Универзитетот во Канзас

Универзитетот на Канзас во САД. образование Бро - Студираат во странство списание

University of Kansas Details

 • земја : United States Of America
 • Сити : Лоренс
 • Акроним : KU
 • основана : 1865
 • студентите (прибл.) : 28100
 • Не заборавајте да го discuss University of Kansas
Enroll at University of Kansas

Преглед


Универзитетот во Канзас е јавна институција која е основана во 1865.

Приближно Школарината во Универзитетот во Канзас е $26,000.

денес, KU стана главен јавно истражување и настава институција на 28,000 студенти и 2,600 факултетот за пет кампуси (Лоренс, Канзас Сити, Overland Park, Вичита, и Salina). Нејзините различни елементи се обединети од страна на нивната мисија да се едуцираат држави, изградат здрави заедници, и да се направи откритија кои го промени светот.

KU има 13 училишта, вклучувајќи го и само училишта по фармација и медицина во државата, и нуди повеќе од 370 програми. Особено силна посебни образование, градот управување, говорот јазик патологија, руралните медицина, клинички дете психологија, нега, работна терапија, и социјална политика. студентите, поделени скоро подеднакво помеѓу жените и мажите, доаѓаат од сите 50 членки и 105 земји и се за 15 проценти мултикултурна. Програма на Универзитетот почести е национално признати, и Кју има произведено 26 Родос Научниците, повеќе од сите други Канзас училишта во комбинација.

На Универзитетот во Канзас Центарот за Рак е само назначен Националниот институт за рак на државата. Единаесет други големи центри надгледува истражување во прашања животен век, хуманистичките науки, транспорт, околината, биолошките науки, биолошката разновидност, и поларните ледени плочи, меѓу другите.

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


архитектура, дизајн & планирање

 • архитектура
 • дизајн
 • Urban Planning
 • архитектонски факултет

уметност (a unit of CLAS)

 • танц
 • Film & медиумски студии
 • театар
 • Визуелна уметност

бизнис

 • сметководство & информациони системи
 • финансии, Економија & Decision Sciences Management
 • управување со
 • маркетинг, Претприемништво & Законот

образование

 • Наставна програма & наставата
 • едукативен лидерство & политички студии
 • образовна психологија
 • здравје, Спорт, & Exercise Sciences
 • Специјални образование

инженеринг

 • Воздухопловна Инжинерство
 • биоинженеринг
 • хемиски & Нафтено инжинерство
 • Граѓанската, животната средина & архитектонски факултет
 • електротехника & Компјутерски науки
 • инженеринг менаџмент & проект за управување со
 • инженерство физика
 • Механички инжинеринг

новинарство & масовни комуникации

 • Вести & информации
 • Strategic Communication

здравствени професии

 • аудиологија
 • Clinical Laboratory Science
 • Diagnostic Cardiac Sonography
 • Diagnostic Ultrasound & Vascular Technology
 • Dietetics & исхрана
 • Health Information Management
 • Molecular Biotechnology
 • Nuclear Medicine Technology
 • Nurse Anesthesia
 • Работна терапија
 • Физикална терапија
 • Rehabilitation Science
 • Respiratory Care
 • Speech-Language Pathology
 • Therapeutic Science

Законот

Либерални уметности & науки

 • African & African-American Studies
 • американски студии
 • антропологија
 • Applied Behavioral Science
 • биоинформатиката
 • биологија, додипломски
 • Human Biology
 • хемија
 • Child Language
 • класици
 • Clinical Child Psychology
 • комуникациски студии
 • East Asian Language & култури
 • Екологија & Evolutionary Biology
 • Економија
 • Англиски
 • студии на животната средина
 • European Studies Program
 • француската & италијански
 • Genetics
 • географија
 • геологија
 • германски јазици & литератури
 • Геронтолошки
 • Global and International Studies, Center for
 • Indigenous Studies
 • историја
 • History of Art
 • Honors
 • хуманистички & Western Civilizations
 • еврејски студии
 • Латинска Америка студии
 • лингвистика
 • математика
 • Molecular Biosciences
 • Museum Studies
 • Филозофија
 • физика & астрономијата
 • политички науки
 • психологија
 • религиозни студии
 • Руската, East European & Eurasian Studies
 • Slavic Languages & литератури
 • социологија
 • шпански & Португалски
 • Speech-Language-Hearing: науки & нарушувања
 • Women, Пол & Sexuality Studies Program

медицина

музика

 • Band
 • Brass & Percussion
 • Choral
 • Jazz
 • Музичко образование & музичка терапија
 • Music Theory & Music Composition
 • музикологија
 • Orchestra
 • Organ & Church Music
 • Piano
 • Strings
 • гласот & Opera
 • Woodwinds

медицински сестри

аптека

 • медицинска хемија
 • фармацевтска хемија
 • фармакологија & токсикологија
 • Pharmacy Practice

Public Affairs and Administration (a unit of CLAS)

Социјална заштита

историја


во февруари 20, 1863, Kansas Governor Thomas Carney signed into law a bill creating the state university in Lawrence. The law was conditioned upon a gift from Lawrence of a $15,000 endowment fund and a site for the university, in or near the town, of not less than forty acres (16 тој има) of land. If Lawrence failed to meet these conditions, Emporia instead of Lawrence would get the university.

The site selected for the university was a hill known as Mount Oread, which was owned by former Kansas Governor Charles L. Робинсон. Robinson and his wife Sara bestowed the 40-acre (16 тој има) site to the State of Kansas in exchange for land elsewhere. The philanthropist Amos Adams Lawrence donated $10,000 of the necessary endowment fund, and the citizens of Lawrence raised the remaining cash by issuing notes backed by Governor Carney. во ноември 2, 1863, Governor Carney announced that Lawrence had met the conditions to get the state university, and the following year the university was officially organized. The school’s Board of Regents held its first meeting in March 1865, which is the event that KU dates its founding from. Work on the first college building began later that year. The university opened for classes on September 12, 1866, and the first class graduated in 1873.

Во текот на Втората светска војна, Kansas was one of 131 колеџи и универзитети на национално ниво, кои учествуваа во морнарица колеџ програма за обука на V-12, кој нуди на студентите пат на провизија морнарица.


Дали сакаш discuss University of Kansas ? Секое прашање, коментари или критика


University of Kansas on Map


Фото


слики: Универзитетот во Канзас официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Kansas reviews

Join to discuss of University of Kansas.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.