Кардиф Универзитетот

Кардиф Универзитетот. Студија во Велика Британија

Кардиф Универзитетот Детали за

Се запишат во Кардиф Универзитетот

Преглед


Ние сме амбициозни и иновативни универзитет со храбар и стратешка визија наоѓа во една убава и просперитетна главниот град. Кардиф Универзитетот водечки светски истражувања е рангирана на 5-ти меѓу Велика Британија универзитети во 2014 Истражување совршеност Рамка за квалитет и 2 за влијанието. Ние обезбеди образовно исклучително искуство за нашите студенти.

Управувано од љубопитност и креативност, ние се стремиме да ги исполниме нашите социјални, културните и економските обврски на Кардиф, Велс, и светот.

Кардиф универзитет студентите имаат корист од учење што се гради и интелектуални вештини и способноста да се мисли самостојно.

Учење во истражување предводени од животната средина значи дека студентите комуницирате со истражувачите кои работат на границите на знаење во нивните дисциплини. Кардиф Универзитетот истражување е енергична и пионерски – ова создава стимулативна средина за студија.

на 2015 Државниот Студентски Истражувањето покажа дека 90% на Кардиф Универзитетот студенти се задоволни со своите студентот искуство – над просекот на сектор Велика Британија-широк.

Нашите дипломирани студенти се меѓу повеќето баран од страна на работодавците, 95.5% да најдат вработување или понатамошни студии во рок од шест месеци од дипломирањето. *

Некои од нашите степен курсеви вклучуваат професионална обука година, додека други се обезбеди акредитација од професионални тела. Сите додипломски и постдипломски студии може да се научи избор на јазиците бесплатно.

Ние сме најголемиот провајдер на образованието на возрасните во Велс, со Кардиф Центар за доживотно учење обезбедување на неколку стотина предмети во места низ Југоисточна Велс. Ние исто така нудиме програми за професионален развој, вклучувајќи ги и нарачана предмети.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Академијата на науките, Уметност, хуманистички и општествени науки

 • Кардиф бизнис школа
 • Планирање и географија
 • Англиски, Комуникација и филозофија
 • современи јазици
 • Историја и археологија Религија
 • новинарство, Медиуми и културни студии
 • Право и политика
 • доживотно учење
 • музика
 • Општествени науки
 • велшкиот

Колеџот на биомедицински и животни науки

 • биолошките науки
 • стоматологија
 • здравствените науки
 • медицина
 • Оптометрија и Визија науки
 • Фармација и фармацевтски науки
 • Постдипломски Медицински и Стоматолошки образование
 • психологија

Колеџ за просторно науки

 • архитектура
 • хемија
 • Компјутерски науки & информатика
 • Земјата и Океан науки
 • инженеринг
 • математика
 • Физика и астрономија

историја


Универзитетот отвори своите врати на 24 октомври 1883 и формално беше основана од страна на Кралската повелба во 1884.

Ние беа именувани на Универзитетскиот колеџ во Јужен Велс и Monmouthshire и се мали во споредба со нашите сегашни големина. Имаше само:

 • 13 академскиот кадар
 • 12 одделенија
 • 102 со полно работно време диплома студентите
 • 49 вонредни студенти.

во 1893 станавме една од основните институции на Универзитетот во Велс и почна доделувањето на своите дипломи. Со 1972 ги зел името Универзитетскиот колеџ, Кардиф.

спојувања

Ние се спои со Универзитетот Велс Институт за наука и технологија (UWIST) во 1988. во 1999 јавниот Името на Универзитетот е изменета на Кардиф Универзитетот.

во 2004 ние се спои со Универзитетот од Велс Колеџот за медицина. На Колеџот за медицина е дел од оригиналната Универзитетот, но се одвојува во 1931, го прави ова за повторно обединување.

во декември 2004 Советот на Суверениот одобри нова Дополнително Повелбата доделување ни универзитет статус. Нашиот правен име е изменета на Кардиф Универзитетот. Ние сега се независни од Универзитетот во Велс.

Ние доделени студенти кои се запишуваат пред 2005 Универзитетот во Велс степени. Оттогаш ние се доделуваат на студентите Кардиф универзитет степени.

Грб

На Колеџот за оружје исполни оваа грб во 1988 по спојувањето со Универзитетот Велс Институт за наука и технологија.

На "поддржувачи" функција оружје, кој во хералдиката ретко се доделуваат на универзитетите. Ангелот и змејот, се добиени од грбовите на спои институции.

мотото “всушност,, Единство и хармонија” е фраза затворање на молитва за милитантната црква во 1662 Книгата на заедничка молитва. Тоа значи “Вистина, Единство и Конкорд”.


Дали сакаш разговараат Кардиф Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Кардиф Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Кардиф Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Кардиф Универзитетот

Зачлени се за да разговараат на Кардиф Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.