Универзитетот во Глазгов

Универзитетот во Глазгов. Студија во Велика Британија. Образование во Шкотска. образование Бро - Студираат во странство списание

Универзитетот во Глазгов Детали

Се запишат на Универзитетот во Глазгов

Преглед


на Универзитетот во Глазгов е четвртиот најстар универзитет во то eEnglish се зборува во светот и еден од четирите антички универзитети во Шкотска. Таа е основана во 1451. Заедно со Универзитетот во Единбург, Универзитетот беше дел од шкотскиот просветителството во текот на 18-от век. Таа во моментов е член на Universitas 21, меѓународната мрежа на истражувачки универзитети, и Расел Група.

Во заеднички со универзитети од пред-модерна ера, Глазгов првично образовани ученици првенствено од богати средини, но тоа стана пионер во британскиот високото образование во 19 век од страна на, исто така, се грижи за потребите на учениците од растечка урбана и комерцијални средната класа. Универзитетот во Глазгов служи сите студенти од страна ги подготвуваа за професии: Законот, медицина, Државната служба, настава, и црквата. Таа, исто така обучени помал, но поголем број за кариера во науката и инженеринг.

Првично се наоѓа во високо улица на градот, од 1870 главна кампусот на Универзитетот се наоѓа во Gilmorehill во западниот дел на градот. Покрај тоа, голем број на универзитетски објекти се лоцирани на друго место, како што се Универзитетот морските биолошки станица Millporton на островот Cumbrae во Фирт на Клајд и во кампусот Крајтон во Dumfries.

Поранешните или поранешни вработени на Универзитетот вклучува филозофот Френсис Hutcheson, инженер Џејмс Ват, филозоф и економист Адам Смит, физичар Лорд Келвин, хирург Џозеф Листер, 1ул Барон листер, седум нобеловци, и двајцата премиери британскиот.

На Универзитетот во Глазгов

 • е рангирана 62-та во светот и е прв и единствен универзитет Велика Британија да биде оценет како 5 Ѕвезди Плус целокупната. (QS Светскиот универзитет рангови 2015)
 • се рангирани на третото место во Велика Британија за меѓународен студент задоволство (меѓу универзитетите кои учествуваат во Барометар Лето Меѓународен студентски 2013)
 • Тоа поздрави студентите од повеќе од 140 земји во светот
 • има повеќе од 25,000 додипломски и постдипломски студенти
 • е главен вработувач во градот Глазгов со повеќе од 6,000 вработените, Вклучувајќи 2,000 активни истражувачи
 • има годишни истражувања приход од повеќе од £ 181m
 • е член на престижниот Расел Група од водечките истражувачки универзитети во Велика Британија
 • е рангирана врвот во Шкотска и на третото место во Групата Расел во Државниот Студентски Анкета 2015
 • е член основач на Universitas 21, меѓународна групација на универзитетите посветена на поставување на стандарди во светот за високото образование
 • вклучува, меѓу своите дипломци, татко на економијата Адам Смит, архитект Шкотска на децентрализација Доналд Dewar и познатиот физичар и инженер Лорд Келвин.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Академијата на науките

 • ArtsLab Глазгов
 • Факултетот за колеџ на науките
 • Факултетот за критички студии
 • Училиште за култура и креативните уметности
 • Факултетот за општествени науки
 • Факултетот за современи јазици и култури

Колеџ на медицински, Ветеринарна и животни науки

 • Факултетот за живот науки
 • Факултетот за медицина (вклучувајќи ги и стоматологија)
 • Факултетот за ветеринарна медицина

Колеџ за наука и инженерство

 • Факултетот за хемија
 • Факултетот за компјутерски науки
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за Географски и Земјата науки
 • Факултетот за математика и статистика
 • Факултетот за физика и астрономија
 • Факултетот за психологија

Колеџот за општествени науки

 • Адам Смит бизнис школа
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за интердисциплинарни студии (Крајтон на глобално ниво, Dumfries)
 • На Правниот факултет
 • Факултетот за општествени и политички науки

историја


Во текот на последните пет века и повеќе, ние сме постојано работи да им помогнам на границите на она што е можно. Ние сме негува таленти на седум нобеловци, еден премиер и инаугуративната Првиот министер на Шкотска. Ние го поздрави Алберт Ајнштајн за да одржи предавање на потеклото на општата теорија на релативноста. првата жена-медицинските дипломирани Шкотска завршено нивните дипломи тука во 1894 и првиот ултразвук слики на фетусот во светот беа објавени од страна на Глазгов професор Иан Доналд во 1958. во 1840 ние стана првиот универзитет во Велика Британија за да назначи професор на факултет, и во 1957, прв во Шкотска за да имаат електронски компјутер.

Сето ова значи дека ако изберат да работат или студираат тука, ќе се оди по стапките на некои од најпознатите иноватори во светот, од научник Лорд Келвин и економист Адам Смит, да пионер на телевизија Џон Logie Baird.

 

На Универзитетот во Глазгов е основана во 1451 со статутот или папската була од папата Никола V, по предлог на кралот Џејмс II, давање епископ Вилијам Турнбул, дипломиран на theUniversity Сент Ендрус, дозвола за да додадете Универзитетот во катедралата во градот. Тоа е втор најстар универзитет во Шкотска по St Andrews и четвртата најстара во англиското говорно подрачје. Универзитетите на St Andrews, Глазгов и Абердин беа црковна фондации, додека Единбург беше граѓанско основање. Како еден од најстарите универзитети во Велика Британија, Универзитетот во Глазгов е една од само осум институции за доделување додипломски степени господар во одредени дисциплини.

Универзитетот е без неговата оригинална Бул уште од средината на XVI век. во 1560, за време на политички немири придружни theScottish реформацијата, на тогашниот канцелар, Архиепископот Џејмс Битон, поддржувач на Маријан причина, побегнал во Франција. Тој го зеде со него, за чување, многу од архивите и скапоцености на катедралата и Универзитетот, вклучувајќи македон и Bull. Иако Маке беше испратен назад во 1590, архивите не беа. Директорот д-р Џејмс Падот пред Парламентарното комесари на посетата на 28 август 1690, дека видел Бул во колеџ Шкотите во Париз, заедно со голем број повелби дадени на Универзитетот од страна на монарси на Шкотска од Џејмс II на Марија, Кралицата на Шкотите. Универзитетот праша на овие документи во 1738 но беше информиран од страна на Томас Innesand претпоставените на Шкотите колеџ, кои не можеа да бидат најдени во изворните евиденции од основањето на Универзитетот. Ако тие не се изгуби од тоа време, тие сигурно отиде во погрешна насока за време на Француската револуција кога Шкотите колеџ беше под закана. Нејзините записи и скапоцености биле пренесени на чување надвор од градот Париз. Бикот останува на власт со која доделува дипломи на Универзитетот.

Настава на Универзитетот започна во chapterhouse на катедралата Глазгов, потоа се пресели во близина Rottenrow, во зграда позната како “Auld педагогија”. На Универзитетот беше дадена 13 акри (5.3 тој има) на земјиште кои припаѓаат на Црна калуѓерите (Доминиканците) на High Street страна на Марија, Кралицата на Шкотите, во 1563. До крајот на 17 век, зградата на Универзитетот во центарот на два дворови опкружен со ѕидови градини, со часовник кула, кој беше еден од значајни карактеристики на хоризонтот Глазгов, и капела адаптирана од црквата на поранешниот Доминиканската (Blackfriars) машки манастир. Остатоци од оваа зграда шкотски ренесансата, главно делови на главната фасада, биле префрлени во кампусот Gilmorehill и преименуван во “Пирс Ложа”, по Сер Вилијам Пирс, бродоградба магнат кој финансира неговото конзервирање. Лавот и Еднорог скалила, исто така, беше префрлен од стариот сајт на колеџ, а сега е во прилог на главната зграда.

Џон Андерсон, додека професор по природна филозофија на универзитетот, и некои опозициони од своите колеги, пионер стручно образование за работа на мажите и жените за време на индустриската револуција. За да ја продолжи својата работа во неговата волја го основал колеџот Андерсон, која е поврзана со Универзитетот пред спојување со други институции да станат на Универзитетот на Стратклајд во 1964.

во 1973, Делфин Парот стана првата жена професор, како Гардинер професор по имунологија.

во октомври 2014, универзитет суд гласаа за универзитетот да стане првата академска институција во Европа да се лиши од индустријата на фосилни горива.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Глазгов ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Глазгов на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Глазгов официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Глазгов

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Глазгов.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.