Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos

Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos. Studimi në SHBA. EducationBro.com

Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles Details

Regjistrohen në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos

Përmbledhje


Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles është një institucion publik i cili është themeluar në vitin 1919.

tarifat e shkollimit në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos janë $35,000 (Aprox.).

Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos, zakonisht të referuara si UCLA, është e vendosur në lagjen Westwood e L.A., vetëm pesë milje nga Oqeani Paqësor. UCLA garanton strehim për tre vjet. Studentët mund të bashkohet me ndonjë nga më shumë se 800 organizatat studentore, duke përfshirë 60 ose kapituj kështu greke, të cilat përfaqësojnë rreth 13 për qind e trupit studentor. Universiteti ka një numër të grupeve të mediave të studentëve, duke përfshirë një gazetë, revistë, dhe stacionet radio dhe TV. Të UCLA Bruins konkurrojnë në Konferencën e Pac-12 të Divizionit I NCAA dhe janë të njohur mirë për ekipet e vaterpolit për meshkuj të suksesshëm të tyre dhe grave. Ekipi i Bruins 'football luan lojëra të saj në shtëpi në stadiumin e famshme në Rose Bowl në Pasadena afër.

UCLA përfshin Kolegjin e Letra dhe Shkencave dhe një numër të shkollave dhe programeve pasuniversitare, duke përfshirë Shkollën shumë të renditet së Administrimit Anderson, Graduate School e Studimeve Arsimore dhe Informacionit, Henry Samueli Shkolla e Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara, Shkolla e Ligjit, David Geffen School of Medicine, Shkolla e Punëve Publike, Shkolla e Infermierisë dhe Shkolla e Shëndetit Publik. UCLA gjithashtu ka një shkollë prestigjioze të Teatrit, film & Televizioni dhe Shkolla e Stomatologjisë. Medical Center Ronald Reagan UCLA është një nga spitalet më të lartë të renditur në vend. alumni të rëndësishme përfshijnë ish-yllin e NBA Kareem Abdul-Jabbar, Kantautori Sara Bareilles dhe aktori Sean Astin, më të mirë e di për portretizimin e Sam Gamgee në “Zoti i unazave” trilogji film.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


histori


në mars 1881, pas lobimit të rëndë nga ana e banorëve të Los Angeles, Legjislatura e shtetit California autorizuar krijimin e një dege jugore të Shtetit Normal Shkollës së Kalifornisë(i cili më vonë u bë San Jose State University) në qendër të Los Angeles për të trajnuar mësuesit për rritjen e popullsisë së Kalifornisë Jugore. The State Normal School në Los Angeles u hap në gusht 29, 1882, në atë që është tani vendi i Bibliotekës Qendrore të sistemit Los Angeles Biblioteka Publik. Objekti i ri i përfshirë një shkollë fillore ku mësuesit-në-trajnim do të ushtruar teknikën e tyre të mësimdhënies për fëmijët. Kjo shkollë fillore është e lidhur me versionin e sotme, UCLA Lab School. Në 1887, shkolla u bë i njohur si shteti normal Shkolla Los Angeles.

Në 1914, shkolla u zhvendos në një kampus të ri në Vermont Avenue (tani vendi i Los Angeles City College) në East Hollywood. Në 1917, UC Regent Edward Augustus Dickson, i vetmi regjent përfaqëson Tokë në jug në atë kohë, dhe Ernest Carroll Moore, Drejtori i Shkollës Normale, filloi të punojë së bashku për të lobuar legjislatura e shtetit për të mundësuar shkollën për t'u bërë Universiteti i dytë i Kalifornisë kampus, pas UC Berkeley. Ata u takuan në rezistencë nga alumni UC Berkeley, Anëtarët Northern California të legjislatura e shtetit, dhe Benjamin Ide Wheeler, President i Universitetit të Kalifornisë nga 1899 te 1919, të cilët të gjithë ishin kundër fuqishëm me idenë e një kampus jugore. megjithatë, David Prescott Barrows, Presidenti i ri i Universitetit të Kalifornisë, nuk e ndajnë kundërshtimet Wheeler. në maj 23, 1919, e Californians Jugore’ Përpjekjet u shpërblyen Guvernatori kur William D. Stephens nënshkruar Bill Kuvendit 626 në ligj, e cila transformohet në Shkollën Normale të Los Angeles në të Southern Dega e Universitetit të Kalifornisë. E njëjta Legjislacioni shtuar programin e saj të përgjithshëm universitare, Kolegji i Letra dhe Shkencës. Kampusi Dega Southern u hap në shtator 15 të atij viti, duke ofruar programe dy-vjeçare universitare për 250 Letra dhe studentët Shkencës dhe 1,250 studentët në Kolegjin Mësuesit, nën drejtimin e vazhdueshme Moore.

Sipas Universitetit të presidentit California William Wallace Campbell, Regjistrimi në Degën e Jugut zgjeruar në mënyrë të shpejtë që nga mesi i viteve 1920 institucioni u outgrowing 25 acre Vermont Avenue vend. Të Regents kryer një kërkim për një vend të ri dhe njoftoi zgjedhjen e tyre të të ashtuquajturit “Beverly Faqes”west-vetëm e Beverly Hills-në Mars 21, 1925 shmangur nga kodrat panoramike e Palos Verdes Gadishullit ende bosh. Pas ekipet atletike hyrë në konferencë Pacific Coast në 1926, Këshilli studenti Dega Southern miratuar pseudonimin “Bruins”, një emër të ofruara nga këshilli i studentëve në UC Berkeley. Në 1927, i Regents riemëruar theSouthern Dega e Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos (fjala “në” u zëvendësua zyrtarisht nga presje në 1958, në përputhje me kampuset e tjera UC). Këtë vit, shteti thyen terren në Westwood në tokë shitur për $1 milion, më pak se një tretë vlera e saj, nga zhvilluesit e pasurive të patundshme Edwin dhe Harold Janss, për të cilët Hapat Janss janë emëruar.

katër ndërtesa origjinale ishin Library College (tani Powell Library), Royce Hall, Ndërtesa Fizikë Biologji (tani Building Humanities), dhe Building Kimi (tani Haines Hall), veshur rreth një oborr katërkëndësh nga ana 400 akër (1.6 km²) kompleks. Klasat e para universitare në kampusin e ri u mbajtën në 1929 me 5,500 studentët. Pas lobimit të mëtejshëm nga alumni, fakultet, administratës dhe udhëheqësit e komunitetit, UCLA ishte lejuar për të dhënë shkallën e magjistraturës në 1933, dhe doktoraturë në 1936, kundër rezistencës së vazhdueshme nga UC Berkeley.


A doni diskutuar Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles në hartën


Foto


Fotografitë: Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos zyrtari Facebook

video





Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

Universiteti i Kalifornisë, komente Los Angeles

Bashkohen për të diskutuar për Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.