Universiteti Curtin

Curtin University Australia

Curtin University Details

 • vend : Australi
 • qytet : Perth
 • akronim : CU
 • i themeluar : 1966
 • studentët (përafërsisht.) : 49000
 • Mos harroni të discuss Curtin University
Enroll at Curtin University

Përmbledhje


Universiteti Curtin (markë tregtare e Curtin University of Technology) bazohet një universitet kërkimor publik australian në Bentley,Perth, Western Australia. Universiteti është emëruar pas 14-kryeministër i Australisë, John Curtin, dhe është universiteti më i madh në Western Australia, me mbi 50,000 studentët (sa i përket 2014) në vende, duke përfshirë Perth, Margaret River, Kalgoorlie, Malajzia dhe Singapori.

Curtin u dhënë statusin e universitetit, pasi legjislacioni u miratua nga Kuvendi i Australisë Perëndimore në 1986. Që atëherë, Universiteti ka qenë duke zgjeruar praninë e saj dhe ka kampuse në Singapor dhe Sarawak. Ajo ka lidhje me 90 universitetet e këmbimit në 20 vendet. The University comprises five main faculties with over 95 specialistë qendra. The University formerly had a Sydney campus between 2005 & 2016. në 17 shtator 2015, Këshilli Universiteti Curtin bërë një vendim për të mbyllur kampusin e tij Sydney nga herët 2017.

Universiteti Curtin është anëtare e Rrjetit Australian Teknologjisë (ATN), dhe është aktiv në punën kërkimore në një sërë fushash akademike dhe praktike, including Resources and Energy (psh, gazit të naftës), Informacioni dhe Komunikimi, shëndetësor, Ageing dhe Mirëqenia (Shëndeti publik), Komunitetet dhe Environments Ndryshimi, Rritja dhe Prosperitet dhe Shkrimi kreativ.

Ajo është i vetmi universitet Australian perëndimore për të prodhuar një marrës PhD e medaljen e artë AINSE, që është mirënjohja më e lartë për përsosmëri kërkimore të nivelit PhD në Australi dhe Zelandën e Re.

Curtin është bërë aktive në kërkimin dhe partneriteteve jashtë, veçanërisht në Kinë kontinent. Ajo është përfshirë në një numër të biznesit, drejtuesit, dhe projekte kërkimore, veçanërisht në superkompjuterë, ku universiteti merr pjesë në një grup tre-kontinental me nyje në Perth, Pekin, and Edinburgh. Western Australia has become an important exporter of minerals, petroleum and natural gas. The Chinese Premier Wen Jiabao visited the Woodside-funded hydrocarbon research facility during his visit to Australia in 2005.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


Centre for Aboriginal Studies

Curtin Business School

 • Shkolla Kontabilitetit
 • School of Business Law and Taxation
 • Shkolla e Ekonomisë dhe Financave
 • Shkolla e Sistemeve të Informacionit
 • Shkolla e Menaxhimit
 • School of Marketing
 • Curtin Law School
 • Graduate School e Biznesit

Fakulteti i Shkencave të Shëndetit

 • Shkolla e Infermierisë, Midwifery and Paramedicine
 • School of Biomedical Science
 • School of Occupational Therapy and Social Work
 • Shkolla e Farmacisë
 • School of Physiotherapy and Exercise Science
 • School of Psychology and Speech Pathology
 • Shkolla e Shëndetit Publik

Fakulteti i Shkencave Humane

 • Shkolla e mjedisit të ndërtuar
 • School of Design and Art
 • Shkolla e Medias, Culture and Creative Arts
 • Shkolla e Arsimit

Fakulteti i Shkencave dhe Inxhinierisë

 • Shkolla e Shkencës
 • School of Chemical and Petroleum Engineering
 • School of Civil and Mechanical Engineering
 • School of Electrical Engineering and Computing
 • Western Australian School of Mines

histori


Curtin University was founded in 1966 si Western Australian Institute of Technology (WAIT). Its nucleus comprised the tertiary programs of the Perth Technical College, e cila u hap në 1900.

Curtin University’s current site in Bentley was selected in 1962, and officially opened in 1966. The first students enrolled the following year.

Në 1969, three more institutions were merged with WAIT: the Western Australian School of Mines (u hap në 1902), the Muresk Agricultural College (u hap në 1926), and the Schools of Physiotherapy and Occupational Therapy (in operation since the 1950s at Shenton Park). Ndërmjet 1966 dhe 1976 WAIT experienced an expansion from 2,000 te 10,000 studentët.

Ne dhjetor 1986 the Western Australian Institute of Technology (WAIT) was made a university, under provisions of the WA Institute of Technology Amendment Act 1986. Curtin University took its name from the former Prime Minister of Australia, John Curtin. Curtin accepted its first students as a university 1987.

Në 2005, Curtin and Universiteti Murdoch were engaged in a feasibility study into the possibility of a merger. megjithatë, në 7 nëntor 2005, both institutions issued a press release that such a merger would not be undertaken.

Në 2009, Curtin became the first university in the Australian Technology Network to be listed on the Academic Ranking of World Universities of research universities.

Në 2010, Curtin dropped theof Technologysuffix, from then operating as “Universiteti Curtin”. The legal name remains Curtin University of Technology until the Act under which it operates is amended by the Western Australian government.


A doni discuss Curtin University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Curtin University on Map


Foto


Fotografitë: Universiteti Curtin zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Curtin University reviews

Join to discuss of Curtin University.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.