Карнеги Мелон Универзитетот

Карнеги Мелон Универзитетот. Студија во САД. EducationBro.com

Карнеги Мелон Универзитетот Детали

Се запишат на Универзитетот Карнеги Мелон

Преглед


Карнеги Мелон Универзитетот е приватна институција која е основана во 1900.

школарина во Карнеги Мелон Универзитетот се $50,00 (Приближно.).

Карнеги Мелон Универзитетот, основана од страна на индустријалец и филантроп Ендру Карнеги, се наоѓа во Питсбург, кој нуди јадење и забава опции, како и професионални спортски тимови, вклучувајќи пингвините (хокеј), Стилерс (фудбал) и Пиратите (безбол). Само во прва година се бара да живеат на кампусот, но гаранции на Универзитетот станови за сите четири години, и поголемиот дел од студентите избираат да остане во кампусот. Близу 20 проценти од студентската популација е поврзан со грчкиот живот, која се состои од повеќе од 20 братства и sororities. Карнеги Мелон Tartans се натпреваруваат во натпревари NCAA дивизија III, и Kiltie Бенд, кој спортски целосна шкотски церемонијална облека, настапува во секој дом фудбалски натпревар.

Карнеги Мелон е позната по својата програми во областа на науката и технологијата, но нејзините седум училишта и колеџи вклучуваат колеџ за ликовни уметности и колеџ на Дитрих колеџ за хуманистички и општествени науки. Своите програми за постдипломски програми, кои вклучуваат високо рангиран Tepper школа за бизнис,Карнеги институтот за технологија и на Факултетот за компјутерски науки. Студенти на Универзитетот Карнеги Мелон имаат можност да учествуваат во истражувањето, па дури и може да се добијат грантови или летните стипендии за поддршка на истражувања во својата област на студии. Ренди Бауш, Авторот на Њујорк тајмс бестселерот “Последното предавање,” бил професор на Карнеги Мелон.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


  • Колеџ за инженерство>
  • Академијата за ликовни уметности
  • Dietrich Колеџот за општествени науки & Општествени науки
  • Хајнц колеџ: информациони системи, Јавна политика и управување
  • Мелон колеџ за наука
  • Факултетот за компјутерски науки
  • Tepper школа за бизнис

историја


Пост-граѓанска војна индустријалци акумулирано невиден богатство, а некои беа желни да се најде институции во нивните имиња, како дел од филантропијата кампањи користење на делови од своето огромно богатство. Вашингтон Дјук Универзитетот Дјук, Езра Корнел Универзитетот Корнел, Џон Хопкинс универзитетот Џонс Хопкинс, Leland Стенфорд Универзитетот во Станфорд, Џон Д.. Рокфелер на Универзитетот во Чикаго, и Корнелиус Вандербилт Универзитетот Вандербилт неколку значајни примери на евангелието на богатство менталитет и во Карнеги Мелон Универзитетот Ендрју Карнеги е еден таков резултат.

Карнеги технички училишта беа основани во 1900 во Питсбург од страна на шкотски американски индустријалец и филантроп Ендру Карнеги, кој го напиша почитан зборови “Моето срце е во работата”, кога тој донираше средства за да се создаде институција. Карнеги визија беше да се отвори училиште стручна обука за синови и ќерки на работничката класа Pittsburghers (многу од нив работеле во неговата мелници). Карнеги беше инспириран за дизајн на неговото училиште од страна на Институтот Прат во Бруклин, Њујорк основан од страна на индустријалец Чарлс Прат во 1887. во 1912 институцијата промени своето име во Карнеги Институтот за технологија (КИТ) и почна да нуди четири години степени. За ова време, Данокот на добивка се состои од четири конститутивни училишта: на Факултетот за ликовна и применета уметност, Факултетот за приправници и калфите, на Факултетот за наука и технологија, и во Карнеги Училиште Маргарет Морисон за жени.

На Мелон институт за индустриско истражување е основана во 1913 браќа Ендрју Мелон и Ричард Б. Мелон во чест на својот татко, Томас Мелон, патријархот на семејството Мелон. Институтот започна како истражување организација која врши работа за владата и индустријата на договорот и првично беше основана како одделение во рамките на Универзитетот во Питсбург. во 1927, на Институтот Мелон усвоен како независно непрофитни. во 1938, иконите зграда на Институтот Мелон е завршен и се пресели во својата нова, и струја, локација на Петтата авенија.

во 1967, со поддршка од Пол Мелон, Карнеги Техника спои со Мелон институт за индустриско истражување да стане Карнеги Мелон Универзитетот. координира жените колеџ Карнеги Мелон, Маргарет Морисон Карнеги колеџ затворени во 1973 и споени неговите академски програми со остатокот на универзитетот.

индустриско истражување мисијата на Институтот Мелон преживеаните спојувањето како Карнеги Мелон Институт за истражување на (CMRI) и продолжи да се работи на договор за индустријата и владата. CMRI затворени во 2001 и неговите програми беа сумирани од страна на други делови на универзитет или откачи во независни субјекти.


Дали сакаш разговараат Карнеги Мелон Универзитетот ? Секое прашање, коментари или критика


Карнеги Мелон Универзитетот на сајтот


Фото


слики: Карнеги Мелон Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Карнеги Мелон Универзитетот

Зачлени се за да разговараат на Карнеги Мелон Универзитетот.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.