Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес

Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес. Студија во САД. EducationBro.com

Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес Детали

Се запишат на Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес

Преглед


Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес е јавна институција која е основана во 1919.

школарина во Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес се $35,000 (Приближно.).

Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес, честопати се нарекува Лос Анџелес, се наоѓа во населбата Вествуд на L.A., само пет милји од Тихиот Океан. Лос Анџелес гарантира домување за три години. Студентите можат да се придружите на некоја од повеќе од 800 студентски организации, Вклучувајќи 60 или тоа грчкиот поглавја, кои претставуваат околу 13 проценти од студентите на телото. На универзитетот, има голем број на студентски гласила групи, вклучително и еден весник, списание, и радио и ТВ станици. Во Лос Анџелес Бруинс се натпреварува во Pac-12 Конференција на NCAA дивизија јас и се добро познати по нивната успешна мажите и жените во ватерполо тимови. фудбалски тим Bruins "ја игра својата натпревари во познатата Боул Роуз стадион во близина Пасадена.

Лос Анџелес опфаќа Колеџот на писма и уметностите и голем број на дипломираните училишта и програми, вклучувајќи го и високо рангиран Андерсон школа за менаџмент, Факултетот за образование и информатички студии, Хенри Samueli Факултетот за инженерство и применета наука, На Правниот факултет, Дејвид Гефен на Медицинскиот факултет, Факултетот за односи со јавност, Факултетот за медицински сестри и на Факултетот за јавно здравство. Лос Анџелес, исто така, има престижната школа за театар, Филм & Телевизија и на Факултетот за стоматологија. Медицинскиот центар Роналд Реган во Лос Анџелес е една од топ-кругот болници во земјата. Значајни алумни вклучуваат поранешниот НБА ѕвезда Карим Абдул-Џабар, пејач и текстописец Сара Bareilles и актер Шон Astin, најдобро знаење за улогата на Сем Gamgee во “Господарот на прстените” трилогија.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


историја


Во март 1881, по силното лобирање од страна на жителите на Лос Анџелес, Калифорнија државата законодавната овластените создавање на јужната гранка на Калифорнија Државниот Нормален школа(која подоцна стана Сан Хозе Државниот универзитет) во центарот на Лос Анџелес за обука на наставници за растечката популација на Јужна Калифорнија. на Државниот Нормален школа во Лос Анџелес отворена во август 29, 1882, на она што сега е на местото на Централната библиотека на системот за Лос Анџелес Јавната библиотека. Новиот објект се вклучени основно училиште, каде што наставниците-во-обука може да ја практикуваат својата настава техника на децата. Дека основното училиште е поврзано со овој ден верзија, Лос Анџелес LAB SCHOOL. во 1887, на училиште стана позната како Лос Анџелес Државниот Нормален школа.

во 1914, училиштето се пресели во нов кампус на Вермонт авенија (сега на местото на Лос Анџелес Сити колеџот) во Источен Холивуд. во 1917, УЗ Регент Едвард Август Диксон, единствен регент ги претставуваат Саутленд во времето, и Ернест Керол Мур, Директорот на Нормален школа, почна да работи заедно да се лобира на државата законодавната да им овозможи на училиште за да стане втората Универзитетот на Калифорнија кампусот, по Беркли. Што наиде на отпор од Беркли алумни, членови Северна Калифорнија на државата законодавната, и Бенџамин Иде Вилер, Претседателот на Универзитетот на Калифорнија од 1899 до 1919, кои биле енергично се противат на идејата за јужниот дел на кампусот. Сепак, Дејвид Прескот могили, новиот претседател на Универзитетот во Калифорнија, не ги споделуваа приговори Вилер. во мај 23, 1919, Јужна Калифорнија’ напори беа наградени кога гувернерот Вилијам D. Стивенс потпиша нацрт-законот Собранието 626 во законот, која се трансформираше во Лос Анџелес Нормално школа во Јужна филијала на Универзитетот на Калифорнија. Истото законодавство додаде неговата општа програма за додипломски студии, Колеџот на писма и наука. Кампусот на јужната гранка отвори во септември 15 истата година, нуди две години додипломски програми на 250 Писма и наука студентите и 1,250 ученици во колеџот за наставници, под континуирана насока Мур.

Според Универзитетот на Калифорнија претседателот Вилијам Валас Кембел, запишување на филијала Јужна прошири толку брзо што во средината на 1920-тите институција е надминување на 25 акр Вермонт авенија локација. Регентите спроведе потрага по нова локација и најави нивниот избор на т.н. “Беверли сајтот”-Само западно од Беверли Хилс на март 21, 1925 победувајќи ја панорамски ридови на се уште празни PALOS VERDES PENINSULA. По спортски тимови влезе конференцијата Пацифик Коуст во 1926, Јужна филијала студент совет донесе прекарот “Bruins”, име понудени од страна на Советот на студентите на Универзитетот Беркли. во 1927, регентите преименувана theSouthern на подружницата на Универзитетот на Калифорнија во Лос Анџелес (зборот “на” беше официјално заменува со запирка во 1958, во согласност со други кампуси УЗ). Во истата година,, државата скрши земјата во Westwood на земјиште се продаде за $1 милиони, помалку од една третина неговата вредност, од недвижен имот Едвин и Харолд Janss, за кого Janss чекори се именувани.

Оригиналниот четири згради беа колеџ библиотека (сега Пауел библиотека), Ројс сала, Зградата на физика, биологија (сега хуманистички зграда), и хемија зграда (сега Haines сала), облечени околу четириаголна двор на 400 акр (1.6 km²) кампусот. Првиот додипломски настава на новиот кампус се одржаа во 1929 со 5,500 студентите. По повеќе лобирање од страна на алумни, факултет, администрацијата и лидерите на заедниците, Лос Анџелес му беше дозволено да му додели на магистрирал во 1933, и докторат по 1936, против континуираното отпор од Универзитетот Беркли.


Дали сакаш разговараат за Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на Калифорнија, осврти Лос Анџелес

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.