Универзитетот Кил

Универзитетот Кил. Образование во Англија. Студија во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание.

Keele University Details

 • земја : Обединето Кралство
 • Сити : јазик
 • Акроним : KU
 • основана : 1949
 • студентите (прибл.) : 1000
 • Не заборавајте да го discuss Keele University
Enroll at Keele University

Преглед


We’re Keele University and we’re different. Founded more than 60 години на верувањето дека ние се исполнат барањата на еден нов вид на општество, економија и светот, нашите принципи резонираат сега повеќе од било кога.

Вгнезден во 600 акри село во срцето на Велика Британија, Многу од нашите студенти и голем број од нашите вработени во живо, како и учат и работат тука. Тоа е голем кампус но мал и космополитски заедница. Ние работиме на човечката мерка, обезбедување на луѓе на простор да се размислува и многу да се направи, со широк спектар на клубовите, општества, активности и можности за волонтирање.

Ние сукцесивно се рангира на врвот на анкетите студент задоволство. Тоа е затоа што тоа е повеќе од зелена и прекрасна, тоа е место на истражување и академски совршеност премногу. Без разлика дали тоа е за здравство, Уметност, хуманистички и општествени науки или природни науки, без оглед на вашата област на студии, ние ги нудиме уникатен и меѓународно искуство на учење. Ние ги учат во мали групи, обезбеди еден-на-еден пристап до нашите академици и го цениме квалитетот на нашето учење како високо како нашето истражување.

Нашите програми за образование и Фондацијата години отсекогаш биле изразито предизвик, флексибилни и да се поттикне поширока базирана на знаење. Нашите интердисциплинарен и мултидисциплинарен пристап не само што ги поткрепуваат прекрасен образование, но моќта на нашите водечки светски истражувања. Сите на кои, исто така, значи дека ние достави поголемо влијание и вредност од нашето истражување и настава, глобално ниво, како и на локално ниво.

Тоа е малку чудно нашите студенти и алумни се како поединецот како самиот универзитет: прогресивна и остварува, јасно за што се и што тие сакаат да бидат, опремена да одговори на некои од големите предизвици во светот денес претставува, за доброто на општеството и на претпријатието.

Кил е во Северна Стафордшир половина пат меѓу Манчестер и Бирмингем. На Универзитетот се наоѓа на еден рид со поглед на градот Newcastle-under-Lyme (две милји од Кил) со Стоук-он-Трент (и главната шопинг област Hanley) само неколку милји понатаму.

There is a thriving student life around the campus and a wide range of café-bars, ресторани и пабови во Њукасл и клубови во Hanley.

Љубителите на театарот ќе уживаат во Нова Вик во Њукасл и Регент во Hanley, додека најновите филмови се прикажуваат во кино мулти-екран во Њукасл. Најголемиот забавен парк во Велика Британија, Alton Towers, is around 45 minutes from the University. The beautiful Peak District is only 20 милји далеку од Кил. See Peak District- работи кои треба да се види и не за повеќе информации.

централна локација Кил е значи дека е лесно да се добие било каде во земјата, со линкови М6 и железнички блиску на дофат на раката. Манчестер и Бирмингем се едни од еден час возење далеку, додека Лондон е 90 минути со воз.

Кил нуди широк спектар на курсеви за да го поставите на вистинскиот пат за својата иднина. Ние нудиме одлични услови и поддршка за студентите, двете академски и социјално.

Нашите курсеви се нудат:

 • Стимулирање на настава и учење и вештини за вашата идна кариера.
 • Високо квалитетна настава во широк спектар на академски и стручни предмети.
 • Можност да се комбинираат вашите интереси и да развијат своите вештини преку нашиот специфичен Dual Достигнувања степени – со повеќе 500 предмет комбинации на располагање.

We also offer professional Single Honours degrees in Medicine, здравје, Законот и бизнис теми.

Со атрактивна, пријателски кампусот, Кил нуди многу посебен студентот искуство:

 • Excellent entertainment in the Students’ Унија секоја вечер од неделата.
 • Дипломирани напушти Кил со некои од најдобрите академски и вработување стапки на успех во Велика Британија

Тоа е разликата Кил.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Faculty of Humanities and Social Science
 • американски студии
 • криминологија
 • образование
 • Англиски
 • филмски студии
 • историја
 • хуманистички
 • Keele Management School
 • Language Learning Unit
 • Законот
 • Либерални уметности
 • медиумите, Communications and Culture
 • Music and Music Technology
 • Политика, International Relations and Philosophy
 • Social Science and Public Policy
 • Социјална работа
 • социологија
 • Faculty of Medicine and Health Sciences
 • Health and Rehabilitation
 • медицина
 • Медицински сестри и акушерство
 • аптека
 • Факултет за природни науки
 • Chemistry and Medicinal Chemistry
 • Computing and Mathematics
 • Forensic Science
 • географија, Geology and the Environment
 • животот науки
 • Physics and Astrophysics
 • Physical and Geographical Sciences
 • психологија
 • Counselling

историја


Keele University was established in 1949 as the University College of North Staffordshire, at the initiative of A D Lindsay, then Professor of Philosophy and Master of Balliol College, Оксфорд. Lindsay was a strong advocate of working-class adult education, who had first suggested apeople’s universityin an address to the North Staffordshire WorkersEducational Association in 1925.

На 13 март 1946, Lindsay wrote to Sir Walter Moberly, chair of the University Grants Committee (UGC), suggesting the establishment of a collegeon new lines”. Established practice was for new colleges to be launched without degree-awarding powers, instead taking external degrees of the University of London. Crucially, Lindsay wanted toget rid of the London external degree”, instead forming a college with the authority from the start to set its own syllabus, perhaps acting under the sponsorship of an established university. Lindsay wrote also to the Vice-Chancellor of Oxford, tentatively requesting just such sponsorship.

An exploratory committee was established by Stoke-on-Trent City Council, chaired by Lindsay and supported by Alderman Thomas Horwood, Vicar of Etruria and leader of the Labour group on the City Council. Having secured public funding from the UGC in January 1948, the Committee acquired Keele Hall, a stately home on the outskirts of Newcastle-under-Lyme, from its owner, Ralph Sneyd. The Hall, ancestral residence of the Sneyd family, had previously been requisitioned by the War Office for military use during World War II, and was supplied with the bulk of the Sneyd estate and a number of prefabricated structures erected by the Army, for the sum of £31,000.

The first graduate by default was George Eason had studied Mathematics at Birmingham University gaining a BSc in 1951. He received his MSc in 1952 from Keele.

The first graduate studying fully at Keele was Margaret Boulds in 1954, graduating in Philosophy and English. Growing steadily, the university college was promoted to university status in 1962, receiving a new Royal charter in January of that year, and adopting the name the University of Keele. This remains the official name, although Keele University is now the everyday usage. It is identified as one of the Plate glass universities.

во 1968, the Royal Commission on медицинска едукација (1965–68) issued theTodd Report”, which considered the possibility of a medical school being established at Keele. It was thought that North Staffordshire would be a good site, having a large local population and several large hospitals. It was considered that a minimum intake of 150 students each year would be necessary to make a medical school economically and educationally viable. Сепак, the university was at that time too small to support a medical school of this size. Сепак, во 1978, Keele Department of Postgraduate Medicine opened. This conducted medical research and postgraduate medical education, but did not teach undergraduate medical students. во 2002, some students from Manchester Medical School began being taught at Keele. Finally Keele’s own medical school opened in 2007.

во 1994, the Oswestry and North Staffordshire School of Physiotherapy (ONSSP), which had been a separate institution based at the Robert Jones and Agnes Hunt Orthopaedic Hospital in Oswestry, Shropshire, merged with Keele University, becoming Keele’s Department of Physiotherapy Studies, and relocating from Oswestry to the Keele University campus. Во август 1995, Keele University merged with North Staffordshire College of Nursing and Midwifery, forming the new School of Nursing and Midwifery.

во 1998 и 1999 there was some controversy over the decision by university authorities to sell the Turner Collection, a valuable collection of mathematical printed books including some which had belonged to – and had been heavily annotated by – Isaac Newton, in order to fund major improvements to the university library. Senior university officials authorised the sale of the collection to a private buyer, with no guarantee that it would remain intact or within the UK. Although legally permissible, the sale was unpopular among the academic community and the controversy was fuelled by prolonged negative press coverage suggesting that the £1m sale price was too low and that the collection was certain to be broken up.

Due to declining popularity and funding, the German department closed in December 2004, although the university retained its physics degree despite the subject facing similar pressures.

во 2009, the university was awarded Queen’s Anniversary Prizes for Higher and Further Education, за “pioneering work with the NHS in early intervention and primary care in the treatment of chronic pain and arthritis, linking research to delivery to patients through GP networks and user groups”.

во 2012 Keele introduced two new foundation years, the international foundation year and the accelerated international foundation year, that add to the existing offer, as the humanities, науката, општествени науки, здравје, general foundation years and foundation year for people who are visually impaired.

Further expansion on site of the university from 2015 is expected to bring private investment by establishing a science centre. This would bring thousands of jobs to Staffordshire as well as the university. The creation of a smart energy centre aims to establish a sustainable energy source and promote green technology.


Дали сакаш discuss Keele University ? Секое прашање, коментари или критика


Keele University on Map


Фото


слики: Универзитетот Кил официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Keele University reviews

Join to discuss of Keele University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.