Универзитетот Кил

Универзитетот Кил. Образование во Англија. Студија во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание.

Универзитетот Кил Детали

Се запишат на Универзитетот Кил

Преглед


Ние сме Универзитетот Кил и ние сме различни. Основана пред повеќе од 60 години на верувањето дека ние се исполнат барањата на еден нов вид на општество, економија и светот, нашите принципи резонираат сега повеќе од било кога.

Вгнезден во 600 акри село во срцето на Велика Британија, Многу од нашите студенти и голем број од нашите вработени во живо, како и учат и работат тука. Тоа е голем кампус но мал и космополитски заедница. Ние работиме на човечката мерка, обезбедување на луѓе на простор да се размислува и многу да се направи, со широк спектар на клубовите, општества, активности и можности за волонтирање.

Ние сукцесивно се рангира на врвот на анкетите студент задоволство. Тоа е затоа што тоа е повеќе од зелена и прекрасна, тоа е место на истражување и академски совршеност премногу. Без разлика дали тоа е за здравство, Уметност, хуманистички и општествени науки или природни науки, без оглед на вашата област на студии, ние ги нудиме уникатен и меѓународно искуство на учење. Ние ги учат во мали групи, обезбеди еден-на-еден пристап до нашите академици и го цениме квалитетот на нашето учење како високо како нашето истражување.

Нашите програми за образование и Фондацијата години отсекогаш биле изразито предизвик, флексибилни и да се поттикне поширока базирана на знаење. Нашите интердисциплинарен и мултидисциплинарен пристап не само што ги поткрепуваат прекрасен образование, но моќта на нашите водечки светски истражувања. Сите на кои, исто така, значи дека ние достави поголемо влијание и вредност од нашето истражување и настава, глобално ниво, како и на локално ниво.

Тоа е малку чудно нашите студенти и алумни се како поединецот како самиот универзитет: прогресивна и остварува, јасно за што се и што тие сакаат да бидат, опремена да одговори на некои од големите предизвици во светот денес претставува, за доброто на општеството и на претпријатието.

Кил е во Северна Стафордшир половина пат меѓу Манчестер и Бирмингем. На Универзитетот се наоѓа на еден рид со поглед на градот Newcastle-under-Lyme (две милји од Кил) со Стоук-он-Трент (и главната шопинг област Hanley) само неколку милји понатаму.

Постои просперитетна студентски живот низ кампусот и широк спектар на кафе-барови, ресторани и пабови во Њукасл и клубови во Hanley.

Љубителите на театарот ќе уживаат во Нова Вик во Њукасл и Регент во Hanley, додека најновите филмови се прикажуваат во кино мулти-екран во Њукасл. Најголемиот забавен парк во Велика Британија, Alton Towers, е околу 45 минути од Универзитетот. Позицијата на Врвот округ е само 20 милји далеку од Кил. Види Врвот округ- работи кои треба да се види и не за повеќе информации.

централна локација Кил е значи дека е лесно да се добие било каде во земјата, со линкови М6 и железнички блиску на дофат на раката. Манчестер и Бирмингем се едни од еден час возење далеку, додека Лондон е 90 минути со воз.

Кил нуди широк спектар на курсеви за да го поставите на вистинскиот пат за својата иднина. Ние нудиме одлични услови и поддршка за студентите, двете академски и социјално.

Нашите курсеви се нудат:

 • Стимулирање на настава и учење и вештини за вашата идна кариера.
 • Високо квалитетна настава во широк спектар на академски и стручни предмети.
 • Можност да се комбинираат вашите интереси и да развијат своите вештини преку нашиот специфичен Dual Достигнувања степени – со повеќе 500 предмет комбинации на располагање.

Ние исто така нудиме професионална Слободна Достигнувања степени во медицина, здравје, Законот и бизнис теми.

Со атрактивна, пријателски кампусот, Кил нуди многу посебен студентот искуство:

 • Одлична забава во Студентскиот’ Унија секоја вечер од неделата.
 • Дипломирани напушти Кил со некои од најдобрите академски и вработување стапки на успех во Велика Британија

Тоа е разликата Кил.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за хуманистички и општествени науки
 • американски студии
 • криминологија
 • образование
 • Англиски
 • филмски студии
 • историја
 • хуманистички
 • Менаџмент школа Кил
 • Единица јазик учење
 • Законот
 • Либерални уметности
 • медиумите, Комуникации и култура
 • Музика и музичка технологија
 • Политика, Меѓународни односи и филозофија
 • Општествени науки и јавна политика
 • Социјална работа
 • социологија
 • Факултетот за медицина и здравствени науки
 • Здравствените и рехабилитационите
 • медицина
 • Медицински сестри и акушерство
 • аптека
 • Факултет за природни науки
 • Хемија и медицинска хемија
 • Компјутери и математика
 • Форензичка наука
 • географија, Геологијата и животната средина
 • животот науки
 • Физика и астрофизика
 • Физички и географски науки
 • психологија
 • советување

историја


Смени универзитет е основана во 1949 како на Универзитетскиот колеџ во Северна Стафордшир, на иницијатива на А Д Линдзи, тогаш професор по филозофија и мајстор на Балиол колеџ, Оксфорд. Линдзи беше силен поборник за образование работничката класа возрасни, кој прв го предложи “Универзитетот на луѓето” во обраќањето на Северна Стафордшир работниците’ Просветната заедница во 1925.

На 13 март 1946, Линдзи напиша на сер Волтер Moberly, претседавач на Комитетот на Универзитетот Грантови (Ugrc), што укажува на воспоставување на колеџ “на нови линии”. Основана е практика за нови факултети да се испорачува без степенот-доделување овластувања, наместо запишувањето на степени од Универзитетот во Лондон. Од големо значење, Линдзи сака да “да се ослободи од надворешни степен Лондон”, наместо формирање на колеџ со органот од самиот почеток да се постави свој програма, можеби делува под покровителство на утврдено универзитет. Линдзи исто така напиша на заменик-канцелар на Оксфорд, привремено се бара само како спонзорство.

Истражувачка комисија беше основана од страна на Стоук-он-Трент Градскиот совет, претседава Линдзи и поддржан од Alderman Томас Horwood, Викар на Etruria и водач на групата за работни односи на Градскиот совет. Откако ја обезбеди јавно финансирање од UGC во јануари 1948, Комитетот стекнати Кил сала, дворци на периферијата на Newcastle-under-Lyme, од неговиот сопственик, Ралф Sneyd. Салата, предците резиденција на семејството Sneyd, претходно биле одземани од страна на Канцеларијата војна за воена употреба за време на Втората светска војна, и е опремен со најголемиот дел од Sneyd имот и голем број на монтажни објекти изградени од страна на Армијата, за сума од £ 31,000.

Првиот дипломиран стандардно беше Џорџ Eason студирал математика на Универзитетот во Бирмингем стекнување на BSc во 1951. Тој доби р својата 1952 од Кил.

Првиот дипломиран студирање целосно на Кил беше Маргарет Boulds во 1954, дипломирањето во филозофија и англиски. постојано расте, Универзитетскиот колеџ во беше унапреден во универзитет статус во 1962, прима нова Кралската повелба во јануари таа година, и усвојување на името на Универзитетот во Кил. Ова останува официјалното име, иако Универзитетот Кил сега е секојдневна употреба. Тоа е идентификуван како еден од плоча стакло универзитети.

во 1968, Кралската комисија за медицинска едукација (1965-68) издадена “Тод извештај”, која се смета за можност за медицинско училиште се основани на Кил. Се мислеше дека Северна Стафордшир ќе биде добар сајт, има голем локалното население и неколку големи болници. Се сметаше дека минималната доза на 150 студенти секоја година ќе биде потребно да се направи медицинско училиште економски и образовно остварлива. Сепак, на универзитетот во тоа време беше премногу мала за поддршка на медицинско училиште на оваа големина. Сепак, во 1978, Смени Катедрата за постдипломски медицина отвори. Ова спроведе медицински истражувања и постдипломски медицинска едукација, но не се учат додипломски студентите по медицина. во 2002, некои ученици од Манчестер Медицинскиот факултет почнаа да се предава на Кил. Конечно сопствена медицинско училиште Кил е отворена во 2007.

во 1994, на Oswestry и Северна Стафордшир школа за Физиотерапија (ONSSP), кој бил посебна институција со седиште во болница Роберт Џонс и Агнес Лов Ортопедски во Oswestry, Shropshire, се спои со Универзитетот Кил, станува Одделот за Физиотерапија студии Кил е, и релоцираат од Oswestry на кампусот на Универзитетот Кил. Во август 1995, Универзитетот Кил се спои со Северна Стафордшир колеџ на медицински сестри и акушерство, формирањето на новата школа за медицински сестри и акушерство.

во 1998 и 1999 имаше некои контроверзии околу одлуката на универзитетските власти да го продаде Тарнер колекција, вредна колекција на математички печатени книги, вклучувајќи и некои кои им припаѓале на - и бил во голема мера коментари од - Исак Њутн, со цел да се финансираат големи подобрувања во универзитетската библиотека. Високи претставници од универзитетите овластени за продажба на колекцијата на приватен купувач, без гаранција дека ќе останат непроменети или во рамките на Велика Британија. Иако законски дозволените, продажбата е непопуларен меѓу академската заедница и контроверзии беше поткрепен со продолжено негативни прес покривање укажува на тоа дека продажната цена на £ 1 милион е премногу ниска и дека собирањето е сигурен да биде растурена.

Поради намалената популарност и финансирање, германскиот оддел затворени во декември 2004, Иако на Универзитетот задржа својата физика степен покрај предмет се соочуваат со слични притисоци.

во 2009, Универзитетот беше доделена годишнина награда на кралицата за високо и натамошно образование, за “пионерска работа со NHS во рана интервенција и примарна здравствена заштита во третманот на хроничната болка и артритис, поврзување на истражувањето со испорака на пациентите преку ГП мрежи и кориснички групи”.

во 2012 Смени воведе две нови основа години, меѓународната фондација година и забрзана меѓународната фондација година, кои додаваат на постојната понуда, како хуманистичките, науката, општествени науки, здравје, години општа основа и темел година за луѓе кои се со оштетен вид.

Понатамошно проширување на сајтот на универзитетот од 2015 се очекува да донесе приватни инвестиции, преку воспоставување на научен центар. Ова ќе донесе илјадници работни места за да Стафордшир, како и на универзитетот. Создавање на паметни енергетски центар има за цел да воспостави одржлив извор на енергија и промовирање на зелени технологија.


Дали сакаш разговараат Универзитетот Кил ? Секое прашање, коментари или критика


Лингвистички универзитет на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Кил официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Универзитетот Кил

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Кил.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.