Universiteti Keele

Universiteti Keele. Arsimi në Angli. Studim në Mbretërinë e Bashkuar. Education Bro - Studimi Magazine jashtë vendit.

Keele University Details

 • vend : Mbretëria e Bashkuar
 • qytet : gjuhë
 • akronim : KU
 • i themeluar : 1949
 • studentët (përafërsisht.) : 1000
 • Mos harroni të diskutuar Universiteti Keele
Regjistrohen në Universitetin Keele

Përmbledhje


Ne jemi Universiteti Keele dhe ne jemi të ndryshëm. Themeluar më shumë se 60 vjet më parë në besimin që plotësojnë kërkesat e një lloji të ri të shoqërisë, Ekonomia dhe botërore, parimet tona resonate tani më shumë se kurrë.

nestled në 600 akra e fshat në zemër të Britanisë së Madhe, shumë nga nxënësit tanë dhe një numër të jetojnë stafit tonë, si dhe studimit dhe punës këtu. Kjo është një kampus i madh, por një komunitet i vogël dhe kozmopolit. Ne veprojmë në një shkallë të njeriut, sigurimin e njerëzve hapësirë ​​për të menduar dhe shumë për të bërë, me një grup të madh të klubeve, shoqëritë, aktivitetet dhe mundësitë vullnetare.

Ne rradhazi renditet në krye të anketat e kënaqësisë studentëve. Kjo është për shkak se ajo është më shumë se e gjelbër dhe e bukur, kjo është një vend i hulumtimit dhe përsosmërisë akademike shumë. Nëse kjo është Shëndeti, Humanistika dhe Social Sciences ose Shkenca Natyrore, çfarëdo zonën tuaj të studimit, ne kemi ofruar një eksperiencë unike dhe ndërkombëtare të mësuarit. Ne mësojnë në grupe të vogla, të sigurojë një-për-një qasje akademikët tanë dhe të vlerësojnë cilësinë e mësimdhënies tonë, si shumë si hulumtimet tona.

Programet tona shkallë dhe vite themel kanë qenë gjithmonë distinctively vështirë, fleksibël dhe të nxisë një njohuri të gjerë bazuar. Qasja jonë ndërdisiplinore dhe multidisiplinare nuk ka vetëm të mbështesin një edukim të mrekullueshëm, por fuqitë tona kërkimore botë kryesor. Të cilat gjithashtu do të thotë që ne të japë ndikim më të madh dhe vlera nga hulumtimet tona dhe mësimdhënies, në nivel global, si dhe në nivel lokal.

Kjo është pak çudi studentët dhe alumni tona janë aq individuale sa vetë Universitetin: progresive dhe realizohet, të qartë se kush janë dhe çfarë ata duan të jenë, pajisur për të përmbushur disa nga sfidat më të mëdha të botës sot janë shfaqur, për të mirën e shoqërisë dhe ndërmarrjes.

Keele është në North Staffordshire në gjysmë të rrugës në mes të Manchester dhe Birmingham. Universiteti është në një kodër me pamje nga qyteti i Newcastle-under-Lyme (dy milje nga Keele) me Stoke-on-Trent (dhe zona kryesore e saj tregtare Hanley) vetëm disa milje më tej.

Ka një jetë të lulëzuar studente rreth kampus dhe një gamë të gjerë të kafe-bare, restorantet dhe baret në Newcastle dhe klube në Hanley.

dashuruar Teatri do të gëzojnë Vic ri në Newcastle dhe Regent në Hanley, ndërsa filmat e fundit janë shfaqur në kinema multi-ekran në Newcastle. Parku më i madh i Mbretërisë së Bashkuar theme, Alton Towers, është rreth 45 minuta nga Universiteti. Peak District bukur është vetëm 20 milje larg nga Keele. Shih Peak Qarkut- gjëra për të parë dhe të bëjë për më shumë informacion.

Vend qendror Keele do të thotë se është e lehtë për të marrë kudo në vend, me M6 dhe hekurudhore lidhjet e ngushta në dorë. Manchester dhe Birmingham janë secili një orë me makinë larg, ndërsa Londra është 90 minuta me tren.

Keele ofron një gamë të gjerë të kurseve për të vendosur ju në rrugën e duhur për të ardhmen tuaj. Ne ofrojmë mbështetje të shkëlqyer dhe të objekteve për studentët, dy akademike dhe shoqërore.

Kurset tona ofrojnë:

 • Stimulimi i mësimdhënies dhe nxënies dhe aftësitë për karrierën tuaj të ardhshëm.
 • Mësimi me cilësi të lartë nëpër një gamë të gjerë të subjekteve akademike dhe profesionale.
 • Mundësi për të kombinuar interesat tuaja dhe të zhvillojnë aftësitë tuaja nëpërmjet dallueshme gradë tona Dual nderon – me mbi 500 Kombinime subjekt dispozicion.

Ne gjithashtu ofrojmë profesionale Beqar nderon gradë në mjekësi, shëndetësor, Ligjit dhe të biznesit subjekteve.

Me një tërheqës, Kampusi miqësore, Keele ofron një përvojë shumë të veçantë të studentëve:

 • argëtuese shkëlqyer në Studentëve’ Bashkimi çdo natë të javës.
 • Të diplomuarit lënë Keele me disa prej më të mirë normat akademike dhe punësimit suksesit në Britani të Madhe

Kjo është diferenca Keele.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • Fakulteti i Shkencave Humane dhe Sociale Shkencës
 • Studime amerikane
 • kriminalistikë
 • arsim
 • anglisht
 • Studime Film
 • histori
 • shkencat humane
 • Shkolla Menaxhimi Keele
 • Njësia Learning Gjuha
 • ligj
 • Artet liberale
 • Media, Komunikimi dhe Kultura
 • Music dhe Muzika Teknologji
 • politikë, Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Filozofi
 • Shkenca Sociale dhe Politikat Publike
 • Punë sociale
 • sociologji
 • Fakulteti i Mjekësisë dhe Shëndetit Shkencave
 • Shëndeti dhe Rehabilitimi
 • mjekësi
 • Infermieri dhe Mami
 • farmaci
 • Fakulteti i Shkencave të Natyrës
 • Kimi dhe kimi Medicinale
 • Computing dhe Matematikë
 • Shkenca Mjeko-ligjore
 • gjeografi, Gjeologjia dhe Mjedisit
 • Shkencat e jetes
 • Fizikë dhe Astrofizika
 • Shkenca fizike dhe gjeografike
 • psikologji
 • Këshillimi

histori


Universiteti Keele është themeluar në 1949 si Kolegjin Universitetin e North Staffordshire, me iniciativën e një D Lindsay, pastaj Profesor i Filozofisë dhe Master i Balliol College, Oxford. Lindsay ishte një avokat i fortë i arsimit të të rriturve të klasës punëtore, i cili kishte sugjeruar parë që një “Universiteti njerëzve” në një fjalim në Punëtorëve të North Staffordshire’ Shoqata Arsimore në 1925.

në 13 marsh 1946, Lindsay shkroi Sir Walter Moberly, kryetar i Komisionit të Granteve University (UGC), duke sugjeruar krijimin e një kolegji “në linjat e reja”. praktikë e kishte për kolegje të reja për të nisur pa fuqive shkallë-dhënies, në vend të kësaj duke marrë gradë të jashtëm në Universitetin e Londrës. Ç'është më e rëndësishmja, Lindsay të kërkuar për të “të shpëtoj të shkallës së jashtme në Londër”, në vend të kësaj duke formuar një kolegj me autoritetin që nga fillimi për të vendosur planin mësimor e vet, ndoshta duke vepruar nën sponzorimin e një universiteti të vendosur. Lindsay shkroi edhe për zëvendës-kancelari i Oksfordit, paraprakisht kërkon sponsorizim vetëm të tillë.

Një komitet eksploruese është themeluar nga Stoke-on-Trent Këshillit Bashkiak, kryesuar nga Lindsay dhe e mbështetur nga Alderman Thomas Horwood, Famullitar i Etruria dhe lideri i grupit të Punës për Këshillin e Qytetit. Duke siguruar fonde publike nga UGC në janar 1948, Komiteti fituar Keele Hall, një shtëpi hijerëndë në periferi të Newcastle-under-Lyme, nga pronari i saj, Ralph Sneyd. Salla, qëndrimi stërgjyshore të familjes Sneyd, kishte qenë më parë të kërkuar nga Zyra e Luftës për përdorim ushtarak gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe është furnizuar me sasi të mëdha të pasurisë Sneyd dhe një numër të strukturave të parafabrikuara ngritur nga Ushtria, për shumën prej £ 31,000.

diplomuar i parë nga default është George Eason kishte studiuar matematikë në Universitetin e Birmingham duke fituar një BSc në 1951. Ai mori MSc tij në 1952 nga Keele.

diplomuar i pari studiuar plotësisht në Keele ishte Margaret Boulds në 1954, u diplomua në filozofi dhe anglisht. rritje të qëndrueshme, kolegji universitar u promovua në statusin e universitetit në 1962, marrjen e një kartë të re Royal në janar të atij viti, dhe miratimin emrin Universitetin e Keele. Kjo mbetet emri zyrtar, edhe pse Universiteti Keele tani është përdorimi i përditshëm. Ajo është identifikuar si një nga universitetet e xhami Plate.

Në 1968, Komisioni Royal në Edukimi Mjekësi (1965-68) lëshuar “Todd Raporti”, i cili konsiderohet mundësinë e një shkolla mjekësore duke u themeluar në Keele. Ajo ishte menduar se Veriut Staffordshire do të jetë një vend i mirë, që ka një popullsi të madhe lokale dhe disa spitale të mëdha. Ajo është konsideruar se një konsum minimal të 150 studentë për çdo vit do të jetë e nevojshme për të bërë një shkollë mjekësore ekonomikisht dhe edukative të qëndrueshme. megjithatë, universiteti ishte në atë kohë shumë e vogël për të mbështetur një shkollë mjekësore të kësaj madhësie. megjithatë, në 1978, Keele Departamenti i Mjekësisë Pasuniversitare hapur. Ky hulumtim i kryer mjekësor dhe arsim pasuniversitar mjekësore, por nuk e mësojnë nxënësit universitare mjekësore. Në 2002, disa studentë nga Manchester Medical School filloi duke u mësuar në Keele. Më në fund Shkolla e Keele e mjekësore u hap në 2007.

Në 1994, Shkolla e Fizioterapi Oswestry dhe Veriut Staffordshire (ONSSP), i cili kishte qenë një institucion i veçantë i bazuar në Spitalin Robert Jones dhe Agnes Hunt ortopedike në Oswestry, Shropshire, u bashkua me Universitetin Keele, duke u bërë Departamentit të Studimeve fizioterapi Keele-së, dhe të zhvendosen nga Oswestry në kampusin e Universitetit Keele. Në gusht 1995, Universiteti Keele bashkua me Veriut Staffordshire Kolegji i Infermierisë dhe Mamive, formimin Shkolla e ri të Infermierisë dhe Mamive.

Në 1998 dhe 1999 ka pasur disa polemika mbi vendimin e autoriteteve të universitetit për të shitur Koleksion Turner, një koleksion i çmuar i librave matematikore të shtypura, duke përfshirë disa që kishin përkisnin - dhe ishin shënime shumë nga - Isaac Newton, në mënyrë për të financuar përmirësime të mëdha në bibliotekën e universitetit. Zyrtarë të lartë të universitetit autorizuar shitjen e mbledhjes për një blerës privat, me asnjë garanci se ajo do të mbetet e paprekur, ose në Mbretërinë e Bashkuar. Edhe pse ligjërisht e lejuar, shitja ishte e papëlqyeshme në mesin e komunitetit akademik dhe polemika u ushqyer nga zgjatur raportimi negativ për shtyp duke sugjeruar se £ 1 milion çmimi i shitjes është shumë i ulët dhe se mbledhja ishte i sigurt për të shkatërruar.

Për shkak të rënies së popullaritetit dhe financimit, departamenti gjerman mbyll në dhjetor 2004, pse universiteti ruajtur shkallën e saj fizike, pavarësisht subjektit përballet me presione të ngjashme.

Në 2009, universiteti u dha vjetorin Çmimet Mbretëreshës për Arsimin e Lartë dhe të mëtejshëm, për “pioniere punë me NHS në ndërhyrjes hershëm dhe kujdesin primar në trajtimin e dhimbjes kronike dhe artritit, lidh kërkime të dërgimit të pacientëve përmes rrjeteve GP dhe grupet e përdoruesve”.

Në 2012 Keele futur dy vjet më i ri themeli, viti ndërkombëtar themeli dhe përshpejtuar vitin ndërkombëtare themeli, që të shtoni në ofertën ekzistuese, si humane, shkencë, Shkenca shoqërore, shëndetësor, vjet përgjithshme themeli dhe viti i themelimit për njerëzit të cilët kanë probleme të pari.

Zgjerimi i mëtejshëm në faqen e universitetit nga 2015 pritet të sjellë investimet private duke krijuar një qendër e shkencës. Kjo do të sjellë mijëra vende pune në Staffordshire, si dhe universiteti. Krijimi i një qendre të zgjuar e energjisë synon të krijojë një burim të qëndrueshëm të energjisë dhe për të promovuar teknologjinë e gjelbër.


A doni diskutuar Universiteti Keele ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti Keele në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti Keele zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

komente Universiteti Keele

Bashkohen për të diskutuar në Universitetin Keele.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.