Универзитетот во Сари

Универзитетот во Сари. Образование во Велика Британија

Универзитетот во Сари Детали

Се запишат на Универзитетот во Сари

Преглед


на Универзитетот во Сари е јавен истражувачки универзитет се наоѓа во округот град Гилдфорд, Сари, во јужниот дел на Англија, Обединето Кралство. На универзитетот е специјализирана во областа на науката, инженеринг, медицина и бизнис. Тој ја доби својата повелба за 9 септември 1966, и претходно се наоѓа во близина Battersea парк во југо-западниот дел на Лондон. Институцијата е познат како Battersea колеџ за технологија пред да добие статус на универзитет. Неговите корени, сепак, да се вратиме на Battersea Политехничкиот институт, основана во 1891 за да се обезбеди понатамошно и високо образование за сиромашните жители на Лондон.

На универзитетот спроведува истражување за мали сателити и има голем број на вработени кои се членови на научил општества. На универзитетот, неодамна се прошири во Кина од страна на отворањето на Сари Меѓународниот институт со Dongbei Универзитетот за финансии и економија.

главниот кампус на Универзитетот се наоѓа на елен рид во близина на центарот на Гилдфорд и во непосредна близина на катедралата Гилдфорд. А вториот кампус, на Манор парк, се наоѓа на кратко растојание и е развиена за да се прошири на постоечките сместување, академски згради и спортски објекти.

 

Универзитетот има 10 Соработници на Кралското друштво, 21 Соработници на Кралската академија за инженерство, еден соработник на Британската академија и 6 Соработници на Академијата за општествени науки.

 

Универзитетот во Сари е еден од врвните професионални во Велика Британија, научни и технолошки универзитети. именуван како Тајмс и Сандеј тајмс Универзитетот на годината 2016, Британија има профил од светска класа и еден од водечките углед во наставата и истражувањето,.

Со студенти од повеќе 120 различни земји, ние сме горди да биде еден од најпознатите културно разновидна универзитети во Велика Британија. Специјалист за вработените во нашата Меѓународната канцеларија сме тука да им помогне на вашиот целиот процес на примена - од советување на изборот на вистинскиот курс за аплицирање за виза и се подготвуваат за првите неколку недели во Сари.

Преку нашите реномирани пласмани Професионална обука, студенти имаат можност да се доживее на работните светот, како дел од нивните додипломски програма - им дава шефот на-проектот по дипломирањето, и да придонесе за нашиот одличен рекорд на постдипломски вработување.

Нашиот кампус е преполнување со активност и инвестиции, со иновативен центар и на Факултетот за ветеринарна медицина продолжување на трендот на мулти-милиони фунти случувања, кои се направени позитивно влијание на Универзитетот, како и нашата локална заедница новиот 5G.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


историја


Универзитетот во Сари е основана на 9 септември 1966 со грант од својата Кралската повелба, но нејзините корени се врати на крајот на загриженост од деветнаесеттиот век за да се обезбеди поголем пристап до вишо и високо образование за сиромашните жители на Лондон.

Battersea Политехничкиот институт

Претходникот на Универзитетот, на Battersea Политехничкиот институт е основан во 1891 и почна да се концентрира на науката и технологијата од целиот 1920, настава ден и вечер на студентите за диплома на Универзитетот во Лондон.

Академска репутација постојано растеше до точка каде што, во 1956, тоа беше една од првите институции да се именува како "колеџ на напредна технологија". Таа беше преименувана Battersea колеџ за технологија во 1957.

Овој потег на Гилдфорд

До почетокот на 1960-тите, Колеџот го надмина главната зграда во Battersea парк на патот и во 1962 беше одлучено да се преселат на институцијата за Гилдфорд.

Набргу потоа, во 1963, Извештајот на Робинс предложи Battersea колеџ треба да се прошири и да стане универзитетски доделување свои степени.

Сари истражување Парк

Еден од најзначајните случувања сајт од страна на Универзитетот е истражување Парк Сари, кој беше отворен од страна на Неговото височество Војводата од Кент во 1985.

Паркот во моментов располага со над 100 компании, кои вработуваат 2,500 вработените се ангажирани во истражување и развој на активности - од кои многу блиска врска со работата на сопствен факултети на Универзитетот.

Развивање на Манор парк

Со оглед на просторот на главната елен Хил кампусот Сари е, во 2000 година на Универзитетот проширена на нов кампус на Манор парк.

А малку повеќе од една милја од елен Хил и поврзани со него од страна на мрежата на патеки и велосипедски патеки, Манор парк сега е дом на голем простор за сместување на студентите, како и Сари спортскиот парк и новите Факултетот за ветеринарна медицина.

Зајакнување на врските во земјата и странство

во 2006, Сари Меѓународниот институт-DUFE (IBS-DUFE) е основана како заедничка институција академски партнерство меѓу Универзитетот во Сари и Dongbei Универзитетот за финансии и економија во Далиан, Кина.

Интеракцијата-DUFE нуди високо квалитетни програми во предмети во согласност со Бизнис менаџмент и туризам менаџмент, комбинирање на високи академски стандарди и вработување успех во пријатна крајбрежен град во северо-источниот дел на земјата.

Нашата долгогодишна врска со Гилдфорд школа за в.д. (GSA) стана уште поблиску во 2009, како конзерваториум - која е специјализирана за глума и музички театар - потпишаа договор за спојување со Универзитетот.

£ 400 во кампусот на инвестиции

од 2000, нашиот имот е трансформиран преку развој и подобрување на програмата 400 милиони £ зграда - вклучувајќи и 130 милиони £ на студентско сместување, 36 £ милиони за Сари Спорт Парк, 16 £ милиони за новата библиотека и Центарот за обука и 4,5 милиони £ на Центарот за Ivy уметности.

На врвот на ова дојде понатамошно инвестирање во форма на нови 45 милиони £ Факултетот за ветеринарна медицина и 70 милиони £ поддршка за иновативен центар 5G, еден од првите светски истражувачки центри посветени на мобилни комуникации и иднината на интернет технологии.

125 години на обликувањето на иднината

во 2016, Британија ќе го прослават 125та -годишнината од своето основање. Додека институција еволуираше значително во тоа време, нашата посветеност на првата стапка академски активности и реалниот свет решенија остана константна.

Со нашата растечка експертиза во областите како што се одржлив енергетски, телекомуникациите, простор, контрола и здравје болест, ние се страстни за вртење на нови знаења генерираме во практични иновации кои го подобруваат животот на луѓето.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Сари ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Сари на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Сари официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Сари

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Сари.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.