Универзитетот Дурам

Универзитетот Дурам. Студија во Велика Британија. образование во странство

Универзитетот Дурам Детали

Се запишат на Универзитетот Дурам

Преглед


Универзитетот Дурам е карактеристична – станбена колегиум универзитет со долга традиција и современите вредности,. Ние сакаме највисоката разлика во истражување и стипендии и се посветени на квалитет во сите аспекти на образованието и пренесување на знаењето. Нашето истражување и стипендии влијае на секој континент. Ние сме горди да биде меѓународна научна заедница која е одраз на амбициите на култури од целиот свет. Ние промовираме индивидуално учество, обезбедување на заоблени образование во која студентите, вработени и алумни се здобијат со двете академски и лични вештини потребни за да се развива.

Универзитетот Дурам (на правно Универзитетот во Дурам) е колегиум јавно истражување на Универзитетот во Дурам, Северна Исток Англија, со вториот кампус во близина Стоктон-на-Т. Таа е основана со акт на Собранието во 1832 и е доделена на Кралската повелба во 1837. Тоа беше еден од првите универзитети да започне обука во Англија за повеќе од 600 години и тврди дека е третиот најстар универзитет во Англија (кој ќе го направи тоа во седмиот или осмиот најстарите во Велика Британија), Иако ова е спорно. На Универзитетот Дурам имот вклучува 63 наведени објекти, почнувајќи од 11-ти век Дурам замокот на 1930 Арт Деко капела. На универзитетот, исто така поседува и управува Дурам светското културно наследство во партнерство со катедрала Дурам. сопственост на Светско наследство на универзитетот вклучува Дурам замокот, палата Зелена, и околните објекти вклучувајќи и историски библиотека Cosin е.

Ректорот на Универзитетот е Сер Томас Ален, кој го наследи Бил Брајсон во јануари 2012. Како колегиум универзитет, неговите главни функции се поделени помеѓу академските оддели на универзитетот и 16 колеџи. Генерално, одделенијата врши истражување и да се обезбеди предавања за студентите, додека колеџи се одговорни за аранжмани во земјата и благосостојбата на студентите на додипломски студии, дипломирани студенти, пост-докторски истражувачи и некои универзитетски кадар. Универзитетот е член на theRussell група на водечки универзитети во Велика Британија по претходно да се биде член на 1994 група. Дурам е исто така се поврзани со неколку универзитетски групи, вклучувајќи истражување партнерство N8 и Matariki мрежа на универзитети.

На универзитетот во моментов е рангирана 5-ти до 6-ти од неодамнешните маси национална лига на британските универзитети и во првите 100 во две од трите големи светски маси (Види подолу). Во однос на просечната UCAS поени на нови учесници во 2014, Дурам рангирана 4-та со просечна учесник amassing 524 UCAS поени. “Одамна воспоставени како водечки алтернатива на Оксфорд и Кембриџ“, Универзитетот привлекува “претежно средната класа студент тело” според Тајмс е Добар Универзитетот Водич. во 2014, Дурам имаше петти најголем процент на приватно образование на студентите на 36.6%. во 2013, Дурам било оценето дека има најдобар квалитет на студентски живот во земјата во инаугуративниот ВТА Лојд банка и никогаш не (во 2015) надвор од првите три, доаѓа во третото место во 2014 и второ место во 2015. Универзитетот беше Сандеј тајмс Универзитетот на годината 2005, исто така прави на листа за 2004 и 2016 награди, и Тајмс и Сандеј тајмс Спорт Универзитетот на годината за 2015.

Сегашните и почесен академици вклучуваат 14 Соработници на Кралското друштво, 17 Соработници на Британската академија, 14 Соработници на theAcademy за општествени науки, 5 Соработници на Кралското друштво во Единбург, 2 Соработници на Кралското друштво за уметност и 2 Соработници на theAcademy за медицински науки. Дурам веќе долго време го користат латинскиот пост-номинална писма Dunelm по нивниот степен, одДурам (на, припаѓа на, или од Дурам)

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • антропологија
 • Применета социјални науки, Факултетот за
  • Community and Youth Work
  • криминологија
  • Социјална работа
  • социологија
  • Спорт
 • археологија
 • биолошки & биомедицински науки
 • бизнис школа
 • хемија
 • Класици и античка историја
 • земјата науки
 • образование
 • Инженеринг и компјутерски науки, Факултетот за
 • На англиски јазик центар
 • англиски студии
 • центар Фондацијата
 • географија
 • Владата & меѓународни односи
 • историја
 • Правниот факултет
 • математички науки
 • медицина, Фармација и здравство, Факултетот за
 • современи јазици & култури, Факултетот за
 • музика
 • Филозофија
 • физика
 • психологија
 • теологија & религија

историја


По средниот век во Европа, 7 век видов цветни на мислата и културата во североисточниот дел на Англија. Беде – поет, научник, историчар и најголем европски научник на 7-от век – е погребан во Дурам, како што е Св Cuthbert, кои го основале 'англиски’ Христијанството од своите корени Селтик и Роман. На Lindisfarne Евангелијата, "Еден од најголемите знаменитости на човековите културно достигнување", се произведени во близина и престојувал во Дурам со телото на Св Cuthbert се до 16 век, кога тие беа отстранети во Лондон – нашите "Евангелието на книги’ се враќа во Дурам во 2013. На "Cuthbert Заедница’ стана еден од најбогатите во Европа, со земји кои се протегаат од Британија на Т и пошироко. оваа научна, монашката заедница беше претходник на современите Универзитетот традиција, која се шири низ Европа и низ светот. Катедралата Дурхам 11 век Норман е изградена помеѓу 1096 и 1130 и е една од навистина големи згради во светот. замокот Дурам, сега е дел од Универзитетот, датира од 1072 и бил седиште на семоќниот принцот-бискупи кои значела секуларни и религиозни власт над поголемиот дел од северниот дел на Англија, со свои војски, систем на оданочување и ковањето на монети – до крајот на принцот-епископија во 1832 Дурам беше ефикасно држава во држава.

Дурам стана еден од водечките центри на средновековната стипендија Англија, заедно со Оксфорд и Кембриџ. Навистина, три колеџи – сега се дел од Универзитетот во Оксфорд – се основани од Дурам (Универзитетскиот колеџ и Балиол колеџ, и во 1286 Дурам колеџ беше водена од Дурам да ги обучи научници за Дурам за 300 години се додека не стана приклучи на Универзитетот во Оксфорд како Троица колеџ). Хенри VIII и обиди Оливер Кромвел за формално да се воспостави Универзитетот за северот во Дурам се подведе од политиката и север-југ ривалства, и тоа не беше до 1832, како принцот-епископија одби изгуби својата моќ, беше Дурам конечно обдарени со замокот и земјиште и доделува диплома доделување овластувања од страна на кралот како трет универзитет Англија. Универзитетот Дурам е наследникот на континуирана линија на учење и стипендии кои датираат од Беде и Cuthbert до денешен ден.

Дурам отсекогаш бил модерен, прогресивен универзитет. Со средновековна светско културно наследство во нашето срце, нашите нови згради продолжи традицијата на важни и иновативни архитектура. Дурам беше еден од првите универзитети ги прифаќаат жените на еднаква основа со мажите (1890), да се воспостави медицинска обука (1834) и прв да награда на граѓанското Рударство и инженеринг степени за да се исполнат на регионалните и националните потреби за време на индустриската револуција (1838). Дурам доведе во развојот на науката и создаде еден од најстарите опсерватории во Англија. Универзитетот Дурам е со седиште во два града во текот на 100 години, нејзините медицинско училиште на Кралскиот колеџ и други колеџи во Њукасл стане нов и независна Универзитетот во Њукасл 1963. Дурам исто така беше првиот универзитет да се воспостави во странство кампуси еден век пред концептот reinvented: во Барбадос, во 1875 и Сиера Леоне 1876. во 1992 Универзитетот основана значително присуство во нашиот кампус кралицата во срцето на Tees Valley, повторното медицинска настава и кршење дисциплинарни граници за подобрување на јавното здравје и социјалната благосостојба.

 


Дали сакаш разговараат Универзитетот Дурам ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот Дурам на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Дурам официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Универзитетот Дурам

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Дурам.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.