На Универзитетот во Мелбурн

На Универзитетот во Мелбурн, Австралија

На Универзитетот во Мелбурн Детали

Се запишат на Универзитетот во Мелбурн

Преглед


На Универзитетот во Мелбурн (неформално Универзитетот во Мелбурн, Мелбурн Кралство или едноставно Мелбурн) е австралиски publicresearch универзитет се наоѓа во Мелбурн, Викторија. основана во 1853, што е втор најстар универзитет во Австралија и е најстар во Викторија. Тајмс високото образование е рангирана како 33-та во Мелбурн во светот, додека Академскиот Пласман на светски универзитети става во Мелбурн на 44 во светот (и прв во Австралија). Според QS Светскиот универзитет рангови Предмет 2015, на Универзитетот во Мелбурн е рангирана на 5-ти во светот за образование,, 8ти во право, 13ти во компјутерски науки и ИТ, 13ти во уметноста и хуманитарните науки, 14ти во сметководство и финансии, 14ти во стоматологијата и 18 по медицина.

Главната кампус во Мелбурн се наоѓа во Parkville, внатрешно предградие северно од централната бизнис-област во Мелбурн, со неколку други кампуси наоѓа во Викторија. Мелбурн е песочник универзитет и член на Групата осум, универзитет 21 и Здружението на Пацификот Rim универзитети. од 1872 различни станбени колеџи станаа поврзани со универзитетот. Има 12 колеџи се наоѓа на главниот кампус и во околните населби нуди академска, спортски и културни програми заедно со сместување за Мелбурн студентите и факултетот.

Мелбурн се состои од 11 одделни академски единици и е поврзан со бројни институти и истражувачки центри, вклучувајќи го и Волтер и Елиза сала Институт за медицински истражувања, Флори институт за невронски мрежи и ментално здравје, Мелбурн Институт за применета економски и социјални истражувања и Институтот GRATTAN. Меѓу Мелбурн 15 дипломиран училишта, бизнис училишта во Мелбурн, Правниот факултет во Мелбурн и Медицинскиот факултет во Мелбурн се особено добро смета.

Четири на Австралија опен премиерот и пет гувернери генерален имаат завршено од Мелбурн. Девет нобеловци биле студенти или факултет, најмногу од било австралиски универзитет.

На Универзитетот во Мелбурн ужива репутација исклучително со светот ВТА постојано да ни пласирање како водечка сеопфатна истражување-интензивна универзитет во Австралија, и еден од најдобрите во светот 50.

Мелбурн привлекува најдобрите и најпаметните ученици и истражувачи и, со историја на повеќе од 160 години, ние заземаат посебно место во срцето на културната сцена нашиот град.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • Мелбурн бизнис училиште
 • Мелбурн стоматолошки училиште
 • Мелбурн школа за биомедицински науки
 • Мелбурн школа за дизајн
 • Мелбурн Факултетот за образование
 • Мелбурн школа за инженеринг
 • Канцеларијата за програми за животна средина
 • Мелбурн школа за Владата
 • Мелбурн школа за здравствени науки
 • Факултетот за хуманистички & Општествени науки
 • Мелбурн школа за информации
 • Мелбурн Законот училиште
 • Мелбурн медицински училиште
 • Мелбурн Конзерваториумот за музика
 • Мелбурн школа за Население и глобалното здравје
 • Мелбурн школа за психолошки науки
 • Факултетот за наука
 • факултет за Ветеринарни и земјоделски науки
 • Викторија колеџ за уметност (VCA)

историја


На Универзитетот во Мелбурн е основана од страна на Хју Childers, Главниот ревизор и министер за финансии, во својот прв говор на Буџетот 4 ноември 1852, кој издвои сума од £ 10,000 за основање на универзитет. На Универзитетот е основан со Законот за основање на 22 јануари 1853, со сила да се состане степени во уметноста, медицина, закони и музика. Чинот предвиден годишен донација од £ 9000, а беше направен специјален грант од £ 20,000 за објекти кои годинава. камен темелник беше поставен на 3 јули 1854, и на истиот ден на камен-темелникот за класите на Државната библиотека започна во 1855 со тројца професори и шеснаесет ученици; на ова тело од учениците, само четири дипломиран. Оригиналниот згради беа официјално отворени од страна на заменик гувернерот на Колонијата на Викторија, Сер Чарлс Hotham, на 3 октомври 1855. На прв канцелар, Редмонд Бери (подоцна Сер Редмонд), се одржа на позицијата до неговата смрт во 1880.

На инаугурацијата на Универзитетот е овозможена од страна на богатство како резултат на Викторија златна треска. Институцијата е дизајниран да биде “цивилизациски влијание” во време на брзи населбата и трговски раст.

во 1881, приемот на жените беше виден како победа над поконзервативни владејачката совет.

150-годишнината на универзитетот беше прославен во 2003.


Дали сакаш разговараат На Универзитетот во Мелбурн ? Секое прашање, коментари или критика


На Универзитетот во Мелбурн на сајтот


Фото


слики: На Универзитетот во Мелбурн официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

На Универзитетот на коментарите во Мелбурн

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Мелбурн.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.