Универзитетот на Стратклајд

Универзитетот на Стратклајд. Студија во Шкотска. Образование во Велика Британија. образование Бро - Студираат во странство списание

University of Strathclyde Details

 • земја : Обединето Кралство
 • Сити : Глазгов
 • Акроним : USG
 • основана : 1796
 • студентите (прибл.) : 21000
 • Не заборавајте да го discuss University of Strathclyde
Enroll at University of Strathclyde

Преглед


Стратклајд е одлично место да учат и да уживате во животот, во исто време. И ова е местото каде што можете да дознаете сè за нас – од тоа како ние ги учат, на она што е на во Глазгов и како да се добие околу.

На Универзитетот е основан во 1796 како "место на корисни учењето’ и ова останува нашата мисија денес: да се комбинираат академски квалитет со општествено и економско значење.

Како "место на корисни учењето’ Универзитетот е посветена на напредокот на општеството преку извршување на совршеност во истражување, образование и знаење за размена, и преку креативен ангажман со партнерските организации на локално, национално и меѓународно ниво.

Да се ​​биде карактеристична институција, се карактеризира со водечките компании за истражување и технологија на меѓународната положба и со репутација за квалитет во истражувањето, образование и знаење за размена.

За да се обезбеди висок квалитет, инспиративни образование искуство на сите наши студенти и произведуваат исклучително професионален и претприемнички дипломирани за индустријата, бизнис и професии.

Да се ​​биде модерен во нашата перспектива, генерирање на нови идеи, создавање на нови можности и ангажирање во активности за соработка и стратешки партнерства кои имаат поширокото општество.

За да се овозможи и поттикнување на сите вработени да го развијат својот целосен потенцијал и да придонесе за остварување на мисијата на Универзитетот.

Да се ​​придонесе кон развојот и квалитетот на животот на нашиот град, народ и меѓународната заедница.

Ние сме посветени на обезбедување на висок квалитет на образование и искуство за сите студенти, без оглед на нивното потекло. инспиративна нив да развијат нивниот целосен потенцијал, производство на исклучително професионален и претприемнички луѓе за индустријата, бизнис и професии.

Нашите студенти искуство е во срцето на сè што правиме. На Универзитетот се прави стратешка инвестиција која има за цел да се поддржи нашата цел за обезбедување на висок квалитет, истражување предводени образование и одличен ученик experience.The универзитет има за цел да им обезбеди на своите студенти со одлични и иновативни наставни, учење технологии и капацитети. Ние, исто така, имаат за цел да ги прошират можностите за дијалог, и да се обезбеди на студентите со можност да се влијае на нашите "насоката на патувањето’ како ние работиме заедно кон остварување на нашата визија да биде меѓународна технолошки универзитет.

We are investing in academic programmes that reflect a positive, креативен и иновативен пристап и тоа ни позиција во првите редови на настава и учење во и низ дисциплини. На Универзитетот, исто така, ги охрабрува своите студенти да игра активна улога во дијалогот за нашата стратегија и визија за иднината.

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • сметководство & финансии
 • архитектура
 • Biomedical engineering
 • бизнис
 • хемиски & process engineering
 • хемија
 • Civil & environmental engineering
 • Компјутер & information sciences
 • дизајн, manufacture & engineering management
 • Економија
 • образование
 • електронски & електротехниката
 • Англиски
 • Entrepreneurship
 • Forensic science
 • историја
 • угостителство & туризмот
 • Human resource management
 • новинарство
 • Законот
 • управување со
 • Management science
 • маркетинг
 • математика & статистика
 • Машински & aerospace engineering
 • Modern languages
 • Naval architecture, ocean & marine engineering
 • аптека & биомедицински науки
 • Physical activity for health
 • физика
 • Политика
 • психологија
 • Social work & Social policy
 • Speech & language therapy
 • Strategy & organisation

историја


Универзитетот е основан во 1796 through the will of John Anderson, professor of Natural Philosophy at the University of Glasgowwho left instructions and the majority of his estate to create a second university in Glasgow which would focus onUseful Learning– specialising in practical subjects –for the good of mankind and the improvement of science, a place of useful learning”. The University later named its city centre campus after him.

во 1828, the institution was renamed Anderson’s University, partially fulfilling Anderson’s vision of two universities in the city of Glasgow. The name was changed in 1887, to reflect the fact that there was no legal authority for the use of the title of ‘university’. Како резултат, the Glasgow and West of Scotland Technical College was formed, becoming the Royal Technical College in 1912, and the Royal College of Science and Technology in 1956 concentrating on science and engineering teaching and research. Undergraduate students could qualify for degrees of the University of Glasgow or the equivalent Associate of the Royal College of Science and Technology (ARCST).

Under Principal Samuel Curran, internationally respected nuclear physicist (and inventor of the scintillation counter), the Royal College gained University Status, receiving its Royal Charter to become The University of Strathclyde in 1964, merging with the Scottish College of Commerce at the same time. Contrary to popular belief, The University of Strathclyde was not created as a result of the Robbins Report – the decision to grant the Royal College university status had been made earlier in the 1960s but delayed as a result of Robbins Report. The University of Strathclyde was the UK’s first technological university reflecting its history, teaching and research excellence in technological education. во 1993, the University incorporated Jordanhill College of Education.

The university has developed its reputation and grown from approximately 4,000 full-time students in 1964 до над 20,000 студентите во 2003, when it celebrated the 100th anniversary of the laying of the foundation stone of the original Royal College building.

Во јули 2015, Her Majesty The Queen has opened the Technology and Innovation Centre (TIC), at the University of Strathclyde.


Дали сакаш discuss University of Strathclyde ? Секое прашање, коментари или критика


University of Strathclyde on Map


Фото


слики: Универзитетот на Стратклајд официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Strathclyde reviews

Join to discuss of University of Strathclyde.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.