Универзитети на глобално ниво

Универзитети на глобално ниво. Студија во Велика Британија

Универзитетот во Рединг Детали

Се запишат на Универзитетот во Рединг

Преглед


Универзитетот во Рединг сега е признаен како еден од врвните 200 Универзитети во светот, и е дом на 17,000 студенти од повеќе од 150 земји.

Ние нудиме широк спектар на програми од чиста и применета науки за јазици, хуманистичките, општествени науки, бизнисот и уметноста. Ново истражување и последните размислување постојано се хранат во нашата настава, со нашите академски кадар кои работат во првите редови на нивните полиња на експертиза, и останува еден од најпопуларните избори за високо образование во Велика Британија.

на Универзитети на глобално ниво е јавен универзитет со седиште во Рединг, Беркшир, Обединето Кралство. Таа е основана во 1892 какоУниверзитетскиот колеџ, читање и доби својата Кралската повелба во 1926 од кралот Џорџ V. Тоа беше единствениот универзитет за да се добие својата повелба меѓу двете светски војни и затоа е црвена тула универзитет.

Читањето е рангиран како еден од најдобрите 200 универзитети во светот. Таа е рангирана 156. во најновите 2015 QS Светскиот универзитет рангови,највисоко некогаш позиција во рангирањето. Тоа е исто така еден од водечките истражувачки-интензивна универзитети во Велика Британија. Таа се заснова на три (порано четири) кампуси во, и околу, градот со читање.

Универзитетот во Рединг сфатат дека ќе универзитет е значителна инвестиција, и оној кој треба да ја зајакне вашата кариера.

Тоа е причината зошто читање Универзитетот понуди се што ви треба да се подготви себе си за професионален живот и да ви даде предност во вашата идна кариера.

Универзитетот во Рединг нудиме широк спектар на додипломски и постдипломски студии во многу различни предмети, ќе значи дека сте обврзани да го најде вистинскиот курс за вас.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметности, Уметност, хуманистички и општествени науки
 • Школата за уметности и комуникациски дизајн
  • Одделот за уметност
  • Одделот за филм, Театар и телевизија
  • Одделот за Типографија и графички комуникација
 • Институт за образование
 • Факултетот за општествени науки
  • Одделот за класици
  • Одделот за историја
  • Катедрата за филозофија
 • На Правниот факултет
 • Факултетот за литература и јазици
  • Катедрата за англиски јазик и книжевност
  • Оддел за современи јазици и европски студии
 • Школата за политика, Економија и меѓународни односи
  • Министерството за економија
  • Одделението за политика и меѓународни односи
 • Меѓународна студија и јазик Институт
Факултетот за живот науки
 • Факултетот за земјоделство, Политика и развој
 • Факултетот за биолошки науки
 • Факултетот за хемија, Храна и фармација
  • Одделот за хемија
  • Храната и исхраната науки
  • Читање Факултетот за фармација
 • Факултетот за психологија и клиничка јазик наука
  • Одделот за клиничка науки Јазик
  • Одделот за психологија
Факултетот за наука
 • Факултетот за градежништво менаџмент и инженерство
 • Факултетот за археологија, Географијата и животната средина, науката
  • Одделот за археологија
  • Катедрата за географија и науката за животната средина
 • Факултетот за математички и просторно науки
  • Одделот за математика и статистика
  • Одделот за метеорологија
 • Факултетот за системи Инженеринг

Henley Business School

Хенли бизнис школа е на високо селективен, топ-ранг бизнис училиште, само меѓу 58 институции во светот (помалку од 1% од бизнис училишта глобално ниво) да им биде доделена тројна акредитација од страна на трите најголеми и највлијателни здруженија акредитација бизнис училиште: Дата на започнување, AMBA и AACSB. Тоа вклучува неколку академски области:

 • бизнис информатика, Системи и сметководство
 • Лидерство и Организациско однесување
 • Меѓународен Бизнис и стратегија
 • ICMA центар
 • Недвижности и планирање

историја


На универзитетот го должи својот прв потекло во училиштата за уметност и наука основана во читање во 1860 и 1870. во 1892 на Колеџ во Рединг е основан како колеџ продолжување на Христос Црквата, колеџ на Универзитетот во Оксфорд. Првиот претседател беше географ сер Halford Џон Mackinder. Училишта за уметност и наука, биле префрлени во новата колеџ од страна на Градскиот совет читање во истата година.

Новиот колеџ доби својот прв грант записи во 1901. Три години подоцна, тој беше дадена сајт, сега Лондон патот кампусот на Универзитетот, од страна на семејството Палмер од Huntley & Palmers славните. Исто семејство го поддржа отворањето на Wantage сала во 1908, и на Институтот за истражување во Dairying во 1912.

На колеџ, прво да се применуваат за Кралска повелба во 1920 но бил неуспешен во тоа време. Сепак втор петиција, во 1925, беше успешна, и повелбата официјално беше доделена на 17 март 1926. Со статутот, на колеџ стана Универзитетот во Рединг, само нов универзитет за да се создаде во Велика Британија меѓу двете светски војни.

во 1947 Универзитетот купи Whiteknights Парк, кој требаше да стане неговата главна кампусот. во 1984 Универзитетот започна спојување со Bulmershe Колеџ за високо образование, кој беше завршен во 1989.

во октомври 2006, Одборот за управување со Сениор предложи затворање на својата физика Одделот за иднината на додипломски апликација. Ова го припишува на финансиски причини и недостаток на алтернативни идеи и предизвика значителни контроверзии, не и најмалку важно дебата во парламентот во текот на затворање што предизвика жестока дискусија на работите на високото образование во целина. На 10 Октомври Сенатот гласаше да се затвори на Катедрата за физика, потег кој го потврди од страна на Советот на 20 ноември. Други сектори затворени во последниве години се музика, социологија, геологија, и Машински факултет. Советот на универзитетот одлучи во март 2009 да се затвори на Факултетот за здравство и социјална грижа, училиште, чии курсеви постојано биле oversubscribed.

Во јануари 2008, Универзитетот најави дека ќе се спои со Хенли управување колеџ за создавање на универзитетот нови Henley Business School, здружи експертиза Хенли колеџот во MBAs со постоечки бизнис школа и ICMA центар на Универзитетот. Спојувањето се формално влијание врз 1 август 2008, со нов бизнис училиште Сплит низ универзитетот постоечки Whiteknights кампус и своите нови Greenlands кампус кои порано биле сместени Колеџот за менаџмент Хенли.

Преструктуирање на универзитетот беше објавен во септември 2009, кој би ги обединил сите академски училишта во три факултети, овие се на Факултетот за наука, Факултетот за општествени науки, Уметност и општествени науки, и Хенли бизнис школа. Овој потег беше предвидена да резултира со губење на некои работни места, особено во филмот, театар и телевизија оддел, која наскоро ќе се движи во еден сосема нов 11,5 милиони £ зграда на Whiteknights кампус.

Кон крајот на 2009 беше најавено дека Лондон патот кампус беше да се подложат на реновирање на 30 милиони £, подготвителна да стане новиот дом на Институтот за образование на универзитетот. Ова се планира да биде завршена во текот на летото 2011, и е делумно финансиран од продажбата на соседното место на Менсфилд сала, поранешен сала на живеење, за уривање и замена со приватниот сектор студентско сместување.

На универзитетот е олово спонзор на UTC читање, нов универзитет технички колеџ кој беше отворен во септември 2013.

во 2016 потег да се реорганизира структурата на Универзитетот во Рединг предизвика студентски протести. На 21 март 2016, најавија иницијатива за гласање недоверба на заменик ChancellorSir Дејвид Бел. 88% од оние кои гласаа го поддржаа иницијативата за недоверба.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Рединг ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Рединг на сајтот


Фото


слики: Универзитети на глобално ниво официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите читање

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Рединг.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.