Универзитетот на Северна Каролина во Чапел Хил

Универзитетот на Северна Каролина една Chapel Hill. Студираат во странство. EducationBro.com

University of North Carolina at Chapel Hill Details

 • земја : Соединетите Американски Држави
 • Сити : Chapel Hill
 • Акроним : UNC
 • основана : 1789
 • студентите (прибл.) : 3000
 • Не заборавајте да го discuss University of North Carolina at Chapel Hill
Enroll at University of North Carolina at Chapel Hill

Преглед


University of North Carolina at Chapel Hill is a public institution that was founded in 1789.

Tuition fees in University of North Carolina at Chapel Hill се $35,000 (Приближно.).

The University of North Carolina at Chapel Hill, често се нарекува како Завршни елементи со UNC, нуди широк спектар на студентските активности. Популарни студентски организации вклучуваат Дејли Tarheel, Завршни елементи со UNC е студентски весник, и WXYC, на студентски радио станица. Повеќе од 3,000 студентите се членови на грчкиот живот. Chapel Hill, која го опкружува Завршни елементи со UNC, често се смета за еден од најдобрите колеџ градови во земјата, кои нудат музика, ресторани и трговски. Речиси половина од сите студенти во живо на кампусот во една сали на живеење или стан комплекси. Потпетици Северна Каролина Рак се учесниците на конференцијата на Атлантскиот брег и се познати по нивните машки кошаркарски тим, која го одржува на историското ривалство со околните институција Универзитетот Дјук и е еден од најуспешните програми во колеџ кошарка. Поранешни играчи вклучуваат Мајкл Џордан и Винс Картер.
Завршни елементи со UNC е поделена на голем број на училишта и колеџи, од кои најголема е на додипломски колеџ на науките и уметностите. Програми за постдипломски студии вклучуваат високо rankedKenan-Flagler Business School, Факултетот за образование,На Правниот факултет, Факултетот за медицина, Gillings училиште на Глобал јавно здравје, Факултетот за социјална работа, Eshelman Факултетот за фармација и школа на Владата. Барем 82 проценти од секоја бруцоши класа мораат да бидат од Северна Каролина, како диктат на правната држава. Актер и поранешен професионален кошаркар Рик Фокс, на 11-ти претседател на САД, Џејмс К. Полк, и поранешен U.S. Сенаторот Џон Едвардс сите заработени степени од Завршни елементи со UNC.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


SCHOOLS & COLLEGES

 • Колеџ на науките и уметностите
 • стоматологија
 • образование
 • Eshelman School of Pharmacy
 • Friday Center for Continuing Education
 • General College
 • Gillings училиште на Глобал јавно здравје
 • Владата
 • Факултетот
 • Information and Library Science
 • Kenan-Flagler Business School
 • Законот
 • медиумите & новинарство
 • медицина, Факултетот за
 • медицински сестри
 • Факултетот за медиуми & новинарство
 • Социјална работа
 • Summer School

ACADEMIC DEPARTMENTS

 • African, African American & Diaspora Studies
 • Air Force ROTC
 • Allied Health
 • американски студии
 • анестезиологија
 • антропологија
 • Applied Physical Sciences
 • археологија
 • Army ROTC
 • уметност
 • азиски студии
 • биохемија & биофизика
 • биологија
 • биомедицински инженеринг
 • биостатистика
 • клеточна биологија & физиологија
 • хемија
 • Кинески
 • Сити & Regional Planning
 • класици
 • Порака
 • Компјутерски науки
 • дерматологија
 • Dramatic Art
 • Економија
 • Англиски & компаративна книжевност
 • науки за животна средина & инженеринг
 • епидемиологија
 • вежба & Спорт наука
 • семејна медицина
 • француската
 • генетика
 • географија
 • геолошки науки
 • Germanic and Slavic Languages and Literatures
 • Global Business Center
 • Health Behavior
 • здравствена политика & управување со
 • историја
 • италијански
 • лингвистика
 • Marine Sciences
 • Maternal & дете здравство
 • математика
 • медицина, Department of
 • микробиологија & имунологија
 • воените науки
 • музика
 • Navy ROTC
 • неврологија
 • исхрана
 • акушерство & гинекологија
 • Операциони истражувања
 • Офталмологија
 • ортопедија
 • Otolaryngology
 • патологија
 • педијатрија
 • фармакологија
 • Филозофија
 • физикална медицина & рехабилитација
 • физика & астрономијата
 • политички науки
 • Португалски
 • психијатрија
 • Psychology and Neuroscience
 • јавна политика
 • Религиозни студии
 • Romance Studies
 • Slavic Languages & литератури
 • Social Medicine
 • социологија
 • шпански
 • статистика & Операциони истражувања
 • хирургија
 • жените & родови студии

PROGRAMS & CURRICULA

 • Американски индијански студии
 • APPLES Service-Learning
 • археологија
 • биоинформатиката & Computational Biology Training
 • биолошки & биомедицински науки
 • биолошки & Genome Sciences
 • Burch Fellows
 • бизнис (додипломски)
 • Carolina Entrepreneurial Initiative
 • Carolina Health Informatics
 • Christianity & култура
 • кино
 • когнитивните науки
 • компаративна книжевност
 • Creative Writing
 • културни студии
 • Developmental Biology Training
 • животната средина & Екологија
 • Ethnicity, култура & Health Outcomes
 • европски студии
 • First Year Seminars
 • Folklore
 • генетика & молекуларна биологија
 • глобална студии
 • Honors Carolina
 • хуманистички & Human Values
 • Institute for the Environment
 • еврејски студии
 • Johnston Center for Undergraduate Excellence
 • Languages Across The Curriculum
 • Латинска Америка студии
 • Latina/o Studies
 • управување со & општество
 • Mathematical Decision Sciences
 • Medieval & Early Modern Studies
 • Middle East/Muslim Civilizations
 • Molecular/Cellular Biophysics
 • Morehead-Cain Scholarship
 • neurobiology
 • мир, War & Defense
 • Филозофија, Политика & Економија
 • Program on Health Outcomes
 • јавната администрација
 • Public Health Leadership
 • Robertson Scholars
 • Russian/East European Studies
 • Sexuality Studies
 • социјална & Economic Justice
 • SPIRE Postdoctoral Program
 • Stone Center
 • Студираат во странство
 • Summer Undergraduate Research Experience (SURE) Програмата
 • токсикологија
 • Undergraduate Curricula
 • World View
 • Writing for Screen & Stage

OFFICES & SERVICES

 • Academic Services
 • Accessibility Resources & Сервис
 • Accounting Services
 • Auxiliary Services
 • Budget Office
 • услуги кариера
 • Carolina Center for Public Service
 • Carolina Copy
 • Carolina Latino/a Cooperative
 • Carolina Women’s Center
 • Center for Faculty Excellence
 • Chancellor’s Office
 • Clinical Trials Office
 • Counseling and Psychological Services
 • разновидност & Multicultural Affairs
 • животната средина, здравје & безбедност
 • Equal Opportunity and Compliance Office
 • Facilities Services
 • Faculty Governance, Office of
 • Finance Communication & обука
 • Finance Division
 • GrantSource Library
 • Human Resources
 • Information Technology Services
 • Institutional Research & Assessment, Office of
 • Internal Controls
 • Learning Disabilities Services
 • библиотеки
 • Mail (University Mail Services)
 • Media Relations
 • Medical Illustration
 • Ombuds, Универзитетот
 • Payroll Services
 • Policies
 • Post Office (USPS)
 • Postdoctoral Affairs
 • Procurement Services
 • Provost
 • Public Records Request
 • Public Safety (Police)
 • Purchasing Services
 • истражувања
 • Research Development
 • Sponsored Research
 • Student Accounts & University Receivables
 • Technology Development
 • Title IX Office
 • Treasury & Risk Management
 • UNC Creative
 • University Controller
 • University Counsel
 • Writing Center

RESEARCH CENTERS, INSTITUTES & LABORATORIES

 • Coastal Resilience Center
 • UNC-Chapel Hill Centers, Institutes and Laboratories

историја


Chartered by the North Carolina General Assembly on December 11, 1789, the university’s cornerstone was laid on October 12, 1793, near the ruins of a chapel, chosen because of its central location within the state. The first public university chartered under the US Constitution, The University of North Carolina at Chapel Hill is the oldest public university in the United States and the only such institution to confer degrees in the eighteenth century.

During the Civil War, North Carolina Governor David Lowry Swain persuaded Confederate President Jefferson Davis to exempt some students from the draft, so the university was one of the few in the Confederacy that managed to stay open. Сепак, Chapel Hill suffered the loss of more of its population during the war than any village in the South, and when student numbers did not recover, the university was forced to close during Reconstruction from December 1, 1870 until September 6, 1875.

Despite initial skepticism from university President Frank Porter Graham, на март 27, 1931, legislation was passed to group the University of North Carolina with the State College of Agriculture and Engineering and Woman’s College of the University of North Carolina to form the Consolidated University of North Carolina. во 1963, the consolidated university was made fully coeducational, although most women still attended Woman’s College for their first two years, transferring to Chapel Hill as juniors, since freshmen were required to live on campus and there was only one women’s dorm. Како резултат, Woman’s College was renamed theUniversity of North Carolina at Greensboro”, and the University of North Carolina became theUniversity of North Carolina at Chapel Hill.” во 1955, UNC Chapel Hill officially desegregated its undergraduate divisions.

Во текот на Втората светска војна, UNC Chapel Hill was one of 131 колеџи и универзитети на национално ниво, кои учествуваа во морнарица колеџ програма за обука на V-12, кој нуди на студентите пат на провизија морнарица.

Во текот на 1960, the campus was the location of significant political protest. Prior to the passage of the Civil Rights Act of 1964, protests about local racial segregation which began quietly in Franklin Street restaurants led to mass demonstrations and disturbance. The climate of civil unrest prompted the 1963 Speaker Ban Law prohibiting speeches by communists on state campuses in North Carolina. The law was immediately criticized by university Chancellor William Brantley Aycock and university President William Friday, but was not reviewed by the North Carolina General Assembly until 1965. Small amendments to allowinfrequentvisits failed to placate the student body, especially when the university’s board of trustees overruled new Chancellor Paul Frederick Sharp’s decision to allow speaking invitations toMarxist speaker Herbert Aptheker and civil liberties activist Frank Wilkinson; сепак, the two speakers came to Chapel Hill anyway. Wilkinson spoke off campus, while more than 1,500 students viewed Aptheker’s speech across a low campus wall at the edge of campus, christenedDan Moore’s Wall” од The Daily Tar Heel for Governor Dan K. Moore. A group of UNC Chapel Hill students, led by Student Body President Paul Dickson, filed a lawsuit in U.S. federal court, and on February 20, 1968, the Speaker Ban Law was struck down. во 1969, campus food workers of Lenoir Hall went on strike protesting perceived racial injustices that impacted their employment, garnering the support of student groups and members of the University and Chapel Hill community.

From the late 1990s and onward, UNC Chapel Hill expanded rapidly with a 15% increase in total student population to more than 28,000 од 2007. This was accompanied by the construction of new facilities, funded in part by theCarolina Firstfundraising campaign and anendowment that increased fourfold to more than $2 billion in just ten years. Professor Oliver Smithies was awarded the Nobel Prize in Medicine in 2007 for his work in genetics. Покрај тоа, Aziz Sancar was awarded the Nobel Prize in Chemistry in 2015 for his work in understanding the molecular repair mechanisms of DNA.

Notable leaders of the university include the 26th Governor of North Carolina, David Lowry Swain (president 1835–1868); and Edwin Anderson Alderman (1896–1900), who was also president of Tulane University and the University of Virginia. The current chancellor is Carol Folt, the first woman to hold the post


Дали сакаш discuss University of North Carolina at Chapel Hill ? Секое прашање, коментари или критика


University of North Carolina at Chapel Hill on Map


Фото


слики: Универзитетот на Северна Каролина во Чапел Хил официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of North Carolina at Chapel Hill reviews

Join to discuss of University of North Carolina at Chapel Hill.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.