Универзитетот на Јужна Австралија

Универзитетот на Јужна Австралија

Универзитетот на Јужна Австралија Детали

Се запишат на Универзитетот на Јужна Австралија

Преглед


UniSA е универзитет на претпријатието во Австралија и е глобално фокусирани на, локално ангажирани институција основана на двојна принципите на еднаквост и квалитет.

Со повеќе од 32,000 студентите, Универзитетот е Јужна Австралија е најголемиот и е рангирана 25та во QS Светскиот универзитет рангови за институциите кои се во 50 години во 2015.

UniSA нуди програми во широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, закон, образование, уметност и општествени науки, здравствени науки, информациска технологија, инженерството и животната средина. А вкупно 88 проценти од анкетираните во UniSA дипломирани 2014 се задоволни со квалитетот на својата програма.

Во просек, во текот на изминатите пет години, 90 проценти од UniSA дипломци се случува да работат со полно работно време се вработени во професионална окупација во рок од четири месеци од завршувањето на нивниот степен

Ние веруваме на угледот на Универзитетот е во голема мера определена од страна на квалитетот на своите дипломци, и се горди дека повеќе од 90 проценти од нашите дипломирани студенти во моментов во работа со полно работно време се вработени во професионални занимања во рок од четири месеци од завршувањето на нивниот степен.

Посветени на пристапност

UniSA останува силно посветена на обезбедување на можности понудени од страна на нашите програми се достапни за различни видови на студентите и идеи и дискусии генерирана за време на нашиот свет-првиот онлајн иницијатива консултации unijam беа од витално значење за производство на "Надминување на Хоризонт", нашите стратешки акционен план 2013-2018, која информирани нашите консолидација и раст.

Посветена на совршеност
Нашата посветеност кон совршеност се рефлектира и во калибар на нашите академици и истражувачи. Бројот на вработените UniSA со докторска квалификации расте неверојатно и 73 проценти од нашите академски кадар сега одржи д-р.

Визија

визија UniSA е, детална во Хоризонт 2020, е дека тоа ќе биде водечка придонесувач во Австралија има најдобар систем на високо образование во светот, поддршка на најдобрите светски образовани и најиновативните, смирување и одржливо општество.

Тоа е нашата цел дека во 2020, UniSA ќе биде дефинирана од страна на:

 • Најдобро резултатите од учењето и на квалитетот и богатството на студентот искуство
 • Дипломирани студенти’ подготвеност за работа, нивната адаптибилност, и нивниот придонес на глобално ниво способни професионалци
 • Посветеност на еднаквост и квалитет, зајакнување на едни со други во средина се карактеризира со безкомпромисна стандарди
 • Силна врската помеѓу наставата и истражувањето
 • истражувачки кластери од светска класа, и возбудлива, истражувања интензивна култура
 • Иновативни решенија за социјалните, економски, политички и технолошки предизвици
 • Значителни и креативен придонес за просперитетот и благосостојбата на нацијата
 • Флексибилност и адаптибилност во изградба и одржување на продуктивни партнерства со индустријата, бизнис и заедницата
 • Високо-вршење на вработените и престижни национални и меѓународни партнери
 • Траен и заемно корисни односи со својата глобална алумни
 • Силното чувство на колективна цел.

училишта / колеџи / оддели / курсеви / факултети


Одделение за здравствени науки

 • Училиште за здравствени науки
 • Факултетот за медицински сестри и акушерство
 • Факултетот за фармација и медицински науки
 • Училиште за население здравство

Одделението за образование, Уметност и општествени науки

 • Факултетот за уметност, Архитектура и дизајн
 • Факултетот за комуникации, Меѓународни студии и јазици
 • Факултетот за образование
 • Факултетот за психологија, Социјална работа и социјална политика

UniSA бизнис школа

 • Факултетот за трговија
 • Факултетот за менаџмент
 • Факултетот за маркетинг
 • На Правниот факултет

Одделението за информатичка технологија, Инженерство и животна средина

 • Факултетот за инженерство
 • Факултетот за информатичка технологија и математички науки
 • Факултетот за природни и изградена средина

историја


Универзитетот на Јужна Австралија беше формирана во 1991 со спојување на Институтот за технологија во Јужна Австралија (KNOW) со три кампуси (Magill, Салисбери и Underdale) на австралиската колеџ јужниот дел на високото образование (Сака). Другите две кампуси SACAE, Градот и Sturt, беа споени со Универзитетот во Аделаида и Флиндерс Универзитетот соодветно. На поранешниот SACAE кампуси на Magill, Салисбери и Underdale, Саит додадена на спојување на своите три кампуси во градот East, нивоата (сега познат како Мејсон езера) и Whyalla.

Салисбери кампусот беше испразнето во 1996, но неговата продажба се одржа за многу години од страна на судски постапки. во 1997, нов кампус беше отворена во Сити Вест. во 2005, на кампусот на Underdale беше затворен како дел од планот 2005 проект, и нејзините програми се пресели во други кампуси. Некои услуги се уште живеат во Underdale како документ услуги. Скицата 2005 исто така, се вклучени голем број на нови згради, особено на Сити Вест и Мејсон езера.

Австралија Факултетот за уметност на Југоисточна може да трага својата историја назад кон 1856 и пионерската работа на Чарлс Хил и H. P. Гил, преку непрекинат ред на наслови и промени во акцент. Тоа може да се тврди дека се еден од најстарите уметнички училишта во Австралија, и најстарите јавниот уметничко училиште. Види Јужна Австралија школа за дизајн, за повеќе детали.

Австралија Школата за уметности на Јужна, воспоставен училиште во рамките на Одделението за образование, Уметност и општествени науки, обезбедува стипендија најпрестижните и вредни визуелните уметности во Австралија, Стипендии Гордон сабота.

тој Јужна Австралија колеџ за високото образование беше формирана во 1982 со спојување на пет колеџи на високото образование. Аделаида CAE, Hartley CAE, Салисбери CAE, Sturt CAE и Torrens CAE односно стана Аделаида (во непосредна близина на Универзитетот во Аделаида), Magill, Салисбери, Sturt (всушност, во Bedford Park, во непосредна близина на универзитет Флиндерс) и Underdale CAE.

Hartley CAE е пак формирана од 1979 спојување на Мареј парк CAE и Кингстон CAE.

Јужна Австралија институт за технологија е образовна институција со 3 кампуси во Аделаида, СА. Под владина реформа на образованието во 1991 беше дадена можност за спојување со новоформираната TAFE SA или австралиски колеџ за високото образование на Јужна за формирање на Универзитетот на Јужна Австралија. Тоа беше еден широк спектар на теми што го прави јасно се вклопуваат со ниту институција.


Дали сакаш разговараат Универзитетот на Јужна Австралија ? Секое прашање, коментари или критика


Универзитетот на Јужна Австралија на сајтот


Фото


слики: Универзитетот на Јужна Австралија официјалната Фејсбук

Видео

Сподели ја оваа корисни информации со вашите пријатели

Универзитетот на коментарите во Јужна Австралија

Зачлени се за да разговараат на Универзитетот на Јужна Австралија.
ТЕ МОЛАМ ЗАБЕЛЕЖИ: EducationBro списание ви дава можност да го прочитате информации за универзитети 96 јазици, но бараме од вас да ги почитуваат другите членови и да ја напушти коментари на англиски јазик.