дубаи.

Оваа промена на името укажува на стратешко значење да му додели на Универзитетот од страна на владетел на Дубаи, и ја нагласува мандат на Универзитетот да се промовира квалитет во високото образование во Дубаи и Обединетите Арапски Емирати во целина.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Дубаи ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Дубаи на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Дубаи официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Дубаи

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Дубаи.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.