Универзитетот на Пенсилванија

Универзитетот на Пенсилванија. Студија во САД. образование Бро - Студираат во странство списание

Универзитетот на Пенсилванија Детали

Се запишат на Универзитетот во Пенсилванија

Преглед


Универзитетот на Пенсилванија е приватна институција која е основана во 1740.

школарина во Универзитетот во Пенсилванија се $50,000 (Приближно.).

Универзитетот во Пенсилванија, кој се наоѓа во Филаделфија, е основана од страна на Бенџамин Френклин. Пен Quakers имаат повеќе од 25 NCAA дивизија јас спортови, кои се натпреваруваат во најелитните, и се напишани за успешна кошарка и лакрос тимови. Пен нуди сместување во повеќе од 10 колеџ Куќи, Но, многу студенти живеат во голем број станови надвор од кампусот и куќи на располагање. Повеќе од 25 проценти од студентите на телото е вклучен во грчкиот живот, која опфаќа околу 45 братства и sororities. Училиштето исто така нуди голем број на клубови и организации, кои се движат од перформансите групи како клуб латински и сала за танц танц за студентски публикации како што се Пен Политички преглед. Пен тесно соработува со областа на Западна Филаделфија преку заедницата и групи за застапување.

Пен 12 училишта: Четири нудат додипломски и постдипломски студии и осум нудат само додипломски студии. Пен е високо рангиран програми за постдипломски студии вклучуваат неговата школата Вартон,Факултетот за образование, Факултетот за инженерство и применети науки, Правниот факултет и на Факултетот за медицина. други значајни програми за постдипломски студии на Пен го вклучи и нејзиниот дизајн училиште и Факултетот за стоматологија. Пен, иако секуларна, има силна религиозниот живот со своите Хилел за еврејски студенти, Пен Њуман католички центар и InterVarsity Кристијан стипендија. Повеќе од 2,000 студенти секоја година учествуваат во меѓународни програми за студирање кои се нудат во повеќе од 70 земји во светот. Познати Пен алумни вклучуваат поранешниот U.S. Претседателот Вилијам Хенри Харисон, поет Вилијам Карлос Вилијамс и бизнисмен Доналд Трамп.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Annenberg Училиште за комуникации

Основана од страна на Walter H. Annenberg, на Annenberg Училиште за комуникација произведува истражување дека напредокот на разбирањето на јавноста и приватна комуникација, и генерира применети истражувања која им помага на креаторите на политиката се создаде интелектуално и културно богата медиуми на животната средина за своите граѓани. На Факултетот за едукација на докторски студенти во теориите, супстанција, и методи на комуникација истражување и ги започна во водечки академски и професионални позиции. програма за додипломски студии Annenberg е, исто така, обезбедува првокласни либерални уметности образование, помагање на своите студенти да станат повеќе остроумниот потрошувачите и производителите на информации од јавен карактер и ги подготвуваа за лидерски во приватниот и јавниот сектор.

уметност & науки

На Факултетот за уметности & науки (SAS) куќи 26 одделенија и речиси 500 факултет научници со почести, кои вклучуваат Националниот медал за наука, на Мекартур Стипендии, Пулицеровата и Нобеловата награда. интелектуална јадро Пен, САС запишува речиси половина од студентите на Универзитетот и е составен во образованието на сите студенти, како и голем број на постдипломски и професионални студенти, доживотно ученици, и работат професионалци. Додипломски придонеси вклучуваат 54 специјалност, потпис интердисциплинарни програми, и истакнати двојна диплома програми, како што се на програмата Нунстман во меѓународни студии и бизнис и Програмата Vagelos во животот науки и менаџмент. Постдипломски придонеси вклучуваат 33 докторски и 10 магистерски програми.

Стоматологија

основана е во 1878, Пен Стоматологија е еден од најстарите универзитети-поврзани стоматолошка училишта во земјата, и го постави бројни преседани во образованието, истражување, и грижата за пациентот. Академски програми вклучуваат програма DMD со двојна диплома опции во образованието, биоетиката, биоинженеринг, и јавното здравство; постдокторски обука во осум специјалитети со опција за господар во орален биологија; и степенот на програмата за странски обучени медицински. Пен стоматологија опфаќа основните и клинички науки и обезбедува заедницата стоматолошка заштита во наставата клиники и практики факултет. На своите студенти им служи на повеќе од 20,000 локалните жители, влезете во близина 9,600 услуга часа секоја година.

дизајн

PennDesign е место за учење и инвенција, каде што на полето на архитектурата, планирање, зачувување, пејзаж, и ликовната уметност се совпаѓаат. Порано позната како на Факултетот за ликовни уметности, Факултетот е посветен на дизајн кој е креативни во природата и трансформација во влијанието. Факултет и студенти бараат да преработи разлика меѓу теорија и пракса, ги прошират своите знаења и пронајдокот, преку истражување, и да придонесе дела од вредност и убавина на поставките дома и во целиот свет. PennDesign нуди голем број на двојна диплома и уверение програми кои се поттикне истражување и експериментирање во средина за соработка.

Инженерство и применета наука

основана во 1852 како на Факултетот за рударство, уметност, и произведува, денес на Факултетот за инженерство и применета наука е жив дел од Универзитетот. На Пен инженерство, светски признати факултет, на state-of-the-art истражувачки лаборатории и високо интердисциплинарни наставни програми им понуди на студентите сигурен искуство. Иновациите и технологијата се вози на програмата и да се трансформира на основите на она што идните инженери се на учење. Пен Инженеринг студенти да игра клучна улога во поставување и одговарање на прашања кои ќе се подобри здравјето на луѓето и да се трансформира во светот.

Факултетот за образование

Факултетот за образование на Пен (GSE) е еден од најдобрите на нацијата, каде факултет во одборот се национални лидери во производството на образовни и социјални истражувања. Долго време е познато за квалитет во образованието на наставниците и во раководството на подготвување на програми за едукатори во К-12 и високото образование поставувања, Пен GSE исто така, генерира ваков стипендија во јазикот и писменоста, образование за наставници, образовната политика, високо образование, применетата психологија, општествена теорија, и истражувачки методи општествени. Пен GSE нуди иновативни програми за образование за вршење на стручни и им нуди на студентите со можностите за партнерство со локалните едукатори.

Правниот факултет

Пен Законот нуди супериорни правно образование подобрена преку можности за интердисциплинарни студии кои се без конкуренција меѓу водечките законот училиштата. Да се ​​надополнуваат нивните ригорозни правна обука, студентите ќе можат да се земе часови за да заработите сертификати или заеднички дипломи во други Пен училишта и програми, како што се Вартон или центарот за биоетика. интелектуална виталност на училиштето е дефинирано од страна на факултетот, извонредна група на научници, чија колективна експертиза опфаќа секоја голема правна област. Повеќе од 70 проценти од Пен професори по право имаат напредни степени закон поврзани надвор од JD, и повеќе од 50 проценти имаат заеднички состаноци или врски со други Пен училишта.

медицински сестри

Факултетот за медицински сестри е една од нацијата премиерот истражувачки институции во старечки науката. Пен старечки факултет постојано добиваат повеќе финансирањето за истражувања од Националниот институт за здравство од која било друга приватна нега училиште, и програми многу господар се рангирана на прво место во земјата. Студентите им се нуди исклучителни ресурси и искуства, вклучувајќи симулација лабораторија на state-of-the-art, медицинска сестра предводена пракса постариот грижа, и училници опремени со најнова технологија. студентите Пен медицински сестри се добијат вредни клинички искуства во две од нацијата најдобрите медицински установи, болница на Универзитетот во Пенсилванија и Детската болница во Филаделфија.

Перелман Факултетот за медицина

Како прво медицинско училиште на Америка, Перелман на Факултетот за медицина, именуван за Рејмонд и Рут Перелман, има долгогодишна посветеност на образованието, истражување, и грижата за пациентот. денес, тоа постојано е рангирана меѓу првите медицински факултети во земјата и меѓу првите три во грантови доделени од страна на Националниот институт за здравство. На Перелман школа нуди извонредни р, господар, и програми во комбинација степени, во прилог на медицински степени, и на своите студенти се меѓу најдобрите во државата. Студентите добиваат обука во болниците на национално признати од Универзитетот во Пенсилванија здравствениот систем, мрежа на здравствени установи познат по посветеноста на заштита висококвалитетни пациентот.

социјална политика & пракса

На Факултетот за социјална политика & пракса (SP2) влегува во втората век, како еден од водечките центри на знаење развој на земјата, трансфер, и примена во социјалните услуги. програми на мајсторот теорија-базирани во социјална работа, социјална заштита, лидерство непрофитни, и социјална политика, и клиничка докторат во социјална работа, да ги поттикне студентите да размислуваат и да работат низ дисциплини, земји, и култури. Оваа визија се огледува во сите аспекти на образовни и истражувачки програми на училиштето, како и во својата работа на кампусот Пен, во заедницата Филаделфија, и во националните и меѓународните напори за социјални промени.

Ветеринарна медицина

Пен ветеринар се фокусира на обезбедување најдобра грижа за неговата сакана миленичиња, спречување на зоонозни болести кај животните и луѓето, заштита на снабдувањето со храна, и откривање на третмани за болести кај животните. од 1884, Пен ветеринар ја призна дека хумана и ветеринарна медицина се “еден лек,” и блиски врски со Перелман Факултетот за медицина резултираа со ваков вид истражување. Во кампусот Филаделфија вклучува Метју J. Рајан ветеринарна болница за мали и придружник животни, и Нов Болтон центар плоштадот Kennett се сместени на Џорџ Д. Widener болница за големи животни. Пен ветеринар, исто така, игра суштинска улога во поддршката на земјоделството Пенсилванија.

Вортон школата

основана во 1881 како првиот светски колегиум бизнис училиште, Вартон е призната на глобално ниво за интелектуална раководство во секоја голема дисциплина на бизнис образование. Вартон обезбедува знаење, за да се преземе акција и напредок на општеството преку водечките програми на секое ниво: додипломски, МБА, Извршниот МБА и докторски. Школата, исто така достигнува годишно да 9,000 учесниците преку Извршниот програми за образование. Објавено во повеќе јазици, онлајн списание на училиштето, Знаење @ Вартон, достигнува повеќе од 1.7 милиони глобалната претплатници. дипломирани 88.000-плус Вартон сочинуваат една од најголемите бизнис училиште најинтересните мрежи во светот.

историја


На Универзитетот се смета за четврта најстара институција за високо образование во САД, како и првиот универзитет во САД со двете додипломски и постдипломски студии.

во 1740, група на Philadelphians приклучи заедно да се подигне голема проповед сала за евангелист патувачката Џорџ Вајтфилд, кои се на турнеја низ американските колонии доставување отворено проповеди. Зградата е дизајниран и изграден од Едмунд Вули и беше најголемата зграда во градот во тоа време, привлекувајќи илјадници луѓе прв пат ја проповедаше. Тоа беше првично планирано да послужи како добротворна училиште, како и; сепак, недостаток на финансиски средства ја принуди планови за во капелата и училиште пред суспензија. Според автобиографија Френклин, што беше во 1743 кога за прв пат имаше идеја да се воспостави Академија, “мислејќи на Rev. Ричард Питерс вклопуваат лице да се контролирам таква институција.” Сепак, Питерс одби еден неврзан истрага од Френклин и ништо повеќе е направено за уште шест години. Во есента 1749, сега повеќе сакаат да се создаде едно училиште да се едуцираат идните генерации, Бенџамин Френклин дистрибуирана брошура со наслов “Предлози во врска со образованието на младите во Pensilvania,” неговата визија за она што тој го нарекува “Јавниот академија на Филаделфија.” За разлика од другите колонијален колеџи кои постоеле во 1749-Харвард, Вилијам и Мери, Јеил и Принстон-Френклин ново училиште не ќе се фокусира само на образование за свештенството. Тој се залагаше иновативен концепт на високото образование, оној кој ќе учат и украсни познавање на уметноста и практични вештини потребни за правење на живеење и водење на јавните услуги. Предложената програма на студија би можел да стане првиот модерен либерални уметности програма на нацијата, иако тоа никогаш не беше спроведен, бидејќи Вилијам Смит, англикански свештеник кој беше Ректор на времето, и други доверители склопот на традиционалните програма.

Френклин собраа на одборот на доверители од редот на водечките граѓаните на Филаделфија, прва таква не-секташко одбор во Америка. На првиот состанок на 24 членови на Одборот на доверители (ноември 13, 1749) прашањето за тоа каде да се лоцира училиштето беше премиер загриженост. Иако многу низ Шестата улица од стариот Пенсилванија куќа (подоцна преименувана и славно познат уште 1776 како “независност сала”), беше понуден без трошоци од страна на Џејмс Логан, неговиот сопственик, на доверители сфати дека зградата изградена во 1740, која сè уште беше празен, ќе биде уште подобар сајт. Оригиналниот спонзори на хибернација зграда се уште должат значителни зафати долгови и побара група Френклин да ја преземе своите долгови и, соодветно, нивните неактивен фондови. во февруари 1, 1750 нов одбор презеде зградата и фондови на стариот одбор. Во август 13, 1751, на “Академија на Филаделфија”, помош на голема сала на 4-ти и Арх Улици, зеде во своите први ученици во средно. Добротворната училиште, исто така, бил најмен јули 13, 1753 во согласност со намерите на оригиналот “нова зграда” донатори, иако тоа траеше само неколку години. јуни 16, 1755, на “Колеџот на Филаделфија” бил најмен, отворајќи го патот за додавање на додипломски настава. Сите три училишта дели истата Одборот на доверители и се смета дека се дел од истата институција.

На институција за високо образование беше познат како колеџ за Филаделфија од 1755 до 1779. во 1779, не верувајќи тогашниот Ректор на Rev. Вилијам Смит “Лојален” тенденции, револуционерниот државата законодавната создаде Универзитетот на државата во Пенсилванија. Резултатот беше расколот, со Смит продолжува да работи разредена верзија на Колеџот на Филаделфија. во 1791 законодавната издаде новиот устав, спојување на двете институции во нова Универзитетот во Пенсилванија со дванаесет мажи од секоја институција на новиот Одбор на доверители.

Пен има три тврди дека бил првиот универзитет во САД, според универзитетскиот архиви директор Марк Frazier Лојд: на 1765 основањето на првиот медицинско училиште во Америка направени Пен првата институција да им понуди на двете “додипломски” и професионално образование; на 1779 Повелбата ја првата американска институција за високо образование направија да се земе името на “Универзитетот”; и постојните колеџи беа воспоставени како семинари (иако, како што е наведено претходно, Пен усвои традиционалните семинаријата програма, како и).

По се наоѓа во центарот на Филаделфија за повеќе од еден век, кампусот се пресели во реката Schuylkill на имот купен од Blockley ALMSHOUSE во Западна Philadelphiain 1872, каде што оттогаш остана во областа сега позната како универзитетски град. Иако Пенсилванија почна да работи како академија или средно училиште во 1751 и добива своето колегиум повелба во 1755, што првично назначените 1750 како датумот на основање; ова е година што се наоѓа на првата итерација на печат на универзитетот. Нешто подоцна во својата рана историја, Пен почна да се разгледа 1749 како датумот на основање; оваа година се референцирани повеќе од еден век, вклучително и на стогодишнината прославата во 1849. во 1899, Одборот на доверители гласаа да се прилагоди датумот на основањето на почетокот повторно, овој пат да се 1740, датумот на “создавање на најраните на многу образовни фондови Универзитетот ги презема врз себе.” Одборот на доверители гласаа во одговор на три-годишна кампања од страна на Генералното Алумни општество Пен ретроактивно да ги ревидира датум основањето на универзитетот да се појави постари од Универзитетот Принстон, која беше основана во 1746.


Дали сакаш разговараат Универзитетот во Пенсилванија ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Пенсилванија на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Пенсилванија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Пенсилванија

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот во Пенсилванија.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.