Универзитетот во Есекс

Универзитетот во Есекс. Студија во Англија. Образование во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание

University of Essex Details

 • земја : Обединето Кралство
 • Сити : Колчестер
 • Акроним : UE
 • основана : 1964
 • студентите (прибл.) : 15000
 • Не заборавајте да го discuss University of Essex
Enroll at University of Essex

Преглед


Од студентските побуни на 60-тите години на нашата современа преседан истражување, никогаш не сме ја прифатиле статус кво или се плашат да проговорат. Ние сме секогаш мисли на нови и подобри начини на вршење на работите. Нашите училишта и одделот Шаре лидери во светска класа истражување што го менува животот.

Есекс Дух

Ние сме еден дом за талентирани и амбициозни, храбрите и Задебелување, и оние кои се залагаат за промена. Предизвик Конвенцијата е во нашата ДНК. Ќе бидат изложени на широк спектар на различни перспективи и ставови, како оние во нашата провокативен Размислете! серија предавања, што значи дека ние не секогаш се согласуваат - но тоа е како големи идеи се раѓаат.

Само со охрабрување да побара тешки прашања можеме да се пробие границите на интелектуална. Во Есекс ние се прошири границите на знаење и пионер решенија за проблемите на глобалната загриженост. Ние ви даде вистинска лиценца да ја креира она што се случува околу вас и ќе ги преземе интелектуална ризици, така што, како и учење "како", ви предизвик "зошто".

Во Есекс ние ги охрабруваме нашите студенти да се стремат да бидат некој е еднакви, но никој не е супериорен - да бидат сигурни, но не и арогантен, брилијантен, но скромно. Ако сакате повеќе од вашиот високо образование од само добар степен, Ако сакате да се биде просветлен и да направат разлика, Есекс е место да се.

Шами Чакрабарти CBE
канцеларот, Универзитетот во Есекс и граѓански слободи во кампања

Есекс да се воведува луѓе од секој агол на планетата – ние сме 21 повеќето меѓународни универзитет во светот, а 5-ти во Велика Британија (НА 2016). Ние сме вистински глобална заедница која живее, работи, и игра заедно. Вие студија меѓународно релевантна програма, се охрабруваат да живеат и студираат во странство за време на вашиот курс, стане дел од нашата разновидна заедница, и се предава од страна на академици, чие истражување има глобално влијание. Ние ви даде најдобри шанси за да се натпреваруваат во глобалната економија.

Концептот на членството се содржани во нашиот устав и е камен темелник на вашето студентско искуство. Како ниедна друга заедница сте биле дел од пред, вашето време во Есекс им нуди бескрајни можности да се направи разлика на свој академски и социјален живот, и на оние околу вас.

 • Време во странство, без дополнителни трошоци.
 • За вработување и кариера поддршка, не само додека си тука - туку и за животот
 • Ти си член доживотно, со сите придружни придобивки и можности за.
 • Во текот 165 спортски клубови и здруженија, една од највисоките стапки на клубот на студент во Велика Британија.
 • Уникатна кампусот средини со разновидност на настани и услуги.

Заедницата во Есекс е полн со можности да запознавам нови луѓе, се обиде нови работи и да се добијат нови вештини. И тоа не може да биде полесно да се приклучат во со социјалниот живот на нашите кампуси. Од караоке во Бар дин попладне чај во Wivenhoe куќа (дом на нашиот Edge Хотелот школа). Од преземањето на претстава во нашите Бреговина или Clifftown театрите за да зебло зделка на пазарот на нашите земјоделци "- со толку многу се случува тоа е невозможно да се досадуваат.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • биолошки науки, Факултетот за
 • Computer Science and Electronic Engineering, Факултетот за
 • East 15 Acting School
 • Економија, Department of
 • Edge Hotel School
 • Essex Business School
 • Владата, Department of
 • Health and Human Sciences, Факултетот за
 • историја, Department of
 • Human Rights Centre
 • Interdisciplinary Studies in the Humanities, центарот за
 • International Academy
 • Institute for Social and Economic Research
 • Language and Linguistics, Department of
 • Законот, Факултетот за
 • Литература, Филм, and Theatre Studies, Department of
 • математички науки, Department of
 • Philosophy and Art History, Факултетот за:
  • Art History at Essex
  • Philosophy at Essex
 • Psychoanalytic Studies, центарот за
 • психологија, Department of
 • социологија, Department of
 • UK Data Archive
 • University of Essex Online

историја


Во јули 1959, Essex County Council accepted a proposal from Alderman Leatherland that a university be established in the county. A University Promotion Committee was formed chaired by Lord Lieutenant of Essex, Sir John Ruggles-Brise, which submitted a formal application to the University Grants Committee requesting that a University of Essex should be established. Initial reports suggested that the Promotion Committee had recommended Hylands Park in Chelmsford as the site for the new University, however in May 1961, the foundation of the university was announced in the House of Commons with Wivenhoe as the preferred location and in December of the same year, Wivenhoe Park was acquired for the new university. Во јули 1962, Albert Sloman, Gilmour Professor of Spanish and Dean of the Faculty of Arts, Универзитетот во Ливерпул, was appointed as Vice-Chancellor and the Rt. Hon. R. А. Butler, was invited to be Chancellor, with Anthony Rowland-Jones appointed as Registrar.

The first Professors were appointed in May 1963: Alan Gibson in Physics, Peter Townsend in Sociology, Donald Davie in Literature, Richard Lipsey in Economics, Ian Proudman in Mathematics, Jean Blondel in Government, and John Bradley in Chemistry. With its first staff appointed, a development plan for the university was published and a £1million Appeal Fund was launched. Within six months the Appeal Fund had exceeded its £1million target with The Queen Mother and Sir Winston Churchillamong contributors, while work began on clearing the site for building work. In Autumn 1963, red was chosen as the University colour and the first prospectus was prepared and work began on the first permanent buildings; the science block and boiler room next to Wivenhoe House. Во јануари 1964, Hardy Amies designed the university’s academic robes and temporary teaching huts had to be erected close to Wivenhoe House, while in March Sir John Ruggles-Brise was appointed the first Pro-Chancellor and Alderman Leatherland the first Treasurer of the University. Two months later the university’s Armorial Bearings were published, with the mottoThought the harder, heart the keener”.

во октомври 1964, првиот 122 students arrived with 28 teaching staff in three schools: Comparative Studies, Physical Sciences and Social Studies. Departments of Chemistry, физика, Владата, социологија, Литература, Mathematics and Economics open along with the Language Centre (later the Department of Language and Linguistics) and the Computing Centre (later the Department of Computer Science and Electronic Engineering) with Denis Mesure elected as the first President of the StudentsCouncil. Work started on the first residential tower, Rayleigh, in December with The Queen approving the grant of Charter to take effect from 11 јануари 1965.

1965 brought 399 students enrolling for the start of the new academic year; the number of academic staff more than doubled to 61; and the first degrees, five MSc and five MA degrees were awarded. The Physics building opened and the first six floors of Rayleigh tower were ready for occupation, while work began on the Albert Sloman Library. The first female lecturer was appointed: Dorothy E. Smith in the Department of Sociology. Во декември, University Court met for the first time with around 500 членови. Six months later, work started on the Lecture Theatre Building, plus the ‘Topping outof Keynes tower.

во октомври 1966, the Hexagon Restaurant and General Store opened, with the number of students reaching 750. Lord Butler was installed as Chancellor at a ceremony held in Colchester’s Moot Hall in 1967 and the first Honorary Degrees were presented, the University’s Mace was carried for the first time, while the first annual Degree Congregation saw 135 degrees conferred in July. At the start of the next academic year, the departments of Computer Science and Electronic Systems Engineering accepted their first students, the SSRC Data Bank (later renamed the UK Data Archive) was established and the Lecture Theatre Building and Library opened along with the first phase of the Social and Comparative Studies building, while work proceeded on Tawney and William Morris residential towers.

На 25 ноември 2004, Her Majesty the Queen and the Duke of Edinburgh visited the university as part of its 40th anniversary celebrations (1964-2004). Some of the longest running members of staff were invited to meet them at the presentation including the University’s first student, John M. Dowden. Starting postgraduate research on fluid dynamics at the age of 23 во 1963, John later became a professor of mathematics and was the head of the University’s Mathematics Department from 2001–2005. He retired in September 2008.

The university is constantly expanding. The Network Centre building opened in May 2004 housing the Department of Electronic Systems Engineering and parts of the Department of Computer Science (who merged in 2007 to create Computer Science and Electronic Engineering). The University Quays, a student accommodation complex housing 770 студентите, opened in September 2003. The Ivor Crewe Lecture Hall, со 1,000 seat capacity, отворена во 2006.[9][10] In Southend[11] the £26m Gateway Building opened in 2007, a former church been converted to the Clifftown Studios providing East 15 students with a theatre, studios and workshop spaces. University Square, на 560 bedroom development near to the Gateway building opened in September 2010. At Wivenhoe Park, the ‘Social Science Research Centrewas completed in February 2007, housing the University’s Institute for Social and Economic Research and the UK Data Archive. A new building for the School of Health and Human Sciences was opened in 2008, as was the ‘Centre for Brain Sciencehousing part of the Psychology department. во 2013, The Meadows, a new 540-bedroom student accommodation complex opened on the Colchester Campus, and The Forum, a new public and academic library and learning centre opened in Southend. во 2015 two major projects were completed on the Colchester campus: a new Student Centre and Library extension, and a new zero-carbon Business School building complete with trading floor with Bloomberg terminals.

Wivenhoe House, an 18th-century manor house on Wivenhoe Park, closed in December 2009 and reopened in 2012 as a four star country house hotel and home of the Edge Hotel School, which is the UKs first working hotel school dedicated to the development of future leaders of the hotel and hospitality industry.


Дали сакаш discuss University of Essex ? Секое прашање, коментари или критика


University of Essex on Map


Фото


слики: Универзитетот во Есекс официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Essex reviews

Join to discuss of University of Essex.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.