Universiteti Federal Ural

Universiteti Federal Ural

Ural Federal University Details

 • vend : Federata Ruse
 • qytet : Yekaterinburg
 • akronim : URFU
 • i themeluar : 1920
 • studentët (përafërsisht.) : 34000
 • Mos harroni të discuss Ural Federal University
Enroll at Ural Federal University

Përmbledhje


Universiteti Federal Ural (UrFU) është një nga më të mëdha të institucioneve të larta arsimore në Rusi duke sjellë arsimin bashku themelore dhe qasje inovative për sfidat e kohëve moderne.

aspirata jonë është që të bëhet një universitet të klasit botëror në zemër të Eurazisë angazhuar për zhvillimin kompleks dhe të qëndrueshëm të hulumtimit dhe mësimdhënies.

Currently the university is home to more than 30 000 studentë nga 80 countries of the world and more than 2 000 faculty members including the top-notch global experts in the spheres of natural sciences, inxhinierike dhe sociale shkenca. tonë 17 Institutet ofrojë më shumë se 350 beqar, Master dhe të doktoraturës Programet në shkencat natyrore, inxhinieri, Shkencat shoqërore, shkencat humane, ekonomi dhe menaxhimit të mësuar në rusisht dhe anglisht. The number of UrFU alumni exceeds 300 000 njerëz.

Studimet Përparime janë ndjekur në 72 research excellence centres. The university is open to international collaboration having more than 500 partnerë në të gjithë globin dhe duke qenë një pjesëmarrës aktiv i iniciativave të tilla si Universiteti BRICS Rrjeti, University SCO Rrjeti, University CIS.

Universiteti Federal Ural vazhdimisht punon në ndërtimin e reputacionit të saj globale dhe aktualisht renditet në mesin e universiteteve më të mira në botë:

 • 7 të vendosur në mesin e universiteteve ruse (Webometrics Renditja e Universiteteve të Botës)
 • top-10 universitetet më të mira ruse ("RA Expert" agjencia e vlerësimit);
 • top-60 prej universiteteve më të mira të Evropës në Zhvillim dhe Azinë Qendrore (QS Quacquarelli Symonds);
 • top-650 (QS Botërore Universiteti renditjen);
 • vendosur 13 në renditjen e universiteteve kombëtare nga Agjencia e Vlerësim Interfax;
 • vendosur 77 në mesin e BRICS vendeve universiteteve (QS Botërore Universiteti renditjen: BRICS);
 • vendosur e 3 si për nga numri i patentave ndër kompanitë në Rusi (Research & innovation performance of the G20 (Rusi) - Thomson Reuters).

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • Faculty of Accelerated Learning
 • Graduate Engineering School
 • Graduate School of Economics and Management
 • Institute of Chemical Engineering
 • Institute of Civil Engineering
 • Institute of Fundamental Education
 • Institute of Further Education and Vocational Training
 • Institute of Humanities and Arts
 • Institute of Material Sciences and Metallurgy
 • Institute of Mathematics and Computer Sciences
 • Institute of Mechanics and Machine Building
 • Institute of Military Technical Education and Security
 • Institute of Natural Sciences
 • Institute of Open Educetional Technologies
 • Instituti i Kulturës Fizike, Sport and Youth Policy
 • Instituti i Fizikës dhe Teknologjisë
 • Institute of Public Administration and Entrepreneruship
 • Institute of Radioelectronics and Information Technologies
 • Institute of Social and Political Sciences
 • Ural Power Engineering Institute

histori


Ural Federal University is the oldest higher educational institution in the Ural region. It was founded in Ekaterinburg in 1920 by the decree of Vladimir Lenin, the head of the Soviet Government. After some time the University split into two: Ural State University (FAITH), specializing in fundamental, natural and mathematical sciences, humanities and social studies, and Ural Polytechnic Institute (UPI, laterUral State Technical University, USTU-UPI) which was essentially focused on training engineers for metallurgical, heavy engineering, ndërtim, radio technology and power engineering industries. UPI was also engaged in the dynamic development of the knowledge areas which were new for the USSR back then: inxhinieri bërthamor, kimi organike, telecommunication technologies.

Both universities maintained close ties with each other and their partners – Ural industrial enterprises, which turned Ekaterinburg into one of the largest university cities in Russia. Construction of the University campus started in the 1940-s; now it occupies the whole district in the city.

Në 2008 the modernisation reform of the Russian higher education system was launched. A number of universities already having close relations were merged, received a federal status and additional financing.

Federal universities are located in Rostov-on-Don, Krasnoyarsk, Kazan, Arkhangelsk, Yakutsk, Kaliningrad, Vladivostok, Stavropol and Ekaterinburg. They now rank among Russia’s top higher educational institutions along with Moscow State University and St.Petersburg State University.

The merger process of USTU-UPI and USU to create Ural Federal University (UrFU) filloi në 2009 and was fully completed by the spring of 2011.


A doni discuss Ural Federal University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Ural Federal University on Map


Foto


Fotografitë: Universiteti Federal Ural zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Ural Federal University reviews

Join to discuss of Ural Federal University.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.