Универзитетот во Вашингтон

Универзитетот во Вашингтон. Сиетл. САД. Студираат во странство

University of Washington Details

  • земја : Соединетите Американски Држави
  • Сити : Сиетл
  • Акроним : ВАШИОТ
  • основана : 1861
  • студентите (прибл.) : 45000
  • Не заборавајте да го discuss University of Washington
Enroll at University of Washington

Преглед


Универзитетот во Вашингтон е јавна институција која е основана во 1861.

школарина во Вашингтон Универзитетот се $35,000 (Приближно.).

Се наоѓа во близина на Окружниот Универзитетот (познат како Окружниот U) северно од центарот на Сиетл, на Универзитетот во Вашингтон is a cutting-edge research university with a long-standing history as one of the oldest public institutions on the West Coast. Студентите можат да се приклучат на еден од 500-плус студентски организации на училиштето, вклучувајќи и околу 50 братства и sororities, или може да почне сосема нов клуб со најмалку четири други студенти. Универзитетот во Вашингтон е познат како патнички училиште, и прва година не се бара да живеат на кампусот. Домување не е гарантирана за секој студент. За оние кои не живеат во сали на живеење, Универзитетот нагласува "живеат зелени" преку заштеда на енергија и рециклирање. На спортските терени, универзитетски спортисти на училиштето се конкурентни во NCAA дивизија јас Pac-12 конференција. фудбалски тим, особено, е традиционален лигата стенд-надвор. Двата тима се претставени од страна на две маскоти: еден, на костимирани студент познат како Хари Хаски Dawg, а другиот, преснимува, во живо Алјаска ескими. салата на Универзитетот е бесплатен за студентите кои бараат тренингот.

Универзитетот во Вашингтон добива големите износ на федералните финансирање секоја година да ја продолжат својата мисија како истражувачка институција јавноста. Верен на своите корени во истражување, училиштето е домаќин Додипломски истражување симпозиум на секоја година за учениците да ја претстават својата работа во заедницата. The school has a highly ranked Факултетот за медицина, Колеџ за инженерство and Michael G. Фостер Школата за Бизнис. Речиси три четвртини од Универзитетот во Вашингтон на дипломираните студенти да останат во државата. Значајни алумни вклучуваат Томас Фоли, поранешниот U.S. Претседателот на Претставничкиот дом; Крис DeWolfe, ко-креаторот на MySpace; и IRV Робинс, ко-основач и имењак на сладолед синџирот на Баскин-Робинс.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


College of Art & наука

На Колеџот за уметност & Sciences provides a cutting-edge liberal arts education with rich opportunities to explore our cultural and natural worlds. We prepare our students to become leaders in an increasingly diverse society.

College of Built Environments

At the College of Built Environments, we focus on planning, дизајн, construction and management of our built environments. We prepare graduates to create innovative urban infrastructure for future generations.

Foster School of Business

The Michael G. Foster School of Business is a collaborative learning community of faculty, вработените, students, alumni and business leaders dedicated to the creation, application and sharing of management knowledge.

Факултетот за стоматологија

A global leader in oral health research, the School of Dentistry prepares students to be true 21st-century dentists with evidence-based training grounded in the latest advances of biological and materials science.

Академијата за образование

An effective public education system for a diverse citizenry is the cornerstone of democracy. At the College of Education, we’re dedicated to making an excellent education a daily reality for every student in every community.

Колеџ за инженерство

We are a diverse community of innovators working to dramatically improve the quality of life in our state, our nation and the world. We do it by leading in engineering discovery, иновации, education and engagement.

College of the Environment

Spanning the forests to the seas, from the depths of the earth to the edges of the solar system, the College of the Environment is an unrivaled constellation of environmental research, education and application.

Школата за Додипломски

The UW offers more than 370 graduate programs across all three campuses and online, from master’s to doctoral programs for people who are launching or continuing academic, research or professional careers.

The Information School

The Information School explores the relationship between information, technology and people. Graduates investigate the uses and users of information, as well as information technologies, and apply their expertise for the advancement of science, бизнис, education and culture.

На Правниот факултет

The School of Law is one of the nation’s top public law schools and one of the world’s most respected centers for interdisciplinary legal scholarship and study. We prepare our students to succeed in the evolving legal profession and to go on to be leaders for the global common good.

Факултетот за медицина

The UW School of Medicine is recognized as one of the nation’s top providers of medical education. The school is a leader in training of primary-care physicians and advancing medical knowledge through scientific research.

Факултетот за медицински сестри

За повеќе од 27 години, the UW School of Nursing has been a top-rated nursing school. Our mission is to advance nursing science and practice through generating knowledge and preparing future leaders in health fields.

School of Pharmacy

Nationally and globally ranked, the School of Pharmacy educates the next generation of pharmacy and research leaders and trains students for a career that combines a love of science and patient-centered health care.

Evans School of Public Policy & Governance

Преку минатото 50 години, the Daniel J. Evans School of Public Policy & Governance has built a reputation as one of the best public policy schools in the nation. It is defined by a tradition of rigorous study, innovative research and a commitment to public service.

Школата за јавно здравство

The School of Public Health is dedicated to fostering healthy people in sustainable communities –
locally, nationally and globally. Our more than 10,000 graduates have gone on to create transformative change to improve people’s lives.

Факултетот за социјална работа

The School of Social Work is a nationally recognized leader in solving the most demanding social issues of our day through rigorous research, academic innovation and public service.

историја


The city of Seattle was one of several settlements in the mid to late 19th century vying for primacy in the newly formed Washington Territory. во 1854, territorial governor Isaac Stevens recommended the establishment of a university in Washington. Several prominent Seattle-area residents, chief among them Methodist preacher Daniel Bagley, saw the siting of this University as a chance to add to the city’s prestige. They were able to convince early founder of Seattle and member of the territorial legislature Arthur A. Denny of the importance of Seattle winning the school. The legislature initially chartered two universities, one in Seattle and one in Lewis County, but later repealed its decision in favor of a single university in Lewis County, provided locally donated land could be found. When no site emerged, the legislature, encouraged by Denny, relocated the university to Seattle in 1858.

во 1861, scouting began for an appropriate 10 акри (4 тој има) site in Seattle to serve as the campus for a new university. Arthur and Mary Denny donated eight acres, and fellow pioneers Edward Lander and Charlie and Mary Terry donated two acres to the university[8] at a site on Denny’s Knoll in downtown Seattle. This tract was bounded by 4th and 6th Avenues on the west and east and Union and Seneca Streets on the north and south.

UW opened officially on November 4, 1861, како Territorial University of Washington. Следната година, the legislature passed articles formally incorporating the University and establishing a Board of Regents. The school struggled initially, closing three times: во 1863 for lack of students, and again in 1867 и 1876 due to shortage of funds. Сепак, Clara Antoinette McCarty Wilt became the first graduate of UW in 1876 when she graduated from UW with a bachelor’s degree in science. By the time Washington entered the Union in 1889, both Seattle and the University had grown substantially. Enrollment had increased from an initial 30 students to nearly 300, and the relative isolation of the campus had given way to encroaching development. A special legislative committee headed by UW graduate Edmond Meany was created for the purpose of finding a new campus better able to serve the growing student population. The committee selected a site on Union Bay northeast of downtown, and the legislature appropriated funds for its purchase and subsequent construction.

The university relocated from downtown to the new campus in 1895, moving into the newly built Denny Hall. The regents tried and failed to sell the old campus, and eventually settled on leasing the area. The University still owns what is now called the Metropolitan Tract. In the heart of the city, it is among the most valuable pieces of real estate in Seattle and generates millions of US$ in revenue annually.

The original Territorial University building was torn down in 1908 and its former site currently houses the Fairmont Olympic Hotel. The sole surviving remnants of UW’s first building are four 24-foot (7.3 m), white, hand-fluted cedar, Ionic columns. They were salvaged by Edmond S. Meany—one of the University’s first graduates and the former head of the history department. Meany and his colleague, Dean Herbert T. Condon, dubbed each of the columnsLoyalty,” “Industry,” “Faith” и “Efficiency,” или “LIFE.The columns now stand in the Sylvan Grove Theater.[9]

Organizers of the 1909 Alaska-Yukon-Pacific Exposition eyed the still largely undeveloped campus as a prime setting for their world’s fair. They came to an agreement with the Board of Regents that allowed them to use the campus grounds for the exposition. In exchange, the University would be able to take advantage of the development of the campus for the fair after its conclusion. This included a detailed site plan and several buildings. The plan for the A-Y-P Exposition prepared by John Charles Olmsted was later incorporated into the overall campus master plan and permanently affected the layout of the campus.

Both World Wars brought the military to the campus, with certain facilities temporarily loaned to the federal government. The subsequent post-war periods were times of dramatic growth for the University. The period between the wars saw significant expansion on the upper campus. Construction of the liberal arts quadrangle, known to students asThe Quad,” began in 1916 and continued in stages until 1939. The first two wings of Suzzallo Library, considered the architectural centerpiece of the University, were built in 1926 и 1935, односно. Further growth came with the end of World War II and passage of the G.I. Бил. Among the most important developments of this period was the opening of the medical school in 1946. It would eventually grow into the University of Washington Medical Center, now ranked by U.S. И Светот Вести Извештај among the top ten hospitals in the United States. It was during this era in University of Washington history in which many Japanese Americans were sent away from the university to internment camps along the west coast of the United States as part of Executive Order 9066 following the attacks on Pearl Harbor. Како резултат, many Japanese Americansoon-to-begraduates were unable to receive their diplomas and be recognized for their accomplishment at the university until the University of Washington’s commemoration ceremony for the Japanese Americans entitled The Long Journey Home held on May 18, 2008 at the main campus.

Во доцните 1960-, the University of Washington Police Department evolved from the University Safety and Security Division in response to anti-Vietnam War protests. It currently has jurisdiction over the University of Washington campus and University-owned housing, except for the Radford Court apartments in Sand Point. The 1960s and 1970s are known as thegolden ageof the university due to the tremendous growth in students, објекти, operating budget and prestige under the leadership of Charles Odegaard from 1958 до 1973. Enrollment at UW more than doubled—from around 16,000 to 34,000—as the baby boom generation came of age. As was the case at many American universities, this era was marked by high levels of student activism, with much of the unrest focused around civil rightsand opposition to the Vietnam War. Odegaard instituted a vision of building acommunity of scholarsand convinced the state of Washington legislatures to increase their investments towards the university. Покрај тоа, Washington senators, Henry M. Jackson andWarren G. Magnuson used their political clout to funnel federal research monies to the University of Washington and to this day, UW is among the top recipients of federal research funds in the United States. The results included an operating budget increase of $37 милиони во 1958, до над $400 милиони во 1973, и 35 new buildings that doubled the floor space of the university.

The University opened campuses in Bothell and Tacoma in 1990. првично, these campuses offered curricula for students seeking bachelor’s degrees who have already completed two years of higher education, but both schools have transitioned to four-year universities, accepting the first freshman class in the fall of 2006. Both campuses offer master’s degree programs as well. во 2009 the University opened an office in the Spanish city of León in collaboration with the local university.


Дали сакаш discuss University of Washington ? Секое прашање, коментари или критика


University of Washington on Map


Фото


слики: Универзитетот во Вашингтон официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

University of Washington reviews

Join to discuss of University of Washington.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.