University Korea

University Korea

Korea University Details

 • vend : Korea e jugut
 • qytet : Seoul
 • akronim : KU
 • i themeluar : 1905
 • studentët (përafërsisht.) : 38000
 • Mos harroni të discuss Korea University
Enroll at Korea University

Përmbledhje


University Korea is a private research university in Seoul,Korea e jugut. themeluar në 1905, ajo është një nga institucionet më të vjetra dhe më të shquar të vendit të arsimit të lartë. Ajo është konsideruar si një nga universitetet SKY, i njohur për të qenë një nga universitetet më të mira në vend. The student body consists of over 20,000 undergraduate students and over 10,000 studente te diplomuar. gjerësia akademik i universitetit është i gjerë me saj 81 departamentet në 19 kolegje dhe ndarjet, dhe 18 shkolla pasuniversitare. Ajo ka mbi 1,500 anëtarë të fakultetit me kohë të plotë me mbi 95% prej tyre mbajnë Ph.D. or equivalent qualification in their field. The Korea University Alumni Association consists of more than 280,000 diplomuar në universitet.

University Korea është një institucion i madh hulumtues, dukshëm në historinë e Koresë së Jugut për të qenë institucioni i parë arsimor për të ofruar programe akademike në Kore në disiplina të ndryshme, të tilla si ligji, ekonomi, dhe gazetaria. It is particularly well known for its College of Law, which is widely considered to be one of the most well-known undergraduate law programs in South Korea. Korea University also has auxiliary educational facilities such as the Institute of Foreign Language Studies, Instituti për Edukimin në Vazhdim, Instituti i Arsimit Ndërkombëtar, dhe Qendra për mësimdhënie dhe mësimnxënie. Atje jane 115 institutet kërkimore, përfshirë Laboratorin Battelle @ KU, Instituti Ndërkombëtar marrëdhënieve Ilmin, dhe Qendra për Informacion Teknologjitë e sigurisë.

 

Historia korea e Universitetit, TIK nga lindja, ka qenë një nga pioniere, nxitjen e individëve të talentuar të modernizimit përmes studimeve të reja. Në 1905, si Korea ka humbur rrugën e saj dhe u bë në mëshirë të fatit siç ballafaqohen pushtimin pashmangshëm japoneze, KU ndezur një fener shprese për kombin Korean në fytyrën e afërt errësirën me misionin e saj "National Shpëtimi nëpërmjet edukimit".
më pas, në luginën e Anam, studentët e shumta KU edukuar me vlerat e lirisë, drejtësi, dhe e vërteta u bë pionierë që realizohet demokracinë Koresë së dhe zhvillimin ekonomik.
Krenar për të përfaqësuar institucionin e parë të arsimit të lartë e themeluar nga një civil, përvoja jonë kolektive gjatë shekullit të kaluar, në të cilën ne e udhëhequr të ardhmen e popullit dhe kombit është një trashëgimi të madhe që ishte i barabartë me rrallë. megjithatë, në epokën që ne tani përballet, ne nuk mund të mbështetet ose të zbresë mbi këtë krenari.
universitetet, kufizuara nga formalizmi formule të politikave të vjetëruara arsimore, janë reduktuar për të objekteve të vlerësimit.
Nga ana e tyre, të rinjtë besuar tyre janë të pasur vështirësi të gjenin punë dhe po dekurajohen.
Universiteti ynë duhet të sjellë ndryshime në vend që të udhëhiqet nga ata. Në 2015, në mes të këtyre krizave, ne përsëri të mendojë për të ardhmen e arsimit tonë. Në këtë moment historik, kur e ardhmja është e pasigurt se kurrë më parë, Universiteti Korea do të ushqejë 'intelektualët pioniere’ i cili do të avancojë lirshëm në të gjithë terrenin e pasigurisë.
Ne të zgjidhur se Universiteti Korea do të lindin të jetë portreti institucioni i mësimit të vërtetë të lartë që Listat kursit përmes të shekullit të 21. Duke shkuar më lart dhe përtej Universitetin që përfaqëson Korea dhe historinë e saj, ne do të transformojë veten në një universitet që nxit individë të talentuar të cilët do të çojë botën në të ardhmen.
pa pioniere, nuk do të ketë nesër. Rruga pioniere do të realizohet vetëm nga risi në arsim.
Ne nuk do të dybek nga mendimtarët cekët dërrmuar në fytyrën e konkurrencës pafund. Ne do të jetë Universiteti që krijon dhe drejton të ardhmen tonë.

Jaeho Yeom
president, University Korea

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • Shkollë drejtësie
 • Shkolla e biznesit
 • Kolegji i Arteve Liberale
 • College of Political Science and Economics
 • College of Information and Communications
 • School of Media and Communication
 • Shkolla e Artit dhe Dizajnit
 • Ndarja e Studimeve Ndërkombëtare
 • Kolegji i Mjekësisë / Shkolla e Mjekësisë
 • College of Life Sciences and Biotechnology
 • Kolegji i Edukimit
 • Kolegji i Shkencave
 • Kolegji i Inxhinierisë
 • College of Health Science
 • College of Nursing
 • Shkolla e Studimeve Ndërdisiplinore

histori


Following Independence in 1945, the status of Bosung College was elevated to that of a university comprising three colleges, Shkenca Politike dhe Ligji, Economics and Commerce, and Liberal Arts. Hyun Sang-Yun, the first president, initiated an expansion of the campus by purchasing forest and land. në qershor 1949, Korea University awarded its first bachelor’s degrees and in September of the same year, the graduate school was established. Yu Chin-O, the fourth president, continued to expand Korea University with the establishment of the Division of Science within the College of Liberal Arts, as well as a fourth college, the College of Agriculture.

në qershor 1961 the present Liberal Arts building (Seokwan) është përfunduar. Various facilities were also completed such as the museum, the agriculture laboratory, the greenhouse, and other buildings for student services. Këtë vit, an experimental farm of about 1,680,000 pyeong was added to the facilities. veç, the Science and EngineeringDepartments were equipped with laboratories and instruments. Ne dhjetor 1963, the Graduate School of Business Administration, the first of its kind in Korea, u vendos. në tetor 1965, Yu Chin-O retired after fifteen years of service as the fourth president of Korea University and was succeeded by Professor Lee Chong-Woo as the fifth president. pas 1966, Korea University continued to expand with a gradual increase in the number of departments within the College of Science and Engineering and in the College of Agriculture. The Graduate School of Education was also founded. More facilities, including the new annex buildings, the General Education Building (Kyoyangkwan), and the Mass Communication Building (Hongbokwan), were added.

në tetor 1970, Dr. Kim Sang-Hyup, professor of political science, was appointed as the sixth president, succeeding Lee Chong-Woo who retired in September of that year. Ne dhjetor 1971, a major reorganization of Korea University took place. In accordance with the long-term development plan, all Woosuk University colleges, including Medicine, Liberal Arts dhe Sciences, Ligji dhe Ekonomia, Junior College of Allied Health Sciences, as well as Woosuk University Hospital, were completely integrated into Korea University. në qershor 1972, the Business Administration Building (Kyoyangkwan) was completed to accommodate the College of Commerce and the Graduate School of Business Administration. Në dhjetor të të njëjtit vit, the College of Education was established.

Ne prill 1975, President Kim Sang-Hyup was succeeded by Cha Rak-Hoon who became the seventh president. Ne dhjetor 1976, the College of Commerce was renamed the College of Business Administration. The Graduate School of Food and Agriculture was established in January of the following year. Ne dhjetor 1977, the College of Science and Engineering were separated into the College of Science and the College of Engineering. veç, the new Central Library, the largest of its kind in South Korea at that time, was opened in March 1978. Ne korrik 1983, Medical School and hospital were expanded and reorganized into the Korea University Medical Center, which then included four new hospitals: Haewha, Guro, Yeoju and Ansan. Ne shtator 1983, the Science Library opened as the center for science and technology research and was at that time the largest and most modern building on the campus.

në qershor 2001, Korea University concluded a joint academic program with the University of British Columbia in Canada. The Korea University Lyceum was completed and SK Telecom made a significant contribution in the same month. Ne korrik, the Division of International Studies and the School of Journalism and Mass Communication were founded. në tetor, Korea University obtained ISO9001 authentication in all educational and administrative areas.


A doni discuss Korea University ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Korea University on Map


Foto


Fotografitë: University Korea zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Korea University reviews

Join to discuss of Korea University.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.