Националната воздухопловна универзитет

Националната воздухопловна универзитет

National Aviation University Details

 • земја : Украина
 • Сити : Киев
 • Акроним : NAU
 • основана : 1933
 • студентите (прибл.) : 9000
 • Не заборавајте да го discuss National Aviation University
Apply to National Aviation University
Украина прием Центар

Преглед


Националната воздухопловна Универзитетот е моќен авијација високообразовна институција, која е добро позната не само во Украина, но исто така далеку во странство. Илјадници неговите научници и предавачи, стотици илјадници студенти да направи значителен придонес за развојот на националната и светската наука, техники и индустрија; тие станаа активни креатори на научниот и техничкиот напредок.

За време на годините на своето постоење, повеќе 150 Специјалисти илјади и мајстори биле обучени во Националниот универзитет за воздухопловство, и денес тие се на посета-картичка на Националниот универзитет за воздухопловство во сите региони на Украина, ЗНД, и во странски земји

Денес гордоста на Националниот универзитет за воздухопловство е на своите дипломирани студенти: државници, познати научници, Шефовите на производството на претпријатијата, предавачи.

А уникатен авијација база, составен од областа на образованието воздух, уникатен авијација хангар, радио-земја и дека за копнени аеро-опрема, обучувачи и аеродинамичен комплекс, со уникатен ветер канал (која е фиксна во Државниот регистар на научни Објекти на државна сопственост), е создадена од Универзитетот.

Значителен концентрација и интеграција на научни, педагошки, методолошки, материјални и технички ресурси овозможи да ги извршуваат намерна политика во сферата на високо квалификувани специјалисти’ обука, остварување на научно истражување и развој на Универзитетот, а исто така и да се реализира перспектива планови и програми, реагираат во време на потребите на растечкото општество.

Admission process in National Aviation University


од 2016 процесот на прием во украинскиот универзитети за странски студенти aviable преку Украина прием Центар.
For apply to National Aviation University foreign students have to се применуваат на интернет преку Украина за прием Центар.
По проверка на сите детали во прием Центар, тие ќе испрати покана за студентите.
Со покана студентите ќе можат да одат во најблиската амбасада на Украина и се добие студентска виза.
Не испити, ТОЕФЛ, ИЕЛТС е потребно ако се направи апликација преку Украина за прием Центар.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Information-diagnostic Systems Institute;
 • Aerospace Institute;
 • Electronics and Control Systems Institute;
 • Institute of Computer Technologies (ICIT);
 • Institute of Municipal Activity;
 • Management and Economics Institute;
 • Legal InstituteInstitute of Air and Space Law”;
 • Preparatory Institute;
 • Humanities institute;
 • ICAO Institute;
 • The Institute of Extramural and Distance Education;
 • Institute of Innovative Technologies;
 • Институтот за континуирана едукација;
 • Land Use and Information Technologies Institute;
 • Institute of Management Technologies;
 • Институтот за меѓународни односи (Киев)|Институтот за меѓународни односи;

историја


 • 1898 – Mechanical department of Kyiv Polytechnic Institute
 • 1933 – Kyiv Aviation Institute
 • 1947 – Kyiv Institute of Civil Air Fleet
 • 1965 – Kyiv Institute of Civil Aviation Engineers
 • 1994 – Kyiv International University of Civil Aviation
 • 2000 – Националната воздухопловна универзитет


Дали сакаш discuss National Aviation University ? Секое прашање, коментари или критика


National Aviation University on Map


Фото


слики: Националната воздухопловна универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

National Aviation University reviews

Join to discuss of National Aviation University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.