Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон

Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон

Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон Детали

Се запишат на кралицата Марија Универзитетот во Лондон

Преглед


Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон е еден од водечките високообразовни институции истражувањата фокусирани на Велика Британија. со околу 21,187 студентите, 4,000 вработени и годишен обрт од £ 300, ние сме една од најголемите Универзитетот во Лондон колеџи.

Ние ги учат и истражување во широк спектар на теми во општествените науки, општествени науки, закон, медицината и стоматологијата, и науката и инженеринг. Врз основа на креативен и културно разновидна областа на источен Лондон, ние сме само лондонскиот универзитет во состојба да понуди целосно интегриран 2.000 кревети станбени кампусот на нашиот Миле Крај дома.

Кралицата Мери има направено стратешка определба на највисок квалитет на истражување. Ние инвестиравме во ова начело со систематско регрутирање на најдобрите научници во своите дисциплини од целиот свет. Резултатите од најновата националните за оценување на истражувањето - извонредност рамка за истражување (РЕФ 2014) - Потврдија своето место во самиот врв група на истражување предводени од универзитетите во Велика Британија. Генерално бевме рангирана 9-ти во Велика Британија меѓу мулти-факултет универзитети и 5-ти во Велика Британија за процент од нашите 3* и 4* истражувачки резултати.

Кралицата Мери нуди извонредни студенти стимулирање, поддршка и висок квалитет на учење, со настава инспириран од нашите водечки светски истражувања. Имаме исто така, инвестираше повеќе од £ 250 милиони во нови капацитети во текот на последните петнаесет години за да нудиме на нашите студенти исклучителен средина за учење. Ова се рефлектира во нашите постојано високо ниво на студент задоволство. Во најновото Државниот Студентски Анкета (NSS 2015), 88 проценти од нашите студенти изрази "целокупното задоволство’ со своето време тука, со дванаесет предмети во првите три места во Лондон.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за хуманистички и општествени науки

 • Факултетот за бизнис и за управување со
 • Школа за економија и финансии
 • Факултетот за англиски и драма
 • Катедрата за англиски
 • Одделот за драмски
 • Училиште за јазици, Лингвистика и филм
 • компаративна книжевност
 • филмски студии
 • француската
 • германски
 • Пиринејскиот и Латинска Америка студии
 • Јазичниот центар
 • лингвистика
 • Руската
 • Школа за географија
 • Факултетот за историја
 • На Правниот факултет
 • Центар за трговско право студии
 • Одделот за Законот
 • Школата за политика и меѓународни односи

Факултетот за медицина и стоматологија

 • Barts и на Лондонската школа за медицина и стоматологија
 • Barts институт за рак
 • Институтот Blizard
 • Институтот за стоматологија
 • Институт за здравствени науки образование
 • Вилијам Харви Институт за истражување
 • Волфсон Институтот за превентивна медицина
 • Центарот на мобилен

Факултетот за наука и инженерство

 • Факултетот за биолошки и хемиски науки
 • Школата за електронски и компјутерски науки
 • Компјутерски науки
 • електронски факултет
 • Факултетот за инженерство и материјали науката
 • Интердисциплинарна истражувачки центар во биомедицински материјали
 • Факултетот за математички науки
 • Факултетот за физика и астрономија
 • Центарот за истражување во психологија

историја


Кралицата Мери има своите корени во четири историски колеџи: Кралицата Мери Колеџот, Westfield колеџ, Медицински колеџ болница Свети Вартоломеј и Лондон болница Медицински колеџ.

Кампусот на Миле Крај е историски дом на кралицата Марија колеџ, која започна во животот 1887 како Народна палата, филантропска центар да обезбеди исток Лондончани со образовните, културни и социјални активности. Кралицата Мери Колеџот беше примен во Универзитетот во Лондон во 1915. Westfield колеџ е основана во 1882 во Hampstead како пионерски колеџ за високо образование на жените. во 1989 Кралицата Мери спои со Westfield колеџ за формирање на кралицата Марија и Westfield колеџ.

во 1995, Кралицата Мери и Westfield спои повторно, овој пат со две истакнати медицински колеџи, Медицински колеџ болница Свети Вартоломеј, основана во 1843, и Лондон болница Медицински колеџ, првиот медицинско училиште во Англија, основана во 1785. Ова спојување создадена Barts и на Лондонската школа за медицина и Dentistryand донесе клинички медицински и стоматолошки настава на кралицата Марија за прв пат.

во 2013, правната името на кралицата Марија и Westfield колеџ, Универзитетот во Лондон беше официјално е изменета на кралицата Марија Универзитетот во Лондон за да ја одрази секојдневна употреба. Оваа година, исто така, видов кралицата Марија одлучи да додели свои степени, со 2014 дипломирани студенти да биде прв да ги добие.

Архива на колеџот одржи богатство на фасцинантен институционални архиви и ретки отпечатоци, кои датираат од 17 век до денес. Збирките се обезбеди увид во некои од научни активности на вработените QMUL и студенти во минатото, документирање на богатата историја на QMUL.

Дали знаеше?

 • Имаме вториот најстариот преживеан еврејските гробишта во Англија, на Шпански Португалски еврејските гробишта датираат од 1726, во центарот на нашиот кампус.
 • Костурот на Џозеф Мерик, на Човекот-слон, се наоѓа во рамките на Факултетот за медицина и патологија Музејот стоматологија е.
 • Медицинскиот колеџ во Лондон Кралската болница (сега се дел од Barts и на Лондонската школа за медицина и стоматологија) беше првиот медицинско училиште во Англија, кога таа се отвори во 1785.
 • од 1964 додека 1982 Кралицата Мери Колеџот одржува својот нуклеарен реактор, првично седнати под Миле Крај патот.
 • Елизабет Блеквел, првиот целосно квалификувани докторка во Велика Британија, обучени во Barts болница Медицински колеџ во 1850.
 • Сер Џон Ване, кој ја основал Вилијам Харви Институт за истражување на, е заслужен открива како аспирин и слични лекови произведени нивните ефекти.
 • Сер Валтер Besant е 1882 роман Сите видови и Состојба на мажите - невозможна приказна, замисли "Палата на задоволства’ во источен Лондон со концертни сали, читални, слика галерии, уметничко училиште и образование за локалните жители - ова беше инспирација за Народна палата и почетокот на кралицата Марија денес.


Дали сакаш разговараат Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон ? Секое прашање, коментари или критика


Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон на сајтот


Фото


слики: Кралицата Мери на Универзитетот во Лондон официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Кралицата Мери Универзитетот на коментарите во Лондон

Зачлени се за да разговараат на кралицата Марија Универзитетот во Лондон.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.