Универзитетот на Калифорнија, Беркли

Универзитетот на Калифорнија, Беркли. Студија во САД. EducationBro - Студираат во странство списание

Универзитетот на Калифорнија, Беркли Детали

Се запишат на Универзитетот на Калифорнија, Беркли

Преглед


Универзитетот на Калифорнија, Беркли е јавна институција која е основана во 1868.

школарина во Универзитетот на Калифорнија, Беркли се $40,000 (Приближно.).

Универзитетот на Калифорнија, Беркли, често се нарекува како Cal, се наоѓа со поглед на Сан Франциско. типично, 95 или повеќе проценти од новите студенти во Беркли изберат да живеат на кампусот. Постојат повеќе од 1,000 студентски организации, кои се движат од политичките групи на висат плови клуб и сето она помеѓу. Беркли, исто така, има просперитетна грчкиот живот со десетици братство и Sorority поглавја. Калифорнија Златната мечка, спортски тимови на Беркли, се натпреваруваат во Pac-12 конференција и се познати по нивната традиционална лак ривалство со Универзитетот Стенфорд.

Беркли има 14 училишта и колеџи, вклучувајќи голем број на постдипломски и професионални училишта, како што се на Факултетот за оптометрија и на Факултетот за новинарство. Други програми за постдипломски студии се нудат вклучуваат оние кои се во високо рангиран Хас Школата за Бизнис,Факултетот за образование, Колеџ за инженерство и на Правниот факултет.

Беркли е добро познат како центар на либералната студентски активизам: Движењето на слободата на говорот - на 1964 студентски протест во Беркли, како одговор на забраната на администрацијата на политичката активност - доби широко распространета внимание. Значајни алумни вклучуваат поранешниот U.S. Врховниот суд на главниот судија Ерл Ворен, Олимписки златен медал Џони Мозли и актер Џон Чо, познат по неговата улога во “Харолд и Кумар” филмови. д-р. J. Роберт Опенхајмер, кој работеше на развој на атомска бомба како научен директор на проектот Менхетен за време на Втората светска војна, бил професор на Беркли.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


хемија

Вклучува сектори за хемија и хемиски инженеринг.

образование

Магистерски и докторски програми, подготовка на наставниците, додипломски малолетник програма и обука за лидерство.

инженеринг

Вклучува одделенија на биоинженеринг; Граѓанската & инженерство на животна средина; електротехника & компјутерски науки; Индустриски инженеринг & Операциони истражувања; материјали наука & инженеринг; Механички инжинеринг; и нуклеарна Инженеринг.

животната средина дизајн

Вклучува сектори за архитектура; пејзаж Архитектура; и градот и регионално планирање.

Хас Школата за Бизнис

додипломски степени, МБА програми и извршната власт образование.

информации

програми за постдипломски студии во системи и податоци за управување со информации науката.

новинарство

Две години извонредно Мајстор за новинарство.

Законот

нуди J.D. и J.S.D. програми, и првиот U.S. закон училиште да им понуди M.A. и д-р. степени во јуриспруденцијата и социјална политика.

писма & наука

најголемиот колеџ Беркли вклучува повеќе од 60 одделенија во биолошки науки, уметноста и хуманитарните науки, физичките науки, и општествените науки.

Природни извори

Вклучува сектори за земјоделство и ресурси Економија; науката за животната средина, политика, и управување со; исхраната науката; и растенијата и Микробен биологија.

оптометрија

Професионална програма за оптометрија.

Јавното здравство

Магистерски и докторски програми во широк спектар на дисциплини на јавното здравје.

Ричард и Рода Голдман Факултетот за јавна политика

господар, докторски и додипломски малолетник програма во јавната политика.

Социјална заштита

Нуди господар, еднаков господар, докторски и препорака програми,.

историја


во 1866, приватниот колеџ во Калифорнија го купи земјиштето опфаќа тековната Беркли кампусот. Поради тоа што немаше доволно средства за да работат, на крајот се спои со државната земјоделска, рударството, и Машински уметности колеџ за формирање на Универзитетот на Калифорнија, првата целосна програма јавен универзитет во државата.

Десет членови на факултет и речиси 40 студентите составен новиот универзитет во Калифорнија, кога таа се отвори во Оукланд во 1869. Фредерик H. Билингс беше управник на колеџ во Калифорнија и посочи дека на колеџ да биде именуван во чест на англо-ирскиот филозоф Џорџ Беркли. во 1870, Хенри Дурант, основачот на колеџ во Калифорнија, стана првиот претседател. Со завршувањето на Северна andSouth сали во 1873, Универзитетот се пресели во својот Беркли локација со 167 машки и 22 ученички и ја одржа својата прва класа.

со почеток во 1891, Фиби Аперсон Херст направи неколку големи подароци на Беркли, финансирање на голем број на програми и нови згради, и спонзорирање, во 1898, на меѓународниот натпревар во Антверпен, Белгија, каде францускиот архитект Емил Bénard поднел најдобрата дизајн за кампусот план. во 1905, Универзитетот Фарм е основана во близина на Сакраменто, на крајот станува Универзитетот на Калифорнија, Davis.By 1920 година, бројот на кампусот објекти се зголеми значително, и се вклучени дваесет структури дизајниран од архитектот Џон Хауард Гален.

Роберт Гордон Sproul беше претседател од 1930 до 1958. Со 1942, Американскиот совет за образование рангирана Беркли само втор во Универзитетот Харвард во број истакнати одделенија.

Во текот на Втората светска војна, по тогашната тајна откривањето на плутониум Глен Seaborg е, Дирекцијата за радијациона лабораторија Ернест Лоренс Орландо почна да се договорот со U.S. Армијата за развој на атомска бомба. Беркли професор по физика J. Роберт Опенхајмер беше прогласен за научни раководител на проектот Менхетен 1942. Заедно со Лоренс Беркли Националната Лабораторија (порано лабораторија зрачење), Беркли сега е партнер во управувањето со две други лаборатории, Националната лабораторија Лос Аламос (1943) и Лоренс Ливермор Националната лабораторија (1952).

првично, воена обука е задолжителна за машки студенти, и Беркли сместен арсенал за таа намена. во 1917, програма ROTC Беркли е основана, и Факултетот за аеронаутика Воени обучуваат идните пилоти, вклучувајќи Џими Дулитл, кој дипломирал со B.A. во 1922. Двете Роберт Мекнамара и Фредерик C. Weyand Дипломирал програма ROTC Беркли е, заработуваат B.A. степени 1937 и 1938, односно. во 1926, иднина флота адмирал Честер W. Нимиц основана првата поморска резервни офицери корпус обука единица во Беркли. Во текот на Втората светска војна, војската зголеми своето присуство на кампусот за да регрутира повеќе полицајци, и од 1944, повеќе од 1,000 Беркли студенти се запишани во V-12 морнарица колеџ програма за обука и поморски обука училиште за дизел инженеринг. Одборот на Regents заврши задолжителната воена обука во Беркли во 1962.

За време на ерата на Мекарти 1949, Одборот на Regents усвои анти-комунистички лојалност заклетва. Голем број на членови на факултет се спротивстави и беа отпуштени од работа; поминале десет години пред да бидат вратени со исплата на заостанатите плати.

во 1952, Универзитетот на Калифорнија стана субјект одвои од кампусот Беркли. Секој кампусот беше дадена релативната автономија и свој канцелар. Тогашниот претседател Sproul презеде претседателството на целиот Универзитет на Калифорнија систем, и Кларк Кер стана првиот канцелар на Универзитетот Беркли.

Беркли стекна со репутација за студентски активизам во 1960-тите со слободен говор движење на 1964 и се противеше на војната во Виетнам. Во голем публицитет народна Парк протест 1969, учениците и училиштето во конфликт за употребата на заговор на земјиште; Националниот Guardwas повикани и насилство еруптираше. А потоа гувернер на Калифорнија Роналд Реган го нарече Беркли кампусот “рај за комунистички симпатизери, демонстрантите, и секс девијантни.” Модерна студенти во Беркли се помалку политички активни, со поголем процент на умерените и конзервативците. Демократите се побројни од републиканците на Факултетот од страна сооднос 9:1.

Различни групи на луѓе и животни права во спротивност со Беркли. Индијанците во конфликт со училиште во текот репатријација на остатоци од Фиби А. Херст Музејот на антропологија. активисти на животните права се заканија членови на факултет со користење на животни за истражување. одговор на училиштето на дрво sitters протестираа изградба предизвика контроверзии во локалната заедница.

во мај 1, 2014, Беркли беше именуван за еден од педесет и пет високообразовни институции под истрага од страна на Канцеларијата за граѓански права “за можни прекршувања на сојузниот закон во текот на ракување на сексуално насилство и малтретирање жалби” од страна на Работната група за Белата куќа да ги заштитат учениците од сексуален напад. Истрагата доаѓа по 31 ученички направени три федерални жалби: првиот, на Clery Actcomplaint е поднесена во мај 2013, и потоа, по недостиг на одговор од Универзитетот, втора акт Clery тужба и жалба Наслов IX се поднесени во февруари 26, 2014. Истражувања продолжија во 2016, со стотици страници на евиденција издаден во април 2016, покажувајќи модел на документирани сексуално вознемирување и отпуштања на не-универзитетски кадар.


Дали сакаш разговараат за Универзитетот на Калифорнија, Беркли ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Калифорнија, Беркли на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Калифорнија, Беркли официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на Калифорнија, осврти Беркли

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Калифорнија, Беркли.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.