Универзитетот во Сасекс

Универзитетот во Сасекс. Образование во Англија. Студија во Велика Британија.

Универзитетот во Сасекс Детали

Се запишат на Универзитетот во Сасекс

Преглед


Универзитетот во Сасекс, е една од водечките образование и истражување високообразовна институција во близина на Брајтон, во јужниот дел на Англија. Сасекс беше прва од новиот бран на Велика Британија универзитети основана во 1960 година, добивањето на својата Кралската повелба во 1961.

Иновативни истражување и стипендии

Сасекс е една од водечките истражувачки универзитет, како што се гледа во 2014 Истражување совршеност Рамковниот (РЕФ). Во текот 75 отсто од истражувачката дејност на Сасекс се наоѓа во категоријата водечките светски (4*) или на меѓународно одличен (3*) во смисла на оригиналност, значење и строгост.

Индивидуалните теми на РЕФ 2014 резултати вклучуваат:

  • Сасекс историјата беше највисоко оценет поднесување Историја во Велика Британија за квалитетот на своите истражувачки резултати
  • поднесување на Сасекс англиски јазик се зголеми од 31-ви до 9-ти во Велика Британија со оглед на оценка вежба последните истражувања во 2008
  • 84 отсто од истражувачката влијание на Универзитетот во психологија е оценет како најдобар можен одделение, 4*
  • Сасекс географија имаше најмногу 4* отценети истражување на влијанието на било Географија поднесување во Велика Британија.

Севкупно, Универзитетот беше ставен 36 (на мулти-дисциплинарен институции) со Успех.

Настава и учење

Универзитетот во Сасекс има над 14,000 студентите, од кои повеќе од една третина се постдипломци. Креативното размислување, педагошки разновидност, интелектуален предизвик и интердисциплинарност отсекогаш биле од фундаментално значење за образование Сасекс.

Нашата цел е да се достави на настава и учење програми кои се информирани од страна на тековните истражувања, се привлечни за студентите од сите социо-економски и културни средини, и кој дава вештини за животот.

нашиот тим

Сасекс има развиено репутација за иновации и инспирација, и привлекува водечки мислители и научници. Имаме повеќе 2,100 вработените, вклучувајќи околу 1,000 наставни и истражувачки кадар, од кои, повеќе 300 се истражувања само. Преброивме три добитници на Нобелова награда, 14 Соработници на Кралското друштво, 12 Соработници на Британската академија и добитник на престижната награда Crafoord на нашиот факултет.

Меѓународниот Сасекс

Од своето основање, Сасекс има меѓународна перспектива на своите академски активности и својот изглед. На Универзитетот привлекува кадар и студентите на својот кампус од над 120 различни земји ширум светот. Речиси една третина од вработените доаѓаат од надвор од Велика Британија.

Нашето истражување се однесува на главните прашања свет, со водечките области на експертиза, како што се климатските промени и развојни студии. На Универзитетот има огромно врски со многу институции во светот, како што се Универзитетот во Пекинг, Националната Тајван Универзитетот и програмата на Харвард-Сасекс.

Студии врз за студентски живот

Сасекс има една од најубавите локации кампусот во Велика Британија. Се наоѓа во тркалање паркови на работ на Брајтон, кампусот е комбинација на наградуваниот архитектура со зелени отворени простори. Во кампусот е опкружен со Националниот парк Јужна Даунс, Но, само неколку минути од жив град Брајтон & Хоув.

Дизајниран од страна на Сер Василиј Спенс, објектите кои го сочинуваат срцето на кампусот беа дадени наведени статус зграда во 1993. Falmer куќа е една од само двете образовни објекти во Велика Британија за да бидат Одделение јас наведени во признавањето на нејзиното исклучителен интерес.

Бизнис и заедницата

Сасекс има долга традиција на ангажирање со бизнис и заедницата, која продолжува и денес преку активности како што се иновативен центар во Сасекс, јавни предавања и служба на заедницата. Нашата цел е да им помогне на бизнисите и организации во регионот се развие повисоко ниво вештини на персоналот преку обука, и за стимулирање на иновации преку соработка со други институции надвор Сасекс во корист на поширокото општество.

Иновативен центар во Сасекс обезбедува поддршка за создавањето и развојот на технологијата- и базирана на знаење претпријатија во Сасекс. Центарот сега е просперитетна бизнис клима за речиси 80 компании со висок раст. Од своето создавање во текот 160 компании се базираат во Центарот; нивниот кумулативен приход сега е повеќе од 250 милиони £ и компании во моментов се вработат повеќе стотици луѓе во локалната област.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Школата за Бизнис, Менаџмент и економија

Школата за образование и социјална работа

Факултетот за инженерство и информатика

Факултетот за англиски јазик

Училиште на Глобал студии

Факултетот за историја, Историја на уметност и филозофија

  • American Studies
  • Историја на уметност
  • историја
  • Филозофија

На Правниот факултет, Политика и социологија

Факултетот за живот науки

Факултетот за математички и просторно науки

Факултетот за медиуми, Филм и Музика

Факултетот за психологија

Брајтон и Сасекс медицинска школа

историја


Во обид да се воспостави универзитет за да им служи на Брајтон, јавна средба се одржа во декември 1911 во Кралската Комора со цел да откријат начини да се финансира изградба на универзитет; Проектот беше прекинат од Првата светска војна, и средствата собрани се користи наместо за книги за theMunicipal Технички колеџ.

Идејата беше обновена во 1950-тите и, во јуни 1958, Владата го одобри планот на акционерското друштво за на универзитет во Брајтон, да биде прв од новата генерација на она што дојдоа да биде познат како плоча стакло универзитети. На Универзитетот е основан како компанија во 1959, со Кралската повелба да бидат доделени на 16 август 1961. организација на Универзитетот ги удри темелите на гледањето на кампусот поделени во училишта за проучување, со учениците можат да имаат корист од мултидисциплинарен настава на животната средина. Сасекс би ја нагласила крос-дисциплинска активност, така што студентите ќе се појават на универзитетот со голем број на позадина или "контекстуални’ знаење, за да се надополнуваат нивните специјалист "основни’ вештини во одредена предметна област.

Сасекс дојдоа да се идентификува со повоената социјални промени, и развиено репутација за радикализам. во 1973, 500 студентите физички спречи Владата на САД советник Самуел P. Хантингтон од говор на кампусот, поради неговата вмешаност во војната во Виетнам.

Во обид да се жали на модерниот гледач, Универзитетот избра во 2004 да се поедностави своето лого од оригиналниот грб на тековната “САД” логото. Вице-Канцелар на Универзитетот опиша новиот визуелен идентитет “почетна точка за она што ќе биде свеж изглед и чувство за Сасекс. Тоа се базира на визијата и вредностите на универзитетот, самите изјава за тоа што се стреми да биде: пионерска, креативни, меѓународни, одлично, ангажирање и предизвикувачки.”


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Сасекс ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Сасекс на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Сасекс официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Сасекс

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Сасекс.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.