Универзитетот во Ексетер

Универзитетот во Ексетер. Студија во Англија, Велика Британија

Универзитетот во Ексетер Детали

Се запишат на Универзитетот во Ексетер

Преглед


Универзитетот во Ексетер вклучени во врвот на Велика Британија 10 во минатото 4 години (Тајмс и водич на Сандеј Тајмс Добар Универзитетот) и е рангирана во топ 100 универзитети во светот според ТРесторан Имес високото образованиемеѓународните ранг-листа. ранг CWTS Лајден 2015 ни места на 34-тото место во светот за вмешаност во научна соработка и влијание. Ние сме членка на престижниот Расел Група на истражување интензивна универзитети.

На квалитетот на образованието и искуството добиено на Универзитетот во Ексетер значи дека ние се рангира 8-ми во Велика Британија во последнитеТајмс високото образование Студентски Искуство Анкета.

Според најновите податоци на високото образование Агенција за статистика, ние сме ставени 9 надвор од сите универзитети во Велика Британија за достигнување: 84 проценти од нашите студенти дипломираат со било прво или 2:1.

Нашите студенти бараат многу од нас и ние на нив - ќе имаат за цел да ја направиме нашата настава инспиративни и вашето учење исклучителни.

Истражување инспириран настава

Нашите академски кадар се повеќе од предавачи настава од книги. Тие прифаќаат водечките истражувачки во вашата предметна област. Деведесет и осум проценти од нашето истражување е оценет како водечки светски или на меѓународно признати (Истражување совршеност Рамковниот 2014). Ќе се предава од страна на експерти и да биде дел од една култура која е инспирирана од истражување - ќе разговараат за најновите идеи во семинари и вежби и може да стане активен член на истражувачкиот тим.

Во Ексетер студентите се стави во срцето на системот и доколку со вештини и структури за да ги искажат своите мислења и сака. Високо ниво на доверба се инвестирани во студентите да ја креира својата сопствена Универзитетот искуство и последиците се многу наградува.

Еснаф на студентите е таму за да се олесни и да го води овој, и позитивен однос имаме со Универзитетот овозможува идеи за промена да дојде до реализација.

Оваа уникатна култура се остварува претежно преку работата на нашите посветен Предмет претставници и шемата за Промена агенти, но секој студент, се охрабруваат да повратни информации и да се вклучат во заедницата што ги опкружува. тука, Сите се поканети да бидат дел од ова општество, и начинот на кој студентите и вработените доаѓаат заедно во настани како што се доделува на наставата, на пример, суми на овој горе. Кои гласале во голем број за вработените што сакаат да ја прослават, а потоа од студентите се бара да се приклучат на персоналот на прекрасен церемонијата на доделување награди, гледајќи ги луѓето од целиот кампус и уште повеќе доаѓаат заедно за да се признае напорна работа.

Ние, исто така домаќин на сенчење шема, со студентите по високи членови на персоналот за еден ден и персоналот повторувајќи тоа со нив сенчење во замена. Јас учествував во оваа последна година, присутните средби со заменик-Вице-Канцелар за образование, Џенис Кеј, кои потоа дојде во моите предавања и семинари подоцна таа недела. Нема поделби тука, сите работиме заедно и секој се чувствува пристапен.

Imogen Сандерс

Студентите еснаф потпретседател академски работи

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Бизнис школа

 • сметководство
 • Економија
 • финансии
 • организација студии
 • менаџмент студии

Колеџот на животот и животната средина науки

 • биолошките науки
 • Институт за животна средина и одржлив развој
 • географија
 • Живите системи институт
 • психологија
 • Спортот и здравствени науки

Колеџ за инженерство, Математика и просторно науки

 • Компјутерски науки
 • инженеринг
 • Институт за животна средина и одржлив развој
 • геологија
 • Живите системи институт
 • математика
 • Вадење на руди и минерали инженерство
 • природни науки
 • Физика и астрономија
 • Обновлива енергија

Колеџот за општествени науки и меѓународни студии

 • Арапски и исламски студии
 • образование
 • Институт за животна средина и одржлив развој
 • Законот
 • Политика
 • социологија, Филозофија и антропологија
 • Стратегија и Институтот за безбедност

Академијата за науки

 • археологија
 • Историја на уметност и визуелна култура
 • Класици и античка историја
 • Драма
 • Англиски
 • филмски студии
 • Странски јазик Центар
 • историја
 • Либерални уметности
 • современи јазици
 • Теологијата и религијата

Медицинско училиште

 • Институтот за биомедицински & клинички науки
 • Институтот за истражување во здравството
 • Живите системи институт
 • медицина
 • медицински обработка на слика
 • медицински науки

историја


За да го прослават образовна и научна работа на принцот Алберт, и инспириран од големата изложба на 1851, Ексетер Факултетот за уметност во 1855 и Ексетер Факултетот за наука во 1863 се основани. во 1868, училишта за уметност и наука се пресели во Меморијалниот музеј во Ројал Алберт Квин Стрит, Ексетер и, со поддршка од Универзитетот во Кембриџ, стана Ексетер Технички и Универзитетот колеџ Продолжување во 1893.

во 1900 својата официјална титула е изменета на Спомен колеџ Ројал Алберт и на колеџ се пресели во Bradninch Место во Gandy Стрит. На колеџ, повторно беше преименувана во Универзитетскиот колеџ во југозападниот дел на Англија во 1922 По колеџ, беше ставена под Законот theCompanies и се наоѓа на списокот на институции имаат право да добиваат средства од тогаш Комисијата за грантови на Универзитетот. Како што е вообичаено за нови универзитетски институции во Англија во деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век, на колеџ подготвува студентите за надворешни степени на Универзитетот во Лондон.

Alderman W H Рид, поранешен градоначалник на Ексетер, донирани Streatham сала на Streatham недвижности на новите Универзитетскиот колеџ во 1922. Streatham сала беше преименувана во Рид сала по неговата добродетел. Во исто време, првиот директорот на Универзитетскиот колеџ, подоцна Сер Хектор Hetherington, убеди Советот на колеџ за да купи голем дел од Streatham недвижности. А бавно се движи кон Streatham имот од центарот на градот се случи со текот на времето. Првата нова зграда подигната на Streatham имот беше зградата на Вашингтон Сингер; на камен-темелникот беше поставен од страна на Принцот од Велс (подоцна крал Едвард VIII), тогашниот претседател на Универзитетскиот колеџ во југозападниот дел на Англија. Зградата беше отворен во 1931. Првиот сали на наменски изградени на живеење, Mardon сала, отворена во 1933. Втората академска зграда на имот беше на Roborough библиотека именувана во признавањето на интерес се направени во развојот на колеџ од страна на првите Господ Roborough, Еден од неговите добродетели. Roborough библиотека била завршена околу 1939.

на Универзитетскиот колеџ во југозападниот дел на Англија стана на Универзитетот во Ексетер и доби својата Кралската повелба во 1955, точно сто години по формирањето на оригиналниот Ексетер школа за уметност. Кралицата Елизабета Втора ја претстави Повелбата на универзитетот во посета на Streatham следната година.

Универзитетот беше подложен на еден период на значителна експанзија во 1960 година. меѓу 1963 и 1968, период кога бројот на ученици во Ексетер речиси двојно се зголеми, не помалку од десет големи згради се заврши на Streatham имот, како и сали на живеење за околу 1,000 студентите. Тука спаѓаат домовите за секторите хемија и физика, на Њуман, Лејвер и инженеринг Згради и Streatham суд. Кралицата зграда беше отворена на Факултетот за уметности во 1959 и Amory зграда, Законот за домување и општествени науки, следи во 1974. Во следните две децении, значителна инвестиција е направен во развојот на нови авто-угостителските сместување за студентите.

Подароци од земјите од Персискиот залив го направи можно за да се изгради нова универзитетска библиотека во 1983 а од неодамна имаат дозволено за создавање на нов Институтот за арапски и исламски студии. А уште поголеми донацијата завршувањето на Xfi Центар за финансии и инвестиции. од 2009, значителни дополнителни инвестиции се направени во нови студентско сместување, нови објекти во Бизнис школа, и Форумот: нов развој за центарот на Streatham кампус.

во 1838, Епархиски одбор за образование Ексетер реши да се најде институција за едукација и обука на учителите, прва ваква иницијатива во Англија. Како резултат, една година подоцна, Академијата за обука на Ексетер епархиски беше создадена во катедралата Затвори, Ексетер на поранешниот дом на архиѓаконот на Totnes, во непосредна близина на катедралата Ексетер. Првиот Главен беше назначен и на колеџ отвори во 1840.

проширување проследено, и во 1853, Џон Хејворд (кој подоцна бил одговорен за дизајнот на Меморијалниот музеј Ројал Алберт) е овластена да се дизајнира еден цел изградени простории за колеџ на Heavitree патот. Објектот, во голема мера изградена во сива варовник од Torbaywith Бања Стоун преливи, е завршен од страна на есен следната година. На 18 октомври 1854, по служба во катедралата Ексетер, се одржа церемонијата на отворање на нови згради. Од овој датум во 1854 (Ден Свети Лука), колеџот бил неофицијално познат како Свети Лука. внес на колеџ во 1854 беше 40 студентите.

паралелно, на Кралскиот колеџ Алберт меморијал, иницијатива во рамките на одделот на науките и уметностите во 1912 на крајот доведе до формирање на Институт за образование (од кои колеџот Сент Лук беше член составни) и посебен оддел на Екстра Мурал студии за потребите на обуката на наставниците. Ексетер епархиски колеџ обука беше официјално преименуван во колеџ Ексетер Свети Лука во 1930 и стана ко-образовен во 1966.

во 1978, Колеџ Ексетер Свети Лука беше ставена на Универзитетот во Ексетер. А факултет е создадена инкорпорирање на Институтот на Универзитетот за образование и Свети Лука колеџ во Ексетер во ново училиште за образование.

Медицинскиот факултет на полуостровот е основана во 2000 во соработка со Универзитетот во Плимут и Националната здравствена служба, врз основа на Сент Лук и на Кралската Девон и Ексетер болница. На Факултетот за стоматологија се отвори во 2007 и, заедно со Медицинскиот факултет Полуостров, создал Полуостров Колеџот за медицина и стоматологија. кампусот Свети Лука е главниот сајт за Универзитетот во Ексетер Медицинскиот факултет, кој го прифати својот прв студенти во 2013.

Во текот на осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век, Корнвол е меѓу најзначајните металните региони рударството во светот. Camborne Факултетот за рударство е основана во 1888 да се задоволат потребите на оваа локална индустрија.

Camborne Факултетот за рударство е лоцирана во центарот на Camborne за речиси еден век, но, по голема инвестиција од страна на меѓународната рударската индустрија и други, преместени во 1975 на наменски изградени објекти на половина пат меѓу Camborne и Redruth. Значително проширување и диверзификација на наставата и истражувањата одредба се случи за време на 1980-тите и раните 1990-ти, вклучувајќи го и развојот на додипломски и предава постдипломски програми за образование во областа на геологијата, животната средина, науката и геодетски. во 1993, Camborne Факултетот за рударство беше ставена на Универзитетот во Ексетер.

Иницијативи од страна на Универзитетот во Ексетер и другите да се прошири на обезбедување на високото образование во Корнвол резултираше во Комбинираната универзитети во Корнвол (CUC) иницијатива во 1999. Како дел од оваа иницијатива, Penryn, само надвор Falmouth, стана местото на глобално ниво Penryn, објект дели со Falmouth University. Camborne Факултетот за рударство се пресели во Penryn време 2004 кога нови Корнвол кампус на универзитетот отвори.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Ексетер ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Ексетер на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Ексетер официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Ексетер

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Ексетер.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.