Universiteti Monash

Monash University Australia Clayton

Monash University Details

 • vend : Australi
 • qytet : Clayton
 • akronim : mU
 • i themeluar : 1958
 • studentët (përafërsisht.) : 68000
 • Mos harroni të diskutuar Monash University
Regjistrohen në Universitetin Monash

Përmbledhje


në Monash, dëshira për të bërë një ndryshim të ditur çdo gjë që bëjmë.

Por ne do të shkojmë përtej qëllimeve të mira. Ne bëjmë një ndikim, si në nivel lokal dhe ndërkombëtar. Ne jemi një universitet globale me një prani në katër kontinente. Dhe planet tona për të ardhmen janë ambiciozë.

optimizëm

Marrja e një ndryshim merr energji dhe idealizëm, si dhe përvojë dhe urtësi. Si një universitet i ri, opinion ynë është progresive dhe optimist. Ne nuk jemi të zhytur në cinizëm, Tradita ose konventë.

Ne të tërhequr dijetarët më të mira, por ne nuk jemi elitist. Ne hapim dyert tona për të gjithë ata që është i përgatitur të punojë shumë për të bërë një ndryshim.

Ne kemi parë të mirën e arritur nga njerëzit Monash në fusha të tilla si kimi gjelbër, qëndrueshmëria, dhe aksident dhe trauma. Ne jemi të inkurajuar nga sukseset e tyre dhe rolin që kemi luajtur në to.

kulturë

Ne kemi pesë kampuse lokale në të gjithë Victoria, dy vende ndërkombëtare në Malajzi dhe në Afrikën e Jugut, dhe qendrat në Republikën Popullore të Kinës, Italia dhe India. Çdo ofron një mjedis që identifikon dhe e frymëzon talentin - dhe e kthen atë talent në aftësinë.

Ne besojmë se mënyra më e mirë për të ndihmuar njerëzit tanë të përmbushur sfidat me të cilat ballafaqohen është që të sigurojë një mjedis mbështetës. Ne kampion dhe të mbështesim studentët tanë në mënyrë që ata të kenë një eksperiencë të paharrueshme universitare. Kjo është një universitet miqësore - pa marrë parasysh që Kampusi të marrë pjesë.

bashkëpunim

Nga mundësitë kërkimore bashkëpunuese, për ndërtimin e marrëdhënieve të komunitetit, Fokusi ynë është gjithmonë se si ne mund të fuqizojë njerëzit tanë për të bërë një ndikim pozitiv në botë. Gjëra të tilla si sy Bionic dhe drogës Relenza anti-gripit.

ambiciet e përbashkëta të na ecur përpara, më të shpejtë. Më të rëndësishme, Lidhjet e dobishme dhe të fuqishme që mund të bëjë, aq më i madh ndikimi ynë do të jetë.

ende të mësuarit

Motoja jonë Still I mësuar (“Unë jam ende të mësuarit”) na kujton se kërkimi i dijes nuk përfundon. Ne jemi duke gjuajtur me një ambicie shqetësuar që na shtyn të bëjmë gjërat më mirë, për të vendosur standarde të reja dhe për të thyer terren të ri.

Në mënyrë që studentët dhe stafin tonë të ndikonin pozitivisht në komunitetet e tyre dhe botën, ne duhet të pajisjen e tyre dhe të frymëzojë ata - në mënyrë që ata mund të jenë agjentë të ndryshimit.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • Fakulteti i Art Design & arkitekturë (MADA)
 • Fakulteti i Arteve
 • Fakulteti i Biznesit dhe Ekonomisë
 • Fakulteti i Edukimit
 • Fakulteti i Inxhinierisë
 • Fakulteti i Teknologjisë së Informacionit
 • Fakulteti i Drejtësisë
 • Fakulteti i Mjeksise, Nursing dhe Shëndeti Shkenca
 • Aftësia e të Pharmacy dhe farmaceutike Sciences
 • Fakulteti i Shkencave

histori


Universiteti Monash u krijua nga Akti i Parlamentit të Shtetit të Victoria në 1958 si rezultat i Raportit Murray, i cili është autorizuar në 1957 nga atëherë Kryeministri MinisterRobert Menzies për themelimin e universitetit të dytë në shtetin e Viktorias. Universiteti u emërua pas gjeneralit të shquar Australian Sir John Monash. Ky ishte universiteti i parë në Australi për t'u emëruar pas një personi, më tepër se një qytet, rajon ose gjendja.

Kampusi origjinal ishte në periferinë jug-lindore Melbourne të Clayton (në atë që tani është qyteti i Monash). Këshilli i parë University, udhëhequr nga Monash së kancelari i parë Sir Robert Blackwood, zgjedhur Sir Louis Matheson, të jetë i pari zëvendës-kancelari i Universitetit Monash, një post që e mbajti deri në 1976. Universiteti i është dhënë një vend të shtrirë e 100 hektarë tokë të hapur në Clayton. The 100 hektarë të tokës përbëhet nga ish-Talbot epileptike Colony.

Nga marrja e parë të 357 studentët në Clayton në 13 marsh 1961, universiteti u rrit me shpejtësi në madhësi dhe studentore numrat në mënyrë që nga 1967, kishte regjistruar më shumë se 21,000 Studentët që nga themelimi i saj. Në vitet e para, ai ofroi universitare dhe diploma pasuniversitare në inxhinieri, mjekësi, shkencë, artet, ekonomi, politikë, arsim, dhe ligji. Kjo ishte një ofrues i madh për vende ndërkombëtare studentore nën Planin Colombo, e cila pa studentët e parë aziatike hyjnë në sistemin arsimor Australian.

Në vitet e para të mësimdhënies, hulumtimit dhe administratës, Monash nuk ishte në disavantazh nga praktika të ngulitura tradicionale. Monash ishte në gjendje të adoptojë metoda moderne pa rezistencë nga ata që preferonin status quo. Një strukturë moderne administrative u ngrit; Qendrat e para të Australisë kërkimore dhe bursa të përkushtuar për Indigjene Australianët u krijua.

Në vitet e fundit, Universiteti ka qenë i shquar në hulumtimet mjekësore. Një pah e kësaj erdhi në 2000, kur Profesor Alan Trounson udhëhoqi ekipin e shkencëtarëve që njoftoi për botën se qelizat nervore burimore mund të rrjedhin nga qelizat embrionale, një zbulim i cili çoi në një rritje dramatike në interes në potencialin e qelizave burimore. Ajo ka çuar edhe në Monash duke u renditur në krye 20 universitetet në botë për ESF.

në 21 tetor 2002 Huan Yun “Allen” Xiang, qëlloi dy persona të vdekur dhe plagosi pesë të tjerë në kampusin Clayton.

Ish-zëvendës-kancelari dhe President i Universitetit Monash u profesor Edward Byrne AC (nga 6 korrik 2009 deri në shtator 2014).Zëvendës-kancelari dhe President i Universitetit Monash është Profesor Margaret Gardner. Gardner u emërua si ardhshëm zëvendës-kancelari dhe President i Universitetit Monash në dhjetor 2013. Ajo është gruaja e parë për të mbajtur pozitën e filloi në shtator 2014.


A doni diskutuar Monash University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti Monash në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti Monash zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Shqyrtime Universiteti Monash

Join për të diskutuar i Universitetit Monash.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.