Универзитетот во Манчестер

Универзитетот ofManchester. Студија во Англија. Образование во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание

Универзитетот во Манчестер Детали

Се запишат на Универзитетот во Манчестер

Преглед


На Универзитетот во Манчестер е дел од престижниот Расел Група универзитети, со извонредна објекти и најширокиот спектар на курсеви. Ние се високо ценети низ целиот свет, како центар на настава совршеност и иновативни истражувања.

со 25 Добитници на Нобелова награда меѓу сегашните и поранешните нашите вработени и студенти, ние имаме историја на светот firsts и брилијантен откритија, од поделба на атом на давање на светот графин.

Ние сме посветени на светска класа истражување, одличен за учење искуство и ученикот, и општествена одговорност во сè што правиме.

Нашата визија е за На Универзитетот во Манчестер за да биде еден од водечките универзитети во светот од 2020.

На Универзитетот во Манчестер е првиот и најеминентните на граѓански универзитети, унапредување на границите на знаењето преку истражување и настава, но, исто така, да придонесе за благосостојбата на своето подрачје и општеството пошироко. Овие цели се водени институцијата и оттогаш и продолжи да се вози нашата стратешка визија.

во ноември 2011 (ажурирани во октомври 2015) објавивме нашиот Манчестер 2020 документ, стратешкиот план за Универзитетот. Професорот Даме Ненси Rothwell, Претседател и заменик-канцелар, е одговорна за спроведување на овој план.

Стратешкиот план се базира околу нашите три основни цели на светска класа истражување, одличен за учење искуство и ученикот, и општествена одговорност.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за инженерство и просторно науки

На Факултетот за инженерство и просторно науки се состои од следниве училишта:

 • Факултетот за хемиски инженеринг и аналитички науки
 • Факултетот за хемија
 • Факултетот за компјутерски науки
 • Факултетот за Земјата, Атмосферски и еколошки науки
 • Факултетот за електротехника и електронски Инженеринг
 • Училиште на материјали
 • Факултетот за математика
 • Училиште Машински, Воздушната и градежништво
 • Факултетот за физика и астрономија

Факултетот за општествени науки

На Факултетот за хуманистички е составен од пет академски училишта:

 • Алијансата Манчестер бизнис школа
 • Школата за уметности, Јазици и култури
 • Училиште за животна средина, Едукација и Развој
 • На Правниот факултет
 • Факултетот за општествени науки

Факултетот за живот науки (едно училиште)

 • Факултетот за живот науки

Факултет за медицински и хуманистичките науки

На Факултетот за медицински и хуманистичките науки се состои од следниве академски училишта и институти:

 • Факултетот за стоматологија
 • Манчестер Медицинскиот факултет
 • Факултетот за медицински сестри, Акушерство и социјална работа
 • Манчестер Аптека Училиште
 • Факултетот за психолошки науки
 • Институтот за мозокот, Однесување и ментално здравје
 • Институтот за рак на науки
 • Институтот за кардиоваскуларни науки
 • Институт за човечки развој
 • Институт за Воспаление и поправка
 • Институтот за население здравство

историја


На Универзитетот во Манчестер влече свои корени во формирањето на Механика’ Институтот (за подоцна да стане UMIST) во 1824, и нејзиното наследство е поврзано со гордост Манчестер е во тоа што првиот светски индустриски city.The англиски хемичар Џон Далтон, заедно со Манчестер бизнисмени и индустријалци, основана Механика’ Институт за да се обезбеди дека работниците би можеле да ги научат основните принципи на науката.

Слично, Џон Овенс, текстилен трговец, остави наследство од £ 96.942 во 1846 (околу 5,6 милиони £ во 2005 цени) за основање на колеџ, за да се едуцираат луѓето за не-секташки линии. Неговите доверители утврдени Овенс колеџ во 1851 во куќа на аголот на Кејот Стрит и Byrom улицата која беше дом на филантроп Ричард Cobden, а потоа сместен Манчестер окружен суд.

Сепак најголемиот единствен донатор за Овенс колеџ беше прославениот локомотива дизајнер, Чарлс Beyer. Тој станал гувернер на колеџ и беше најголемиот донатор во фондот Овенс колеџ Продолжување, кој го покрена пари за да се преселат во нов сајт и да се изгради главната зграда сега познат како зграда на Џон Овенс. Тој, исто така, е кампања и помогна да се финансира инженеринг стол, првиот применети науки оддел во северниот дел на Англија. Тој ја напушти еквивалент еквивалент на 10 милиони £ во својата волја во 1876, во време кога на колеџ беше во големи финансиски тешкотии. На Beyer финансиран од вкупните трошоци на изградбата на зградата Beyer во куќата на биологијата и геологијата одделенија Оксфорд. Неговата волја, исто така финансирана инженерство столчиња и Beyer професор по применета математика, која се 'уште постои и денес. На Универзитетот има богата германско наследство. Овенс колеџ Продолжување движење врз основа на нивните планови по голема турнеја главно германски универзитети и политехника.

богатиот сопственик на мелницата Манчестер,Томас Ештон беше претседател на Движењето за проширување и студирал на Универзитетот во Хајделберг. Сер Хенри Roscoe изучува во Хајделберг премногу,под Роберт Bunsen и соработувал со него за многу години на истражувачки проекти и тоа беше Roscoe кои ја промовираа германски стил на истражување предводени од наставата кој стана како пример за сите модерни redbrick универзитети. Чарлс Beyer студирал на Академијата Дрезден Политехничкиот. Имаше многу Германци на персоналот, вклучувајќи ги Карл Schorlemmer, првиот британски стол во органската хемија, и Артур Шустер , професор по физика. Имаше дури и еден германски капелата на кампусот.

1873 на колеџ се пресели во нови простории на Оксфорд патот, Chorlton-на-Medlock и од 1880 тоа беше составен колеџ на федералната Викторија Универзитетот. Универзитетот е основан и е доделена на Кралската повелба во 1880 станува Првиот граѓански универзитет Англија; таа беше преименувана во Викторија Универзитетот во Манчестер 1903 и се апсорбира Овенс колеџ следната година.

Со 1905, институциите беа големи и активни сили. Општинската колеџ за технологија, претходник на UMIST, беше Викторија Универзитетот на Факултетот за технологија во Манчестер, додека продолжува паралелно како технички колеџ нуди напредни курсеви на студии. Иако UMIST постигне независна универзитет статус во 1955, универзитетите продолжија да работат заедно. Викторија Универзитетот во Манчестер и на Универзитетот во Манчестер Институтот за наука и технологија се согласи да се спојат во една институција во март 2003.

Пред спојувањето, Викторија Универзитетот во Манчестер и UMIST брои 23 Добитници на Нобелова награда меѓу своите поранешни вработени и студенти. Манчестер традиционално е силен во науката; тоа е местото каде што на нуклеарната природата на атомот бил откриен од страна на Радерфорд, и првиот светски складирани компјутерска програма е изграден на универзитетот. Познати научници поврзани со универзитетот вклучува физичари Озборн Рејнолдс, Нилс Бор, Ернест Радерфорд, Џејмс Чедвик, Артур Шустер, Ханс Гајгер, Ернест Marsden и Балфур Стјуарт. На универзитетот придонесе во други области, како на пример со работата на математичари Пол Erdos, Хорас Јагнето и Алан Тјуринг; авторот Антони Барџис; philosophersSamuel Александар, Лудвиг Витгенштајн и Alasdair MacIntyre; Прицкеровата награда и РИБА Стирлинг награда архитект Норман Фостер и композитор Питер Максвел Дејвис сите присутни, или работеле во, Манчестер.

Сегашната Универзитетот во Манчестер беше официјално промовирана на 1 октомври 2004 кога кралицата Елизабета ја предаде својата Кралската Charter.The универзитет беше прогласен за Сандеј тајмс Универзитетот на годината во 2006 по освојувањето на инаугуративната Тајмс високото образование ЗабелешкаУниверзитетот на наградата Година во 2005.

Основачкиот претседател и заменик-канцелар на нов универзитет беше Алан Гилберт, Поранешниот заменик-канцелар на Универзитетот во Мелбурн, кој се пензионираше на крајот на академската 2009-2010 година. Неговиот наследник беше Даме Нанси Rothwell, кој ја вршеше стол во физиологија на Универзитетот од 1994. Една од целите на универзитетот е наведено во Манчестер 2015 агендата е да биде еден на почеток 25 универзитети во светот, по на од цел Алан Гилберт да “утврди дека од страна на 2015 меѓу 25 најсилните истражувачки универзитети во светот на општоприфатените критериуми за истражување совршеност и перформанси”. во 2011, четири нобеловци беа на своите вработени: Andre Geim, Константин Новоселов, Сер Џон Sulston и Јосиф Е. Стиглиц.

На EPSRC објави во февруари 2012 формирањето на Националниот институт Графин. На Универзитетот во Манчестер е “еден снабдувач поканети да достават предлог за финансирање на нови £ 45m институт, £ 38 милиони од кои ќе бидат обезбедени од страна на владата” - (EPSRC &Технологија стратегија одбор). во 2013, дополнителни 23 милиони £ на финансирање од Европскиот фонд за регионален развој беше доделена на институтот преземање инвестиции за 61 милиони £.

Во август 2012, беше најавено дека Факултетот за инженерство и просторно науки на универзитетот бил избран да биде “центар” за нов БП Меѓународниот центар за напредни материјали, како дел од $100 милиони иницијативата да се создаде индустрија менување на материјали. Центарот ќе биде во функција на унапредување на основните разбирање и користење на материјали во различни нафта и гас индустриски апликации и ќе се моделираат на центар и зборувал структура, со центар се наоѓа во Манчестер, и краци врз основа на Универзитетот во Кембриџ, Кралскиот колеџ во Лондон, и на Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Манчестер ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Манчестер на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Манчестер официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот во Манчестер коментарите

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Манчестер.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.