На Универзитетот во Њукасл

На Универзитетот во Њукасл Австралија

На Универзитетот во Њукасл Детали

Се запишат на Универзитетот на Њукасл

Преглед


На Универзитетот во Њукасл (UoN), неформално позната како Универзитетот Њукасл, австралиски државен универзитет со седиште во 1965, има примарна кампус во Калаган, предградие на Њукасл, Нов Јужен Велс. На универзитетот, исто така, работи кампуси во Ourimbah,порта Макари, Сингапур и централната бизнис-области на Њукасл и во Сиднеј.

историски, Универзитетот во Њукасл Медицинскиот факултет има воспоставено врз база на проблем учење систем за нејзината undergraduateBachelor на медицина програма - систем подоцна мандат за употреба од страна на Медицински Австралискиот совет низ цела Австралија. Тој е пионер на употреба Тест за додипломски медицина и здравствени науки (ЛУЃЕ) во почетокот на 1990-тите. UMAT оттогаш беше широко прифатена од страна на различни медицински училишта низ цела Австралија како дополнителни критериуми за избор.

На Универзитетот на Њукасл е член на универзитети Австралија и на Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис.

во 2015 Тајмс високото образование рангирана на Универзитетот на Њукасл број 2 во Австралија и број 30 во светот на универзитетите во 50 години.

Изградени врз принципите на еднаквост, совршеност и ангажман, Универзитетот во Њукасл има репутација како светска класа институција прави влијание во сопствениот регион, низ цела Австралија и низ целиот свет.

Нашето истражување е од светска класа и разновидна. Нашите програми се меѓународно признати и нашите партнерства и соработки поттикне иновацијата. Нашите дипломци се лидери и нашите студенти се подготвуваат да се направи разлика во светот.

Ние сме рангирани во првите три проценти од универзитетите во целиот свет и имаме само се сврте 50.

На UoN ние веруваме дека сите со способност и решеност да имаат пристап до голем образование и најдобрите можности за кариера. Ние работиме напорно за да се испорача на нашите ветувања на пристап, учество и успех во образованието. Секоја година, некои 3,000 студенти се запишуваат во нашата овозможува курсеви кои обезбедуваат патека за голем образование и поддршка за да напредува во одбраната на нивните поле на студии.

Од 1970 година сме го направиле неспоредлива придонес за домородни образование во Австралија и ние сме почестени да бидат поврзани со некои од најплодните и остроумен домородни студентите, академици и истражувачи во земјата. Со речиси половина од домородните лекари во Австралија со завршено UoN, ние знаеме дека се прави разлика во многу животи и заедници, сега и во иднина.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Факултет за бизнис и право

Њукасл бизнис школа
Правниот факултет Њукасл

Факултет за образование и уметностите

 • Факултетот за креативните уметности
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за хуманистички и општествени науки

Факултетот за инженерство и Вграден на животна средина

 • Факултетот за Архитектура и Вграден на животна средина
 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за електротехника и компјутерски науки

Факултетот за наука и информатичка технологија

 • Факултетот за дизајн, Комуникации и информатичка технологија
 • Факултетот за животна средина и природните науки
 • Факултетот за математички и просторно науки
 • Факултетот за психологија

Факултет за здравствени

 • Факултетот за биомедицински науки и фармација
 • Училиште за здравствени науки
 • Факултетот за медицина и јавно здравство
 • Факултетот за медицински сестри и акушерство

историја


loped bushland сајт во Shortland. Како запишувања се зголеми, Универзитетот отпочна голема програма за изградба и нула сајтот Shortland во кампусот Калаган, именувана по Сер Беде Калаган, основа член на Советот на Универзитетот и канцелар од 1977 до 1988.

Студентите на Универзитетот го прослават Денот на автономија 1 Јули секоја година. Според непотврдени извори, официјална автономија беше одбележан на 1 јануари 1965 со “симболично церемонијален оган се одржа на местото на Големата сала”. Оваа прослава се вели дека се официјализира од страна на професор Годфри Танер кои се вели дека се истури вино libations врз земјата за да се “се посвети на земјиштето врз основа на која на Универзитетот почива”. Од технички универзитет стана автономна на 1 јануари 1965 автономија ден треба да се одржи на 1 јануари. 1 Јули, всушност, се совпадна со Нов Јужен Велс универзитет за технологија е автономија од орган на Одборот за јавниот сервис на 1 јули 1954. Според Дон Рајт, студентите се толкува автономија ден како одбележување на автономијата на Универзитетот на Њукасл од Универзитетот на Нов Јужен Велс. Студентите имаат право да се даде на прославата што значи дека тие избраа. Фактот што тие го нарекуваат "автономија ден" зголемено чувство за важноста на автономија на студентите и нивната потреба да ја брани против надворешно мешање.

во 1989, реформите Докинс соединета Хантер Институт за високо образование со Универзитетот на Њукасл. Њукасл колеџот за наставници беа утврдени во 1949 а подоцна беше преименувана во Њукасл колеџ за високото образование и, конечно, на ловец Институт за високото образование како што се прошири своите образовни придонеси надвор од образованието на наставниците за нега, други сродни здравствени професии, бизнис, и ликовната уметност. Институтот Хантер беше наоѓа во серија на објекти на земјиште веднаш во непосредна близина на Универзитетот во Калаган и соединување прошири во кампусот на некои 140 хектари. Со реформите, Универзитетот, исто така се здоби со Њукасл гранка на Нов Јужен Велс Конзерваториумот за музика кој се наоѓа во централната бизнис-област на градот.

во 1998, Универзитетот воспоставено партнерство со Институтот Wira, Малезија приватен бизнис школа. во 2002, Иан фирми, предавач, не голем број на студентските трудови од Wira за академска нечесност, но неговите акции беа прекинати од страна на Њукасл администрација и тој беше разрешен. тогаш тој апелираше до Независната комисија на Нов Јужен Велс за борба против корупцијата, кои го направија наод за корупција против д-р Павле Рајдер, неуспехот на Вице-Канцелар Роџер Холмс во извршувањето на својата должност и се препорачува дисциплинирање на заменик-Вице-Канцелар, Професор Брајан англиски јазик.

во 2003, Универзитетот во Њукасл, заедно со уште пет други австралиски универзитети (Macquarie, La Trobe, трески, Грифит и Мардок) основана иновативно истражување универзитети Австралија (дух).

Четириесет години по добивање на автономија, Универзитетот во Њукасл има развиено репутација позиција во национални и меѓународни универзитети пласман; во кругот на 10-14 опсег на 38 универзитетите во Австралија од страна на Шангај Jiao Тонг универзитет и 215. во светот од страна на Тајмс високото образование Забелешка во 2007.[16]

Универзитетот го претстави новото лого на 31 март 2007 како дел од бренд освежување за усогласување на сликата на универзитетот поблиску со својата нова стратешка насока.

На 11 мај 2007, Универзитетот започна кампус во две главни кампуси PSB академија во Сингапур. На 30 јули 2015, Танзанискиот претседател Џакаја Киквете беше прв шеф на држава да се додели почесна награда (Доктор на законите) од страна на универзитетот.


Дали сакаш разговараат На Универзитетот во Њукасл ? Секое прашање, коментари или критика


На Универзитетот во Њукасл на сајтот


Фото


слики: На Универзитетот во Њукасл официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

На Универзитетот во Њукасл коментарите

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Њукасл.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.