Universiteti Deakin

Deakin University Australia

Deakin University Details

 • vend : Australi
 • qytet : Geelong
 • akronim : DU
 • i themeluar : 1974
 • studentët (përafërsisht.) : 51000
 • Mos harroni të diskutuar Universiteti Deakin
Regjistrohen në Universitetin Deakin

Përmbledhje


Universiteti Deakin është një universitet publik me rreth 50,644 nxënësit e arsimit të lartë në 2014. themeluar në 1974, Universiteti u emërua pas liderit të lëvizjes federatës australiane dhe të vendit të dytë Kryeministrit, Alfred Deakin. Ajo ka kampuset në Geelong, Warrnambool dhe Burwood, Melbourne dhe mësimit qendra në Dandenong, Craigieburn dhe Werribee, të gjithë në shtetin e Viktorias. Ajo është themeluar zyrtarisht në 1974 me kalimin e Deakin University Act 1974. Shitja ofStonnington Mansion provokoi zemërim publik si ajo e përfshirë rezidencë e cila ishte në rrezik të rizhvillimit nga zhvilluesve të pronës. Deakin është një nga universitetet më të shpejtë të Australisë në rritje të kërkimit. Financimi i kombinuar i saj kërkimore ishte rritur nga një $ 4.5 milion në 1997 për A $ 43.4 milion në 2014.

Nëpërmjet agjendën e saj LIVE të ardhmen, Deakin ka për qëllim të ndërtojë punët e së ardhmes, duke përdorur mundësitë e moshës dixhitale për të zgjeruar qasjen në arsim dhe të bëjë një ndryshim për komunitetet që i shërben.

Deakin gëzon një reputacion për të qenë të arritshme, e dobishme dhe miqësore. Ajo ka një histori të gjatë për përdorimin e saj të teknologjisë së informacionit cutting-edge duke ofruar përvojat shumë të personalizuar, nëse në re në kampuset e mediave të pasur Deakin ose nëpërmjet një kombinimi të re dhe kampus të mësuarit.

Deakin ka mbi 53,000 studentët, me pothuajse një e katërta zgjedhur për të studiuar tërësisht në re (Online).

Deakin u dha një vlerësim 5 yje nga organizata rangut universitar prestigjioze Quacquarelli Symonds (QS); Vlerësimi tregon Deakin është klasit botëror në një gamë të gjerë fushash, ka objekte të cutting-edge dhe është ndërkombëtarisht i njohur për hulumtim dhe mësimdhënie e saj.

The 2015 Shanghai Jiao Tong akademik Renditja e Universiteteve të Botës(ARWU) vendosur Universiteti Deakin në mesin krye 400 universitetet në botë. Renditja krahason ndikimin kërkimore e mijëra institucionet akademike në mbarë botën dhe ka një fokus të veçantë në shkencë. Për një universitet i ri si Deakin cila hulumton nëpër një gamë të plotë të disiplinave dhe ka fokus të fortë mbi përsosmëri mësimdhënies, renditja reflekton angazhimin e vazhdueshëm Deakin ndaj rritje hulumtim kryesor botëror.

renditet Deakin 36 në renditjen QS të universiteteve të botës nën 50 vjet.

Deakin është tani në krye 3% e universiteteve të botës në secilin nga tre të mëdha Renditja ndërkombëtare rankingsAcademic të Universiteteve të Botës (ARWU), Times Arsimit të Lartë dhe QS Botërore Universiteti renditjen.

në 2015 Përsosmëri në Research për në Australi (ERA) rangut, 89% e hulumtimit Deakin u vlerësua në ose mbi standardin botëror. Pesë nga hulumtuesit Deakin u përfshirë në listën vjetore të Thomson Reuters prej studiuesve më të cituar në revista akademike, renditet në krye një përqind e studiuesve në fushën e tyre. Hulumtuesit e listuara janë: Alfred Deakin Profesorët David Crawford, Jo Salmon, Kylie Ball dhe Profesor Anna Timperio, të gjithë nga Qendra Deakin për aktivitetit fizik dhe të ushqyerit Kërkimit (C-PAN), dhe Alfred Deakin Professor Michael Berk, Drejtori i Qendrës për Inovacion në mendore dhe fizike Shëndeti dhe trajtimi klinik (IMPACT).

Deakin vazhdon të jetë një udhëheqës i sektorit për kënaqësinë e diplomuar, për herë të parë në Victoria për të gjashtin vit radhazi në sondazhin e Australian diplomuar (2010-15).

 

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


Fakulteti i Arteve dhe Edukimit

 • Shkolla e Komunikimit dhe Artet krijuese
 • Shkolla e Arsimit
 • Shkolla e Humane dhe Shkencave Sociale

Fakulteti i Biznesit dhe Ligjit

 • Shkolla e Biznesit Deakin
 • Deakin School Ligji

Fakulteti i Shëndetit

 • Shkolla e ushtrimit dhe të ushqyerit Shkencave
 • Shkolla e Shëndetësisë dhe Zhvillimit Social
 • Shkolla e Mjekësisë
 • Shkolla e Infermierisë dhe Mamive
 • Shkolla e Psikologjisë

Fakulteti i Shkencave, Inxhinieri dhe mjedisit të ndërtuar

 • Shkolla e Arkitekturës dhe Mjedisit ndërtuar
 • Shkolla e Inxhinierisë
 • Shkolla e Teknologjisë së Informacionit
 • Shkolla e Jeta dhe Mjedisit Shkencave

institutet

 • Instituti i Edukimit Koorie

histori


Historia Deakin-së


fillimet

Universiteti Deakin është themeluar zyrtarisht në 1974 me kalimin e Deakin University Act 1974.

Deakin ishte universiteti i katërt Victoria 's dhe i pari në Victoria rajonale; ajo u emërua pas liderit të lëvizjes federatës Australian dhe kryeministrit të Australisë Ministri dytë, Alfred Deakin.

Nga fillimet e tij, Deakin ka qenë e formësuar nga qëllimet binjake:

 • një fokus në Victoria rajonal, duke krijuar një universitet për rajonin Geelong
 • një angazhim për zgjerimin qasjes në studimin universitar, në veçanti përmes programeve të edukimit në distancë.

Kampusi i parë i Universitetit Deakin u krijua në Waurn Ponds. Universiteti ishte rezultat i një shkrirje mes Kolegjit Shtetëror të Victoria, Geelong (formerly Geelong Mësuesit College) dhe Instituti i Teknologjisë Gordon (tani Instituti Gordon i TAFE).

Deakin regjistruar studentët e saj të parë në kampusin Geelong Waurn pellgje në 1977.

Deakin është forcuar nga një seri e bashkimeve të suksesshme me partnerë të fortë, secili prej të cilëve ka kontribuar ndjeshëm në karakterin Deakin dhe qasjes.

Sistemi i arsimit terciar Australisë ka pësuar ndryshim të madh më pas, 1988 Letër të bardhë Higher Education: një deklaratë e politikës, prezantuar nga atëherë ministri i Arsimit Punës John Dawkins.

Ashtu si edhe më Universitetet Australiane në atë kohë, Deakin hyrë në një seri të bashkimeve. Ajo u bashkua me Warrnambool Institutin e Arsimit të Avancuara në 1990, forcimin vendin Deakin-së në distriktin perëndimor të Victoria me Campus Warrnambool.

Një bashkim me shumicën e Victoria College në dhjetor 1991, me kampuset e saj në Burwood, Rusden dhe Toorak, dha të ri Deakin një prani të fortë metropolitane në kampusin Melbourne Burwood.

Këto bashkimet mundësuar Universiteti Deakin të rritet ndjeshëm nga një student popullsi para-bashkimit të rreth 8,000 në 1990 në rreth 25,000 nxënësit e arsimit të lartë në 1995.

n 1990, ka pasur shumë debate në lidhje me fatin e historike, por rrënuar Woolstore Dalgety e Geelong-së. Fillimisht e ndërtuar si woolstores në 1893, ndërtesat janë rinovuar gjerësisht për të krijuar Campus moderne dhe mbresëlënëse Deakin së Geelong Waterfront.

 


A doni diskutuar Universiteti Deakin ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti Deakin në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti Deakin zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Shqyrtime Universiteti Deakin

Join për të diskutuar e Universitetit Deakin.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.