Австралискиот национален универзитет

The Australian National University Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Канбера
 • Акроним : ANU
 • основана : 1946
 • студентите (прибл.) : 21000
 • Не заборавајте да го discuss The Australian National University
Enroll at The Australian National University

Преглед


на Австралискиот национален универзитет (ANU) е национален истражувачки универзитет се наоѓа во Канбера, главниот град на Австралија. Нејзината главна кампус во Acton опфаќа седум наставата и истражувањата колеџи, во прилог на неколку национални академии и институти.

основана во 1946, Тоа е единствениот универзитет за да се создадени од страна на Парламентот на Австралија. Првично на постдипломски истражувачки универзитет, ANU започна додипломски настава во 1960 кога се интегрирани во Канбера Универзитетскиот колеџ, која беше основана во 1929 as a campus of the University of Melbourne. ANU enrolls 10,052 додипломски и 10,840 постдипломски студенти и вработени 3,753 вработените. The university’s endowment stood at A$1.13 billion in 2012.

ANU е постојано рангирана меѓу првите универзитети во светот. ANU е рангирана како ко-еднакви на 19 во светот (прв во Австралија) со Кралскиот колеџ во Лондон од страна на 2015/16 QS Светскиот универзитет рангови, and 52nd in the world (вториот во Австралија) од страна на 2015/16 Тајмс високото образование. ANU was named the world’s 25th (прв во Австралија) повеќето меѓународни универзитет во 2016 студија од страна на Тајмс високото образование. Во 2015 Тајмс високото образование Глобалната вработување Универзитетот Пласман, годишна ранг листа на дипломираните студенти’ вработување, ANU е рангирана на 32 место во светот (прв во Австралија). ANU is ranked 89th (прв во Австралија) во 2015 CWTS Leiden ranking. ANU is ranked first in the 4 Palmes категорија во Пласман Eduniversal.

ANU има шест нобеловци меѓу своите факултет и алумни. Универзитетот има образовани двајцата премиери, 30 тековната австралиски амбасадори и повеќе од десетина сегашните раководители на владини институции на Австралија. Студентите кои влегуваат во ANU 2013 had a median Australian Tertiary Admission Rank of 93, the equal-highest among Australian universities.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • ANU College of Arts & Општествени науки
 • ANU College of Asia & the Pacific
 • ANU College of Business & Економија
 • ANU College of Engineering & Компјутерски науки
 • ANU College of Law
 • ANU College of Medicine, биологија & животната средина
 • ANU College of Physical & математички науки

историја


The Canberra School of Music and the Canberra School of Art were amalgamated by ANU in 1992.

ANU established its Medical School in 2002, after obtaining federal government approval in 2000.

На 18 јануари 2003, the Canberra bushfires largely destroyed the Mount Stromlo Observatory. ANU astronomers now conduct research from the Siding Spring Observatory, which contains 10 telescopes including the Anglo-Australian Telescope.

во февруари 2013, financial entrepreneur and ANU graduate Graham Tuckwell made the largest university donation in Australian history by giving $50 million to fund an undergraduate scholarship program at ANU.

ANU is well known for its history of student activism and, во последниве години, its fossil fuel divestment campaign, which is one of the longest-running and most successful in the country. The decision of the ANU Council to divest from two fossil fuel companies in 2014 was criticised by ministers in the Abbott government, but defended by Vice Chancellor Ian Young, who noted:

On divestment, it is clear we were in the right and played a truly national and international leadership role. […] [W]e seem to have played a major role in a movement which now seems unstoppable.

Од 2014 ANU still had investments in major fossil fuel companies.


Дали сакаш discuss The Australian National University ? Секое прашање, коментари или критика


The Australian National University on Map


Фото


слики: Австралискиот национален универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

The Australian National University reviews

Join to discuss of The Australian National University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.