Yale University

Yale University. Studimi në SHBA. Educationbro.com - Studimi Magazine jashtë vendit

Yale University Details

 • vend : Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 • qytet : New Haven
 • akronim : YU
 • i themeluar : 1701
 • studentët (përafërsisht.) : 13000
 • Mos harroni të diskutuar Universitetin Yale
Regjistrohen në Universitetin Yale

Përmbledhje


Yale University është një institucion privat që u themelua në 1701.

tarifat e shkollimit në Universitetin Yale janë $48,000 (Aprox.).

Yale University, e ndodhur në New Haven, Connecticut, është i njohur për dramë dhe muzikë programet e saj të shkëlqyera, të cilat arrijnë jashtë klasës me organizatat studentore të tilla si Whiffenpoofs Yale, një i njohur një grup cappella, dhe Shoqata Yale Dramatic. Të Yale Bulldogs konkurrojnë në Ivy League dhe janë të njohura për rivalitetin e tyre me Harvard. Studentët janë të caktuar për të jetuar në një nga 12 kolegje të banimit gjatë kohës së tyre në Yale. Secili kolegj ka një master dhe dekan të cilët jetojnë në kolegj dhe hani me studentët në salla ngrënie. shtëpitë kulturore të sigurojë një hapësirë ​​për studentët për të ndërtuar një ndjenjë të identitetit kulturor në kampus.

Yale është e përbërë nga Kolegji, Shkolla Graduate e Arteve dhe Shkencave dhe 13 shkolla profesionale. Të përfshira në shkollat ​​profesionale janë të lartë renditet Shkollën e Ligjit dhe shumë renditet Shkolla e Menaxhimit, Shkolla e Mjekësisë , Shkolla e Artit dhe Shkolla e Infermierisë. Shkolla e Dramës, Shkolla e Pylltarisë dhe Studimeve Mjedisore dhe Shkollën Divinity janë të mirë-konsideruar programeve universitare. Procesverbali Yale është më i vjetër kolegj humor revista në vend. Dwight Hall është një organizatë e pavarur ombrellë që nxit shërbim të studentëve dhe aktivizmin në lokal komunitetin New Haven. Yale është e njohur për shoqëritë e saj sekrete, më të famshme të cilat janë Skull dhe Bone Society, e cila krenohet me anëtarë të tilla si Xhorxh W. Bush dhe John Kerry, dhe Scroll dhe Shoqëria Key. alumni shquar Yale përfshijnë aktoren Meryl Streep, reporter Washington Post Bob Woodward dhe aktor Edward Norton.

Që nga themelimi i saj në 1701, Yale ka qenë i dedikuar për të zgjeruar dhe shkëmbimin e njohurive, risi frymëzues, dhe ruajtjen e informacionit kulturore dhe shkencore për brezat e ardhshëm.

arrijnë Yale është vendore dhe ndërkombëtare. Ajo partnerë me qytetin e saj të New Haven, Connecticut për të forcuar komunitetin dhe ekonominë e qytetit. Dhe ajo angazhohet me njerëz dhe institucione në të gjithë globin në kërkim për të promovuar mirëkuptimin kulturor, të përmirësojë gjendjen e njeriut, gërmoj nëpër libra më thellë në sekretet e universit, dhe të trajnuar brezin e ardhshëm të udhëheqësve botërorë.

shkollat / kolegje / departamentet / kurse / fakultetet


 • COLLEGE YALE
 • Graduate School e ARTS & SHKENCAVE
 • Shkolla e Arkitekturës
 • SCHOOL OF ART
 • Divinity SCHOOL
 • SCHOOL OF DRAMA
 • SCHOOL OF ENGINEERING & SHKENCA APPLIED
 • SCHOOL OF PYLLTARISË & STUDIME MJEDISORE
 • SHKOLLË DREJTËSIE
 • SCHOOL OF MENAXHIMIT
 • Shkolla e Mjekësisë
 • SCHOOL OF MUSIC
 • SCHOOL i Infermierisë
 • Shkolla e Shëndetit Publik

histori


Yale është rritur dhe zhvilluar për 300-plus vjet, duke kaluar shumë piketa dhe traditat fallsifikimit gjatë rrugës.

Universiteti gjurmët rrënjët e saj në 1640, kur klerikë koloniale udhëhoqi një përpjekje për të krijuar një kolegj lokal për të ruajtur traditën e arsimit liberal evropian në Botën e Re. Në 1701 statuti është dhënë për një shkollë ", ku të rinjve mund të udhëzuar në Arteve dhe Shkencave (dhe) me bekimin e Zotit të Plotfuqishëm mund të jetë i pajisur për punësim Publick si në Kishën e Gjendjes Civile. "

Shkolla u bë zyrtarisht Yale College në 1718, kur ajo u riemërua në nder të Welsh tregtare Elihu Yale, i cili kishte dhuruar të ardhurat nga shitja e nëntë bales të mallrave së bashku me 417 libra dhe një portret i Mbretit George I.

Merrni një shëtitje nëpër tre shekujve të historisë Yale, dhe të mësojnë për traditat që janë bërë pjesë e rrobave të universitetit tonë.


A doni diskutuar Universitetin Yale ? Ndonjë pyetje, komente apo komente


Universiteti Yale në hartën


Foto


Fotografitë: Yale University zyrtari Facebook

video

Ndajeni këtë informacion të dobishëm me miqtë tuaj

komente Universiteti Yale

Bashkohen për të diskutuar e Yale University.
PLEASE NOTE: EducationBro Magazine ju jep aftësinë për të lexuar informacion rreth universitetet në 96 Gjuhë, por ne ju kërkojmë të respektojnë anëtarët e tjerë dhe të lënë komente në anglisht.