Универзитетот во Мајами

Универзитетот во Мајами, САД. Студии во Соединетите Американски Држави, Мајами. образование во странство. EducatioBro.com

Универзитетот во Мајами Детали

Се запишат на Универзитетот во Мајами

Преглед


Универзитетот во Мајами е приватна институција која е основана во 1925.

школарина во Универзитетот во Мајами се $46,000 (Приближно.).

Се наоѓа во Јужна Флорида, на Универзитетот во Мајами има идеална локација за студентите кои сакаат на отворено. Со популарните места како Саут Бич, Флорида Клучеви и Националниот парк Everglades близина, студентите имаат многу можности за спортови на вода, пешачење и сончање. центарот на Мајами, исто така во близина на училиште, е просперитетна спортски и културен центар. на кампусот, повеќе од 2,400 студентите се вклучени во повеќе од 30 братства и sororities. Студентите исто така може да изберете од повеќе од 250 клубови и организации да се приклучат. Бруцоши не се обврзани да живеат на кампусот, но многу се одлучат да живеат во пет станбени колеџи на училиштето. заедниците, по моделот домување во Англија Оксфорд и Кембриџ универзитети, комбинираат живеење и учење со група оброци, поетски читања, спортски и многу повеќе. За студентите кои не живеат во универзитет домување, парови на патнички асистент програма freshmen со претставник на кампусот за да помогне во олеснување на преминот во колеџ. Универзитетот во Мајами Дивизија I спортски тимови се познати како ураганите и да се натпреваруваат во крајбрежните Поделба на Атлантскиот брег конференција. маскота на училиштето е Себастијан Ибис, вид на барски птици, која е позната по атмосферски тропски бури.

Универзитетот во Мајами е познат како истражувачка институција, и можности за истражување започне на ниво на додипломски. Годишен кампусот настани вклучуваат филмски фестивал Canes, која покажа студент произведени филмови, и Sportsfest, три дена од денот на натпреварот помеѓу престој сала тимови. Студенти се исто така познат за почитување училиште дух со традиција како што се согорувањето на церемонијата на брод се одржа на езерото Osceola време се враќа дома. Значајни алумни на Универзитетот во Мајами и актерот Силвестер Сталоне и забавувач Глорија Estefan.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Факултетот за Архитектура

  • архитектура

  Колеџ на науките и уметностите

  • africana студии
  • американски студии
  • антропологија
  • уметност A.B. (B.A.)
   • Историја на уметност
   • Студио уметност
  • уметност B.F.A.
   • керамика
   • Графички Дизајн / Мултимедија
   • сликарство
   • Фотографија / Дигитална обработка на слика
   • Графики
   • скулптура
  • Biochemistry
  • Биохемија и исхрана
  • биологија
  • хемија
  • класици
  • Компјутерски науки
  • криминологија
  • Економија
  • Екосистем наука и политика
  • Англиски
  • француската
  • Географија и регионални студии
  • геолошки науки
  • германски
  • историја
  • независна Големи
  • меѓународни студии
  • еврејски студии
  • Латинска Америка студии
  • математика
  • медицински антропологија
  • Микробиологија и имунологија
  • Neuroscience
  • Филозофија
  • физика
  • политички науки
  • психологија
  • Религија и за здравство
  • Religious Studies
  • социологија
  • шпански
  • Театар уметности A.B. (B.A.)
  • Театар уметности B.F.A.
   (бара ревизија аудиција / портфолио)

   • постапувајќи
   • Дизајн / техничко производство
   • Музичкиот театар
   • фаза менаџмент
   • управување театар
  • Жените и родови студии

  Факултетот за бизнис администрација

  • сметководство
  • бизнис анализи
  • бизнис технологија
  • Економија
  • Entrepreneurship
  • финансии
  • *Глобална Бизнис студии
  • Менаџмент и политика здравствениот сектор
  • Human Resource Management
  • Меѓународни финансии и маркетинг
  • правни студии
  • управување со
  • маркетинг
  • недвижности

  *Ко-главен и со покана. Се јавите во училиштето за повеќе детали.

  Факултетот за комуникации

  • Рекламирање
   • креативни
   • Генералниот
   • управување со
  • Емитувано новинарство
  • комуникациски студии
   • Генералниот
   • интеркултурна
   • организациски
   • јавно застапување
  • електронски медиуми
  • новинарство
   • дигитални медиуми
   • Пишување и известување
  • медиумите за управување со
  • Подвижните слики
   • бизнис
   • критички студии
   • Генералниот
   • производство
   • сценаристичкиот
  • Односи со јавноста
   • Генералниот
   • пракса

  Факултетот за образование
  и човековиот развој

  • Athletic Training
  • Основно / Исклучителни Студентски Образование
  • вежба физиологија
  • Човечкиот и социјалниот развој
   • Човечкиот и социјалниот развој песна на Заедницата
   • Човечкиот и социјалниот развој
    Генералниот студии песна
   • Човечкиот и социјалниот развој на индивидуални пат
  • Средно образование
  • Спорт администрација

  Колеџ за инженерство

  • Воздухопловна Инжинерство
  • архитектонски факултет
  • биомедицински инженеринг
   • Биоматеријали и ткива
   • електрични
   • Машински
   • Пред-медицински
  • Градежништвото
  • Computer Engineering
   • Computer Engineering
   • Пред-медицински
   • Software Engineering
  • електротехника
   • Аудио Инженеринг
   • електротехника
   • Пред-медицински
  • инженеринг наука
  • Environmental Engineering
  • Индустриски инженеринг
   • инженеринг менаџмент
   • производство Инженеринг
   • Пред-медицински
  • Механички инжинеринг

  Rosenstiel школа за поморски и атмосферски науки

  • морските работи
  • Морска наука / биохемија и молекуларна биологија
  • Морска наука / Биологија
  • Морска наука / хемија
  • Морска наука / Компјутерски науки
  • Морска наука / геолошки науки
  • Морска наука / математика
  • Морска наука / Микробиологија Имунологија
  • Морска наука / физика
  • метеорологија
  • Метеорологија / морска наука
  • Метеорологија / математика

  Фрост Факултетот за музичка уметност

  (бара ревизија аудиција / портфолио)

  Диплома за уметности мајор
  • музика (достапни како дел од двојно поголеми или со надворешен мали.)
  Диплома на музиката Специјалност
  • составот
  • Комерцијална музика и производство
  • Музичкиот бизнис и забавната индустрија
  • Music Education
  • музичка терапија
  • музицирање, уметност развој, и претприемништво
  • перформанси (инструментални, тастатура, или вокални)
  • Студио музика и џез (Инструментална или вокални)
  Диплома за наука големи
  • Музика инженеринг технологија

  Факултетот за медицински сестри
  и здравствени студии

  • Диплома за наука во Компјутери и наука
   • Компјутери и наука Општи
   • Компјутери и наука менаџмент и политика
   • Пред-медицински
   • Претходна работна терапија
   • Pre-Pharmacy
   • Пред-физикална терапија
  • Диплома на науката во старечки
   • медицински сестри (традиционалните BSN)
  • Диплома за наука во јавно здравство
   • Јавното здравство

  Продолжувајќи студии

  • General Studies (B.G.S.)

  Двојна диплома програми

  • биологија
  • Биохемија и молекуларна биологија
  • Компјутерски науки
  • вежба физиологија
  • Латинска Америка студии
  • Законот
  • морски геологија
  • медицина

историја


Група граѓани на експерт Универзитетот во Мајами (А) во 1925 со намера да им понуди на “уникатна можност да се развие интер-американски студии, за понатамошно творештво во уметноста и писма, и да се спроведуваат програми за учење и истражување во тропските студии.”Тие верувале дека на локалниот универзитет ќе биде од корист на нивната заедница. Тие беа премногу оптимистички за иднината на финансиска поддршка за UM бидејќи земјата бум Јужна Флорида беше на својот врв. Во текот на ерата на Џим Кроу, имаше три големи државно финансирани универзитети во Флорида за бели мажи, бели жени, и црна Coeds (UF, FSU, и ФАМУ, односно); на овој договор, UM е основана како бело,coeducational институција.

Универзитетот започна во 1925 кога Џорџ Е. Merrick, основачот на Coral Gables, даде 160 акри (0.6 км2) и речиси $5 милиони, ($67.5 милиони, прилагодени за тековната инфлација) на напор. Овие придонеси се договори за земјиште и хипотеки на недвижен имот кој е продаден во градот. На Универзитетот е основана во април 18, 1925 од страна на апелациониот суд за Даде Каунти. Со падот на 1926, кога на првата класа на 372 студентите запишани во ОМ,[ бум во земјата се распадна, и се надева на брзо закрепнување беа уништени од страна на голем ураган. За следните 15 години на Универзитетот едвај остана растворувач. Изградбата на првата зграда на кампусот, сега познат како Мерик зграда, е оставено половина изградена за повеќе од две децении, поради економските тешкотии. Во меѓувреме, класи се одржа во близина на хотелот Анастасија, со прегради за одвојување училници, давајќи им можност на Универзитетот во почетокот на прекарот на “Картон колеџ.”

во 1929, Волш и другите членови на Одборот на Regents поднесе оставка во пресрет на падот на економијата Флорида. маките ОМ беше толку тешка што студентите одеше од врата до врата во Coral Gables собирање средства за да го отворите. Реконструирано одбор десет члена беше предводена од првиот претседател на ОМ е Бауман Фостер Еш (1926-1952). Нов одбор вклучени Мерик, Теодор Дикинсон, E.B. Даглас, Дејвид Ферчајлд, JAMES H. Gilman, Ричардсон Саундерс, Френк Б. Shutts, JOSEPH H. Адамс, и Ј. C. Penney. во 1930, неколку членови на факултет, а повеќе од 60 ученици дојдоа да UM кога на Универзитетот во Хавана затворени поради политички немири. UM поднесе барање за стечај во 1932. Во јули 1934, Универзитетот во Мајами беше reincorporated и Одборот на доверители го замени на Одборот на Regents. Со 1940, заедница на држави беа на местото на факултет и администрација, како повереници. Универзитетот преживеа оваа рана превирања. За време на претседателствувањето Еш е, Универзитетот додадена на Правниот факултет (1928), на Факултетот за бизнис администрација (1929), на Факултетот за образование (1929), Факултетот за Менаџмент (1941), Лабораторијата за морска (1943, преименуван во 1969 како Rosenstiel школа), на Факултетот за инженерство (1947), и на Факултетот за медицина (1952).

Во текот на Втората светска војна, ОМ беше еден од 131 колеџи и универзитети на национално ниво, кои учествуваа во морнарица колеџ програма за обука на V-12, кој нуди на студентите пат на провизија морнарица.

Еден од долгогодишните соработници Еш е, Џеј F. W. Пирсон, го презеде претседателството во 1952. Член на Повелбата на факултет и морски биолог од страна на трговските, Пирсон задржан на позицијата до 1962. За време на неговото претседателствување, UM доделени својот прв докторат степени и видов зголемување на запишување на повеќе од 4,000.

Општествените промени на 1960-тите и 1970-тите години се одразија на UM. во 1961, UM падна својата политика на расна сегрегација и почна да се признае црните студенти. Американците со африканско потекло, исто така, им беше дозволено целосно учество во студентски активности и спортски екипи. Откако претседателот Стенфорд притисне за малцинските спортисти, во декември 1966, UM потпишан Реј Белами, Афроамериканец фудбалер. со Белами, UM стана првата голема колеџ во јужниот дел на Америка со црн фудбалер на стипендија. UM формирана канцеларија на малцинските прашања да се промовира различноста во двете додипломски и професионални училиште приемните. Со почетокот на 1968 фудбалска сезона, Претседателот Хенри Стенфорд забрана за играње на “Дикси” од страна на група на Универзитетот.

историски, UM регулиран студентка спроведе повеќе од однесувањето на мажите, со персонал според деканот на жените гледа над жените. UM комбинација на одделни декан на мажите и деканот на позициите на жените во 1971. во 1971, UM формираше Женски Комисијата, која издаде 1974 извештај за статусот на жените на кампусот. Резултатот беше првата жена започнување звучник UM е, дневен престој, и жените Студија мали. По донесувањето на Наслов IX во 1972, и со децении, судски постапки, сите организации, вклучувајќи почесен општества беа отворени за жените. Женската Комисијата, исто така, бара повеќе правична средства за женскиот спорт. Тери Вилијамс Мунц стана првата жена во Америка доделени спортови Стипендии, кога таа ја прифати голф стипендија од ОМ во 1973.

од 1961 до 1968, UM изнајмени објекти на својата Јужна кампус да служи како тајни седиштето на работа JMWAVE на Централната разузнавачка агенција против владата на Фидел Кастро во Куба. во 1968, по ѕидините списание изложени операции на ЦИА и на други кампуси, JMWAVE се пресели надвор од кампусот UM од грижа за посрами универзитет.

Кралот Хенри Стенфорд стана третиот претседател на ОМ во 1962. Претседателството Стенфорд е регистриран зголемен акцент на истражување, реорганизација на административна структура и изградба на нови објекти. Меѓу новите истражувачки центри беа воспоставени на Центарот за напредни меѓународни студии (1964), Институтот за молекуларна и клеточна Еволуција (1964), Центарот за теориски студии (1965), и Институтот за проучување на стареење (1975). под Стенфорд, во 1965, UM почна да регрутира странски студенти.

во 1981, Едвард Т. Foote II стана четвртиот претседател на училиштето. Под водство на Foote е, на кампусот студент домување беше претворена во систем на станбени колеџи. во прилог, Foote инициран од пет години $400 милиони прибирање финансиски средства кампања, која започна во 1984 и израснат $517.5 милиони. Тој го видел донација се прошири од $47.4 милиони во 1981 до $465.2 милиони во 2000.

Foote бил наследен од страна на Дона Shalala, кој дојде на претседателската функција во ОМ 2001. под Shalala, Мајами има изградено нови библиотеки, домови, симфонија проба сали, и згради во училница. академски квалитет и квалитетот студент на универзитетот, исто така се подобрени, како резултат на. За време на раководството на Универзитетот во Мајами Shalala е, Мајами беше домаќин на еден од трите националната телевизија U.S. претседателските дебати на 2004 U.S. претседателски избори.

со почеток во 2002, UM спроведе прибирање финансиски средства кампања насловена “моментумот: Кампањата за Универзитетот во Мајами” кој на крајот покрена $1.37 милијарди, најмногу пари собрани од страна на било колеџ во Флорида од февруари 8, 2008. Од таа сума, $854 милиони отиде на медицински кампусот. во ноември 30, 2007, UM стекнати Медицинскиот центар Седарс и преименуван го “Универзитетот во Мајами болница”, давање на Милер Факултетот за медицина во куќата настава болница наместо да се само поврзани со област болниците.

Исто така види: Универзитетот во Мајами 2006 затворски работници’ штрајк

во февруари 28, 2006, затворски работници на Универзитетот во Мајами, кои се под договор со Универзитетот од Бостон, Масачусетс-базирана компанија, UNICCO, Започна strikeprompted од тврдењата за нефер работните практики, супстандардни плати, недостаток на здравствени придобивки, и безбедноста на работното место. По студенти почна штрајк со глад и на кампусот бдение, штрајкот се населиле на мај 1, 2006. Населбата резултираше со бројот на картичката, која доведе до признавање на првата единица договарање синдикатот претставени на ОМ. UM зголеми платите од $6.40 до $8.35 на час и здравствено осигурување.

во 2008-09, UM одговори на економската криза со затегнување на расходите. Додека нејзината дарба изгуби повеќе 26.8% од својата вредност, влијае на приход донација, училиштето ќе добие повеќе од 98% на својот оперативен буџет од други извори.

во 2011, ОМ беше рангирана повеќето фискално одговорна непрофитна организација на нацијата од страна на во вредност од списание, во извештај објавен во соработка со непрофитна чувар Charity Navigator.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Мајами ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот во Мајами на сајтот


Фото


слики: Универзитетот во Мајами официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Мајами

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Мајами.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.