Универзитетот на Лестер

Универзитетот на Лестер. Велика Британија Студија

University of Leicester Details

 • земја : Обединето Кралство
 • Сити : Лестер
 • Акроним : UL
 • основана : 1921
 • студентите (прибл.) : 18000
 • Не заборавајте да го discuss University of Leicester
Enroll at University of Leicester

Преглед


Универзитетот на Лестер е основана пред повеќе од сто години по завршувањето на Првата светска војна. Мажите и жените кои ја изградиле оваа нова институција надеж дека тоа ќе биде не само што живеат споменикот на темнината на нивното неодамнешно минато, но светилник на надеж за иднината. Нивната цел беше дека жртви направени во војната треба да се одбележува преку едукација и истражување, кои ќе го промени светот на подобро.

Универзитетот на Лестер се одликува со оваа амбиција.

Универзитетот на Лестер започнаа нов стратешки план, кој ги поставува нашата визија за пионер карактеристична нова елита на истражување интензивна универзитети. Погледнете на веб страни на Стратешкиот план за да дознаете како ние имаме намера да го стори тоа.

Нашите вредности одразуваат нашето мото. Да го правда со надежите и очекувањата на оние на чии рамена Сега стоиме, ние се стремиме да се направи разлика во сè што правиме.

Денес нашиот универзитет е жив, енергичен и глобалната заедница, во кои се посветени и талентирани луѓе очекуваат, работи кон и да им помогне да ја креира иднината.

Универзитетот на Лестер се посветени и на друштво за истражување, кој заштедува, подобрува и го збогатува животот, и на негувањето на наставата и учењето на животната средина кој го претвора изгледите на нашите студенти и оние кои ќе одат за да влијаат. Дознајте повеќе за некои од нашите најголеми откритија.

Ја замислуваме дека е универзитет кој е отворен за таленти, не привилегија и достапна за секого со способност да имаат корист од високото образование.

Студентите и вработените во срцето на Универзитетот

Студентите и вработените се во срцето на нашата амбиција и тие што ќе ни помогне да го испорача е. Нашите заеднички вредности и ги инспирира и да обземам сè што правиме:

 • Споделување на посветеност кон совршеност
 • Почитување и почитување на луѓе во културата на доверба и интегритет
 • Бранител на академската слобода и важноста на конструктивна дебата
 • Признавање и слави достигнување и успех
 • Се осигура дека одлуките што ги направи во врска со образованието се секогаш студент-центрирано
 • Негувањето на иновации и креативно решавање на проблеми
 • Свесни за тоа дека можеме да работиме подобро кога работиме заедно
 • Се авантуристички и признавајќи дека без грешки, промени и иновации е невозможно
 • Се одговорни за нашите постапки и ветувања
 • Водечките со пример и да го прават она што го велат ние ќе се

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • биолошките науки
 • Бизнис и менаџмент
 • хемија
 • образование
 • Економија, Финансии и сметководство
 • инженеринг
 • Англиски јазик и книжевност
 • Geography and Geosciences
 • History and Archaeology
 • History of Art and Museum Studies
 • Law and Criminology
 • Mathematics and Computing
 • медиумите, Film and Communication
 • Медицина и здравје
 • Modern Languages and Cultures
 • Politics and Social Sciences
 • физика

историја


The University was founded as Leicestershire and Rutland University College in 1921. The site for the University was donated by a local textile manufacturer, Thomas Fielding Johnson, in order to create a living memorial for those who lost their lives in First World War. This is reflected in the University’s motto Ut Vitam Habeant – ‘so that they may have life’.

Students were first admitted to the college in 1921. во 1927, after it became University College, Лестер, students sat the examinations for external degrees of the University of London. во 1957 the college was granted its Royal Charter, and has since then had the status of a University with the right to award its own degrees.

The University won the first ever series of University Challenge, во 1963.


Дали сакаш discuss University of Leicester ? Секое прашање, коментари или критика


University of Leicester on Map


Фото


слики: Универзитетот на Лестер официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Leicester reviews

Join to discuss of University of Leicester.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.