Универзитетот Харвард

Универзитетот Харвард. Студија во САД. Најдобрите универзитети од САД. Образование во странство списание. студираат во странство. образование Бро

Универзитетот Харвард Детали

Се запишат на Универзитетот Харвард

Преглед


Универзитетот Харвард е приватна институција која е основана во 1636.

школарина во Универзитетот Харвард се $46,000 (Приближно.).

Харвард се наоѓа во Кембриџ, Масачусетс, само надвор од Бостон. широк систем библиотеката на Харвард, се сместени на Најстарата збирка во САД и најголемата приватна колекција во светот. Има повеќе на училиштето од бескрајни Купишта, иако: спортски тимови на Харвард се натпреварува во најелитните, и секој фудбалски сезона завршува со “Играта,” годишен против кандидатот помеѓу легендарен ривали Харвард и Јеил. на Харвард, на кампусот станбени домување е составен дел од животот на студентите. Бруцоши живеат околу Харвард Јард во центарот на кампусот, по што тие се поставени во една од 12 додипломски куќи за останатите три години. Иако тие повеќе не се признати од страна на универзитетот како официјален студентски групи, осумте сите машки “Завршно клубови” служи како социјални организации за некои студенти; Харвард, исто така, има пет женски клубови.

Во прилог на колеџ, Харвард е составена од 13 други училишта и институти, вклучувајќи го и највисоко рангирана бизнис школа и Медицинскиот факултет и високо рангиран образование училиште Додипломски, Факултетот за инженерство и применети науки, Правниот факултет и Џон Ф.. Кенеди школа на Владата. осум U.S. Претседателите дипломирал на Харвард, вклучувајќи ги и Френклин Делано Рузвелт и Џон Ф.. Кенеди. Други значајни алумни вклучуваат Хенри Дејвид Торо, Хелен Келер, Јо-Јо Ма и Томи Ли Џонс. во 1977, Харвард потпиша договор со сестра институт Редклиф колеџ, обединувајќи ги во образовна партнерство служат машки и женски ученици, иако тие не се официјално се спои до 1999. Харвард, исто така, има најголемиот талент на сите училишта во светот.

Универзитетот Харвард е посветен на квалитет во наставата, учење, и истражување, и на развојот на држави во многу дисциплини, кои прават разлика на глобално ниво. Универзитетот, која е со седиште во Кембриџ и Бостон, Масачусетс, има запишување на повеќе 20,000 степен кандидати, вклучувајќи додипломски, дипломира, и професионални студенти. Харвард има повеќе од 360,000 програма од целиот свет.

Харвард е познато за глобалното лидерство во образованието, и факултет Харвард е составена од мажи и жени кои се од светска класа научници. Факултет членови се страстни и љубопитни лица кои ги продолжат своите сопствени истражувања, а предава на Харвард. Тие доаѓаат од целата земја и во целиот свет, носејќи ги со различни богатството на знаењето.

Речиси сите Харвард курсеви се наменети, научи и надгледувано од страна на Харвард Факултетот, и речиси сите ФАС факултет се бара да учат како дел од нивните должности. На овој факултет е високо достапни, и големини на Харвард класа во просек се подолу 40, со повеќе од половина од курсеви се понудени секој семестар запишуваат 10 или помалку студенти. Ова им овозможува на поблиска студент-професор однос и придонесува за чувство на заедница на кампусот. Професори, исто така, се стават на располагање на студентите надвор од училницата, дури и надвор од работното време, како средба во мензата или пред или по класа. На факултет на Харвард се направи точка на поврзување со своите ученици да се создаде исполнување академско искуство. Дознајте повеќе за посветеноста на универзитетот на Факултетот за развој и разновидност.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Харвард бизнис школата
 • Харвард
 • Одделението за континуирана едукација
 • Харвард Факултетот за стоматологија
 • Харвард Божество школа
 • Факултетот за уметности & науки
 • Факултетот за дизајн
 • Харвард Факултетот за образование
 • Факултетот за уметности & науки
 • Харвард Џон А. Полсон Факултетот за инженерство и применети науки
 • Харвард Кенеди школа
 • Право на Харвард
 • Медицинскиот факултет Харвард
 • Редклиф Институтот за напредни студии
 • Харвард T.H. Чан Школата за јавно здравство

историја


Харвард е најстара институција за високо образование во САД, основана во 1636 со гласање на Велики и Генералниот суд на Масачусетс Беј Колонија. Тоа беше именуван по прв добротвор на колеџот, младиот министер Џон Харвард на Charlestown, кои по неговата смрт во 1638 остави неговата библиотека и половина од својот имот на институцијата. Статуа на Џон Харвард денес стои во предниот дел на Универзитетот Харвард сала во двор, и е можеби најпозната знаменитост на Универзитетот.

Универзитетот Харвард има 12 степен-доделување училишта во прилог на Редклиф Институтот за напредни студии. Универзитетот прерасна од девет студенти со еден господар на запишување на повеќе од 20,000 степен кандидати вклучувајќи додипломски, дипломира, и професионални студенти. Постојат повеќе од 360,000 живеат алумни во U.S. и над 190 други земји.

Универзитетот Харвард архиви се одржуваат од страна на системот на Универзитетот Харвард библиотека и се одличен ресурс за пристап до историски записи на Харвард.

на септември. 8, 1836, на двовековната прослава на Харвард, беше објавено дека претседателот Јосија Квинси нашол првиот груба скица на рацете Колеџ - штит со латинско мото "Веритас" ("Уверливост" или "вистината") на три книги - додека истражување неговата Историја на Универзитетот Харвард во Архивата колеџ. Во текот на двовековната, бело знаме на врвот на еден голем шатор во дворот јавно прикажан овој дизајн за прв пат.

До откритието Квинси е, на рака составени скица (од евиденцијата на чуварите состанок на Jan. 6, 1644) била поднесена далеку и заборавени. Тоа стана основа на печатот официјално усвоена од страна на корпорацијата во 1843 и сеуште информира верзија се користи денес.

Crimson официјално беше означен како боја на Харвард со гласање на Харвард Corporation во 1910. Но, зошто црвена? А пар на веслачи, CHARLES W. Елиот, класа на 1853, и Бенџамин W. Crowninshield, класа на 1858, предвидени црвено марами на нивните колеги, така што гледачите може да се разликува тим Харвард екипажот од другите тимови за време на регата во 1858. Елиот стана 21-от претседател на Харвард во 1869 и служи до 1909; гласањето корпорација за да се направи на бојата на шамиите Елиот официјалната боја дојде веднаш откако се повлече.

Но, пред официјалното гласање од страна на Харвард корпорација, боја на избор за студентите имаа во еден момент се колеба помеѓу црвена и пурпурна - веројатно затоа што идејата за користење на бои за да ги претставуваат универзитетите беше уште е нова во втората половина на 19 век. Се наметнува од страна на популарни дебата да одлучи, Харвард студенти одржи референдум за мај 6, 1875, од бојата на Универзитетот, и Кримсон победи со големо мнозинство. весник на студентот - кој бил наречен магента - промени своето име со многу следниот број.

По Континентал армија Џорџ Вашингтон принудени на Британците да ја напуштат Бостон во март 1776, Харвард Corporation и чуварите гласаа април 3, 1776, да се додели почесна диплома на генералниот, кои го прифатија тој ден (веројатно во неговото седиште во Кембриџ во Craigie куќа). Вашингтон следната посети Харвард во 1789, како прв U.S. претседател.

други U.S. претседатели да добие почесна диплома вклучуваат:

 • 1781 Џон Адамс
 • 1787 Томас Џеферсон
 • 1822 Џон Квинси Адамс
 • 1833 Ендрју Џексон
 • 1872 Одисеј S. грант
 • 1905 Вилијам Хауард Тафт
 • 1907 Вудроу Вилсон
 • 1917 Херберт Хувер
 • 1919 Теодор Рузвелт
 • 1929 Френклин Делано Рузвелт
 • 1946 Двајт Ајзенхауер
 • 1956 Џон Ф.. Кенеди


Дали сакаш разговараат Универзитетот Харвард ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот Харвард на сајтот


Фото


слики: Универзитетот Харвард официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти на Универзитетот Харвард

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот Харвард.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.