University RMIT

RMIT University Australia

RMIT Details University

 • vend : Australi
 • qytet : melbourne
 • akronim : RMIT
 • i themeluar : 1887
 • studentët (përafërsisht.) : 84000
 • Mos harroni të diskutuar Universiteti RMIT
Regjistrohen në Universitetin RMIT

Përmbledhje


University RMIT (zyrtarisht Royal Melbourne Institute of Technology, joformalisht RMIT) është një universitet Australian hulumtim publik, bazuar në Melburn, Victoria.

themeluar në 1887 nga Francis Ormond si Kolegji për meshkuj Punës me, fillimisht u hap si një shkollë nate për mësimin në art, teknologji scienceand në përgjigje të industrializimit e Melburnit gjatë shekullit të 19.[4] Kampusi i saj themeli është e vendosur në pjesën veriore të qendrës së qytetit Melbourne, dhe ka bërë që një pjesë puqur e zonës, shpesh të referuara si “RMIT Quarter”. Një regjistrimi fillestar i 320 studentë në 1887 është rritur në rreth 83,000 profesional, universitare dhe postgraduatestudents si i 2015.

Përveç kampusin e saj Melbourne Qytetit, ajo ka dy kampuse radiale në zonën metropolitane Melburnit të vendosura në rrethinat veriore të Bundoora dhe Brunswick; si dhe trajnimi dhe kërkimore vende në zonën metropolitane Melbourne dhe shtetit Grampians regionlocated në periferinë perëndimore të Point Cook dhe qytetin e Hamilton, respektivisht. ndërkombëtarisht, ajo ka dy kampuset e degës në Vietnamlocated në Ho Chi Minh City dhe Hanoi; si dhe një qendër e në Evropë gjendet në Barcelonë, Spanjë.

Ajo është e lartë art dhe dizajn shkolla në Australi dhe në hemisferën jugore (16th në botë) sipas Universitetit renditjen QS Botërore.

Një nga institucionet origjinale Australisë terciare, Universiteti RMIT gëzon një reputacion ndërkombëtar për përsosmëri në arsimin profesional dhe profesional, kërkimin e aplikuar, dhe angazhimi me nevojat e industrisë dhe komunitetit.

RMIT është një udhëheqës botëror në Artit dhe Dizajnit; Arkitekturë dhe Mjedisit ndërtuar; inxhinieri; Kontabilitetit dhe Financave; dhe Biznesi dhe Menaxhimi Studime.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


Kolegji i Biznesit

 • RMIT School Kontabilitetit
 • RMIT Shkolla e Biznesit IT dhe Logjistikës
 • RMIT School of Economics, Financa dhe Marketing
 • RMIT Shkolla e diplomuar Biznesit dhe Ligjit
 • RMIT School e Menaxhimit
 • RMIT Shkolla e Arsimit Profesional Biznesit

Kolegji i Projektimit dhe kontekstin social

 • RMIT Shkolla e Arkitekturës dhe Dizajnit
 • RMIT Shkolla e Artit
 • RMIT Shkolla e Arsimit
 • RMIT Shkolla e Moda dhe Tekstile
 • RMIT Shkolla e Global, Studime Sociale Urban dhe
 • RMIT Shkolla e Media dhe Komunikim
 • RMIT Shkolla e Pronës, Ndërtimi dhe Menaxhimi i Projekteve

Kolegji i Shkencave, Inxhinieri dhe Shëndeti

 • RMIT Shkolla e Inxhinierisë
 • RMIT Shkolla e Shëndetësisë dhe Shkencave Biomedical
 • RMIT Shkolla e Shkencës
 • RMIT Shkolla e Shëndetit Profesional, Inxhinieri dhe Shkenca

histori


Kolegji për burra Punues të Melburnit u hap në qershor 4, 1887, me një ceremoni gala në Town Hall në Melbourne, duke u bërë i pesti ofruesi i arsimit terciar në Victoria (Melbourne Athenaeum u themelua në 1839, Universiteti i Melburnit në 1853, Shkolla Ballarat e Minierave në 1870 dhe Shkolla Bendigo për Miniera në 1873). Mori 320 regjistrimet në natën e saj të hapjes.

Ajo u hap si një shkollë nate për mësimin në “art, Shkencë dhe Teknologji”-në ​​fjalët e founder- saj”sidomos për njerëzit që punojnë”. Ormond ishte një besimtar i fortë në fuqinë transformuese të arsimit dhe besonin se kolegji do të jetë i “rëndësi të madhe dhe vlera” në industrializim e Melburnit gjatë shekullit të 19-të në fund. Në 1904, ajo u përfshi nën Akti Kompanitë si një kolegj privat.

Midis të shekullit të 20-të dhe 1930, ajo u zgjerua me kalimin e vjetër Melbourne burg dhe të ndërtuara ndërtesat fqinje për artin e ri, inxhinierike dhe radio shkolla. Ai bëri gjithashtu kontributin e saj të parë në përpjekjet e Australisë luftës nëpërmjet trajnimit të personelit ushtarak të kthyer nga Lufta e Parë Botërore. Pas një peticion nga studentët, zyrtarisht ndryshoi emrin e saj në Kolegjin Melbourne Teknik në 1934.

Kolegji zgjeruar dhënë një kontribut më të madh për përpjekjet e Australisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke trajnuar një të gjashtën e ushtarake të vendit të personelit, duke përfshirë shumicën e zyrtarëve të saj të komunikimit Royal Australian Air Force. Ajo gjithashtu trajnuar 2000 civilë në munitionsmanufacturing dhe është autorizuar nga Qeveria Australiane për prodhimin e pjesëve-përfshirë ushtarake avion shumicën e pjesëve për bombardues Beaufort.

Pas Luftës së Dytë Botërore, në 1954 ajo u bë Australian ofruesi i parë arsimi i lartë që do të jepet patronazhin mbretëror (nga Elizabeth II) për shërbimin e saj të Komonuelthit në fushën e arsimit dhe për kontributin e saj në përpjekjet e luftës; dhe u emërtua zyrtarisht “Royal Melbourne Technical College”. ai u bë (dhe mbetet sot e kësaj dite) institucioni i arsimit të lartë vetëm në Australi me të drejtën e prefiksit “mbretëror” së bashku me përdorimin e monarkisë e shenja të Anglisë.

Emri i tij u ndryshua zyrtarisht në Melbourne Institutin Mbretërore të Teknologjisë në 1960. Gjatë mesit të shekullit të 20-të, ajo u ristrukturuar si një ofrues të arsimit të lartë të përgjithshëm dhe profesional, dhe edukimi i pari sektori i dyfishtë në Australi. Ajo gjithashtu filloi një angazhim me Azinë Juglindore gjatë kësaj kohe (në bazë të Planit Colombo të Qeverisë Australiane). Në 1979, fqinje Emily McPherson Fakulteti i Ekonomise familje u bashkuan me RMIT.

Pas bashkimit me Institutin e Teknologjisë në Phillip 1992, ai u bë një universitet publik me aktin e Qeverisë Viktoriane nën programinRoyal Melbourne Institute of Technology Aktit 1992. Gjatë viteve 1990, universiteti ka pësuar një zgjerim të shpejtë dhe të shkrirë së bashku me një numër të kolegje dhe institute të afërta. Kolegji Melbourne i Dekorimi dhe design u bashkuan RMIT në 1993, për të krijuar një dizajn të dedikuar shkollë të re TAFE, pasuar nga Kolegji Melbourne të Printime dhe grafike Arteve në 1995. Në të njëjtin vit, ajo hapi kampusin e saj të parë radiale në Bundoora në veri të zonës metropolitane Melbourne. Në 1999, të fituar Instituti Melbourne të Textiles kampus në Brunswick në të brendshme-veriore zonën metropolitane Melbourne për shkollat ​​e saj të projektimit TAFE.

Në fillim të shekullit të 21, ajo u ftua nga qeveria vietnameze të bëhet universiteti i parë në pronësi të huaj të vendit. Kampusi i saj i parë ndërkombëtar degë u hap në Ho Chi Minh City në 2001 me një të dytë në Hanoi në 2004. Në 2013, ajo themeloi një prani në Evropë me hapjen e një qendre në Barcelonë, Spanjë.

 


A doni diskutuar Universiteti RMIT ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti RMIT në hartën


Foto


Fotografitë: University RMIT zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

komente Universiteti RMIT

Bashkohen për të diskutuar i Universitetit RMIT.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.