Универзитетот Линколн

Универзитетот Линколн . Студија во Велика Британија. Образование во Англија. образование Бро - Студираат во странство списание

University of Lincoln Details

  • земја : Обединето Кралство
  • Сити : Линколн
  • Акроним : UL
  • основана : 1992
  • студентите (прибл.) : 13000
  • Не заборавајте да го discuss University of Lincoln
Enroll at University of Lincoln

Преглед


Еден од големите историски градови во светот, Линколн е место каде што античката архитектура се вклопува заедно со патувањето на современото живеење.

На Универзитетот Линколн кампус се наоѓа во срцето на градот на водата Brayford. Од другата страна на марина, по должината на брегот Brayford, континентална стил кафулиња се наоѓаат поглед на вода.

само неколку минути’ заминува, градско подрачје центарот на Линколн е мешавина од стари и нови, каде Тудор светна чај соби подбуцнеше против модерни барови. На врвот на стрмен рид Линколн е старата дел од градот, дом на илјадници години старата катедрала и средновековен замок. Независни бизниси својата линија калдрма, вклучувајќи уметнички галерии, delicatessens, гроздобер бутици и антички продавници книга.

Фузија на стари и нови, антички и современи, прави Линколн возбудливо место да живеат и учат.

Топ Причини да се избере Линколн

Универзитетот е место да учат и тоа е исто така место за развој на искуства во животот и да се создаде вредни спомени. Тоа е можност да се најде вашите интереси и да се изгради доверба во рамките на подготовките за успешна иднина.

Има некои големи работи се случува на Универзитетот Линколн. Тоа е фантастично место да живеат и учат и како почеток на високо образование академско искуство ќе и 'предизвикувачки, возбудлив и трансформација. Дознајте повеќе подолу за големи причини да се избере Линколн.

Направете оваа година која го менува вашиот живот.


Наставни иновативен

На Универзитетот Линколн е препорачана од страна на Агенцијата за обезбедување квалитет за својот пристап кон зголемување на студентите’ можности за учење

Крис Packham, еден од нашите визитинг професори опишува Универзитетот Линколн како “возбудлив и располага со нови луѓе.”

Висока Студентски задоволство

На Универзитетот Линколн има некои од најзадоволни студенти во Велика Британија. Линколн е во првите третина на национално ниво за студентските задоволство како место од страна на нашите студенти, врз основа на просечната оценка за сите прашања во Државниот Студентски Анкета 2015. Неколку од нашите курсеви се рангира во првите 20% на национално ниво во NSS 2015, со нашите курсеви по психологија пласман 1 на национално и на нашите Дизајн Курсеви 3 ранг.


Одлични можности за вработување

Nine out of ten of our most recent graduates were in work or further study six months after finishing their course, со двотретинско мнозинство во улоги дипломиран ниво. Линколн е рангирана во топ 20 за постдипломски можности во голем број на области во Добар Универзитетот Водич Тајмс и Сандеј тајмс 2016.


Чудесната центарот на градот Локација

Наоѓа во близина на живописен пристаништето Brayford базен во срцето на просперитетна центарот на градот, само неколку минути пешачење од High Street, таму е богатството на продавници, ресторани и сместување во близина на кампусот. На Универзитетот Линколн е оценет во топ 10% универзитети од Велика Британија за централизирано, удобен објекти во студентски Искуство Анкета на Тајмс високото образование е 2015.


пионерски истражувања

Lincoln is proud to be home to world-leading researchers who are making profound contributions to their subject areas. Research enables us to discover, disseminate and preserve knowledge. More than half of the research submitted by Lincoln to the national Research Excellence Framework (РЕФ) 2014 е да се процени меѓународно одличен или водечки светски (3* или 4*) - Можно најголем број поени.


Врвни објекти

We have invested more than £200 million in our campus with a further £130 million spend planned over the next ten years.

Our Brayford Pool Campus has facilities designed for the subject-specific needs of our students. Објавувањето и снимањето апартмани, индустриски стандард производствени капацитети, Модерната студиа и добро опремени работилници се достапни за оние субјекти кои студираат уметност со седиште во, а учениците во областа на инженерството и компјутери да имаат пристап до лаборатории, работилници и последните опрема и технологија. Наука студентите имаат пристап до специјалист опрема и врвни лаборатории во нашата наука и иновации парк.


Единствен работодавачот Линкови

На Универзитетот Линколн е признаен за квалитет во наставата и учењето преку својот пионерски пристап кон работа со индустријата. Нашиот уникатен однос со компании како Сименс и Линколншир Co-op покажеме нашата иновативна индустрија ангажиран пристап. Ова е потврдено преку Стафорд награда Господ и награда Тајмс високото образование,.


Велика Посета умови

Заедно со нашиот свет-класа академскиот кадар, некои од најдобрите мислители во своите области, дојде до Линколн за реализација инспиративни разговори за нашите студенти како дел од нашата Големите умови во посета на предавачи програма. Минатото звучници се вклучени Џон Хрт, Крис Packham, Џејсон Бредбери, Далас Кембел, Abbie Hutty, Пратеник Џон Bercow, Dame Carol Ann Duffy, Steve Cram, Ангела Rippon, Професорот Господ Роберт Винстон и Карл Џераси.


Линколн е голем Пораки код

Линколн е признаен како еден од големите историски градови во светот, привлекувајќи стотици илјади посетители секоја година од целиот свет. Со средновековен замок и еден од најдобрите катедрали во Европа, Линколн е киснат во историјата.

Линколн е именуван како еден од Велика Британија 20 Најдобрите градови во 2016 од страна на телеграф. познати калдрма стрмен рид Линколн, исто така, беше именуван за еден од најубавите улици во Велика Британија од страна на Дејли телеграф, кој претходно беше именуван во Велика Британија најдобрите улица од страна на Академијата за урбанизам.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


College of Art

The College of Arts undertakes research, and has a range of undergraduate and postgraduate degrees. The college is also home to Siren FM, a community radio station based at the university which broadcasts to the city of Lincoln on 107.3 FM and on its website.

Факултетот за Архитектура & дизајн

The school is based in the Art, Architecture and Design Building.

Факултетот за англиски јазик & новинарство

The School of English & Journalism is also accredited by the BJTC, making it a nationally recognised course among leading broadcasters, including the BBC, ITV, Channel 4 andSky News. The School’s research profile includes expertise in Shakespeare and his contemporaries, the Victorian sensation novel, 21st Century fiction, women and the press, and peace journalism.

School of Film & медиумите

The School of Film & Media has earned a strong reputation in league tables for its BA and MA Media Production degrees. It recently upgraded its television studios to high definition and The Lincoln Sound Theatre was opened in 2010 by Visiting Professor Trevor Dann. Recently the BA Hons Audio Production course has received JAMES Accreditation (Joint Audio Media Education Support).

School of Fine & Изведувачки уметности

Факултетот за историја & Heritage

Lincoln is home to the largest centre for conservation and restoration study in the UK. The school is also home to Crick Smith, the university’s conservation consultancy which undertakes projects with clients including the Historic Royal Palaces and the Victoria and Albert Museum.

Колеџ за наука

Факултетот за хемија

Факултетот за компјутерски науки

The School of Computer Science holds a broad range in computing technologies and information systems, including specialisms in robotics and autonomous systems, computer vision and image engineering, medical applications of technology, social computing, games computing, cultural computing and business computing.

Факултетот за инженерство

Opening in 2011, in collaboration with Siemens, the School of Engineering became the first engineering school to be created in the UK for more than 20 години. The School is housed in the purpose-built Engineering Hub, this building contains undergraduate and postgraduate lecture theatres, семинар соби, teaching and project laboratories. во прилог, истражувачки лаборатории, engine and gas turbine testing facilities and workshops.

Објектот, designed by London Architects Allies and Morrison is the result of a long-standing collaborative effort between the University of Lincoln and Siemens Industrial Turbomachinery Lincoln. Siemens have co-located their product training facility in custom designed locations within the build, this has cemented links between Siemens and the University of Lincoln for both teaching and research in many fields of engineering.

School of Life Science

Факултетот за математика & физика

The School of Mathematics and Physics is the latest academic school to join the University of Lincoln. Mathematics courses within the school have been accredited by the Institute of Mathematics and its Applications and the physics courses are recognised by the Institute of Physics in April 2016.

School of Pharmacy

The School of Pharmacy offers a BSc Pharmaceutical Sciences, MPharm programme and a range of postgraduate research opportunities. The school is housed in the Joseph Banks Laboratories. The Master of Pharmacy (MPharm) progamme is provisionally accredited by the General Pharmaceutical Council.

National Centre for Food Manufacturing

Lincoln Institute for Health

The Lincoln Institute for Health (LIH) is a university-wide multidisciplinary research collaboration linking schools, colleges and external partners to investigate key issues of concern for health, social care and well-being using a ‘cell to community’ approach.

Колеџот за општествени науки

The College of Social Science is the largest College at the university with a wide range of teaching a research interests.

бизнис школа

Факултетот за образование

School of Health & Social Care

The School of Health & Social Care is home to a variety of professionally accredited courses in nursing and social work as well as its vocationally oriented Health and Social Care degree. The School is also home to the Professional Development Centre which offers professional development programmes, consultancy services and collaborative applied research.

Правниот факултет

The Law School is a vibran academic community that combines high-quality teaching, outstanding research and extracurricular activities.

Факултетот за психологија

The School of Psychology offers a range of both undergraduate and postgraduate programmes. The BSc Psychology course is accredited by the British Psychological Society.

School of Social & Political Sciences

Covers a range of disciplines, including Criminology, Политика, Меѓународни односи, Социологија и социјална политика. Based in the Bridge House building.

School of Sport & Exercise Science

историја


The University of Lincoln developed from a number of educational institutions in Hull including the Hull School of Art (1861), на Hull Technical Institute (1893), the Roman Catholic teacher-training Endsleigh College (1905), на Hull Central College of Commerce (1930), и Kingston upon Hull College of Education (1913). These institutions merged in 1976 to form Hull College of Higher Education, with a change of name to Humberside College of Higher Education во 1983 when it absorbed several courses in fishing, food and manufacturing based in Grimsby.

во 1992 it was one of the many institutions in the UK to become full universities as, briefly, на University of Humberside, growing to 13,000 students by 1993.

The cathedral city of Lincoln was without its own university, so the University of Humberside was approached to develop a new campus to the south west of the city centre, overlooking the Brayford Pool. The university was renamed the University of Lincolnshire and Humberside во јануари 1996, taking in its first 500 Lincoln students in September 1996, intending to grow to about 4,000 Lincoln based students within four years.

With another change of name to the University of Lincoln in October 2001, a new campus was built in Lincoln. The university moved its main campus from Hull to Lincoln in 2002.

Opened by Queen Elizabeth II, the university’s main campus in Lincoln was the first new city centre campus to be built in the UK for decades. More than £150 million has been invested in the Brayford Pool campus, transforming a city centre brownfield site, revitalising the area and attracting investment from the retail, leisure and property sectors. Economists estimate that the university has created at least 3,000 new jobs within Lincoln and that it generates more than £250 million every year for the local economy – doubling previous local economic growth rates.

The consolidation involved the University of Lincoln acquiring Leicester-based De Montfort University’s schools in Lincolnshire: the Lincoln School of Art and Design in uphill Lincoln, and the Lincolnshire School of Agriculture’s sites at Riseholme, Caythorpe and Holbeach. Caythorpe was later closed permanently and its activities moved to Riseholme. Courses held in Grimsby were also moved to Lincoln around this time.

во 2012 all Further Education provision was transferred from Riseholme College to Bishop Burton College. Bishop Burton College are now responsible for the Riseholme College to the north of the city.

Throughout the late-1990s, the university’s sites in Hull were considerably scaled down as the focus shifted towards Lincoln. во 2001 this process was taken a step further when the decision was made to move the administrative headquarters and management to Lincoln and to sell the Cottingham Road campus in Hull, the former main campus, to its neighbour, the University of Hull; the site is now the home of the Hull York Medical School. Додека 2012 the university maintained a smaller campus, the Derek Crothall Building, in Hull city centre. A smaller campus and student halls on Beverley Road, Hull, were also sold for redevelopment.

На 28 октомври 2004, following its redevelopment as a specialist food science technology park, the National Centre for Food Manufacturing at Holbeach was reopened by John Hayes, the Member of Parliament for South Holland and the Deepings.


Дали сакаш discuss University of Lincoln ? Секое прашање, коментари или критика


University of Lincoln on Map


Фото


слики: Универзитетот Линколн официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Lincoln reviews

Join to discuss of University of Lincoln.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.