Украина е една од најголемите земји во Европа.

кратко инфо

капитал : Киев

Официјален јазик : Украина

на други јазици : Руската

Популација : 42,500,000

валута : украински Hryvnia (UAH)

Временска зона : UTC +2

Се вози на : право

Повикувачки број : +380

Универзитети во Украина

Корисни статии за Украина од EducationBro списание


Службен Украина прием Центарот за странски студенти
Најдобрите универзитети за да студира медицина во Украина.
Трошоците за живот во Украина за странски студенти.
Образовниот систем во Украина
Топ 7 технички универзитети во Украина
Зошто да студирате во Украина?
Службен Украина прием Центарот за странски студенти

 

 

Преглед


Украина е претседател / парламентарна република со органот поделени меѓу претседателот (Шеф на извршната власт), Врховната Рада (законодавната власт, Собранието) и судскиот систем. Главниот закон е донесен во Уставот 1997 Границите се со Русија, Белорусија, Полска, Словачка, Романија, Молдавија.
Главен град е Киев (Киев).
Територијалните поделби се 24 региони.
Украина е земја во Источна Европа. Украина се граничи со Русија на исток и северо-источниот, Белорусија на Северо-Западна, Полска,Словачка и Унгарија на запад, Романија и Молдавија на Југозападен, и Црното Море andSea на Азовско на југ и југоисток со, односно. Таа има површина од 603,628 km², што го прави најголем земјата целосно во Европа.

надворешни односи


во 1999-2001, Украина служеше како непостојана членка на Советот за безбедност на ОН. историски, Советскиот Украина се приклучи на Обединетите нации во 1945 како еден од оригиналните членови по Западен компромис со Советскиот Сојуз,, кој побарал места за сите 15 на сојузот републики. Украина има постојано ја поддржуваше мирно, преговарање и договарање на споровите. Таа учествуваше во разговорите за поделен на четири делови во врска со конфликтот во Молдавија и промовира мирно решавање на конфликтот во пост-советска република Грузија. Украина, исто така има направено значителен придонес во мировните операции на ОН од 1992.
Денес Украина има лоши односи со Руската Федерација.

климатските


Украина има претежно умерено-континентална клима. Врнежите се несразмерно дистрибуирани; што е највисока во запад и на север, а најниска во источниот и југоисточниот дел. Западна Украина добива околу 1,200 милиметри (47.2 инчи) на врнежите на годишно ниво, додека Крим добива околу 400 милиметри (15.7 инчи). Зимите се разликуваат од кул должината на Црно Море на ладно подалеку во внатрешноста. Просечната годишна температура во Украина се движи од +5..+7 C во север и +11..+13 C во јужниот дел.

туризмот


Украина зазема 8 место во Европа по бројот на туристи во посета на, според ранг-листа на Светската туристичка организација. Украина е дестинација на крстопат помеѓу Централна и Источна Европа, меѓу северот и југот. Таа има планински масиви - Карпатите погодни за скијање, планинарење, лов и риболов. На крајбрежјето на Црно Море е популарна летна дестинација за туристи. Украина има лозја, каде што се произведуваат мајчин вина, урнатините на древните замоци, историски паркови, Православната и католичката црква, како и неколку џамии и синагоги. Киев, главниот град на земјата има многу уникатни структури како Света Софија катедрала и широки булевари. Постојат и други градови познати за туристите како пристаниште град Одеса и стариот град Лавов, во западниот дел. Крим, малку "континент" на сопствената, е популарна дестинација за туристи за пливање или солариум на Црното Море со својата топла клима, солиден планини, висорамнини и античките урнатини. Градови таму вклучуваат: Севастопол и Јалта - локацијата на мировната конференција на крајот од Втората светска војна. Посетителите можат да ги преземат крстарење патувања со брод на реката Днепар од Киев до крајбрежјето на Црното Море. Украински кујна има долга историја и нуди широк спектар на оригинални јадења. Седумте чуда на Украина се седумте историски и културни споменици на Украина; сајтови беа избрани од страна на јавноста преку интернет-базирани глас.

Украина фото галерија


Јазик


Според уставот, на државниот јазик на Украина Украина. Рускиот се зборува нашироко, особено во источниот и јужниот дел на Украина. Украина се зборува, главно во западна и централна Украина. Во Западна Украина, Украина, исто така, е доминантен јазик во градовите (како што Лавов). Во централниот дел на Украина, Украински и руски и двајцата се подеднакво се користат во градовите, со рускиот се повеќе заеднички во Киев, додека Украина е доминантен јазик во руралните средини. Во источниот и јужниот дел на Украина, Руската главно се користи во градовите, и Украина се користи во руралните средини. Овие детали резултира со значителна разлика во различни резултати од истражувањето, што дури и мал полага на прашање прекинувачи реакции на поголема група на луѓе.
Англиски јазик не се зборува. меѓу себе, луѓето во него не комуницираат. Ако сакате да разговарате со некого на англиски јазик, тоа е подобро да комуницираат со помладата генерација. За да зборувате со локалното население во друг јазик е малку веројатно.

здравје


здравствениот систем на Украина е субвенционирани од државата и достапни за сите украински граѓани и регистрирани жители. Сепак, тоа не е задолжително да бидат третирани во државна болница и голем број на приватни здравствени установи постојат на национално ниво. Јавниот сектор вработува повеќето здравствени работници, со оние кои работат за приватни медицински центри обично се, исто така, ги задржат своите државно вработување како што се мандат да обезбеди заштита во јавните здравствени установи, на редовна основа.

економија


Украина произведува речиси сите видови на превозни средства и вселенски летала. Антонов авиони и KrAZ камиони се извезуваат во многу земји. Поголемиот дел од украинскиот извоз се продаваат во Европската унија и ЗНД. од независноста, Украина ја одржува неговата сопствена вселенска агенција, Националната вселенска агенција на Украина (NSAU). Украина стана активен учесник во научно истражување на вселената и далечински сензори мисии. меѓу 1991 и 2007, Украина го лансираше шест сателити и само направи 101 лансирање возила, и продолжи да се дизајнира летало. Земјата увезува најголем снабдувањето со енергија, особено на нафта и природен гас, и во голема мера зависи од Русија како свој снабдувач на енергија. Иако 25 проценти од природниот гас во Украина доаѓа од внатрешните извори, во врска со 35 проценти доаѓа од Русија, а останатите 40 проценти од Централна Азија преку транзитни рути дека контролите на Русија. Во исто време, 85 проценти од рускиот гас се доставува до Западна Европа преку Украина. Растечки сектори на украинската економија се на информатичката технологија (ИТ) пазарот, кој беше на врвот на сите други земји од Централна и Источна Европа во 2007, расте некои 40 проценти. Украина рангирана на четвртото место во светот по бројот на сертифицирани ИТ професионалци, откако САД, Индија и Русија.

кујна


Традиционалните украински исхрана вклучува пилешко, свинско месо, говедско месо, риба и печурки. Украинците исто така, имаат тенденција да се јаде многу на компири, зрна, свежа и кисела зеленчук. Популарни традиционални јадења се varenyky (варени кнедли со печурки, компири, кисела зелка, урда или цреши), Borsch (супа од цвекло, зелка и печурки или месо) и holubtsy (зелка полнета полни со ориз, моркови и месо). Украински специјалитети вклучуваат Пилешко Киев и Киев торта. Украинците пијат задушени овошје, сокови, млеко, матеница (тие прават сирење од оваа), минерална вода, чај и кафе, пиво, вино и horilka.

Актуелната политичка ситуација и нејзиното влијание врз странски студенти


во моментов, странските студенти не можат да учат во универзитети се наоѓа на територијата на Крим и некои градови на Донецк и Lugansk региони.
Сепак, Повеќето универзитети ги пренеле своите станови во другите градови на Украина и да продолжат да ги обучуваат учениците. EdukationBro не ги препорачува на студентите да доаѓаат да студираат на универзитети кои се физички лоцирани на територијата на Крим, Донецк и Lugansk региони. Образование во останатиот дел од земјата е апсолутно безбеден и студентите не се соочуваат со било каков проблем за време на студирањето таму.

Универзитети во Украина