Универзитетот на Тасманија

Универзитетот на Тасманија Австралија

Универзитетот на Тасманија Детали

Се запишат на Универзитетот на Тасманија

Преглед


на Универзитетот на Тасманија (НАЧИН) е јавна истражувачки универзитет првенствено се наоѓа во Тасманија, Австралија. Официјално основана во 1890, Тоа беше четвртиот универзитет за да се утврди во Австралија, иако Христос колеџ, која стана поврзани со универзитетот во 1929, е основана во 1846 и останува најстара форма на високото образование во земјата. Универзитетот на Тасманија е песочник универзитет и е член на меѓународната асоцијација на Комонвелт Универзитети и theAssociation на југоисточни азиски институции за високо образование.

На Универзитетот нуди различни додипломски и постдипломски студии во широк спектар на дисциплини,, и има врски со 20 специјализирани истражувачки институти, соработка истражувачки центри и факултет со седиште истражувачки центри; многу од кои се гледа како на национално и на меѓународно конкурентна лидери. Институтот на Универзитетот за морски и Антарктикот Истражувањата силно придонесе за повеќе на универзитетот 5 резултати рејтинг (и над светските стандарди) за квалитет во истражување доделена од страна на Советот за истражување на Австралија. На Универзитетот, исто така, обезбедува високо образование во Австралија Поморски колеџ, Националниот центар за поморски образование, обука и истражување.

Универзитетот е високо ценета за нејзината заложба за квалитет во учењето и наставата. Таа беше рангирана во топ 10 истражувачки универзитети во Австралија и во првите два отсто од универзитетите во светот во академската Пласман на светски универзитети. На универзитетот, исто така, доби повеќе награди настава од било кој друг австралиски универзитет од страна на австралиската влада канцеларија за учење и настава во 2012.

Студирање на Универзитетот на Тасманија може да ве однесе подалеку од некогаш сте се очекува. Нашите разновиден спектар на степени, размена на студенти и учење искуства се дизајнирани да ја креира идните глобални лидери.

Универзитетот на Тасманија искуство отклучува потенцијал на поединци. Нашите дипломци се опремени и инспириран да ја креира и да одговори на можностите и предизвиците на иднината се остварува комуникатори, високо ценета професионалци и културно надлежните граѓаните во локалната, национално, и глобално општество.

Вашите универзитетски години не се само за студирање, ајде да бидеме искрени. Вие треба рамнотежа помеѓу напорна работа и многу пофални. И Тасманија е совршен игралиште. Да се ​​биде остров, ние сме опкружени со патишта. Размислете јахти, кајак, пливање и сурфање.

Имаме повеќе се задржани пустината од кое било друго место на планетата - и тоа е право на прагот на нашите градови. пешачење, Планински велосипедизам, качување и кампување се лесен попладне или викенд активност. И ние имаме животни тука, кои едноставно не постојат никаде на друго место во светот. Ова место е беспрекорен и едноставно, прекрасна.

Но, ако градот е повеќе на вашиот стил, Тасманија ви се опфатени. нашата храна, уметност и културна сцена е жешка тема во туризмот mags од целиот свет. Со добра причина. Ние сме наградувани на фестивали во текот на годината, зашеметување streetscapes, и кафуле култура кој никогаш не запира.

Најдоброто нешто е, во непосредна близина на Уни на бројни drawcards Тасманија овозможува повеќе време за да се добие меѓу тоа. О - и ние го добивме најчистиот воздух во светот ... совршен за дува далеку пајажините од голема ноќ (на учебниците).

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


 • земјоделството & науката за животната средина
 • архитектура & дизајн
 • уметност, хуманистички & Општествени науки
 • бизнис
 • компјутери & ИТ
 • образование & наставата
 • инженеринг
 • здравствени науки & нега во заедницата
 • новинарство, медиумите & комуникации
 • Законот
 • морска & Антарктикот
 • поморска студии
 • медицина
 • музика, креативни & Изведувачки уметности
 • медицински сестри
 • аптека
 • психологија
 • наука

историја


Универзитетот на Тасманија е основана на 1 јануари 1890, по укинувањето на странски стипендии ослободува средства. Таа веднаш ја презеде улогата на Советот Тасманија за образование. Ричард Харис Deodatus Poulett, кој веќе долго време се залагаше за основање на Универзитетот, стана првиот чувар на сенатот. Првиот степени за дипломирани студенти примени во исто темпо; и дипломи беа доделени во јуни 1890. Универзитетот е понудено раскошен зграда песочник на Квинс домен во Хобарт, претходно Висока школа за Хобарт, и покрај тоа што беше даден од страна на другите до средината на 1892 година. Ова на крајот стана познат како Универзитетот куќа. Три предавачи почна наставата Единаесет ученици од 22 март 1893, еднаш Универзитетот куќа била реновирана. Парламентарците брендирање тоа е непотребен луксуз направени почетокот постоењето на универзитетот несигурна. охрабрување на ученички на институцијата поттикна критики. Џејмс Backhouse Вокер, локален адвокат и накратко Вице-Канцелар, монтирани храбар одбрана. По Првата светска војна имаше повеќе од сто ученици и неколку Тасманија дипломирани студенти биле влијателни во право и политика.

Според канцеларката Сер Џон Морис, од 1918 додека 1939 институцијата уште "млитав заедно". Почитувани вработените веќе е назначен, како што историчарот Вилијам Јотор Браун, физичари и математичари Александар McAulay и неговиот син Александар Лестер McAulay, класичар РЛ Dunbabin, и филозоф и полимат Едмунд Морис Милер. Сместен во поранешната Хобарт гимназија, објекти се целосно надмина, но на државната власт беше бавен за финансирање на нов кампус.

во 1914 Универзитетот петиција кралот Џорџ V за писма патенти, кои бараат му го даде. Патенти писма, понекогаш се нарекува Кралската повелба, доделена степени статусот на универзитетот како еквивалент на утврдените универзитети во Велика Британија, таму каде што имаше како еквиваленти.

За време на Втората светска војна, додека Оптички муниција Анекс со помош на војната, локалните дипломирани студенти, замена војник академици, предава на неколку студенти. Новата повоена персонал, многу со странство искуство, притисок за отстранување на соодветни капацитети на Сенди Залив, на еден стар стрелиште. Канцеларка Сер Џон Морис, исто така, претседателот на Врховниот суд, иако динамична реформатор, антагонизирани академици од страна на неговиот апсолутизам. Вице-Канцелар Torliev Hytten, еминентен економист, видов врвот тврдењето додека овој потег на Сенди Залив беше одложен. Во една страсна отворено писмо до премиерот, Професор по филозофија Сиднеј Ор наведен на Владата во создавање на 1955 Кралската комисија во универзитетот. Извештајот на Комисијата побара обемна реформа и универзитетски и Извршниот совет. Вработените беа воодушевени, додека лежеше администратори fumed.

на 1965 Мартин Пријави воспостави традиционалната улога на универзитетите, и повеќе практична улога за колеџи на напредни образование. Тасманија Владата уредно создал Тасманија колеџ за високото образование (TCAE) во 1966 сместен на планината Нелсон над универзитет. Таа првично приклучи на Факултетот за арт, на Конзерваториумот за музика и колеџот за наставници во Хобарт. во 1971, беше објавен Launceston кампусот на TCAE. Овие беа судбоносни одлуки, како настани во текот на следните години покажа. Тој тврдеше дека TCAE обиде да се натпреварува со универзитетот, не ја дополнуваат.

во 1978 Универзитетот на Тасманија презеде две од курсеви кои се нудат од страна на TCAE во Хобарт, Фармација и Анкетирање, по извештајот на професорот Karmel, а друга од H.E. Cosgrove. Некои други предмети TCAE во Хобарт пресели во Launceston. Необичниот состојба на три одделни курсеви во образованието на наставниците во државата не може да трае, сепак, и по уште два извештаи, Универзитетот приклучи на останатите курсеви во Хобарт кампусот на Колеџот за напредни образование во 1981, кој го покрена својата броеви на 5000. На Launceston кампусот на TCAE се преименува на Тасманија Државниот институт за технологија (во мирување).

во 1987, Универзитетскиот совет реши да им пријде на TSIT да преговара за спојување на minmise тековниот конфликт. На "Докинс револуција’ и "единствен национален систем’ под услов подоцна поддршка за оваа иницијатива. Тасманија Државниот институт за технологија стана Newnham кампусот на Универзитетот на 1 јануари 1991, точно 101 години по основањето на универзитетот. Новиот кампус во Burnie на северо-западниот брег на Тасманија беше отворен во 1995, а подоцна стана позната како кампус Лулка Коска. Иако претопувачко институција задржува старото име на Универзитетот на Тасманија, како и другите современи институции нова ера доминирана од страна на силите на пазарот, наместо дарежлив јавното финансирање ја контролира својата иднина.

Австралиската Поморски колеџ (AMC), се наоѓа во непосредна близина на кампусот Newnham, интегриран со универзитет во 2008. Универзитетот на Тасманија и TasTAFE сега се единствените институции на високото образование во Тасманија.


Дали сакаш разговараат Универзитетот на Тасманија ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Тасманија на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Тасманија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Тасманија

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Тасманија.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.