Pryazovskyi Државниот технички универзитет

Pryazovskyi Државниот технички универзитет

Pryazovskyi State Technical University Details

 • земја : Украина
 • Сити : Мариупол
 • Акроним : трепките
 • основана : 1930
 • студентите (прибл.) : 16000
 • Не заборавајте да го discuss Pryazovskyi State Technical University
Apply to Pryazovskyi State Technical University
Украина прием Центар

Преглед


Pryazovskyi државен технички универзитет е еден од најстарите образовни институции во Донецк област. PSTU е заверена од ІSО 9001:2008 и има 4-то ниво (највисок) акредитација. PSTU е основана во 1930 како професионален школа за обука за работниците од Илич Пегла & челик Автор е на книгите. Првично Мариупол металуршки институт, во 1993 Кабинетот на Украина издаде резолуција No.956, што го прави Техничкиот универзитет. The university has 10 факултети и 45 одделенија.

PSTU е најголемиот академска и научен центар во Југо-Источниот дел на Украина. Краток опис на научниот потенцијал на Универзитетот, клучните R&D полиња, резултатите од научната дејност може да се најде на страницата за наука. Pryazovskyi Државниот технички универзитет нуди трансфер комерцијални врз за индустриска примена на ефективни научни достигнувања, вклучувајќи
Најефективен R&D's, Технички предлози и резултати од националната држава финансиран R&D's.

Таа исто така вклучува 3 истражувачки институти, 2 колеџи, професионално образование ликеј , и две технички средни училишта. PSTU обезбедува во-сервис обука и континуирано образование институт и Министерството Подготвителен .
На Универзитетот нуди постдипломски и професионални програми за образование на студентите од регионот на Азовското Море, Украина и други земји. Студентот тело се состои од околу 11.000 студентите работат кон диплома, специјалист и постдипломски студии. напреден степен програми се понудени во текот на постдипломски студии на одделот.

Денес факултет на Универзитетот е 500 наставниот кадар, Вклучувајќи 46 професори со докторати и за 229 доценти со степенот на кандидатот на науката. Меѓу нив се 50 целосна и придружни членови на разни гранка академии на науки во Украина и во странство, 6 почестен соработници на науката и инженеринг, лауреати на национални награди и чест работници во образованието на Украина.

Форми на обука:
Цело време, далечинско образование, подготвителната оддел.
степен програми
постдипломски степени
ниво на диплома (B) – 4 години. Студентот мора да завршниот испит. Specialist (S) – Диплома плус една година, со диплома проект. Магистратура (M) - Диплома плус една година, плус една теза (конечниот хартија).
постдипломски степени
Кандидат за наука (CandSc) , еквивалент на д-р – до три дополнителни години, плус дисертација. докторат (ст) - Постдипломски студенти можат да учат кон докторат во некои области на знаењето, но мора да се брани својата теза главно на друго место. PSTU има Академскиот совет за одбрана на земјите кандидати и докторски дисертации и inferring академски титули на кандидат и доктор на науки во некои специфични области, како економија, механика, металургија и транспорт, заварување.Нагледни средства и објекти: 41 компјутерски лаборатории, Бесплатна интернет конекција, објекти презентација, лабораториска опрема, библиотека.
меѓународна соработка: PSTU соработува со универзитетите во Германија, Полска, Италија, Австрија, Унгарија, Грција, Турција, Египет и Кина во рамките на програмите за размена на студенти и професори (студии семестар, практиканти, заеднички истражувачки активности). Универзитетот е учесник на ТЕМПУС и ДААД заеднички меѓународни проекти.
ученикот придобивките: медицински и здравствени центри; Меѓународниот клуб; возење училиште; спортски центар и сите целогодишна фудбалски терен; летен камп на Азовското море; Meothida диско клуб; Магијата модно студио; музички театар-студио. На не-локални жители се обезбедува сместување во универзитетски домови.
академски иницијативи: – Pryazovskyi државен технички универзитет е имплементирање на европските образовни стандарди степен. Ова е одговор на иновативните трендови во високото образовните системи во Европа, и е поврзано со приклучување на Болоњскиот процес. Ова ќе ги подобри мобилноста на студентите и професорите и да придонесе за еден од приоритетите на Болоњскиот процес, i.e. воспоставување на признавање на дипломите ширум универзитетите. Така, новообучените дипломираните студенти ќе имаат подобри можности во пазарите на работна сила во светот.
стратешкиот план на универзитетот за иднината повикува на генерација, зачувување, ширење и примената на знаењето и одгледување на уметноста во корист на луѓето на Мариупол, на нацијата и на глобалната заедница.

Admission process in Pryazovskyi State Technical University


од 2016 процесот на прием во украинскиот универзитети за странски студенти aviable преку Украина прием Центар.
For apply to Pryazovskyi State Technical University foreign students have to се применуваат на интернет преку Украина за прием Центар.
По проверка на сите детали во прием Центар, тие ќе испрати покана за студентите.
Со покана студентите ќе можат да одат во најблиската амбасада на Украина и се добие студентска виза.
Не испити, ТОЕФЛ, ИЕЛТС е потребно ако се направи апликација преку Украина за прием Центар.

Schools / Colleges / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за општествени науки
 • Faculty of Power Engineering
 • Факултет за заварување
 • Faculty of Metallurgy
 • Машински факултет
 • Engineering and Pedagogical Faculty
 • Faculty of Engineering and Language Training for International Students
 • Факултет за информатички технологии
 • Faculty of Transport Technologies
 • Факултет за економски науки

историја


PSTU was founded in November 1930 as a professional training school. во 1933 it became Mariupol Metallurgical Institute. од 1948 додека 1989 it was Zhdanov Metallurgical Institute. од 1989 - 1993 it again became Mariupol Metallurgical Institute. The Postgraduate Department was established in 1960. во 1993 PSTU received university status and became Pryazovskyi State Technical University. од 2009 its official name is State Higher Education Institution “Pryazovskyi State Technical University”.


Дали сакаш discuss Pryazovskyi State Technical University ? Секое прашање, коментари или критика


Pryazovskyi State Technical University on Map


Фото


слики: Pryazovskyi Државниот технички универзитет официјалната Фејсбук
Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Pryazovskyi State Technical University reviews

Join to discuss of Pryazovskyi State Technical University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.