Градскиот универзитет Лондон

Градскиот универзитет Лондон Детали

Се запишат на Градскиот универзитет Лондон

Преглед


Академски совршеност и бизнис и професии

Градот се гордее со својот иновативен пристап кон образованието. Нашата посветеност кон, и страст за, академски совршеност ни е рангирана 6 од Лондон универзитети (Целосно Универзитетот Водич 2017). Нашите курсеви се збогати со истражување на нашите академски кадар. 75.7% на поднесување на градот за извонредност рамка за истражување (РЕФ) беше оценет како на водечките светски 4* (23.3%) и меѓународно одличен 3* (52.4%) квалитет.

Нашите еднаков фокус на бизнис и професии предвидува нашите студенти со можност за директна интеракција со идните работодавци и го прави нашето курсеви релевантни, возбудлив и тематски. Многу од нив имаат иновативни начини на студија вклучува поставување можности и ангажман со висок профил посета на предавачи од професиите. Ова ги надополнува академска стручност понудени во рамките на Универзитетот.

Висок квалитет на обука

Нашиот пристап има за цел да им помогне на учениците да станат професионални, аналитички и истражувачки дипломирани студенти кои може да игра значајна улога во нивната професионална средина.

За поддршка на учењето на додипломски и постдипломски нивоа, имаме неодамна воспостави интегриран систем за учење на животната средина која ги комбинира физички и виртуелни простори учење. Ова се користи за поддршка на студентите во нивните студии, дополнување на предавања и семинари со висок квалитет на онлајн материјал. Одделението за унапредување и развој за учење поддржува нашите вработени во креирањето на нови и одговора на можности за учење да го води нашиот курсеви во иднината.

Како највисок академски тело, Сенатот е одговорен за академската политики и прописи на Универзитетот. Оваа рамка има за цел поддршка висок квалитет на обука и одржување на академски стандарди што ја поткрепува нашата степенот-доделување овластувања. Оваа функција е поддржана од страна на Единицата за академскиот развој.

Студентски Генералштабот на ангажманот

Успехот на нашите курсеви е зависна од ефективно ангажирање и комуникација меѓу студентите и вработените. Ние сме број еден во Лондон за студентските задоволство во согласност со Целосно Универзитетот Водич 2017. Градот е само Лондон институцијата во која се сместени во рамките на првите 20 за студентските задоволство. Овој значаен резултат доаѓа по град доби досега највисок студент задоволство резултат во 2015 Државниот Студентски Анкета.

Во врска со студентите’ унија, клучен приоритет за Универзитетот е слушање на ставовите на нашите студенти, дискутираме за она што го правиме добро и разбирање, каде што може да се направат подобрувања. Оваа интеракција е високо видлив дел од универзитетскиот живот и повратни информации од студентите се суштински дел од тоа како ние ја одреди насоката на нашето образование.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


  • Правниот факултет Сити, инкорпорирање на конаци на Судот на Правниот факултет
  • Училиште за здравствени науки, инкорпорирање на Свети Вартоломеј Факултетот за медицински сестри & акушерство
  • Факултетот за уметност и општествени науки, вклучувајќи и на Катедрата за новинарство
  • Факултетот за математика, Компјутерски науки и инженерство
  • Сер Џон Cass Business School

историја


Градскиот универзитет влечи потекло на Институтот Нортхемптон, основана во 1852 и е именувана по Маркизот од Нортхемптон кои донираа на земјиштето на кое е изградена на институтот, помеѓу плоштад Нортхемптон и Свети Јован улица во Ислингтон. Институтот е формирана со цел да се обезбедат за едукација и заштита на локалното население. Тоа беше конституиран согласно со Законот Град Лондон парохиски Добротворните организации на (1883), со цел “промоција на индустриската вештина, Општи знаења, здравјето и благосостојбата на младите мажи и жени кои припаѓаат на сиромашните класи”.

Нортхемптон Политехничкиот институт беше на Институтот за технологија во Клеркенвел, Лондон, основана во 1894. Алумни вклучуваат Колин цреша,Стјуарт Дејвис и Антони Хант. Артур Џорџ Cocksedge, британски гимнастичар кој се натпреварувал во 1920 Летни олимписки игри, бил член на гимнастички клуб Нортхемптон Политехничкиот институт и беше шампион на Обединетото Кралство во 1920. во 1937. Морис Денис на (Нортхемптон Политехничкиот ABC) беше 1937 АБА шампион во средна. Фредерик Хандли Страна inaeronautics беше предавач на Институтот. На Хандли Страна тип А, првиот погон авион дизајниран и изграден од него, завршив како наставни воздухопловни конструкции во училиштето. Романсиерот Ерик Ambler студирал инженерство на Институтот.

Шесте првични одделенија на Институтот беа применета физика и електротехника; Уметнички Занаети; Домашната економија и на жените Занаетчиски; Електро-хемија; часовникарство(науката за време и уметноста на часовникот одлуки); и Машински факултет и метал Занаетчиски.

Во 1903-1904 беше формирана посебна техничкиот оддел оптика. во 1909 првите студенти квалификувани за Универзитетот во Лондон Дипломиран степени во областа на инженерството како внатрешен студенти. од 1909 Институтот бил вклучен во аеронаутиката образование, и во 2009 на Факултетот за инженерство и математички науки прослави стогодишнината од аеронаутика во Сити. во 1908 Институтот беше искористена за Олимписките Games.Boxing се одржа во Институтот.

Институтот е назначено “Колеџот на високата технологија” во 1957.

во 1961 вклучување на Институтот по информатика што започна со воведување на курсот на “Собирање и комуникација научно знаење”. во 1966 Градот доби itsroyal повелба, станува “Градскиот универзитет” за да ја одрази блиски врски на институцијата со градот на Лондон. во 1971 Аполо 15 астронаутите посети Градскиот универзитет и ги претстави вицеканцелар, Tait, со парче топлотниот штит од Аполо 15 ракета.

во октомври 1995 беше најавено дека Градскиот универзитет ќе се спојат и на Свети Вартоломеј Факултетот за медицински сестри & Акушерство и Charterhouse колеџ за радиографија, двојно зголемување на бројот на ученици во Сити институт за здравствени науки на околу 2,500.

Градскиот универзитет формираше стратешки сојуз со кралицата Марија, Универзитетот во Лондон во април 2001. Во Мај 2001, голем пожар во зградата на колеџ столчен од болка на четвртиот кат канцеларии и покривот. Во август 2001 Градскиот универзитет и конаци на Судот на Правниот факултет се согласи да се. По донација од Фондацијата Сер Џон Cass е, зградата на мултимилионски фунта е изградена на 106 Bunhill ред за магистерска програма.

Нов 23 милиони £ зграда во куќата на Факултетот за општествени науки и Одделението за јазик и комуникациски науки е отворена во 2004. Во јануари 2006, Градскиот универзитет најави дека магистерска програма ќе биде отворање на нов кампус во Канада плоштад Канари Варф е Еден, специјализирана за курсеви наменети за високи менаџери. Реконструкција и обнова на Одделение II на универзитетот наведени колеџ зграда (по пожарот во 2001) беше завршен во јули 2006.

во 2007 на Факултетот за уметности доби £ 10 милиони зграда реновирање. А нови студенти’ место унија отворен во октомври 2008 наречен “ДЕСЕТ квадрат”, која обезбедува центар за студентите да се дружат во текот на денот и е домаќин на широк спектар на вечерна забава, вклучувајќи клуб ноќи, настани општество и квиз ноќи.

Во јануари 2010, простории се дели со Универзитетот на Источна Англија (УЕА) Лондон, следните партнерство Градскиот универзитет со ВО Универзитетот партнерства. Од тогаш Сити Универзитетот продолжи својата Програма Меѓународната фондација за да се подготват студентите за нивната пред-универзитетско година. во април 2011, беше објавено дека сегашниот сали на живеење и спортски центар кожни производи ќе бидат затворени и уништени за обнова во јуни 2011. Беше предложено дека новиот сали на живеење и спортски центар ќе биде отворен во септември 2013.

Градскиот универзитет најави дека ќе се приклучат на Универзитетот во Лондон во август 2016, и предложи промени своето име во Сити Универзитетот во Лондон.


Дали сакаш разговараат Градскиот универзитет Лондон ? Секое прашање, коментари или критика


Градскиот универзитет Лондон на сајтот


Фото


слики: Градскиот универзитет Лондон официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Градскиот универзитет Лондон

Зачлени се за да разговараат на Градскиот универзитет Лондон.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.