Универзитетот во Саутемптон

Универзитетот во Саутемптон. Студија во Англија.

Универзитетот во Саутемптон Детали

Се запишат на Универзитетот во Саутемптон

Преглед


Универзитетот во Саутемптон е исклучително место чии жители се постигне извонреден работи. Ние сме водечки светски, истражувања интензивна универзитет, со силна образовна придонес,, признати за нашите иновации и претпријатието. Ова е одлична платформа од која да ги изостри нашиот фокус со нашата нова стратегија.

Тоа е многу едноставна стратегија. Тоа е за нашите аспирации. Тоа е за градење на нашиот углед. Тоа е за да се биде едноставно подобро од нашите конкуренти во тоа што го.

Централни за успехот на нашата стратегија и поддршка на сите наши активности се четири принципи:

колегијалност: еден тим кој ќе работи, планирање и спроведување на заеднички, кон нашата заедничка визија.

Квалитет: секогаш се стремиме да се постигне највисок квалитет во сè што правиме.

Интернационализација: доставување низ глобалните пазари и градење силни партнерства со други водечки организации.

одржливост: обезбедување на нашите акции да доведе до финансиски, социјална и еколошка одржливост.

Универзитетот во Саутемптон е во топ 1% од универзитетите во светот. Ние сме глобален центар на совршеност во истражување и образование.

Ние сме истражување-интензивна универзитет и еден од основачите на Расел Група. Имаме стекнато престижно признание за нашите успеси и историјата на светот се менува достигнувања.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултет за бизнис, Законот и уметност

Настава и истражувачки области:

по интернет право,, поморски закон, законот за животна средина, стратегија, маркетинг, управување со човечки ресурси, текстил, графика, моден дизајн.

академски единици:

 • Правниот факултет во Саутемптон Детали за контакт
 • Саутемптон Бизнис школа Детали за контакт
 • Винчестер школа за уметност Детали за контакт

Факултетот за инженерство и животна средина

Настава и истражувачки области:

аудиологија, наука за околината, аеронаутика и Astronautics, Акустика и инженерство, градежништвото, енергија, механички инжинеринг, брод науката.

академски единици:

 • аеронаутика, Astronautics и компјутерска инженерство
 • Граѓанската, Поморски и инженерство на животната средина и наука
 • инженеринг науки
 • Институт за звук и вибрации истражување

Факултет за здравствени науки

Настава и истражувачки области:

рак, палијативна и крајот на животот грижа, активен живот и рехабилитација, организација и испорака на здравствената заштита, континуиран професионален развој обука.

академски единици:

 • Професионална пракса во здравствени науки
 • Центарот за иновации и лидерство во Здравствени науки

Факултетот за општествени науки

Настава и истражувачки области:

Archaeology, Англиски, филм, историја, современи јазици, музика, филозофија.

Дисциплини во рамките на општествени науки:

 • Archaeology
 • Англиски
 • Филм
 • историја
 • Modern Languages
 • музика
 • Филозофија

Медицински факултет

Настава и истражувачки области:

општа пракса, респираторна медицина, науки во развојот, рак на науки и коските и заболувања на зглобовите, со крос-сечење теми во translational имунологија и матичните клетки и регенеративната медицина.

академски единици:

 • рак науки
 • За човековиот развој и здравје
 • Клинички и експериментални науки
 • Примарната здравствена заштита и население науки
 • медицинска едукација

Факултет за природни и еколошки науки

Настава и истражувачки области:

биолошки науки: биолошката разновидност, Екологија и екосистемските услуги, биологија, Biochemistry, Biomedical Sciences, биотехнологија, развојна биологија, Екологија, Факултетот за животна средина, микробиологија, Молекуларна и клеточна Факултетот, невронски мрежи, растенијата биологија, Фармакологија и Зоологија

хемија: карактеризација & анализатор, хемиски биологија, Компјутерска системи хемија, електрохемија, тек хемија, магнетна резонанца, материјали, Органски & неорганска синтеза, supramolecular хемија

Океан и Земјата наука: геологијата, геофизика, океанографија, морските науки, морска биологија, морските екологија, морски biogeochemistry, физички океанографија, Palaeoceanography и Palaeoclimate, крајбрежните инженеринг, Просторно океанографија и климатски Динамика, Морски геологија и геофизика, Морските ресурси и Законот за, океанот хемија, рбетниците палеонтологија, Морската средина и ресурси, geochemistry, динамика океанот, Paleoceanography, paleoclimatology

природни науки

академски единици

 • биолошки науки
 • хемија
 • Океан и Земјата наука, Националниот океанографски центар во Саутемптон

Факултетот за физичка науки и инженерство

Настава и истражувачки области:

Електроника и електротехника, компјутерски науки и ИТ, веб науката, оптоелектроника, физиката и астрономијата.

академски единици:

 • Електроника и компјутерски науки
 • Оптоелектроника Истражувачкиот центар
 • Физика и астрономија

Факултетот за општествени, Човечки и математички науки

Настава и истражувачки области:

образование, настава и учење, географијата и животната средина, применуваат и чиста математика, статистика, оперативни истражувања, психологија, општествени науки, стареење / Геронтолошки, Економија, политиката и меѓународни односи, социјална статистика и демографијата, социологија, социјалната политика и криминологија.

академски единици:

 • Саутемптон образование училиште
 • Географија и животна средина
 • математички науки
 • психологија
 • Општествени науки

историја


Универзитетот во Саутемптон има потекло својата како институција Hartley која беше формирана во 1862 од добродетелство од Хенри Робинсон Hartley (1777-1850). Hartley ја наследил богатство од две генерации на успешни трговци вино. По неговата смрт во 1850, тој остави наследство од £ 103,000 за Саутемптон корпорација за проучување и унапредување на науки во својот имот на High Street Саутемптон, во центарот на градот.

Хартли бил ексцентричен straggler, кој имаше малку вкус на новото време доковите и железниците во Саутемптон. Тој не сакал да се создаде колеџ за многу (како што се формираат на сличен пат во други англиски индустриски градови и трговски пристаништа) но културен центар за интелектуална елита Саутемптон. По долги правни предизвици со оставината, и јавна дебата за тоа како најдобро протолкува јазикот на неговата волја, Саутемптон корпорација изберете да се создаде Институтот (наместо широко достапна колеџ, дека некои јавни личности лобирал за).

На 15 октомври 1862, Институтот Hartley беше отворен од страна на премиерот лордот Палмерстон во голем граѓански повод кој ги надмина во раскош нешто што секој во градот може да се сеќавам. По почетните години на финансиски борба, Институтот Hartley стана колеџ во Hartley 1883. Овој потег беше проследено со зголемување на бројот на студенти, наставниот кадар, проширување на објектите и регистрирани сместувања за студентите.

во 1902, на Хартли колеџ стана Hartley Универзитетскиот колеџ во, диплома доделување гранка на Универзитетот во Лондон. Ова беше по инспекција на настава и финансии од страна на Комитетот на Универзитетскиот колеџ грантови, и донации од членовите на Советот (Вилијам Дарвин тогашниот благајник). Зголемување на бројот на студентите во текот на следните години мотивирани напори за собирање на средства да се движат на колеџ, за да гринфилд земјиштето околу Назад Лејн (сега Универзитетот патот) во областа Highfield Саутемптон. На 20 јуни 1914, Виконт Haldane отвори нова страница на преименувана Саутемптон Универзитетскиот колеџ. Сепак, на почетокот на Првата светска војна шест недели подоцна значеше нема предавања може да се случи таму, како зградите беа предадени на властите во колеџ за употреба како воена болница. Да се ​​справат со обемот на жртви, дрвени колиби се поставени во задниот дел на зградата. Овие беа донирани универзитет од страна на Канцеларијата војна по крајот на борбите, во време за трансфер од високо простории на улица во 1920. Во ова време, Highfield сала, поранешен куќа и со поглед Саутемптон Заеднички, за кои закуп претходно се обезбедени, започнатите употреба како сали на живеење за студентките. South Hill, на она што е сега комплекс Глен Eyre Сали беше, исто така стекнува, заедно со Јужна Stoneham куќа до куќа машки студенти.

Понатаму проширувања низ 1920-тите и 1930-тите години беше овозможена преку приватни донатори, како што се две ќерки на Едвард Тарнер Симс за изградба на Универзитетската библиотека, и од луѓе во Саутемптон, овозможување на нови згради од двете страни на патот Универзитетот. Во текот на Втората светска војна на универзитетот претрпеле штета во Саутемптон Блиц со бомби слетување на кампусот и сали на residence.The колеџ одлучи против евакуација, наместо проширување на својот Инженерство, Факултетот за навигација и развој на новата школа за радио телеграфија. Сали на живеење се исто така се користи во куќата на полскиот, Француски и американски војници. По војната, сектори како што се електроника се зголеми под влијание на Ерих Zepler и Институтот за звук и вибрации е основана.

На 29 април 1952, Кралицата Елизабета Втора ја додели на Универзитетот во Саутемптон Кралска повелба, првиот да им се даде на универзитет време на нејзиното владеење, која го овозможи тоа за доделување дипломи. се создадени шест факултети: уметност, наука, инженеринг, Економија, Образование и Законот. Првиот Универзитетот во Саутемптон дипломи се доделуваат на 4 јули 1953, по назначувањето на Војводата од Велингтон како канцелар на Универзитетот. Студенти и персонал број се зголеми во текот на следните неколку децении, како одговор на извештајот на Робинс. Во кампусот, исто така, се зголеми значително, кога во јули 1961 Универзитетот беше дадено одобрение да се здобијат со некои 200 куќи на или во близина на кампусот на Советот околија. во прилог, повеќе факултети и одделенија биле основани, вклучувајќи лекови и океанографија (и покрај обесхрабрување на Сер Џон Wolfenden, претседателот на Комисијата на Универзитетот Грантови). Студентски сместување беше проширена во текот на 1960-тите и 1970-тите години со стекнување на Chilworth Манор и нови згради во Глен Eyre и Монтефиоре комплекси.

во 1987, криза се развива кога Комитетот на Универзитетот Грантови објави, како дел од рестрикциите на национално ниво, серија на намалување на финансирање на универзитетот. Да се ​​елиминира очекуваните загуби, поткомитетот на буџетите и дефицити предложи намалување на бројот на вработени. Овој предлог беше пречекан со демонстрации на кампусот и подоцна беше преработена (за намалување на Персонал и пренамени за намалување на финансирање факултети) откако беше одбиен од Сенатот на Универзитетот.

До средината на 1980-тите до 1990-тите, Универзитетот изгледаше да се прошири со нови згради на кампусот Highfield, развој сајт Chilworth Манор во наука парк и местото на одржување конференција, отворање на Националниот океанографски центар на локација на докот и купување на нова земја од Градскиот совет на Факултетот за уметност и спортски терени (на авенија кампус и Широк Лејн, односно).


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Саутемптон ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Саутемптон на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Саутемптон официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот во Саутемптон коментарите

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Саутемптон.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.