Чарлс Sturt универзитет

Чарлс Sturt универзитет ЦСУ Австралија

Charles Sturt University Details

 • земја : Австралија
 • Сити : Bathurst
 • Акроним : ЦСУ
 • основана : 1989
 • студентите (прибл.) : 22000
 • Не заборавајте да го discuss Charles Sturt University
Enroll at Charles Sturt University

Преглед


Чарлс Sturt универзитет (ЦСУ) е австралиски мулти-кампусот јавен универзитет се наоѓа во Нов Јужен Велс, Викторија, и theAustralian Capital Territory. основана е во 1989, тоа беше именуван во чест на капетан Чарлс Sturt, на британскиот истражувач кој направи експедиции во регионалната Нов Јужен Велс и Јужна Австралија.

Универзитетот има повеќе кампуси во Albury-Wodonga, Bathurst, Dubbo, Goulburn, портокал, порта Макари, Wagga Wagga andCanberra. На Универзитетот, исто така го олеснува специјализирани центри во Северна Parramatta, машки (Сиднеј), Broken Hill, Wangaratta како иРегионална студија центри Универзитетот во Грифит и Parkes. Курсеви се исто така дадено во врска со истражувачка група Австралија inSydney, Мелбурн и Бризбејн (познат како ЦСУ проучување центри).

Чарлс Sturt универзитет нуди различни програми далечинско образование диплома и на ниво на пост-дипломски како и програмата на еден предмет Студија. Чарлс Sturt универзитет, исто така, има различни партнерства курс испорака со неколку TAFE институции низ целата земја.

Чарлс Sturt универзитет е посветена на совршеност во испораката на високото образование и има добро заработил репутација за обезбедување на исклучителни образование дадено од страна на посветени професионалци со практични и релевантно искуство индустрија. Нашите академици се поддржани од страна на добро истражуван наставниот план и наставните методи кои се задржи на високо ниво на задоволство меѓу дипломираните студенти, работодавачите и партнери на Универзитетот.

ЦСУ константно се рангира високо за дипломирани вработување. Една неодамнешна анкета покажа дека 81% домашни дипломирани студенти на ЦСУ најде вработување во рок од четири месеци од завршување на диплома (2015 Австралискиот Анкета Додипломски). Чарлс Sturt универзитет постигна највисоко можно, пет-ѕвезда рејтинг за додипломски задржувањето на студентот и успех во добивање на работа (2016 Добар Универзитети Водич). 84.2% of all graduates eligible for full-time work were successful in getting a job (Дипломиран дестинации Анкета 2012-2014). Many CSU courses offer access to practicum opportunities from the first year of study, обезбедување на студентите се опремени да се справи со вистински животни ситуации и се градење на односи со потенцијалните работодавци од самиот почеток.

Чарлс Sturt универзитет курсеви се развиени во соработка со претставниците на индустријата за да се обезбеди вештини на нашите дипломирани студенти се здобијат ги задоволат потребите на индустријата. Не само што се ЦСУ диплома акредитирана со релевантните австралиската влада и индустријата тела, овие организации работат тесно со Универзитетот за да се гарантира дека дипломираните студенти ЦСУ се индустриски подготвена секаде каде што тие можат да работат.

Сите студенти се охрабрени да се погледне во нивните студии од една глобална перспектива, со оглед на етичките, социјалните и еколошките фактори, кои за возврат ќе ги информира одлуки донесени во текот на животот. За време на студирањето во ЦСУ ќе учат вештини што ќе ве однесе многу подалеку од вашата кариера дестинација, како што се наставата како да стане доживотно ученик, вредноста на независноста и соработка, како да размислуваат критички и да се комуницира на повеќе нивоа, и како да ги флексибилен пристап кон учење и решавање на проблеми.

 

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултетот за уметност и образование

The Faculty of Arts and Education covers a broad range courses between the Arts and Education Disciplines.

на уметност Discipline cover subject segments of visual arts, performing arts, комуникации, историја, human services, литература, филозофија, социологија, and theology. училишта & Centres include:

 • School of Communication and Creative Industries
 • Факултетот за хуманистички и општествени науки
 • School of Theology
 • Australian Centre for Christianity and Culture
 • Centre for Islamic Sciences and Civilisation

на образование side of the Faculty offers a range of courses in teacher education, and information and library studies. Schools include:

 • Факултетот за образование
 • School of Indigenous Australian Studies
 • Факултетот за информатички студии
 • School of Teacher Education

Факултет за бизнис, Justice and Behavioural Sciences

The Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences brings together a range of courses, focusing on real-world challenges in areas of бизнис, Justice и Behavioural Sciences дисциплини.

на бизнис Discipline has garner attention by employers for producing graduates excelling in today’s business world challenges. Their distance education postgraduate PhD/DBA and Masters programs are eagerly sought-after, на национално и на меѓународно ниво. The Business Schools and centres facilitated include:

 • School of Accounting and Finance
 • School of Computing and Mathematics
 • School of Management and Marketing
 • CSU Engineering

на Justice side of the Faculty covers policing, security, закон, обичаи, excise and border management. Schools and centres include:

 • School of Policing Studies
 • Australian Graduate School of Policing and Security
 • Centre for Customs and Excise Studies
 • Centre for Law and Justice

На крајот, на Behavioural Science discipline offers courses by the School of Psychology.

Факултетот за наука

CSU’s Faculty of Science is one of the most broadly based scientific academic concentrations in Australasia. Schools include:

 • School of Agricultural and Wine Sciences
 • School of Animal and Veterinary Sciences
 • School of Biomedical Sciences
 • School of Community Health
 • School of Dentistry and Health Sciences
 • Факултетот за животна средина науки
 • School of Exercise Science, Sport and Health
 • Факултетот за медицински сестри, Midwifery and Indigenous Health

историја


Charles Sturt University was established on 1 јули 1989 from the merger of several existing separately-administered Colleges of Advanced Education including the Mitchell College of Advanced Education in Bathurst, the Riverina-Murray Institute of Higher Education in Albury-Wodonga and the Riverina College of Advanced Education in Wagga Wagga, through the enactment of The Charles Sturt University Act, 1989 (постапка број. 76, 1989). It is named in honour of explorer Charles Sturt.

The Mitchell College of Advanced Education had been formed on 1 јануари 1970, and the Riverina Murray Institute of Education campus in Wagga Wagga and Albury-Wodonga had operated since 1984. The latter institution had earlier succeeded the Riverina College of Advanced Education, which was itself the result of an even earlier merger between Wagga Agricultural College and the Wagga Wagga Teachers College.

во 1998, CSU established the first Study Centre in Sydney and then in Melbourne in 2007. These study centres are operated by a private education group called Study Group Australia.

На 1 јануари 2005, CSU formalised moves to assume control of the University of Sydney’s Orange campus, which came into force on 1 јануари 2005. во 2013 the University implemented a gas engine cogeneration power plant to help minimise fuel costs and carbon emissions.

меѓу 2005 и 2015, CSU had expand an offshore campus in Burlington, Ontario in Canada. во јули 2015, CSU regretfully ceased to operate its Ontario campus due to the legislative and regulatory environment in Ontario.

На 14 февруари 2011 CSU changed its logo. The sturt desert pea flower is now stylised and made prominent, with the full name of the university as part of its logo.

На 1 мај 2012, a milestone was reached as CSU open a new campus in Port Macquarie, CSU’s first coastal, regional campus. This made Higher Education accessible to the Port Macquarie and the Hastings region. It provides opportunities for students with the desire to study close to the beach, as well as options for local students to access the resources of a world-class university close to home.

На 18 април 2016, staff and students moved into Stage One of their purpose built campus. Two more stages are expected to be complete over the coming years with an expected student intake of 5000 by the year 2030.


Дали сакаш discuss Charles Sturt University ? Секое прашање, коментари или критика


Charles Sturt University on Map


Фото


слики: Чарлс Sturt универзитет официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Charles Sturt University reviews

Join to discuss of Charles Sturt University.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.