Универзитетот во Нотр Дам

Универзитетот во Нотр Дам. Студија во САД. EducationBro - Студираат во странство списание

Универзитетот во Нотр Дам Детали

Се запишат на универзитетот во Нотр Дам

Преглед


Универзитетот во Нотр Дам е приватна институција која е основана во 1842.

школарина во универзитетот во Нотр Дам се $48,000 (Приближно.).

Нотр Дам се наоѓа во South Bend, Индијана., само 100 милји надвор од Чикаго. Само во прва година се бара да живеат на кампусот, но повеќето студенти изберат да остане во кампусот во една од 29 сали еден секс престој. Салите служат како центри на општествениот живот во Нотр Дам, како што не постои грчки животот на кампусот. легенди, ресторан на кампусот и паб, е популарна место за гледање спортски настани. Нотр Дам “Борба против ирскиот” се пофали повеќе од 25 Varsity NCAA дивизија јас спортски тимови и се добро познати по нивната постојано силна фудбалска програма. Повеќе од половина од студентите студираат во странство за најмалку еден семестар.

Нотр Дам е поделена на осум училишта и колеџи, од кои најголема е на Колеџот за уметност и писма. постдипломски и професионални програми Нотр Дам вклучува високо рангиран Мендоза на Бизнис колеџот и Правниот факултет во прилог на добро-смета школа за архитектура, кој нуди додипломски и постдипломски програми. Значајни алумни вклучуваат поранешниот U.S. Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, ток-шоу домаќин Regis Philbin и Дом на славните фудбалер Џо Монтана. на 1993 филм “Руди,” рангирана еден од главните 25 спортски филмови од минатото 25 години од страна ESPN, беше снимен на кампусот Нотр Дам и ја отсликува вистинската приказна на Daniel “Руди” Ruettiger, кој ги надминува многу пречки да се игра фудбал во Нотр Дам.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за Архитектура

основана е во 1898
2014 запишување: 168 додипломски, 43 дипломира

Колеџот за уметност и писма

основана е во 1842
2014 запишување: 1,914 додипломски, 1,128 дипломира

 • хуманитарни науки
 • africana студии
 • американски студии (вклучува новинарство)
 • класици (вклучува арапски студии)
 • Источна Азија јазици и култури
 • Англиски
 • Германски и Руски јазици и книжевности
 • историја
 • Ирски јазик и книжевност
 • Филозофија
 • Програмата на Либералната студии
 • Романски јазици и книжевности
 • теологија
 • Уметности
 • уметност, Историја на уметност, и дизајн
 • Филм, телевизија, и театар
 • музика
 • Општествени науки
 • антропологија
 • Економија
 • политички науки
 • психологија
 • социологија

Мендоза на Бизнис колеџот

основана е во 1921
2014 запишување: 2,050 додипломски, 673 дипломира

 • додипломски
 • M.B.A.
 • Извршниот M.B.A.
 • Извршни-менаџерски програми
 • Магистер на науки во Сметководство
 • Магистер на науки во Бизнис анализи
 • Магистер на науки во финансии
 • Господар на непрофитна администрација
 • Магистер на науки во управување со

Колеџ за инженерство

основана е во 1873
2014 запишување: 1,203 додипломски, 485 дипломира

 • Воздушната и Машински факултет
 • биоинженеринг
 • Хемиски и Biomolecular инженеринг
 • Одделот за граѓански & инженерство на животна средина & земјата науки
 • Компјутерски науки и инженерство
 • електротехника

Keough школа за глобални прашања,

основана 2014. Ги отвори своите врати за учениците во август 2017.

 • Центарот за граѓански и човекови права
 • Келог институт за меѓународни студии
 • Keough-Naughton Институтот за ирски студии
 • Kroc институт за меѓународни мировни студии
 • Лиу Институтот за Азија и азиски студии
 • Нановиќ Институтот за европски студии
 • Нотр Дам иницијатива за глобален развој

Колеџ за наука

основана е во 1865
2014 запишување: 1,191 додипломски, 550 дипломира

 • Применета и компјутерската математика и статистика
 • биолошки науки
 • Хемија и биохемија
 • математика
 • физика
 • Preprofessional студии

Првата година на студии

основана е во 1962
2014 запишување: 2,025 студентите на додипломски студии

Школата за Додипломски

основана е во 1918
2014 запишување: 2,200 дипломирани студенти

На Правниот факултет

основана е во 1869
2013 запишување: 548 дипломирани студенти

историја


во 1842, Епископот на Vincennes, Целестин Guynemer на Hailandiere, нуди земјиште за Таткото на Едвард Сорин на Конгрегацијата на Светиот крст, под услов тој да се изгради на колеџ во две години.[ fr. Сорин пристигнале на местото со осум Светиот крст браќа од Франција и Ирска ноември 26, 1842, и почна училиштето користејќи стари најавите капела Отец Стефан Badin е. Тој наскоро ќе подигнат дополнителни објекти, вклучувајќи Стариот колеџ, првата црква, и првиот главната зграда. Тие веднаш стекнати двајца ученици и го постави за градење дополнувања на кампусот.

Нотр Дам започна како основно и средно училиште, но наскоро ја доби својата официјална колеџ повелба од Индијана Генералното собрание на јануари 15, 1844. Според повелбата на училиштето е официјално именуван на универзитетот во Нотр Дам du Lac (Универзитетот на Пресвета Богородица на Езерото). Бидејќи универзитетот првично беше само за машки студенти, женскиот само колеџ Света Марија беше основана од страна на сестрите на Светиот крст во близина на Нотр Дам во 1844.

На првиот степен од колеџ беа доделени во 1849. Универзитетот беше проширена со нови објекти за сместување на повеќе студенти и факултет. Со секој нов претседател, нови академски програми се понудени и нови згради изградени да ги приспособат. Оригиналниот главната зграда изградена од страна на отец. Сорин само откако тој пристигна беше заменет од страна на поголемите “Главна зграда” во 1865, кои биле сместени администрација на универзитетот, училници, и домови. со почеток во 1873, библиотека колекција беше започната од страна на Отецот Lemonnier, сместени во главната зграда, и од 1879 тоа порасна до десет илјади книги.

Ова главната зграда, и библиотеката, беше целосно уништен од пожар во април 1879; училиште затворени веднаш и студентите беа испратени дома. Основач на Универзитетот, fr. Сорин, и претседателот на време, на Rev. Вилијам Corby, веднаш планирани за обновата на структура која сместен речиси целиот универзитет. Изградба започна во мај 17, и со неверојатна ревност на администраторот и работниците на зградата беше завршена пред падот семестар на 1879. библиотеката, исто така, била повторно изградена и остана сместени во нови главната зграда години потоа. Во времето на огнот, музичка сала беше отворена. Познат како Вашингтон сала, беше домаќин претстави и музички дела се стави на страна на училиштето. Со 1880, на научна програма е основана на Универзитетот, и наука сала (денес LaFortune студентски центар) е изградена во 1883. Салата сместени повеќе училници и науката лаборатории потребни за почетокот на истражувањето на универзитетот.

Со 1890, индивидуални сали престој биле изградени во куќата на зголемување на бројот на студенти. WILLIAM J. Hoynes беше декан на Правниот факултет 1883-1919, и кога нејзината нова зграда беше отворена кратко време по неговата смрт тој бил преименуван во негова чест. на Rev. Џон Zahm C.S.C. стана Светиот крст Провинциски за САД (1896-1906), со целосен надзор на универзитет. Тој се обидел да се модернизира и прошири Нотр Дам, поставување објекти и додавање на кампусот уметничка галерија и библиотека, и amassing што стана познат колекција Данте. Неговиот мандат не беше обновен од страна на Конгрегацијата поради стравувањата го прошири Нотр Дам премногу брзо и не се кандидира на Светиот крст цел во сериозни долг.

во 1919 Отец Џејмс Барнс стана претседател на Нотр Дам, и во последните три години тој произведува академска револуција која донесе училиштето до националните стандарди со донесување на изборниот систем и се движат подалеку од традиционалните училишен на универзитетот и класичната акцент. Спротивно, колеџите лицемер, бастиони на академски конзерватизам, беа подготвени да се преселат во системот на изборни предмети; од оваа причина, нивните дипломирани студенти се исклучени од Харвард. Нотр Дам продолжи да расте во текот на годините, додавањето на повеќе факултети, програми, и спортски екипи. Со 1921, со додавање на колеџ за трговија, Нотр Дам порасна од мал колеџ универзитет со пет факултети и професионален правен факултет. На универзитетот, продолжи да се проширува и да додадете нови сали на живеење и згради со секоја наредна претседател.

Една од главните двигатели на растот на Универзитетот беше својот фудбалски тим, Нотр Дам Борба против Ирска. Knute Rocknebecame тренер во 1918. под Rockne, Ирците би пост евиденција за 105 победи, 12 загуби, и пет врски. За време на неговиот 13 години ирскиот освои три национални првенства, имаше пет непоразен сезони, победи на Боул Роуз во 1925, и произведени играчи како што се Џорџ Gipp и “четирите јавачи”. Knute Rockne има највисок процент за победа (.881) во фудбалот историја NCAA дивизија I / FBS. дела Rockne е вработен Нотр Дам кутија и неговата одбрана имаше 7-2-2 шема. На последниот натпревар Rockne тренер беше во декември 14, 1930 кога тој го водеше група на Нотр Дам сите ѕвезди против Њујорк Џајантс во Њујорк.

Успехот на својот фудбалски тим направи Нотр Дам домаќинство име. Успехот на Забелешка Даме гледа зголемувањето на статусот на ирски Американците и католиците во 1920 година. Католици се собраа околу тимот и слушав на игри на радио, особено кога станува исфрлен од училиштата кои го симболизираат воспоставување протестанти во Америка - Харвард, Јеил, Принстон, и АРМ. Сепак, оваа улога како висок профил предводник на институцијата на католицизмот го направи лесна цел на анти-католицизмот. Највпечатлива епизода на насилство беше судирот меѓу Нотр Дам студентите и на Кју Клукс Клан, бел supremacist и анти-католички движење, во 1924. Nativism и анти-католицизмот, особено кога се насочени кон имигрантите, се камен темелници на реториката на ККК е, и Нотр Дам се гледа како на симбол на заканата од страна на Католичката црква. Кланот одлучи да имаат еднонеделниот Klavern во South Bend. Судири со студентите на телото започна во март 17, кога студентите, свесни за анти-католички непријателство, блокираа Klansmen од слегува од нивните возови во станица Саут Бенд и искинале облеката и церемонијална облека Најчесто поставувани прашања. во мај 19 илјадници студенти се собраа во центарот на градот во знак на протест на Klavern, и само доаѓањето на претседателот на колеџот, отец. Матеј Волш спречи какви било понатамошни судири. Следниот ден, фудбалски тренер Knute Rockne говореше на кампусот митинг и замоли учениците да ги почитуваат претседател на колеџ и да се воздржат од понатамошно насилство. Неколку дена подоцна на Klavern распадна, но непријателството што е прикажано од страна на студентите беше предзнак и придонес за падот на ККК во Индијана.

Светиот крст Татко Џон Френсис О'Хара беше избран за заменик претседател во 1933 и претседател на Нотр Дам во 1934. За време на неговиот мандат во Нотр Дам, тој го донесе голем број бегалци интелектуалци на кампусот; Избраната FRANK H. Спирман, Еремија D. M. Ford, Ирвин Абел, и Џозефин Brownson за Laetare медал, воспоставен во 1883. О'Хара силно верува дека борбата против ирскиот фудбалски тим може да биде ефикасно средство за “запознавање на јавноста со идеалите кои доминираат” Пресвета Богородица. Тој напиша, “Нотр Дам фудбал е духовна служба, бидејќи се игра за чест и слава на Бога и на Пресвета неговата мајка. кога Свети. Павле рече:: "Без разлика дали ви се јаде или пие, или што друго правиш, направи сето тоа за слава на Бога,’ тој се вклучени фудбал.”[5]

на Rev. JOHN J. Кевано, C.S.C. беше претседател од 1946 до 1952. наследство Кевано е во Нотр Дам во повоените години беше посветен на подигање на академски стандарди и преобликување на универзитетската администрација да го одговараат на зголемена образовна мисија и проширена тело на студентите и нагласувајќи напредни студии и истражување во време кога Нотр Дам четири пати во студентските пописот, додипломски упис се зголеми за повеќе од половина, и постдипломски упис на студенти се зголеми петкратно. Кевано исто така, утврди Lobund Институт за студии на животни и средновековна Институтот Нотр Дам. Кевано, исто така, претседаваше со изградба на Nieuwland наука сала, Фишер Хол, и Морис Ин, како и Дом на либерални уметности (сега O'Shaughnessy сала), овозможено од донација од I.A. O'Shaughnessy, во времето на најголемата досега направена на американски католички универзитет. Тој, исто така воспостави систем на советодавни совети на универзитетот, кои продолжуваат и денес и се од витално значење за управување и развој на универзитетот.

на Rev. Теодор Hesburgh, C.S.C., (1917-2015) служел како претседател 35 години (1952-87) на драматични трансформации. Во тоа време на годишниот оперативен буџет се зголеми со фактор на 18 од $9.7 милиони евра за $176.6 милиони, и донација од фактор на 40 од $9 милиони евра за $350 милиони, и финансирање на истражување од страна на фактор на 20 од $735,000 до $15 милиони. Запишувањето речиси двојно од 4,979 до 9,600, факултет повеќе од двојно 389 до 950, и степени доделува секоја година двојно од 1,212 до 2,500.

Hesburgh исто така е заслужен за трансформирање на лицето на Нотр Дам, со тоа што во coeducational институцијата. Во средината на 1960-тите Нотр Дам и колеџ Света Марија развиена програма за соработка, размена при што неколку стотици студенти на часови не се нудат во нивниот дом институција, договор кој додаде додипломски жени на кампусот што веќе имаше неколку жени во дипломиран училишта. По долга дебата, спојување со St. Марија беше одбиена, пред се поради разлика во факултет квалификации и плати скали. “Во американскиот високо образование,” објасни Rev. CHARLES E. Sheedy, C.S.C., Декан на уметност и писма Нотр Дам, “одредени функции порано смета поволни и завидна сега се гледа како анахрони и надвор од местото…. Во оваа средина на различноста, интеграцијата на половите е нормално и се очекува аспект, замена сепаратизам.” Томас Blantz, C.S.C., Заменик-претседателот на студентски прашања Нотр Дам, додаде дека создавањето на мешовити одделенија “отвори цела други базен на многу светли студенти.” Двајца од машки сали на живеење се конвертира за новопримените ученички дека првата година, а двајца други се конвертира за следната учебна година. во 1971 Мери Ен Проктор стана првата жена додипломски; таа се пренесува од St. Колеџот на Марија. во 1972, Ангела Sienko, кој заработил диплома 's степен во маркетинг, стана првата жена дипломиран од универзитетот.

Во 18 години, под претседателство на Едвард Малој, C.S.C., (1987-2005), имаше брзиот раст на угледот на училиштето, факултет, и ресурси. Тој го зголеми факултет повеќе од 500 професори; на академски квалитет на студентите на телото драматично е подобрена, со просечна SAT резултат издига од 1240 до 1360; на бројот на студенти од малцинствата повеќе од двојно; донација се зголеми од $350 милиони евра за повеќе од $3 милијарди; годишниот оперативен буџет се зголеми од $177 милиони евра за повеќе од $650 милиони; и годишни финансирањето за истражувања подобрена од $15 милиони евра за повеќе од $70 милиони. Нотр Дам е најновата (2014) капитал покрена кампања $2.014 милијарди, далеку над својата цел за $767 милиони, и е најголемиот во историјата на Католичката високото образование и најголем од било кој универзитет без медицинско училиште.

од 2005, Нотр Дам е предводена од страна на Јован I. Џенкинс, C.S.C., на 17-ти претседател на универзитетот. Џенкинс презеде функцијата од Малој јули 1, 2005. Во својот инаугуративен говор, Џенкинс опиша своите цели за правење на универзитетот лидер во истражувањето што го признава етика и градење на поврзаноста помеѓу верата и студии. За време на неговиот мандат, Нотр Дам ја зголеми својата дарба, зголемила својата студент тело, и низ многу градежни проекти на кампусот, вклучувајќи Комптон Семејство мраз арена, нова архитектура сала, дополнителни сали за престој, и крстопат на глобално ниво, подобрување на $ 400 и проширување на стадионот во Нотр Дам.


Дали сакаш разговараат универзитетот во Нотр Дам ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Нотр Дам на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Нотр Дам официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Нотр Дам

Зачлени се за да разговараат на универзитетот во Нотр Дам.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.