Универзитетот Белфаст кралицата

Универзитетот Белфаст кралицата, Велика Британија

Queen’s University Belfast Details

 • земја : Обединето Кралство
 • Сити : Белфаст
 • Акроним : QUB
 • основана : 1810
 • студентите (прибл.) : 24000
 • Не заборавајте да го discuss Queen’s University Belfast
Enroll at Queen’s University Belfast

Преглед


Ќе ви се допаднат студира на кралицата. На Универзитетот во комбинација богата историско наследство со современи објекти. само 15 минути пешачење од центарот на градот Белфаст, никогаш нема да биде далеку од центарот на акцијата.

Што е вашиот сон за работа? диплома програми на Универзитетот е дизајниран за да ви подготвиме за вашата идна кариера. Сакате да стане архитект, инженер или доктор? Она што сакате да биде, таму е совршен степен на чекање за вас да се земе вашиот прв чекор.

Не сум сигурен што сакате да биде уште? Не грижете се. Ќе имаат можност да се здобијат со работно искуство на многу од степени. Ова ви дава предност во однос на конкуренцијата. и, кога ќе бидете подготвени да дипломираат? Кариери Универзитетот на услуги може да ви даде лични насоки за вашите следни чекори.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Медицински факултет, здравје & животот науки

 • Dental Surgery
 • Agricultural Technology with Professional Studies
 • Biochemistry with Professional Studies
 • биолошки науки
 • Biological Sciences with Professional Studies
 • биомедицински науки
 • Food Quality, Safety and Nutrition with Professional Studies
 • Human Biology
 • Land Use and Environmental Management with Professional Studies
 • Marine Biology with Professional Studies
 • Microbiology with Professional Studies
 • Midwifery Sciences
 • медицински сестри (AdultSeptember intake)
 • медицински сестри (Children’s)
 • медицински сестри (Learning Disability)
 • медицински сестри (Mental Health)
 • фармацевтски науки
 • Zoology with Professional Studies
 • енергија, Животната средина и одржливост
 • BAO Medicine
 • аптека
 • биохемија
 • Food Science and Food Security with Professional Studies

Факултетот за уметности, хуманистички & Општествени науки

 • Criminology and Sociology
 • Драма
 • Англиски
 • филмски студии
 • француската
 • историја
 • Irish
 • Филозофија
 • Политика
 • социјална антропологија
 • социологија
 • шпански
 • Божество
 • образование
 • музика
 • сметководство
 • Actuarial Science and Risk Management
 • бизнис економија
 • Бизнис менаџмент
 • Економија
 • Finance with a Year in Industry
 • International Business with French
 • International Business with German
 • International Business with Mandarin Chinese
 • International Business with Portuguese
 • International Business with Spanish
 • Music Technology and Sonic Arts
 • Социјална работа
 • теологија
 • Законот

Факултетот за инженерство и просторно науки

 • археологија
 • Воздухопловна Инжинерство
 • Хемиски инженеринг
 • Градежништвото
 • Електротехничкиот факултет и електронски
 • Механички инжинеринг
 • Product Design Engineering
 • Software and Electronic Systems Engineering
 • Применета математика и физика
 • Archaeology-Palaeoecology
 • Archaeology-Palaeoecology and Geography
 • архитектура
 • хемија
 • географија
 • математика
 • медицинска хемија
 • физика
 • планирање, Environment and Development
 • психологија
 • теоретската физика
 • Chemical Technology
 • Environmental and Civil Engineering
 • Structural Engineering with Architecture
 • European Planning

историја


Queen’s University Belfast has its roots in the Belfast Academical Institution, која е основана во 1810, one of the United Kingdom’s 10 oldest universities, and remains as the Royal Belfast Academical Institution. The present university was first chartered asQueen’s College, Белфаст” во 1845, when it was associated with the simultaneously founded Queen’s College, Cork, and Queen’s College, Galway, as part of the Queen’s University of Ireland – founded to encourage higher education for Catholics and Presbyterians, as a counterpart to Trinity College, Dublin, then an Anglican institution. Queen’s College, Белфаст, отворена во 1849. Its main building, the Lanyon Building, was designed by the English architect, Sir Charles Lanyon. At its opening, it had 23 професори и 343 студентите. Some early students at Queen’s University Belfast took University of London examinations.

на Irish Universities Act, 1908 dissolved the Royal University of Ireland, which had replaced the Queen’s University of Ireland in 1879, and created two separate universities: the current National University of Ireland and Queen’s University of Belfast.

На 20 јуни 2006 the university announced a £259 million investment programme focusing on facilities, recruitment and research. One of the outcomes of this investment has been a new university library; the McClay library was designed by Boston-based architects Sheply, Bulfinch, Richardson & Abbott, working in association with Belfast architects, Robinson Patterson Partnership, and opened in July 2009. The building has been named in honour of Sir Allen McClay, a major benefactor of Queen’s University and of the Library.

Во јуни 2010, the university announced that they would be launching a £7.5m Ansin international research hub with Seagate Technologies.

Queen’s is one of the largest employers in Northern Ireland, with a total workforce of 3,903, of whom 2,414 were members of academic, academic-related and research staff and 1,489 were administrative employees.


Дали сакаш discuss Queen’s University Belfast ? Секое прашање, коментари или критика


Queen’s University Belfast on Map


Фото


слики: Универзитетот Белфаст кралицата официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Queen’s University Belfast reviews

Join to discuss of Queen’s University Belfast.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.