Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign

Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign. Образование во Соединетите Американски Држави. Студираат во странство со EducationBro.com

Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign Детали

Се запишат на Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign

Преглед


Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign е јавна институција која е основана во 1867.

школарина во Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign се $31,000 (Приближно.).

Универзитетот во Илиноис се наоѓа во збратимени градови на Урбана Champaign и во источниот и централниот дел на Илиноис, само неколку часа од Чикаго, Индијанаполис и Свети. Луис. Борба училиштето ILLINI учествуваат во повеќе од 20 NCAA дивизија јас универзитетски спорт и се дел од Биг Десет конференција. На универзитетот може да се пофали на најголемиот грчки систем во светот, и речиси е вклучена една четвртина од студентите на телото. Тоа не е тешко да се најде нешто да се направи на кампусот со повеќе од 1,000 студентски организации, вклучувајќи професионални, политички и филантропски клубови. Сите бруцоши мора да живеат на кампусот.

Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign се состои од 17 училишта и колеџи. Нејзините Факултетот за библиотека и информатика, Колеџ за инженерство и Одделот за психологија се меѓу најдобрите во државата. Колеџот за бизнис училиштето, Колеџ за образование и Колеџот на Законот, исто така, високо рангиран. Училиштето е класифициран како универзитет со многу висока истражувачка дејност од страна на Карнегиевата фондација за унапредување на наставата по. Универзитетот на Илиноис е првото училиште за да се обезбеди пристап попреченост на сите универзитетски услуги, наставните програми и капацитети. Значајни алумни вклучуваат добитник на Пулицеровата награда филмски критичар Роџер Еберт и ко-основачот на YouTube, Стив Чен.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


историја


Помеѓу неколку градови, Урбана беше избран во 1867 како место за ново училиште. Од почеток, Григориј желба е да се воспостави институција цврсто втемелени во либерални уметности традиција е во спротивност со многу жители држава и пратениците кои сакаат на универзитет да понуди класи врз основа само околу “индустриски образование”. Универзитетот отвори за класи на март 2, 1868, и имаше двајца членови на факултет и 77 студентите. ” Григориј во голема мера е заслужен за основање на универзитет како што е денес. гробот на свети Григориј е на кампусот Урбана, меѓу Altgeld сала и Управна зграда на Хенри. неговата надгробна плоча (имитирајќи епитафот на британскиот архитект Кристофер Рен) чита, “Ако бара неговиот споменик, изгледа за вас.”

Библиотека, кој беше отворен со училиштето во 1868, започна со 1,039 тома. последователно, PresidentEdmund J. Џејмс, во говорот пред Одборот на доверители во 1912, предложи да се создаде истражувачка библиотека. Тоа е една од најголемите државни академски колекции во светот. во 1870, на Mumford куќа била изградена како модел куќа за експериментални фарма училиштето. На Mumford куќа останува најстариот структура на кампусот. Оригиналниот универзитетска сала (1871) е изградена на 4 зграда; што стоеше, каде што ILLINI унија стои и денес.

За време на претседателството на Едмунд Ј. Џејмс (1904-1920), Џејмс е заслужен за изградба на темелите на големи кинески меѓународната студентска популација на кампусот. Џејмс воспостави врски со Кина преку министерот Кинески во САД Ву Тинг-Фанг Во прилог, за време на претседателствувањето на Џејмс, класа ривалства и Победнички фудбалски тимови Боб Zuppke придонесе во кампусот на моралот.

јуни 11, 1929, Статуата на Алма Матер беше откриен. Алма Матер е основана од страна на донации од страна на Фондот Поранешните и класите на 1923-1929. Статуата беше првично застана зад Аудиториум додека не се пресели во неговата моментална локација на август 22, 1962[28] Како и многу други универзитети, економската депресија забави изградба и проширување на кампусот, но во ова време на стариот универзитетска сала почна да се урива во 1938. Универзитетот замени оригиналот универзитет сала со Григориј сала и ILLINI унија. По Втората светска војна, Универзитетот искусни брзиот раст. Запишувањето двојно и академски успех подобрена.[29] Овој период беше одбележан со голем раст на завршено колеџ и зголемување на федералните поддршка на научни и технолошки research.During 1950-тите и 60-тите години на универзитетот доживеа криза заеднички за многу американски кампуси. Меѓу нив беа водата борби на педесеттите и шеесеттите години.

во 1998, на Hallene Портал Плаза беше посветен. Плаза карактеристики на оригиналниот песочник порталот на новата главна универзитетска сала. Државата Илиноис обезбедени околу две третини од буџетот на универзитетот, а федералната влада финансира 90% на истражување. Во последниве години, државна поддршка се намали од 4.5% на даночни средства на државата во 1980 до 2.28% во 2011, речиси 50% пад. Како резултат, буџетот на универзитетот силно ја префрли подалеку од потпирајќи се на поддршката од државата со речиси 84% на буџетот сега доаѓаат од други извори. во март 12, 2015 Одборот на доверители го одобри создавањето на медицинско училиште, се првиот колеџ создадена во Urbana-Champaign во повеќе од 60 години.

Оригиналното име во 1867 беше “Илиноис Индустриски универзитет.” во 1885, Илиноис Индустриски универзитет официјално го промени своето име во Универзитетот во Илиноис, го одразуваат неговиот земјоделски, механички, и либерални уметности програма. Ова остана официјалното име за речиси 100 години, додека не беше променето во Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign во 1982 (со користење на обратна од најчесто се користи ознака за локална област, “Champaign-Урбана”), наводно за да се воспостави посебен идентитет на кампусот во рок од Универзитетот во Илиноис систем. Сепак, на институција продолжува да биде познат како “Универзитетот во Илиноис”, или само “Илиноис” и во медиумите и на многу веб-страници UIUC е. со почеток во 2008, Универзитетот започна самата ребрендирање како “Илиноис” наместо UIUC, менување на веб и е-мејл адреси од uiuc.edu да Illinois.edu.


Дали сакаш разговараат Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на Илиноис во коментарите Urbana-Champaign

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Илиноис во Урбана-Champaign.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.