Рајс Универзитетот

Рајс Универзитетот . Студија во САД. образование Бро - Студираат во странство списание

Рајс Универзитетот Детали за

 • земја : Соединетите Американски Држави
 • Сити : Хјустон
 • Акроним : WMRU
 • основана : 1912
 • студентите (прибл.) : 7000
 • Не заборавајте да го discuss Rice University
Enroll at Rice University

Преглед


Рајс универзитет е приватна институција која е основана во 1912.

школарина во Рајс Универзитетот се $45,000 (Приближно.).

Рајс Универзитетот, се наоѓа во срцето на областа Хјустон Музејот, нуди динамична студентски живот во нацијата четвртиот по големина град. Рајс на кафеаната, Valhalla паб и паб Вили се сите студентски институции кои нудат на кампусот храна и пијалаци. Пред повлекува ногата на кампусот, сите студенти се доделуваат на една од 11 станбени колеџи, на која тие се членови дури и ако се одлучат да се движат надвор од кампусот. На станбени колеџи се обезбеди домување, јадење, и академски и социјални настани. Рајс на Owls фалат 14 Varsity NCAA дивизија јас спортски тимови и се добро познати по нивната силна безбол програма. Студентите добиваат бесплатни билети за сите универзитетски спортски настани.

Рајс е составен од осум училишта, вклучувајќи го и Факултетот за општествени науки, Факултетот за хуманистички и Wiess Факултетот за природни науки. Своите програми за постдипломски училишта вклучуваат на високо рангиран Џеси H. Џонс Факултетот за бизнис и Џорџ R. Браун Факултетот за инженерство. Рајс, исто така, има добро-смета Факултетот за Архитектура и Пастирот Факултетот за музичка уметност. Рајс е дом на кој што бил. Бејкер Трети институт за јавна политика, непартиска експертска група, кој нуди предмети, практикантска работа и предавања. Кога приватен детектив најде украден був маскота на Рајс во ривал училиште Тексас А&M во 1917, тој испрати шифрирана порака назад до Рајс студенти допуштајќи им да знаат дека “Семи” е во ред, на тој начин доделување на името на маскотата на училиштето.

Schools / Colleges / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за Архитектура

Сузан М. Glasscock школа за продолжување на студиите

 • Мајстор на Либералната студии
 • Англиски како втор јазик (ESL)

GEORGE R. Браун Факултетот за инженерство

 • биоинженеринг
 • Хемиски и Biomolecular инженеринг
 • Граѓански и инженерство на животната средина
 • Компјутерска и применета математика
 • Компјутерски науки
 • Електротехника и компјутерско инженерство
 • материјали наука
 • Механички инжинеринг
 • статистика

Факултетот за општествени науки

 • Античкиот Медитеран цивилизациите
 • Историја на уметност
 • Центар за критични и културната теорија
 • Центар за странски јазици & интеркултурна комуникација
 • Центарот за проучување на жените, Пол, и сексуалноста
 • Чао Центарот за азиски студии
 • Класика и европски студии
 • Англиски
 • историја
 • Хуманистички истражувања Центар
 • еврејски студии
 • Средновековна и раносовремен студии
 • Филозофија
 • Политика, Законот, и социјални науки
 • сиромаштијата, Правда и на човечките способности
 • религија
 • шпански, Португалски, и Латинска Америка студии
 • Визуелни и драмски уметности

Џеси H. Џонс Факултетот за бизнис

 • Програмата ориз образованието за претприемништво,
 • Рајс Извршниот образование
 • Рајс на МБА
 • Рајс на МБА за раководители
 • Рајс на МБА за професионалци
 • д-р. во Бизнис

Овчарот Факултетот за музичка уметност

Wiess Факултетот за природни науки

 • биолошките науки
 • хемија
 • земјата наука
 • кинезиологија
 • математика
 • Physics and Astronomy

Факултетот за општествени науки

 • антропологија
 • когнитивните науки
 • Економија
 • Хоби Центарот за проучување на Тексас
 • Киндер Институт за Урбан истражување
 • лингвистика
 • менаџерски студии
 • политички студии
 • политички науки
 • психологија
 • Шел центар за одржлив развој
 • Општествена наука Институт за истражување
 • социологија
 • спортски менаџмент

Интердисциплинарни и други академски програми

 • Наука на воздухопловните сили
 • Применета физика програма
 • Надвор иницијатива традиционалните граници
 • когнитивните науки
 • Компјутерската наука и инженерство
 • образование за сертификација
 • програми за животна средина
 • лидерство Рајс
 • воените науки
 • поморска наука
 • невронски мрежи (Мала) Програмата
 • Професионални мајстори програма во науката
 • Професионални мајстори програма во инженерство
 • Програмата ориз образованието за претприемништво, (BAR)
 • Рајс театар програма

историја


во 1911 камен-темелник беше поставен за првата зграда на Институтот, на административна зграда, сега познат како Lovett сала во чест на основачите претседател. во септември 23, 1912, на годишнината од убиството на Вилијам Марш на Рајс, на Вилијам Марш Рајс Институт за унапредување на писма, наука, и уметност започна работа се разбира. 48 машки и 29 женски ученици се запишани, не обрнувајќи школарина, со класи предава од страна на десетина факултет. Невообичаено за време, Рајс прифатени coeducational приемните.

Административна зграда, Рајс Институт, Хјустон, Тексас (разгледница, околу 1912-1924)

Три недели по отворањето, спектакуларен меѓународни академски фестивал се одржа во рамките на прославата, доведување Рајс на вниманието на целата академска светот. Четири години подоцна, на првиот почеток на церемонијата, 35 диплома степени и еден господар 's степен е награден. Таа година, студентите на телото го усвои честа систем, која се 'уште постои и денес. Првиот докторат беше доделена во 1918 на mathematicianHubert Евелин Бреј.

Во текот на Втората светска војна, Институт за ориз е една од 131 колеџи и универзитети на национално ниво, кои учествуваа во морнарица колеџ програма за обука на V-12, кој нуди на студентите пат на провизија морнарица.

Спомен статуа на основачот, бронзената статуа на седечка Вилијам Марш Рајс, чувањето на оригиналните планови за кампусот, беше посветен во 1930, и инсталиран во централниот академски quad, со кои се соочува Lovett сала. Статуата била направена од страна на Јован Ангел.[21] Системот на станбени колеџ предложен од претседателот Lovett е донесен во 1958, со престој на Исток сала станува Бејкер колеџ, Јужна сала престој becomingWill Рајс колеџ, WEST HALL станува Hanszen колеџ, и привремениот Wiess сала станува Wiess колеџ.

во 1959, Рајс Институт Компјутерски отиде на интернет. 1960 видов Рајс Институт официјално преименуван Вилијам Марш Рајс Универзитетот. Рајс дејствуваше како посредник во привремен трансфер на земјиште меѓу Humble нафта и рафинирање на компанијата и НАСА, за создавање на вселенското летало со екипаж НАСА (сега се нарекува Џонсон вселенскиот центар) во 1962. Претседател Џон Ф.. тогаш Кенеди одржа говор на стадионот Рајс повтори дека САД имаат намера да се стигне до Месечината пред крајот на деценијата од 1960, и “да стане водечка простор-справат нација во светот”. Односот на НАСА со Рајс Универзитетот и градот Хјустон остана силна до денешен ден.

Оригиналниот Повелбата на Рајс Институт диктиран дека универзитетот се признае и да ги едуцираат, школувањето-бесплатно, “белата жителите на Хјустон, и државата Тексас”. во 1963, управниот одбор на Рајс Универзитетот поднесе тужба за да се овозможи на Универзитетот да ги менувате своите чартер прием на студенти од сите раси и да наплаќаат школарина. во 1964, Рајс официјално го измени универзитетска повелба за десегрегација своите додипломски и постдипломски поделби. На доверители на Рајс Универзитетот преовладуваше во тужба за празнење на расната јазик во доверба во 1966. Рајс почна полнење школарина за прв пат во 1965. Во истата година,, Рајс започна $33 милиони ($248 милиони) кампања развој. $43 милиони ($262 милиони) бил одгледан од неговата конечност во 1970. во 1974, две нови училишта беа основани на Рајс, на Џеси H. Џонс Факултетот за менаџмент и пастир Факултетот за музичка уметност. Фондацијата предизвик Браун, програма за собирање финансиски средства наменети за поттикнување на годишни подароци, беше лансиран во 1976 а заврши во 1996 кое подигнало $185 милиони ($279 милиони). Рајс на Факултетот за општествени науки е основана во 1979.

On-кампусот домување беше исклучиво за мажи, за прв четириесет години. Џонс колеџ беше резиденцијата на првиот женски во кампусот на Рајс, проследено со Браун колеџ. Според легендата, колеџи за жени намерно се наоѓа на спротивниот крај на кампусот од постојните мажите училишта како начин за зачувување на кампусот коректност, кој бил многу ценет од страна на Едгар Одел Lovett, кои дури и не дозволи клупи треба да бидат инсталирани на кампусот, плашејќи се дека тие “може да доведе до ко-збратимување на половите”. Патот го поврзува Северен колеџи во центарот на кампусот беше дадено името на јазик-во-образ на “Прошетка Богородица”. Индивидуалните колеџи стана coeducational помеѓу 1973 и 1987, со еден секс ката на колеџи кои им станува ко-ед страна 2006. До тогаш, неколку нови станбени колеџи бил изграден на кампусот за да се справи со растот на универзитетот, вклучувајќи Lovett колеџ, Сид Ричардсон колеџ, и Мартел колеџ.

На економскиот самит на индустријализираните нации се одржа во Рајс во 1990. во 1993, Џејмс А. Бејкер Трети институт за јавна политика е создаден. во 1997, на EDYTHE Бејтс Стариот Гранд органи и рецитал сала и Центарот за Нано Наука и технологија, преименуван во 2005 за победник на крајот на Нобеловата награда и Рајс професор Ричард Е. Smalley, беа посветени на Рајс. во 1999, Центарот за биолошки и еколошки Нанотехнологијата е создаден. безбол тим Рајс Owls беше рангирана #1 во земјата за прв пат во таа година (1999), држи врвот на самото место за осум недели.

во 2003, бувови ја освои својата прва национално првенство во бејзбол, кој беше прв за универзитетот во било кој тим спорт, победувајќи Southwest Missouri State во првиот натпревар, а потоа на Универзитетот на Тексас и Универзитетот Стенфорд два пати на патот кон титулата. во 2008, Претседател Дејвид Leebron издадени план од десет точки, со наслов “Визија за вториот век” конципирањето планира да го зголеми финансирањето за истражувања, зајакнување на постојните програми, и да се зголеми соработката. Планот ја донесе за уште еден бран на кампусот објекти, вклучувајќи изградба новоименувани зграда bioscience истражување колаборативен (има за цел да поттикне соработка со соседните Тексашкиот медицински центар), нов рекреативен центар и реновираниот Autry суд кошарка стадион, и додавање на две нови станбени колеџи, Данкан колеџ и McMurtry колеџ.

Со почеток во крајот 2008, Универзитетот планира фузија со Медицинскиот колеџ Бејлор, иако спојувањето на крајот беше отфрлен во 2010. Изберете Рајс студенти во моментов се гарантира прием на Медицинскиот колеџ Бејлор, по дипломирањето, како дел од програмата на Рајс / Бејлор Медицински Научниците. Според професорот по историја Џон Болс’ неодамна објавената книга Универзитетот Builder: Едгар Одел Lovett и основањето на Институтот Рајс, оригинална визија на првиот претседател на универзитетот вклучени надежите за идниот медицински и бизнис школи.


Дали сакаш discuss Rice University ? Секое прашање, коментари или критика


Rice University on Map


Фото


слики: Рајс Универзитетот официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

осврти Рајс Универзитетот

Join to discuss of Rice University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.