Universiteti i Kalifornisë, Berkeley

Universiteti i Kalifornisë, Berkeley. Studimi në SHBA. EducationBro - Studimi Magazine jashtë vendit

Universiteti i Kalifornisë, Berkeley Details

Regjistrohen në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley

Përmbledhje


Universiteti i Kalifornisë, Berkeley është një institucion publik i cili është themeluar në vitin 1868.

tarifat e shkollimit në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley janë $40,000 (Aprox.).

Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, shpesh të referuara si Cal, është vendosur me pamje nga San Francisco Bay. në mënyrë tipike, 95 për qind ose më shumë të freshmen hyrëse në Berkeley zgjedhin të jetojnë në kampus. Ka më shumë se 1,000 organizatat studentore, duke filluar nga grupet politike në një var rrëshqitje klub dhe çdo gjë në mes. Berkeley gjithashtu ka një jetë të lulëzuar greke me dhjetra e vëllazërisë dhe Sorority kapitujve. California Golden Bears të, Ekipet atletike Berkeley, konkurrojnë në Konferencën e Pac-12 dhe janë të njohur për rivalitetin e tyre tradicionale hark me Universitetin e Stanfordit.

Berkeley ka 14 shkolla dhe kolegje, duke përfshirë një numër të shkollave pasuniversitare dhe profesionale, të tilla si Shkolla e optometri dhe Graduate School e Gazetarisë. Programe të tjera pasuniversitare të ofruara përfshijnë ato në Shkollën e lartë renditet Haas të Biznesit,Graduate School e Arsimit, Kolegji i Inxhinierisë dhe Shkolla e Ligjit.

Berkeley është i njohur edhe si një qendër e aktivizmit liberale studentore: Lëvizja e Lirë Fjala - një 1964 Protesta studentore në Berkeley në përgjigje të ndalimit të administratës në veprimtarinë politike - fitoi vëmendjen e përhapur. alumni të rëndësishme përfshijnë ish U.S. Shefi i Gjykatës së Lartë i Drejtësisë Earl Warren, Olympic medaljes së artë Jonny Moseley dhe aktori John Cho, i njohur për rolin e tij në “Harold dhe Kumar” filma. Dr. J. Robert Oppenheimer, i cili ka punuar në zhvillimin e bombës atomike, si drejtor shkencor i projektit Manhattan gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte profesor në Berkeley.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


kimi

Përfshin departamentet e Kimisë dhe Inxhinierisë Kimike.

arsim

programet master dhe doktoraturës, përgatitja mësues, program universitare të vogla dhe trajnim lidershipi.

inxhinieri

Përfshin departamentet e Bioengineering; civil & Inxhinieri e Mjedisit; inxhinieri elektrike & Shkencat kompjuterike; Inxhinieri industriale & Operations Research; materialet Shkenca & inxhinieri; Inxhinieri mekanike; dhe Inxhinieri Bërthamore.

Mjedisit Design

Përfshin departamentet e Arkitekturës; Landscape Architecture; dhe qytetit dhe Planifikimit Rajonal.

Haas Shkolla e Biznesit

gradë universitare, programet MBA dhe edukimi ekzekutiv.

informacion

Programet pasuniversitare në sistemet e menaxhimit të informacionit dhe të të dhënave të shkencës.

gazetari

Dyvjeçar Master immersive e programit Gazetarisë.

ligj

Oferta J.D. dhe J.S.D. programet, dhe i pari U.S. Shkolla ligj për të ofruar M.A. dhe Ph.D. gradë në jurisprudencë dhe politikës sociale.

letra & shkencë

kolegj i madh Berkeley përfshin më shumë se 60 Departamentet në shkencat biologjike, artit dhe humane, shkencat fizike, dhe shkencat sociale.

Burime natyrore

Përfshin departamentet e Bujqësisë dhe Ekonomisë Burimeve; Shkenca ambjentale, politikë, dhe Menaxhimi; Shkenca ushqyese; dhe bimëve dhe Microbial Biologji.

optometri

program profesional për optometri.

Shëndeti publik

programet master dhe doktoraturës në një gamë të gjerë të disiplinave të shëndetit publik.

Richard dhe Rhoda Goldman Shkolla e Politikave Publike

master, doktoraturës dhe një program universitare të vogla në politikat publike.

Mirëqenia sociale

Ofrimi master, Master në harmoni së, Programet e doktoraturës dhe kredenciale.

histori


Në 1866, Kolegji private e Kalifornisë blerë tokën përbërë aktuale kampus Berkeley. Për shkak se ajo mungonte fonde të mjaftueshme për të vepruar, ajo përfundimisht u bashkua me bujqësore shtetërore, minierash, dhe mekanike Arts College për të formuar në Universitetin e Kalifornisë, universiteti i parë publik të plotë-kurrikulës në shtet.

Dhjetë anëtarë të fakultetit dhe pothuajse 40 Studentët e përbërë në Universitetin e ri të Kalifornisë, kur ajo u hap në Oakland në 1869. Frederick H. Billings ishte një administrues i besuar i Kolegjit të Kalifornisë dhe sugjeroi që kolegji të emëruar në nder të filozofit anglo-irlandez George Berkeley. Në 1870, Henry Durant, themeluesi i Kolegjit të Kalifornisë, u bë presidenti i parë. Me përfundimin e Sallave andSouth Veriut në 1873, universiteti u zhvendos në vendndodhjen e saj Berkeley me 167 meshkuj dhe 22 studentët femra dhe mbajti klasa e saj të parë.

Duke filluar në 1891, Phoebe Apperson Hearst bërë disa dhurata të mëdha në Berkeley, financuar një numër të programeve dhe të ndërtesave të reja, dhe sponsorizimin, në 1898, një konkurs ndërkombëtar në Antwerp, Belgjikë, ku arkitekti francez Émile Bénard paraqiti dizajnin fitues për një master plan kampus. Në 1905, Farm Universiteti u krijua pranë Sacramento, në fund të fundit duke u bërë në Universitetin e Kalifornisë, Davis.By 1920, numri i ndërtesave kampus ishte rritur ndjeshëm, dhe ka përfshirë njëzet strukturat e projektuar nga arkitekti John Galen Howard.

Robert Gordon Sprouli shërbeu si president nga 1930 te 1958. nga 1942, Këshilli Amerikan për Arsimin rendit UC Berkeley dytë vetëm në Universitetin e Harvardit në numrin e departamenteve të shquar.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, pas zbulimit pastaj-sekret Glenn Seaborg së plutoniumit, Laboratori Rrezatimi Ernest Orlando Lawrence filloi të kontratës me U.S. Ushtria për të zhvilluar bombën atomike. profesor i fizikës UC Berkeley J. Robert Oppenheimer u emërua kreu shkencor i Projektit Manhattan në 1942. Së bashku me Laboratorin Lawrence Berkeley National (ish Lab Rrezatimi), Berkeley është tani një partner në menaxhimin e dy laboratorë të tjerë, Los Alamos National Laboratory (1943) dhe Laboratori Lawrence Livermore National (1952).

fillimisht, Trajnimi ushtarak ishte i detyrueshëm për studentë meshkuj, dhe Berkeley vendosur një uzinë për këtë qëllim. Në 1917, Programi ROTC Berkeley u krijua, dhe Shkolla e saj i Komunikacioni ajror Ushtarake të trajnuar pilotët e ardhshme, duke përfshirë Jimmy Doolittle, i cili u diplomua me një B.A. në 1922. Të dy Robert McNamara dhe Frederick C. Weyand diplomuar nga programi ROTC UC Berkeley-së, fituar B.A. gradë në 1937 dhe 1938, përkatësisht. Në 1926, Flota ardhmja admiral Chester W. Nimitz themeluar njësinë e Oficerëve Rezervë parë Detare Trupave Training në Berkeley. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtria rritur praninë e saj në kampus për të rekrutuar më shumë oficerëve, dhe me 1944, me shume se 1,000 studentë Berkeley janë regjistruar në V-12 Navy Programi i trajnimit College dhe trajnimit detare shkolle për inxhinieri nafte. Bordi i Regents përfundoi trajnimin e detyrueshëm ushtarak në Berkeley në 1962.

Gjatë epokës McCarthy në 1949, Bordi i Regents miratoi një besnikëri betim anti-komuniste. Një numër i anëtarëve të fakultetit kundërshtoi dhe u shkarkua; dhjetë vjet kaluan para se ata ishin rikthyer me pagesë mbrapa.

Në 1952, Universiteti i Kalifornisë u bë një entitet i ndarë nga kampusi Berkeley. Çdo kampus është dhënë autonomi relative dhe Kancelarja e vet. Pastaj-president Sprouli mori presidencën e të gjithë Universitetin e sistemit të Kalifornisë, dhe Clark Kerr u bë kancelari i parë i UC Berkeley.

Berkeley fituar një reputacion për aktivizmin e studentëve në vitet 1960 me Lëvizjen e Lirë Fjala e 1964 dhe opozita të Luftës së Vietnamit. Në shumë publicitet protestës Park Popullit në 1969, studentët dhe shkolla konflikt mbi përdorimin e një ngastër të tokës; Guardwas Kombëtare thirrur në dhe dhuna shpërtheu. Atëherë guvernator i Kalifornisë Ronald Reagan e quajti kampus Berkeley “një strehë për simpatizantë komunistë, protestuesit, dhe deviants seksi.” Studentët moderne në Berkeley janë më pak politikisht aktiv, me një përqindje të madhe të moderuar dhe konservatorëve. Demokratët tejkalojnë republikanët në fakultet me një raport prej 9:1.

Grupe të ndryshme të drejtave të njeriut dhe të kafshëve kanë ngatërruar me Berkeley. Gjuha amerikanët konflikt me shkollën mbi riatdhesimin e eshtrave nga Phoebe A. Hearst Muzeu i Antropologjisë. Aktivistët e të drejtave të kafshëve kanë kërcënuar anëtarëve të fakultetit duke kafshët për kërkime. Përgjigja e shkollës për sitters pemë protestonin ndërtimin shkaktuar polemika në komunitetin lokal.

në maj 1, 2014, UC Berkeley u emërua një nga pesëdhjetë e pesë institucioneve të arsimit të lartë nën hetim nga Zyra për të Drejtat Civile “për shkeljet e mundshme të ligjit federal mbi trajtimin e dhunës seksuale dhe ankesave të ngacmimit” nga Task Forca e Shtëpisë së Bardhë për të mbrojtur nxënësit nga sulme seksuale. Hetimi vjen pas 31 studentët femra bëhen tre ankesa federale: i parë, një Actcomplaint Clery ishte ngritur në maj 2013, dhe pastaj, pas një mungesë të përgjigjes nga Universiteti, një të dytë Ankesa Clery Act dhe ankesa Titulli IX janë paraqitur më shkurt 26, 2014. Hetimet kanë vazhduar në 2016, me qindra faqet e shënimeve të lëshuar në prill 2016, duke treguar një model të ngacmimit seksual të dokumentuar dhe shkarkimet e stafit jo-tenured.


A doni diskutuar Universitetin e Kalifornisë, Berkeley ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti i Kalifornisë, Berkeley në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti i Kalifornisë, Berkeley zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Universiteti i Kalifornisë, Shqyrtime Berkeley

Bashkohen për të diskutuar për Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.