Националниот Воздухопловна универзитет “Харков авијацискиот институт”

Националниот Воздухопловна универзитет

Националниот Воздухопловна универзитет “Харков авијацискиот институт” детали за

Apply to National Aerospace University “Харков авијацискиот институт”
Украина прием Центар

Преглед


На Khai е основана во 1930. Нејзината историја е тесно поврзан со развојот на авиони инженеринг и наука. Универзитетот е познат по своето создавање на прво место во Европа со голема брзина авион со стигнале опрема за слетување и создавање на дизајнот на млазни мотори развиени од страна на наставник на Khai А. M. Liulka кој потоа станал академик и дизајнер на многу структури на авионски мотори вклучувајќи го моторот на авион Су-27.
На Khai е единствен високообразовна институција каде авионите развиена од страна на Институтот Дизајн Burean под надзор на професор јас. G. Neman биле произведени сериски кај растенијата авионот и да работи на патнички авиокомпании.
од 1977 до 1984 дизајнер Општи O.K. Антонов се кандидира на одделот на структурата на авионот на Khai.
во 1978 на Khai беше дадено името на N. вие. Zhukovskiy. во 1980 Институтот беше награден со Орден на Ленин. во 1998 на N. вие. Zhukovskiy државата Воздухопловна Универзитетот "Харков авијацискиот институт" е основана врз основа на Khai и во 2000 Универзитетот доби статус на Националната високообразовна институција и има име на Националниот Воздухопловна Uuniversity Харков авијацискиот институт.
За време на периодот на своето постоење на Универзитетот има обучени за 60 инженери THS. Повеќе од 80% на специјалисти со високо образование кои работат во украинската област воздушната се дипломирани студенти на Khai.
Во моментов за 9.5 THS студенти и 160 пост-дипломски студентите се обучени на Универзитетот; 650 наставниците и 2.5 THS работодавачите работат тука. Меѓу тема постојат 120 Професори и кандидатите за наука. Меѓу наставниците од Универзитетот постојат и: 1 Победникот СССР Државната награда Ленин, 7 добитници СССР Државната награда, 28 победници Украина Државната награда, 11 СССР Советот на министри победници награда.
На Khai е член на Меѓународната асоцијација на Universitys; глобална асоцијација, Организација на ИТ индустријата и аеродромот; тоа е исто така во Меѓународниот каталог и припаѓа на Здружението на високообразовни институции од градот Харков INTERVUZ, како и до Агенцијата Воздухопловна на Украина.
На Khai е ко-извршител на некои програми кои се врши со универзитетите и компаниите од САД, Јапонија, Германија, Франција, Мексико и Кина. Универзитетот учествува во програмата на создавање на Меѓународната вселенска станица "Алфа".
во 1992 на Khai продолжи обуката на странски студенти во текот на 500 странски државјани од 40 земјите од Азија, Африка и Америка се обучени на годишно ниво на Универзитетот.
На Khai опфаќа посебна територија на градот, во зоната на шумски дел, нејзината површина изнесува околу 25 хектари. Универзитетот има 8 академски згради, Институтот за истражување и лаборатории, библиотеката ќе 1 волумен мл во парк, кампусот, спортски комплекс, базен, preventurium Клиниката за прва медицинска помош, сали за јадење, банка, деца градина, итн.

Admission process in National Aerospace University “Харков авијацискиот институт”


од 2016 процесот на прием во украинскиот универзитети за странски студенти aviable преку Украина прием Центар.
For apply to National Aerospace University “Харков авијацискиот институт” странски студенти треба да се применуваат на интернет преку Украина за прием Центар.
По проверка на сите детали во прием Центар, тие ќе испрати покана за студентите.
Со покана студентите ќе можат да одат во најблиската амбасада на Украина и се добие студентска виза.
Не испити, TOEFL, ИЕЛТС е потребно ако се направи апликација преку Украина за прием Центар.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Automobile transport
 • Airlines maintenance
 • Accounting and audit
 • International economics
 • Applied linguistics
 • Aircraft and rocket building
 • Engines and power plants of aircraft
 • Avionics
 • System analysis
 • Information science
 • Applied mathematics
 • Power machine building
 • Heat power engineering
 • Machine building
 • Engineering mechanics
 • Applied mechanics
 • System engineering
 • Automation and computer-integrated technologies
 • Aero navigation
 • Geodesy, cartography, organization of the use of land
 • Metrology, standardization and certification
 • Metrology and informational and measuring technologies
 • Екологија, environment and balanced nature management
 • Radio techniques
 • Radio-electronic devices
 • телекомуникации
 • Computer’s sciences
 • Computer’s engineering
 • Program engineering
 • Commodity research and commercial enterprise
 • Finances and credit
 • маркетинг
 • Economics of enterprise
 • управување со
 • психологија
 • Филолошкиот

историја


На Khai е основана во 1930. Нејзината историја е тесно поврзан со развојот на авиони инженеринг и наука. The university is famous for its creation of the first in Europehigh-speed airplane with a retractable landing gear and the creation of the design of the turbojet engine developed by teacher of the KhAI A. M. Liulka кој потоа станал академик и дизајнер на многу структури на авионски мотори вклучувајќи го моторот на авион Су-27.

The KhAI is a unique higher educational institution where the airplanes developed by the Institute Design Bureau under the supervision of professor I. G. Neman биле произведени сериски кај растенијата авионот и да работи на патнички авиокомпании.

од 1977 до 1984 дизајнер Општи O.K. Antonov ran the department of airplane structure at the KhAI.

во 1978 на Khai беше дадено името на N. вие. Zhukovskiy. во 1980 the institute was awarded with the order of Lenin. во 1998 на N. вие. Zhukovskiy State Aerospace University “Kharkiv Aviation Institute” was founded on the basis of the KhAI and in 2000 the University got a status of the National higher education institution and was renamed the National Aerospace University AKA Kharkiv Aviation Institute.


Дали сакаш discuss National Aerospace University “Харков авијацискиот институт” ? Секое прашање, коментари или критика


Националниот Воздухопловна универзитет “Харков авијацискиот институт” на картата


Фото


слики: Националниот Воздухопловна универзитет “Харков авијацискиот институт” официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Националниот Воздухопловна универзитет “Харков авијацискиот институт” коментари

Join to discuss of National Aerospace University “Харков авијацискиот институт”.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.